Paylaş Paylaş

Adem Helvacı ile Televizyonlar ve Ev Teknolojileri Üzerine Soru-Cevap

Bu Soru-Cevap etkinliğinde konuğumuz Adem Helvacı ile birlikte televizyon, ev teknolojileri gibi konular üzerine konuşuyor ve canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tc Yaşar Cicek @tc-yasar-cicek

  merhaba ben 7 sene önce panasonic tx-l47etw60 47 3d tvsi hala kullanıyorum çok memnunum bugün alt alt marka 4k tvlere değişmem görüntüsündem çok memnunum

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   O tv için mümkün olan her koruma unsurunu değerlendirmelisiniz. Regülatör, akım koruma priz, vs zira samimiyetle yazıyorum ki olası bir arıza durumunda o performansta yerine koyabileceğiniz bir üretim yok günümüzde. Uzun yıllar sorunsuz kullanmanız dileklerimle.

 • Batuhan @achfighter

  Çok güzel yayın oldu. Ağzınıza sağlık.

 • kirazerik @kirazerik

  Henüz izlemedim ama doğru adama ulaşılmış tv konusunda. Kendi forumunu takip ederdim. Youtube kanalının ilk takipçilerindenim. Çok şaşırdım görünce memnun oldum. Darısı diğer niş alanlardan gelecek konuklara

 • Burak Özkes @burakozkes

  Güzel program olmuş elinize sağlık

 • huseyin/azuren @hegemen

  Tu8500 uzun zamandır düşünüyordum (hatta para olmasa bile).
  iyi bir fikir verdi.
  Ağzınıza sağlık kendi adıma teşekkürler.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   İzlediğiniz için ben teşekkür ederim 🙂 Bu vesile ile cevaplamaya fırsatımız olmadığı için soru sahiplerine de tekrar özürlerimi iletiyorum.

   TU8500 de kullanılan panel kodu farklı o nedenle tereddüt etmiyorum öneri listesinde yer verirken . Aman diyim TU7 den uzak durun yeter. 🙂

 • Komiker @komiker

  Adem beyi uzun zamandan beri takip ederim ama tamirci gözü ile bakıyor. Bir ürünü alırken tamirini düşünerek değil ihtiyaç ve beklentinizi düşünerek almalısınız.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Beni böyle paranoyak yapan sistem utansın diyelim :)))) Oldukça doğru bir tespit ve bunu elimden geldiğince söylüyorum sosyal mecrada. Tespitinizde haklı olsanız da, Sizler tv ye bakıp canlı renkler görürken ben led bar değişim prosedrü ve panel chip sayılarını düşünüyor, 3 yıl sonrasını merak ediyorum ister istemez. Bu başlıkta yazan SONY kullanıcısı dostumuz gibi araba parası verip tv alıp 4 yıl sonra çöpe atma senaryoları ile karşılaşılması beni üzüyor yoksa takdir edersiniz ki aslında tüketicilerin tercihlerinde bana bir ayda/zarar bağlantısı yok 🙂

 • Doğan Çevikol @dowan_42

  Matrix'den uyanmış Neo gibi oldum. TV ve beyaz eşyaya dair bütün ön kabullerim çöktü. Korku içindeyim. Sony'nin en iyi tv, Siemens'in en iyi beyaz eşya olduğu 3 saat öncesine dönmek için mavi hapı veren olursa susuz yutarım!

  Hem de tam yeni beyaz eşya ve tv alma arifesinde neden oldu bunlar? Buzdolabını Arçelik 270530EB aldım, mutfak için de Siemens Selection Ankastre Set (HB514FBR0T + LC65KA670T + EO6C6PB11O) aldım. Allah'ım ben naaptım bilmiyorum.

  Bulaşık ve çamaşır makinesinde hata yapmak istemiyorum. Ne alsam, elde mi yıkasam? Tv icin LG 49nano866 düşünüyordum, freesync hatırına, ama şu an LG duyunca karnım ağrıyor. Samsung mu alsam, pencereden manzara mı seyretsem?

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Aklınızı bulandırdıysam affola lakin sektör şu an tam anlamı ile bu durumda ne yazık ki.

   Karma karışık marka mantığı size itici gelmiyor ise şaşırtıcı olsa da Bulaşık makinesini gözü kapalı Vestelden alabilirsiniz. Çamaşırda ise uzak durmanız ve Arçelik markasına yanaşmanızda fayda görürüm kişisel olarak. TV de şartları zorlayabilirseniz Quantum modellere bakınız, Seçtiğiniz nano kötü değil ancak izlemeden kesinlikle almayın lütfen. Hatta satın alım süreci acil değil ise TCL in vaat ettiği yakın gelecek ürünler de beklenebilir. Görelim bakalım anlattıkları kadar varlar mı ? 🙂

 • OptimusPrime @optimusprime

  7 yıl önce aldığım LG plazma televizyonumdan çok memnunum. Işık sızması, bulutlanma gibi sorunlar kesinlikle yok. Normal tv yayını izlemediğim için filmden filime açıyorum desem yeridir. Artık küçük gelmeye başladığından en az 75 inç'e geçmek istiyorum. Lakin piyasada gözü kapalı alabileceğim tv yok. LCD tv'lerin alayı gözümde çöp. OLED'ler en ideali ama ekran yanığı meselesinin çözümü yok. En kral LG tv alayım desem onun da DTS desteği yok ki bu benim için önemli bir detay. Yani sözün özü piyasada parasının hakkını verecek cihaz bulamıyorum.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Aman şeytan kulağına kurşun diyelim. Modeli nedir sizin LG nin?

  • OptimusPrime @optimusprime

   @ademhelvaci LG 50PM6900. aman abi, tahtaya vuruyorum ben de 🙂

   Bilindiği üzere Plazma'larda da ekran yanığı riski vardır. Sabit görüntü bir süre sonra ekranda kalıcı hale gelir. Çocuklar arada çizgi film izlediğinde köşede Cartoon Network logosu (CN) bir süre belli belirsiz kalıyor ama kalıcı hale geçmiyor.

   Eğer OLED panellerdeki ekran yanığı meselesi Plazma'lardaki gibiyse aslında kullanım alışkanlığı ile sorun bir nebze hafifletilebilir sanki. Sabahtan akşama kadar bir kanalı seyredecek kişinin OLED panelinde ekran yanığı kaçınılmaz ama günde 1-2 film açan, arada tv kanallarına zıplayan biri bu sorunla ne ölçüde ne kadar muhatap kalır; aslında tam emin değilim.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @optimusprime Doğru tespitler. Plazma tabanlı bir sistem olan OLED in ekran yanığı konusu da tam olarak Plazma gibi zaten. Hep söylerim OLED keyif televizyonudur. Ambiyans odasına takılacak televizyondur bana göre :))

   Elinizdeki tv ye aman dikkat diyorum size de :))

 • Koray Üstüner @korayus

  Çok güzel ve bilgilendirici bir program olmuş. Lakin eklemek istediğim bir konu var. Bir ton para verip 4 yıl önce görüntü kalitesini çok beğenerek aldığım SONY marka televizyonumun şu anki durumu bu şekilde:
  https://youtu.be/XSf7phZwP-s
  Bir daha Sony alırmıyım sizce? Yukardaki videoyu izledikten sonra paranız olsa bile siz en üst modeli alıp bu riski alır mısınız?

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Sizin bu konuyu bu gün teknikten arkadaşlar ile de sohbet ettik. İçimiz cız ediyor bunları gördükçe ve bu nedenle hep uyarı modundayım yoksa ben de isterim sizlere her ürünün sadece güzel yanlarını anlatmayı. Şimdi Allah için sizin içiniz yanmadı mı o kadar para verdiğiniz malın 4 yaşında bu hale gelmesine? İşte ben bunları HER GÜN görüyorum.

 • Vefa @buff

  1:56:36 Konuk espri yapıyor ancak Umut espriyi anlamayıp, dümdüz bir şekilde "Tamam" diyerekten konuyu kapatıyor 😁

 • Afsinyus @ufo

  müthiş program. keşke bu Abiyi TV2ye 9500 TL bayılmadan önce tanısaydım.. Çok iyi bir iş yapmışsınız, teşekkürler

 • Adem Helvacı @ademhelvaci

  Allah gönlünüzün tüm dileklerini böyle tez zamanda yerine getirsin inşallah 🙂

 • Adem Helvacı @ademhelvaci

  Çok teşekkür ediyorum sizlerin de güzel gönlüne sağlık 🙂

 • Yasin @yasin

  Güzel samimi bir yayındı, aramıza hoş geldin. Dh döneminden beri takipteyim. @adem-helvaci5

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Yönetimi ile (Modlar ayrı, onlar candır 🙂 ) anlaşamasam da, inkar edilemez gerçektir DH nin hemen hemen herkeste bir iz bıraktığı :)) En önemlisi sizler gibi bir çok gönül bağına dair izler bırakmış olmasıdır bizlere 🙂 İlgi ve desteğinizden ötürü çok teşekkür ediyorum, Aranıza olmak ise ayrı bir mutluluk 🙂

 • AB9 @sqn

  Adem beyi geçen ay youtube'da keşfettim, o günden beri mümkün mertebe geçmiş videolarını ders gibi izleyip bilgimi arttırmaya çabalıyorum. hatta onvo'ya ısınmaya başladım bile, kaldı ki televizyon almayı dahi düşünmüyorum 🙂 hasılı aramıza hoşgelmiş, bilgilerini burada da takip edeceğim.

 • Adem Helvacı @ademhelvaci

  @nostromo Bir ''Merhaba'' demek ve canlı yayındaki konukseverliğinizden ötürü teşekkür etmek amacı ile gelmiştim lakin aynı nezaket ve sevginizi burada da görünce anladım ki sanırım bundan sonra sık sık burada da görüşeceğiz diye düşünüyorum 🙂

 • Ressam @ressam

  Adem Bey size 4 sorum var. @adem-helvaci5

  1. Sony Oled TV' lerde yanma probleminin LG Oled' lere göre daha az olduğu tespit edilmiş yurtdışında. Aynı paneli kullanmasına rağmen bunun sebebi ne olabilir?

  2. 2021 Sony Oled TV' lerde ekrana soğutma özelliği getirmişler. Bunun bir çözüm olabileceğini düşünüyor musunuz?

  3. LCD TV olarak; 55"' de Samsung Q95' i mi yoksa Sony x93J (2021) mi tavsiye edersiniz? TV' nin PC monitörü ve konsol TV' si olarak kullanılacağını düşünerek.

  4. Türkiye' de hangi TV servisi en iyi işi çıkarıyor? Hangisine güvenebiliriz, bir sıralama yapabilir misiniz?

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Merhabalar;

   1- OLED in yanmasını engellemek ile, yanmayı sağlam hücreler ile dengelemek arasındaki farkı halka gerçek olarak açıkladıkları gün aslında bazı konular çok daha net anlaşılacaktır. Hücre devşirme mantığı ile bazı konuların geciktirilmesi veya yüzeye yayılması, yanma sorununun ortadan kaldırıldığı gibi lanse edilmesi tüketiciye bir şekilde ürünü satma manevralarıdır zira fabrikalarda istedikleri kadar test yapsınlar, parasını verip malı satın alıp sahada doğal denek olan vatandaştan geldiği gibi feedback alamıyorlar. Yani değerli hocam daha az oluyor değil de, daha iyi gizliyorlar demek lazım kişisel fikrime göre.

   2- 2015 yılında Manisadaki vestel fabrikalarında bir mühendis arkadaşımız paneller için de , özellikle aşırı ısınan edge ledler için de sıkıştırmasız, doğal kimyasal reaksyon ile (sıcaklığa duyarlılık gösteren kimyasal madde) soğutma sistemi yapma projesine başladı ancak sonu gelmedi ne yazık ki. Bu verdiğim çok farklı bir örnek olsa da elektroniğin en temel düşmanlarından biris olan sıcaklık için yıllardır alternatif çözümler sürekli aranıyor zaten. SONY nin yaptığı çalışmanın teknik içeriğini öğrenmek lazım ki bunun ne derece başarı sağlayabileceği yönde yorum yapabilelim Neticede bilim adamı değiliz fakat sunulan argümanın mantık derecesini çözebilecek kadar da kafamız çalışır çok şükür 🙂

   3- X93 ü incelemek aklımda zira bazı noktaları dikkatimi çekti tv nin yalan değil. Samsunga kızgınım bu aralar, hem stok sorunları hem de fiyat politikaları doğrultusunda ve alternatif üretimler arayışı içerisindeyim o nedenle uzun yıllardır eleştirdiğim SONY markasına, daha pozitif bakmaya çalışıyorum. Bu sorunuzun cevabını müsaade ederseniz önümüzdeki hafta X93 ü inceledikten sonra vereyim 🙂

   4- Türkiyede hiç bir yetkili servise güvenemezsiniz. Lakin görece daha çok denetlenen Vestel ve Arçelik servislerini en azından bu konuda bir nebze övebiliriz. Geçmişte yıllarca Vestelde servis teknisyenliği, Atölye şefliği, servis şefliği ve servis müdürlüğü yapmış, servis yönetimi ve kalite standartları bakımından sürekli Arçelik'e gıpta ile bakmış birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İthal ürünlerin yetkili servisleri ise tam anlamıyla keşmekeş. Hatta dilerseniz şunu yapalım. Bunu bir ön soru olarak kabul edip, Yarın olması düşünülen (Kesinleşti mi bilmiyorum) Soru cevap sohbetimizin ikinci programında bunu sevgili @umtk Umut'un bana hatırlatmasını rica edelim ve sizlere sizi hem şaşırtıp, hem güldürüp, hem de ''yok canım'' dedirecek bazı bilgileri aktarayım değişik marka servisleri hakkında 🙂

  • huseyin/azuren @hegemen

   @ademhelvaci Samsung ve sony fiyat politikaları çok yüksek tutuyorlar malesef.Konumlandırma olarak verilen ürünün bence biraz üstünde.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @hegemen Kesinlikle katılıyorum ve hatta sn dönem SAMSUNG markasını da SONY gibi fiyat konusundaki politikaları nedeniyle eleştiri çemberime alıyorum, sadece biraz sabır göstermek istedim zira bu Samsung politikası mı yoksa yıl sonu stok sorunları nedeniyle bizim aracıların işgüzarlığı mı onu görmek istedim. Bu konu da takriben 15 güne kadar belli olmuş olur zira 15 inde yurt içi ürün sevkiyatları yapıldı Samsung da, Stok sorunu da ortadan kalkacağına göre bakalım Samsung efendi eski fiyatlarında ürün satıyor olacak mı?.

  • huseyin/azuren @hegemen

   @ademhelvaci inşallah yanıltırlar.
   Pandemi başlamadan ürün fiyatlarına bakıyordum. Hala kontrol ediyorum. Fiyatlar ile çok oynuyorlar. Önce deli gibi yükseltip daha sonra indirim gibi gösterip sattıkları fiyatın %10 %20 si üst fiyata ürün satıyorlar.(Dolar yükselmesi haricinde) Dolar düşse bile ürünlerde fiyat değişimi olmuyor.

  • Ressam @ressam

   @ademhelvaci Değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

 • otnemem @otnemem

  Adem Bey'in yaydığı pozitif enerji ve bilgi birikimi için yorum yapma gereği duydum. Youtube kanalına da hemen abone oldum emeğine sağlık.
  Aslında cevabın tahmin etsem de kendisine bir sorum var. 13 yaşına girecek (kızımla yaşıt oradan biliyorum) Pioneer 4280xa plazma televizyonum var. Maşallahı var tıkır tıkır çalışıyor, görüntü kalitesi (bence) hala efsane. Yalnız artık daha büyük bir tv'ye geçmek, 4k spor, dizi ve film içeriği izlemek istiyorum. Neredeyse 3-4 yıldır bakmadığım forum, gezmediğim mağaza, izlemediğim youtube kanalı kalmadı. Evde izlediğimden daha iyisini henüz göremedim. Bu benim taraflı bakış açım mı? Yoksa gerçekten daha iyisini bulmam zor mu? Cevaplarsanız çok mutlu olacağım. @ademhelvaci

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Merhaba; Olabilecek en objektif yorum bu. Çok iyi bilirim mesela adam sony mağazasında çalışır sony tv satmak için, üretenden daha çok savunur çünkü aşık olmuştur ürüne. Axenin mühendisine sorsan ona göre en kral tv axendir gerisi süsleme sanatıdır vs. Dolayısıyla benim gözümde bu verdiğim her iki örnek de kesinlikle dünyaya at gözlüğü ile bakıyordur. Sizin yazdığınız ise bir gerçektir bunun başka izahı da yoktur. Görüntüleme teknolojilerinde üretici anlamında Panasonic Sharp Pioneer Toshiba gibi eskilerin o kaliteli donanımlarını bilen insanlar anlar bu yazdıklarımın ne demek olduğunu. Hele ki benim kalemimde olan ustalar, o ürünlerin içini bilenler de bizimkinin körü körüne bir güzelleme olmadığını çok iyi bilirler. Bu yazdığım ürünler tüm zamanların inkar edilemez en kaliteli görüntüleme teknolojisi üreticileridir.

   Z1 ZL1 Elite Kuro gibi modelleri kullanan, gören, tanıyan, bilen insanlar bu gün izledikleri kutulara televizyon demezler kesinlikle.

   O nedenle bu gün televizyon dünyası zor, tavsiye işi de karışık zaten.

   İşte yukarıdaki gibi GERÇEK televizyon teknolojilerini bıraktık ve bu gün Sony nin Samsungun yazılımsal varyasyonlar ile makyajladığı panellere televizyon diye bakıyoruz hocam. Yukarıda yazdıklarımdan vazgeçtim, bu gün C650 vs görünce bile vay beeee dediğim oluyor benim. Ürün sahibi ile konuşup 2 gün fazladan testte tutup kıyaslamalar yapmıştım.

   Bunu en son bir Panasonic Plazmada yapmışım 2019 da :)) Tamam kabul, nits yönünden sıkıntısı vardı fakat verdiği görüntü GERÇEK görüntüyd.

   Diyeceğim o ki, aman hocam, iyi bakın o televizyonlara lütfen. 🙂

   Can Abinin (Albanez) kulakları çınlasın, Olsaydı da biraz Kuro muhabbeti etseydik 🙂

  • otnemem @otnemem

   @ademhelvaci Üstadım detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Can Bey'i DH forumdan tanırım. Yukarıda yazdığım KURO'yu alırken az başını şişirmedim. Cihazı görmeden ve Ankara'daki bir arkadaştan İstanbul'a göndertmiştim. Dolayısıyla Can Bey ve onun gibi DH'deki bir kaç üstadın KURO'ya kefil olmasıyla almıştım. İyi ki de almışım. Hepsinden Allah razı olsun. Şimdi servis menüsüne girip baktım 23000 saati devirmişiz. Aldığımdan beridir akım korumalı prizle kullanıyorum, gözüm gibi de bakıyorum. Son olarak çok kafanızı şişirmeden içimdeki büyük tv aşkı çok kabarırsa seni ancak şu paklar diyebileceğiniz güncel bir model var mıdır acaba 🙂 ?
   Selamlar, saygılar.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @otnemem Değerli Hocam; Aslında sorunun cevabını siz de biliyor fakat o toplara girmek istemiyorsunuz bana göre. 😀

   Sizin kullandığınız ürünün tadını örnek olarak yazacak olursam değil Q95, Q195 olsa yine veremez lcd teknolojilerinden. Sizin ister istemez aynı taban üzerinden hareket eden yani plazma tabanından yükselen OLED teknolojisi ile devam etmeniz gerekir yoksa samimiyetle yazıyorum ki ne alırsanız alın, tv izlemekten soğursunuz. Biliyorum artık insan gözü daha büyük ekranlara bakmak istiyor. 42 olan 50, 50 olan 55, 55 olan 65 75 85 istiyor, ben de istiyorum mesela artık bir 65 alıp salona, salondaki 55 i oturma odasına mı alsam diyorum yalan değil fakat sonu yok işte. oturma odası dediğim yerde 49LG izliyorum ve aslında o bile bana bazen büyük geliyor. artık çoğu sayfayı gece modunda kullanıyorum zira ekran büyüdükçe beyaz ekranlı sitelerde gözüme projektörü tutulmuş tavşan gibi kalıyorum bazen. yine de insan istiyor o ayrı konu.

   Bir gün o kararı verecek olursanız, günün koşullarına göre güncel bir değerlendirme yapalım isterim.

   Eğer bana 'O gün, bu gün'' diyorsanız da seve seve 🙂

  • Ressam @ressam

   @otnemem Bende de küçük odada Sony HX 920 var. APC line interactive UPS ile koruyorum. KURO ise pamuklara sarılmalı. 🙂

  • otnemem @otnemem

   @ademhelvaci Üstadım siz beni çok iyi anlamışsınız. O zaman sizden sözümü almış oldum. Eğer bir gün (Allah muhafaza) tv’nin ömrü sona erer veya ben yeter artık alıyorum bir 55-65 inch diyecek olursam danışmanım belli 🙂

  • otnemem @otnemem

   @ressam Aslında iş yerinde aküsü değişmesi gereken bir UPS’im var. Belki ona bir akü takıp dediğiniz şekilde değerlendirebilirim.

 • Adem Helvacı @ademhelvaci

  Mutluluk verici bu yorumlar benim için. Çok teşekkür ediyorum 🙂

 • Muhammet Ufuk Toker @mufuktoker

  @ademhelvaci hocam 3 televizyon arasında kaldım.
  Samsung 50TU7000 50"
  Philips 50PUS7805 50''
  Toshiba 50UA3A63DT 50"
  hangisini seçmeliyim. Android olması gönlüm toshiba dan yana ama işin üstadından duymak ayrı.
  Yada acele etmeden 2021 televizyonlarını beklemeli miyim ?

 • Şeref Taşpınar @sereftaspinar3

  merhaba adem bey ben rizeden şeref taşpınar lcd led tv tamircisiyim panel cof çakma makinesi aldık 15 gündür makinede çalışıyoruz ama bi türlü başarı elde edemedik size ulaşmaya çalışıyorum tecrübenizden yararlanmak için mail [email protected] tel: 05442810147 yardımcı olursanız seviniriz teşekkürler..

 • Serkan Özer @serkanozer2488

  Hocam ben led düşmesi vardı onu yerine taktım. Taktıktan sonra çalıştırdım. Bu siyah dikey çıktı. Sorun düzeltirlir mi. Parabant ile baypas yapılır mı ?

 • Adnan Yildirim @adnan-yildirim

  Merhaba Adem bey, öcelikle sağlıklı ve huzurlu bir hafta sonu diliyorum. Sizden bir ricam olucak 1 yıldır cözüm bulamıyorum. Benim sony marka kd 75x8505c model bir tv var. Led bar yanmış diyorlar sony yetkili servis ilgilemiyor. Bar yok astarı yüzünden pahalıya gelir diyor. Ben istanbul büyükçekmecede oturuyorum. Sizin bu televizyonu yaptırabilecrğim güvendiğiniz tavsiye ececeğiniz bir yer varmı. Çok mağdur durumdayım. Kimseye güvenemiyorum.
  Bana bu konuda yardımcı olursanız. Çok sevinirim. İyi günler. Benim tel. 05554057178 AdnanYıldırım