Paylaş Paylaş

Xbox X019 Etkinliği Oyun Gündemi #42

Oyun gündemi, bir haftalık aradan sonra karşınızda.

Xbox etkinliğinden detaylar. Obsidian ve Rare’den yeni oyun duyuruları. Age of Empires 4’ten ilk oynanış videosu. Wasteland 3 ve Bleeding Edge’in çıkış tarihleri. Microsoft Flight Simulator’dan yeni video. Önümüzdeki aylarda Xbox Game Pass’e gelecek 50’den fazla yeni oyun.

Obsidian, Pillars of Eternity 2: Deadfire’ın satışlarından memnun kalmamış

Steam, Google Stadia ile rekabete hazırlanıyor olabilir

Hideo Kojima, gözünü film endüstrisine ve bulut tabanlı oyunlara dikti.

Death Stranding satışları Days Gone’ın gerisinde. Oyun, hem Steam’e hem de Epic Games Store’a geliyor.

Witcher dizisinin yapımcısı, yedi sezonu planlanmış bile. Dizinin ikinci sezonu onayı aldı.

Path of Exile 2 duyuruldu; ama ayrı bir oyun olarak değil. Bir de mobil oyun geliyor.

Yeni Hitman oyunu için çalışmalar başlamış.

Yeni BioShock oyunu yolda gibi.

Yeni I.G.I oyunu duyuruldu. 2021’de geliyor.

Black Desert’ın geliştiricisi, üç yeni oyun duyurdu.

PlayStation Worldwide Studios'un başına Guerilla Games'in patronu geçti.

Eleştirilerin ardından elden geçirilen Sonic filminden yeni fragman geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Ilk fragmandaki Sonic'i tasarlayanlarin o an ne ictiklerini yada hangi evrende olduklarini merak ediyorum.
  Tuvalet fircasina benziyordu resmen 🤣

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Plus üye değilim...:=((( Bundan sonra PLUS içerikleri izlemiyor, like basmıyorum, sosyalde paylaşmıyorum. Plus içerikler elit olmayan üyelere keşke hiç gözükmese...

  @ugury olayın sizinle ilgisi yok. Paran yoksa izleme modundayım...:=)))

 • reducto @protego

  Hem 1 hafta ara hem microsoft etkinliği heralde 1,5 saati geçer dedik, yine hüsran 🙁

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Sondaki sürpriz çok iyiydi. 😀

 • LD3 @lvntd

  PC fiyatları hiç olmadığı kadar coşmuş durumda. Game Pass böyle giderse ileride upgrade yapmayıp Xbox alıp geçmeyi düşünüyorum. Gerçekten de çevremde Game Pass sayesinde çocuğuna (ve tabi ki kendine) Xbox alan insan var.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  @ugury Oyun streaming konusunda Google'ın sunucu gücü olduğundan bahsetmişsiniz ancak Microsoft sunucu alanında Google'dan daha büyük. Amazon, Microsoft ve Google üç büyük oyuncu burada. Amazon en büyüğü. Google'ın burada YouTube'dan tecrübesi var. Nasıl iyi sıkıştırıp yüksek kaliteyi iyi aktarma konusunu uzun zamandır çözmüş durumdalar.

 • reducto @protego

  Şimdi doğruya doğru, Kojima Konami'yle sürtüşmeden önce kimse adamın ismini bilmiyordu. Oyun basını ve benim gibi MGS severler hariç. Sürtüşmeler oldu adam bir anda kıymete bindi, her gün bir kojima haberi bilmemne usandırdılar. Kojima'yı da Death Stranding'i de oyun basını gazladı bu kadar. Bi tanrı muamelesi etmedikleri kaldı. Oyunun satışlarının düşük olması bunu doğruluyor. Zaten eğri oturup doğru konuşursak şu oyunun fikri başka birinden çıkmış olsa herkes "bi git işine" derdi. Ama Kojima isminin hype'ıyla bu hale geldi. Oyun yenilikler içerse de temel olarak yürüme simülasyonu. Kojima hype'ıyla anca bu kadar satabilmiş, o da olmasa yarısı kadar anca satardı herhalde. Hype balonu dedikleri şeye döndü. İşin kötü kısmı, adama öyle bir gaz verdiler ki, çıkıp ego patlaması yaşıyor herşeyi iyi yaparım diye 😀 Film yapmak o kadar kolay değil Kojima efendi 😀 Bu son açıklamalarından sonra artık mesafeli yaklaşıyorum Kojima'ya.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Oyunun yürüme simülasyonuyla pek bir alakası yok. Bence oyunu oynamadan sadece Youtube'tan falan izleyerek pek yorum yapmamak lazım, komik ve içi boş olabiliyor zira. Eğer oynayanlar bu yorumu yapıyorsa durum vahim. Neyse ki eli yüzü düzgün işler yapan eleştirmenlere baktığımda benim gözüme ilişmedi böyle yorumlar.

   Öte yandan dürüst olmak gerekirse böyle bir oyun fikrinin başkasından çıkma imkanı yok. Sıfır. Oyunda işlenen temalar ve konseptlerle ilgilenen pek bir isim sayamayız bugün. Bu açıdan oldukça etkileyici bir iş.

   Kojima'nın isminin Konami ile sürtüşmeden önce bilinmiyor olması gibi bir durum da nereden çıktı bilmiyorum. Adam stealth action konseptinin de babası. Konami'den ayrılmadan önce de tam olarak aynı oranda ünlüydü. Yaşı genç oyuncuların hatırlaması biraz zor olabilir tabii. Ancak benim çocukluğumda da (25 sene önce, yani muhtemelen bu tarz yorumlar yapan arkadaşlar henüz doğmamışken) ismini bildiğimiz tasarımcılardan biriydi Hideo Kojima. Birilerinin bilmiyor olması, tanınmadığı anlamına gelmiyor.

   Ortada bir balon olduğunu da düşünmüyorum ben. Vaatlerini yerine getiriyor oyun. Kusursuz mu? Değil. Belki muhteşem de değil. Ama kesinlikle eşsiz ve keyifli bir deneyim. RDR 2 oynarken sıkıldım; ama Death Stranding oynarken sıkılmadım diyenleri oyunu oynamaya başlamadan önce anlamamıştım; ama oynadıktan sonra tam olarak ne demek istediklerini anladım. O yüzden video izleyerek oyun eleştirmeye soyunmak ya da başkalarının fikirlerini benimsemek çok sağlıklı bir yaklaşım değil.

   Oyunun satış rekorları kırmayacağı zaten belliydi. Bloodborne kadar satmış olması bence başarı sayılabilir. Kojima ismi elbette etkili olmuştur. Zira oyun dünyasıyla karakterleriyle ve sistemiyle Kojima'dan başkasının aklına gelebilecek bir iş de değil bu.

  • reducto @protego

   @ugury Kojima'nın ismini kimse bilmiyordu. Siz biliyor olabilirsiniz, ama basında Kojima diye bir şey hiç duyuyor muyduk? Yılda 1 tane Kojima haberi çıkıyor muydu? Şu an oyunlarla ilgilenip Kojima ismini duymayan yok. Hatta ilgilenmeyi geçelim sadece twitch'te LoL oynayanlar bile Kojima ismini biliyor, önceden çoğunluk bilmiyordu. Birilerinin biliyor olması herkesin bildiği anlamına gelmiyor. Demek istediğim bariz şekilde bu yani iyice bastıra bastıra detaylıca mı anlatmam gerek bilmiyorum, ne demek istediğimi anladınız işte niye illa ters tarafından alıyorsunuz yorumu anlamıyorum.

   Oyun, getirdiği yenilikler ve başarılı senaryosunun yanında yürüme simülasyonu evet. Yürüme simülasyonu olması oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bunu eleştirmenler de reddetmiyor. Nedense sadece kendiniz gibi düşünen eleştirmenleri iyi eleştirmen olarak kabul etme gibi bir huyunuz var. Ayrıca bu kadar saldırganca ve kaba cevap yazmanızı da anlamadım, komik içi boş yorumlar, oynayanlar bu yorumu yapıyorsa vahim, bu tarz yorumlar yapan arkadaşlar henüz doğmamışken, başkalarının fikirlerini benimsemek!, oyun eleştirmeye soyunmak!. Bi liseli ergen diyip açık açık hakaret etmediğiniz kalmış. Şu yazdığınız yorumu bi baştan okuyun biri size böyle bir cevap verse ne tepki verirsiniz?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Yanıtım sert gelmiş olabilir. Ben oynamadığım bir oyun hakkında asla yorum yapmayacağım için böyle bir durum yaşamazdım.

   Öte yandan yürüme simülasyonu bambaska bir şey. Bu oyunu oynayıp yürüme simülasyonu olduğunu iddia eden bir oyun eleştirmenini asla ciddiye alamam. Oyunda yürümekten başka bir sürü oyun mekaniği, sistemi mevcut. Oynamadan iddia etmeni anlayabilirim. Ama değil. Bu kişisel bir yorum da değil. Bir gerçek. Bunu öğrenmeye açık insanlarla sabaha kadar tartışabilirim.

   Evet. Kojima MGS 2'den beri en çok tanınan oyun tasarımcısı otör. Bunun benimle alakası yok. Bu da bir gerçek.

  • reducto @protego

   @ugury Yanıtınız sert falan değil aba altından sopa gösterircesine üstü kapalı hakaret etmişsiniz. Yazdıklarınızı bi baştan okuyup söylediklerinizi farkına varacağınız yere bir de üstüne "Ben oynamadığım bir oyun hakkında asla yorum yapmayacağım için böyle bir durum yaşamazdım." diyerek tüy dikiyorsunuz, bir de oynamadan yorum yaptığımı iddia ediyorsunuz sanki biliyormuşsunuz gibi, tebrikler. En doğru fikirler sizinkiler, en iyi eleştirmen de sizsiniz, üstü kapalı hakaret edip sonra bunu savunmayı kendinize yakıştırıyorsanız böyle devam edin.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Oyunu oynadıniz mı? Oynamak derken yürüme simülasyonu yorumu yapanlar gibi iki saat oynamaktan bahsetmiyorum. Oynamadıgini düşünmemin nedeni, oynasaydın çok büyük ihtimalle böyle düşünmüyor olacağından emin olmam.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Ayrıca üstü kapalı hakaret nerede anlamadım. Evet, en başta biraz sert bir üslup kullanmış olabilirim; ama rencide edici ya da aşağılayıcı bir şey söylediğimi düşünmüyorum. Söyledikleriniz somut yanlışlara dayandığı için düzeltmesini yapma gereği hissettim. (Kojima'nın önceden tanınmıyor olması, yürüme simülasyonu mevzusu vs) Sert üslubun nedeni de birbirinin kopyası yorumların artık kabak tadı vermiş olması. Söz meclisten dışarı; oyun çıktığından beri genellikle oyunu oynamayıp Twitch'ten falan izlemiş kişilerden duyduğum yorumlar, A Haber izliyormuş hissi yaratıyor bende. Saç baş yoluyorum. 🙂

   Ayrıca en başından beri bir eleştiriden, düşünceden, en doğru fikirlerden falan bahsetmiyorum. En doğrusu benimkisi gibi bir iddiam zaten yok. Oyunun iyiliğini veya kötülüğünü hiç tartışmıyorum. Bu bambaşka bir mevzu ve herkes bu konuda istediğini düşünebilir. Ben sadece oyunun asla yürüme simülasyonu olarak tanımlanamayacağını söylüyorum. Çünkü değil. Alakası bile yok. Bu konuda bir tartışmaya yer yok. Oyunda yürümek dışında birçok farklı mekanik ve oyun sistemi mevcut. Yürüme simülasyonu bambaşka bir olay, çok farklı bir tasarım. Nasıl açıklasam ne söylesem yine hakaret ediyormuşum gibi anlaşılmaktan korktuğum için daha fazla bir şey diyemiyorum. Gerçekten bu konularda fikirden çok bilgi sahibi olmak isteyenler için sabaha kadar vakit ayırabilirim. Ama derinliği olmayan, yanlış sorular ve sabit fikirler üzerinden dönen ve tecrübeye dayalı olmayan tartışmalar benim sabrımı zorluyor. Bu tartışma öyle demiyorum; sadece öyle olmasın diyorum.

 • Tegin @tegin

  Youtube ta yayınlanalı 20 saat oldu sitede hala yok.

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Ağzınıza sağlık bu bölümü şimdi seyretme imkanı bulabildim.
  Bu arada @ugury İkinizinde sosyal medya hesaplarınız yok gibi bir durumunuz var, bence artık oraları da canlı tutmalısınız!