Herkese selamlar yardımınıza ihtiyacim var.

Askerlik yerim belli oldu ancak çalıştığım yerde diplomamın en azindan ayın sonuna kadar kullanılması gerekiyor (saglik sektörü) yani işyerinden temmuz başı gibi ancak istesemde çıkabilirim.

Sormak ıstediğim soru şu ben birliğe 1 ay geç katılsam bunun para cezası varmış günlük olarak ona tamamım ama örneğin polis gbt sorgulamasında galiba çıkıyor zorla alıp birlige götürme gibi birşey yokmuş ancak internette çok farklı bilgiler var bu konuda tecrübe sahibi biri yardımcı olursa çok sevinirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 23 / 29
 • Daviance @daviance

  yakalanmassan bakaya kalırsın ,ki şuan bakaya kalmak gerçekten hiçbişery değil ,bu kadar insanın askerlikten kaçtığını yada parayla yapmak istediğini düşünürsek ,eskiye göre çok yumuşadı askerlik derm.

 • Fatih @fatihy

  Askerlik yerin belli olup gitmemek hiç işlemlere başlamadan kaçak durumuna düşmekten kötü cezalar içerebilir

  • Serkan Özer @ozer500000

   Askerlik yerim belli 21 derece skolyozum var tekrardan hastaneye sevk isteyeceğim ilk gittiğim doktor cok sınırda olduğumu belirtti biraz daha derece fazla olsa çürük verecekti ama bu derecede veremediğini belirtti açıkçası bende gitmem zaten diyerek yoklama işlemlerine başladım ocak ayında keşke başlamasaydım yıl sonuna kadar vaktim vardi

 • Alican @cancagir

  @ozer500000 sorduğun soruların cevapları 7179 sayılı kanunda mevcuttur.

  İlgili madde;

  Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalara verilecek cezalar

  MADDE 24 – (1) Barışta, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın;

  a) Yoklama kaçakları ve saklılar için, yoklama kaçağı kaldıkları tarihten,

  b) Bakayalar için, bakaya kaldıkları tarihten,

  c) Geç iltihak bakayaları için, kendilerine tanınan yol süresinin bitiminden,

  ç) Yedeklerden çağrılanlar için, birlikte işleme tabi olanların en son gönderilme tarihinden,

  itibaren kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası ile cezalandırılır. Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk lirası, yakalananlar ise her gün karşılığı 10 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılır. Bu fıkra kapsamında belirlenen idari para cezalarının yeniden değerlendirmesinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17 nci maddesinin yedinci fıkrası, bir Türk lirasının küsuru dikkate alınarak uygulanır. İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.

  (2) Yapılan muayenelerinde askerliğe elverişli olmadıkları anlaşılanlar, askerlikten muafiyet hakkı olanlar ile bu Kanunda belirtilen nedenlerle erteleme hakkı olduğu hâlde süresi içerisinde işlem yaptırmayanlara erteleme sürelerine denk gelen günler için idari para cezası uygulanmaz.

  (3) İdari para cezası vermeye yetkili makam; askerlik şubesine bizzat müracaat eden yükümlüler için müracaat ettiği, kolluk kuvvetleri tarafından getirilen yükümlüler için ise getirildiği askerlik şubesi başkanı; bunun dışındaki durumlar için ise nüfusa kayıtlı olduğu yer askerlik şubesi başkanıdır. Yükümlünün bizzat müracaat ettiği veya getirildiği askerlik şubesi başkanınca uygulanan idari para cezası derhâl yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer askerlik şubesi başkanlığına bildirilir.

  (4) Barışta, birinci fıkra uyarınca verilen idari para cezası kesinleştikten sonra birinci fıkrada sayılan eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş hâlinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.

  Yoklama kaçaklarının ve bakayaların takibi

  MADDE 26 – (1) Yoklama kaçakları ve bakayalar, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Bakanlıkça İçişleri Bakanlığına bildirilirler. Yakalanarak muhafaza altına alınanlar, mesai saatleri içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilirler. Mesai saatleri dışında veya askerlik şubesinin bulunmadığı yerlerde yakalananlar ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhâl serbest bırakılırlar.

  • Serkan Özer @ozer500000

   Selamlar evet tutanak imzalatiliyormuş epey gurur kırıcı bir durum 1 ayda insallah yakalanmam. yasada daha da caydırıcı birşey göremedim açıkçası herkes asker kaçağı olabilir o zaman bu memlekette. Ben kendim teslim olacağım temmuz gibi ciksam işyerinden o hafta direk gidip teslim olacağım inşallah bana karşı kötü davranilmaz

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 Askerliğinizi bedelli mi yapacaksınız. Hangi tarihte teslim olmanız gerekiyor. İş yerinden hangi tarihte ayrılacaksınız. Aradaki gün farkı da kadar ceza kesilir. Askeriye de kötü davranma durumu olur mu olmaz mı? Tamamen sizin şansınıza ve komutanlarınıza bağlı bu durum maalesef ki kanun maddeleri ile düzenlenmiyor.

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir 6 ay yapacağım. Temmuz 1 gibi ayrilma dilekçemi verebilirim bu konuda işyerimi böyle bilgilendirdim. Askerlik yerim 28 mayisda belli oldu sevk tarihimi açıkçası bilmiyorum yazmıyor önümüzdeki sali günü askerlik şubesine gideceğim (izin anca alabildim) sevk tarihim 10 haziran felan olsa gerek neredeyse tam 1 ay birliğe geç katılma durumu diyebiliririz

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 Sevk tarihi ve sevk evrakı e-Devlet üzerinden alınabiliyor. Askerlik şubesine gitmeyiniz. Bilgi vermeyebilirler. Şöyle ki 22.05.2020 tarihinde ASAL tarafından yapılan duyuruda tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılacaktır. Zorunlu durumlar dışında askerlik şubeleri işlem yapılmayacaktır deniyor. f maddesine bakınız.

   Ayrıca birliğinize teslim olmadan önce Covid testi yaptırmanız gerekmekte kafanıza göre gidemezsiniz askere, bilginize

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir anladım teşekkür ediyorum ben ama hastaneye sevk isteyecegim zaten ortopedi bölümüne zamanında öyle bilgi almıştım yerin açıklandığı zaman gel hastaneye sevk iste tekrardan şansını dene dendi tarafıma. Skolyoz hastasıyım fiziken görünür bir şekilde belden yamuklugum mevcut surekli ağrılar icerisindeyim 21 derece olduğum doktor sinirda bulduğundan mecbur elverişlidir verdi ama tekrar baska hastanede deneme şansim olduğunu söyledi askerlik şubeside bunu teyit etti o yuzden sevk belgemi felan simdi almamam hayrima olacak gibi

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir hastaneye sevk isteme secenegini göremedim mecbur gitmem gerekiyor şubeye

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 sevk belgeni al veya alma sevk işlemin yapıldı. Askerliğe elverişli denildi ise o rapora itiraz etmeniz lazımdı.

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir alican bey doğru olabilir dediginiz ancak bana bunu direk askeri subedeki memur söyledi yerin aciklansin çok geç kalmadan hemen gel tekrar sevk iste hastaneye bilemedim artık...

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir bu konuda bilgilisiniz farkli bir soru sormak istiyorum internette yine bu konu hakkinda bilgi bulamadim isyerinden tazminat alabilmem için 1 senemin gün primi olarak mi dolmasi gerekiyor yoksa ise giriş tarihim ornek 15.06.2019 - 15.06.2020 olarak 1 yil geçmesi yetiyormu ?

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 memura kaldıysanız işiniz zor, memur istediğini söylesin size yazılı bir ibare vermediği sürece onun söyledikleri havada kalır. Yarın bir gün sorun yaşadığınız taktirde başı ağrıyacak kişi sizsiniz. Memura bir şey olmaz.

   TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI VE SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ ile askere elverişli veya elverişli olmama durumları belirtilmiş. Sizin rahatsızlığınız

   B) 1. Omurganın ayakta çekilen radyografilerinde COBB açısı değerleri;

   a) Skolyoz deformitesi için, ön-arka planda torakal seviyede 26-45 derece, lomber seviyede 21-50 derece arası deformiteleri.

   bu bölüme giriyor. Size verilen askerliğe elverişli raporuna itiraz edilmemesi durumunda kesinleşecektir. Bundan dolayı rapora itiraz ediniz. İtirazdan sonra yeniden elverişli durumu çıkarsa o zaman gitmek durumunda kalırsınız. Bu arada rahatsızlığınız için geçmiş olsun. 7179 Sayılı kanunu ve diğer yönetmelikleri iyi biliniz. Hak kaybına uğramayınız. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmeyiniz.

   Kıdem tazminatı içinde işe giriş tarihiniz esasdır.

  • Alican @cancagir

   @cancagir @ozer500000

   1475 Sayılı İş Kanunu ;

   Kıdem tazminatı:
   Madde 14 – (Değişik birinci fıkra: 29/7/1983 - 2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin
   hizmet akitlerinin:
   1. İşveren tarafından bu Kanunun 17 nci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen
   sebepler dışında,
   2. İşçi tarafından bu Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca,
   3. Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyle,
   4. Bağlı bulundukları kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulu kurum veya
   sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla; (2)
   5. (Ek: 25/8/1999 - 4447/45 md.) 506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci
   fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya
   aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık
   süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle, Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile
   sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten
   itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti
   tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme
   yapılır.

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 Bu arada şunu da belirteyim. Sizin askerliğe elverişli raporunuz olduğundan dolayı tüm işlemleriniz tamamlanmış. Hastaneye sevk olayı sizde artık bitmiş. Siz rapora itiraz etmediğinizden dolayı tüm işlemleriniz kesinleşmiş şuanda bir nevi askersiniz.

   7179 Sayılı Kanunun ilgili maddeleri;

   Sağlık muayene ve onay işlemleri

   MADDE 15 – (1) Yükümlülerin sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır.

   (2) Sağlık muayeneleri; öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmî sağlık kuruluşundaki hekim tarafından yapılır. Aile hekimlerince veya resmî sağlık kuruluşunca hakkında karar verilmeyenler Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili sağlık kurullarına sevk edilir.

   (3) Askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespiti için memuriyet mahalli dışındaki Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kurullarına gönderilmelerinde zaruret görülenlerin harcırahı, 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre ödenir.

   (4) Yapılacak sağlık muayenelerinden herhangi bir ücret veya katkı payı alınmaz.

   (5) Yükümlüler hakkında verilecek ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya “askerliğe elverişli değildir” kararlı sağlık raporlarını tanzim etmeye yetkili makam, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kuruluşunun sağlık kuruludur.

   (6) “Askerliğe elverişli değildir” kararlı sağlık kurulu raporları, Bakanlığın onayını müteakip kesinleşir.

   (7) Yurt dışında yaşayan yükümlülerin sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre yapılır.

   (8) Askerlik şubelerince engel durumunu bildirir geçerli sağlık raporu olanların raporları, askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespiti için Bakanlığa gönderilir. Bakanlıkça bu raporlar Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre onaylanır.

   Sağlık kararları

   MADDE 16 – (1) Yoklaması yapılanlar; askerliğe elverişli olanlar, geçici rahatsızlığı bulunanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar olarak ayrılır. Askerliğe elverişli olmayanlar silahaltına alınmaz.

   Sağlık kararına itiraz

   MADDE 17 – (1) Haklarında verilen sağlık kararına itiraz edenler yeniden muayeneye gönderilir.

  • Alican @cancagir

   @cancagir @ozer500000 ne yaptınız askerlik şubesi ile görüşme sağladınız mı?

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir alican bey görüştüm. 7 sinde normalde gitmem gerekiyor lakin ben 1 hafta geç gitmek zorundayım geç girersen geç terhis olursun bu kadar basit. Günlük 5 tl gibi bir cezasi var dendi. Yerime biri bulmaya calisiyor işyerim mecbur 15 ine kadar çalışıyor gozukmeliyim 14 unde kendim birlige teslim olacagim. Hastaneye sevk istedim normalde hakkim varmis ancak koronadan dolayi 29 una kadar hasteneye sevk vermiyorlarmış

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 merhaba, yukarıda ilk mesajda belirttiğim gibi kanunda yazılı ceza tutarı kendiliğinden gelenler için günlük 5 TL, yakalananlar ise günlük 10 TL ama bu rakamlar sabit değil her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılarak uygulanıyor. 2019 yılında çıkan kanun için ilgili madde hükümleri 2020 yılındaki yeniden değerleme oranı kadar artar. 2020 yılında yeniden değerleme oranı %22.58 dir. 5 TL olur sana 6.13 TL günlük cezayı bu tutar ile çarparak idari para cezasının tutarını öğrenebilirsiniz.

  • Serkan Özer @ozer500000

   @cancagir desteginiz yorumlariniz icin tesekkur ederim yerim manisa merkez komando birligi bu virüs zorlucak gibi....

  • Alican @cancagir

   @ozer500000 bakalım hayırlısı olsun. Umarım kazasız belasız atlatırsınız.

403 forbidden hatasi alanlar icin direk bu linkden gta 5 i alabiliyorsunuz.
Epic games hesabinizin açık ve 2 asamali guvenlik zimbirtisinin acik olması gerekiyor

https://www.hotukdeals.com/visit/comment/40749536/16403578

https://eksisozluk.com/entry/107177128 aldığım eksi linki

[peetesh] GTA 5 Murder Maze Remake!

PTesh's remake of the 'Murder Maze' Hide and Seek game mode played by many in GTA 5 Online
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16