DIY Monitor

Elimde bulunan arada görüntüde bozulma olan notebook lcd panelini başka notebook takınca ufak hareketlerde ekranda bozulma olunca taşınabilir monitör olarak değerlendirdim.

Ekran 1920x1080

 

 

Elimizdeki paneli monitör haline getirmek için önce panelin özelliklerine bakmak gerekiyor. Bunun için paneli çevirip arkasından modelini buluyoruz.

 

http://www.panelook.com sitesine ekranın arkasındaki modeli yazıyoruz. Bizim için ekran çözünürlüğü ve soket pin sayısı (30 veya 40 pindir)

 

 

Bize böyle bir kart lazım. İsmi ne olarak geçiyor bilmiyorum.

 

Bu kartı seçerken panel ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz lazım. Panelook.com sitesinden öğrendiğimiz soket pin sayısı ve çözünürlük ile aliexpress üzerinden uyumlu bir kart buluyoruz. Universal olanları tercih etmekte fayda var. Bazı kartlar sadece belirli paneller ve çözünürlüğe uyumlu oluyor.

https://tr.aliexpress.com/item/1005003047548850.html (İnce olmasını istediğim için sadece hdmi girişi olan kartı tercih ettim.)

https://tr.aliexpress.com/item/1005003645811355.html (Bu belirli paneller ile uyumlu firmware usb üzerinden atınca çalışıyor. VGA, AV ve HDMİ girişi var.)

https://tr.aliexpress.com/item/4000832901472.html (Sadece hdmi girişi ve uzaktan kumandası var)

 

Karta 12V 3A adaptör ile güç veriyoruz. Soketlerin bağlantılarını yapıyoruz.

 

Kart ile beraber gelen tuş takımı ile monitördeki olan ayarların aynısını yapabiliyoruz.

 

Üzerinde değişiklik yaparım diye bantlayıp geçtim. Kartta 3.5mm jak girişi var.

 

Arka plan genel görünüm.

 

Boş vakit oldukça elime geçen malzemeler ile diy monitor geliştireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

Ezcool E14 notebook Windows 10 X64 Sürücüleri/Driver

 

Geçen hafta bir arkadaşım format atılması için getirdiği notebook windows 10 kurdum sıra sürücü kurmaya geldi. Sitesine baktım notebook'tan eser yok. Destek bölümü diye forum sayfasına yönlendiriyor yine orada da notebook'tan eser yok. Müşteri hizmetlerini aradım adam bilgisayarı bize gönderin veya hafta içi siteye eklenecek onu bekleyin dedi.Neyse bir hafta bekledim eklenmemiş. Onlardan hayır yok benzer işlemcili bilgisayarlardan deneyerek sürücüleri buldum.

Belki bir arkadaşa yararı olur diye sürücüleri ekliyorum.

Yüklerken Aygıt yöneticisinden sarı ünlem olan donanıma sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir tıklayıp sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara tıklayıp "#Ezcool E14 Win10 X64 Driver"  klasörünü seçip ileri tıklayıp yüklüyoruz. Her donanımı böyle tek tek yüklüyoruz. Wifi aktif olunca bir ağa bağlanıp kalan sürücüleri #windows update üzerinden otomatik yükleniyoruz.


Bu sürücüler İntel Atom Z8350 işlemcili model için geçerlidir.


Sürücüleri indirme linkleri

Wetransfer

Alternatif Mediafire

Alternatif Dosya.co


Virüs Total bağlantısı.

 


#ezcool #teknoyardim #driver #windows10 #intelatom

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • alper212 @alper212

    Öncelikle laptop sahipleri için yaptığınız şey büyük nimet. Ancak niye Türk firmasından alışveriş yapmadığımın kanıtı olabilir.

    2012 yılında aldığım MSI 970A-G46 anakartın driverlarını hala MSI'ın kendi sitesinden indirip kullanabiliyorum. Yazık cidden.