Ultra İnstinct Ne Demek?

Dragon Ball Super animesi hakkında Spoiler İçerir

Not: Resimlere tıklarsanız gifler oynayacaktır..

 

Şu sıralar anime dünyasında oldukça konuşulan ultra instinct dönüşümünü kısaca açıklamaya çalışacağım.

 

İlk Olarak Kelimenin Anlamı ne?

Japonca: Migatte No Gokui

İngilizce: Ultra İnstinct

Türkçe: Aşırı İç Güdü manasına gelmektedir.

 

Ancak Japonca'dan ingilizce'ye doğal bir çeviri yaparsak anlamı şöyle çıkıyor.

 

Key Of Egoism

yani Egoizm'in Anahtarı demek.

Toei ise bunu ingilizceye Ultra Instinc olarak çevirmiş. Zira Japonca kelimeler ile oynama yapınca genel anlam olarak Ui çıkıyor. Ancak Doğal ve gerçek anlamı Key Of Egoism..

Örnek

身勝手/migatte kelimesinin genel anlamı “Bencillik”

極意/goku’i ise ''Gizem veya Anahtar demek..

Toshio Yoshitaka'nın (Dragon Ball Super'in yazarlarından biri) tweet'lerinde, bu ismin zekice  özel bir anlama geleceğini söylemişti.

 

身 勝 手 / migatte'nin genel anlamı “bencillik” anlamına geliyor, lakin kelime ile oynadığımızda ise, vücut anlamına geliyor. İngilizce'ye şöyle geçiyor ''勝 手
Arbitrarily “kendi isteğiyle veya isteğe bağlı olarak” anlamına geliyor. İsim çok iyi düşünülmüş anlamlar silsilesinden oluşuyor ki burada Goku'nun vücudu'nun kendi isteğiyle hareket ettiğine vurgu yapılıyor.

Gokui ise Bir sanatın en dip noktası, gizli öğrenim ve içteki sırlar anlamına geliyor.

 

Tekniğin 3 aşaması var;

İlk Aşama

Ultra Instinc Omen Türkçe'ye Alamet (İşaret) diye çevirebiliriz. Kısaca ilk açılan aşamanın işareti bu. Tıpkı False Saiyan gibi..

Bu aşama da ilk savaş Jiren'e karşı verilmiştir.

 

İkinci Aşama

Ultra Instinct Sign (Aşırı içgüdü İşaret, Gösterge veya Belirti) olarak çevirebiliriz.

Bu aşamayı ise Kefla ile yaptığı dövüşte elde ediyor.

 

Üçüncü aşama

Bu aşama ise son ve tanrıları aşan bir dönüşüm.

İsmine tamamlanmış aşırı içgüdü deniliyor.

Bu form'u aldıktan sonra tüm tanrılar saygılarını sunmak için ayağa kalkmış, Beerus ise şaşkın bir şekilde ''gerçekten de ne inanılmaz biri demiştir'' buradaki söz bu aşamanın tanrıları aştığı anlamına geliyor.

Manga'da beerus bu tekniğe sahip zira tüm tanrılar ile çarpışırken tıpkı goku gibi saldırılardan kaçabiliyor ve gözleri çok boş bakıyordu.

 

İlk olarak 110 bölümde karşımıza çıkmış, Jiren adlı Dragon Ball evrenin gördüğü en güçlü savaşcısına karşı SSJ God formunda bile başarı sağlıyamayan Goku, Sprit Bomb enerji topunu kullanmak zorunda kalır.

Akabinde Sprit Bomb Jiren tarafından Goku'ya doğru itilir ve Goku bu büyük enerji bombasının gücüne maruz kalır. Normalde ultra instinct  çok zor açılan bir teknik.

Beerus'un eğitmeni Whis bu tekniği tanrıların bile kolay kolay elde edemeyeceğini söylemiştir.

Goku enerji bombasının içerisine düşerken kendi isteğiyle bu güce karşı koyar ve aşırı iç güdü tekniğini uyandırır.

Her ne kadar teknik çok kuvvetliyse de Goku bu tekniği uzun süre devam ettiremez ve tekrardan eski haline döner.

Ufak bilgiler: Whis Goku ve Vegeta'yı eğitirken aşırı içgüdüyü şöyle tanımlamıştı, beyinde alınan karar vücüda ulaşıp hareket ettirmesi zaman alıyor eğer bu gecikmeyi sıfıra indirirseniz Beerus'u bile yenebilirsiniz demişti.

Ayrıca Goku'nun bağırması sonrası arka fonda ikinci bir ses daha geliyor bu ise muhtemelen saiyajin ırkının içerisinde bulunana oozaru denen büyük maymunun sesi.

#anime

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzayda Çöp Toplama Gerçek Oldu - Planet-es Anime İnceleme

Bir düşünelim uzayın çevresi insanların yaptıkları ölü uydular, roket parçaları ve envari çeşit çöpler bulunuyor. Eğer uzaya turist taşıma gerçek olacaksa ki son yıllarda büyük atılımlar yapıldı, uzayda bulunan çöplerin uzay araçlarına vereceği zararı düşünelim. Bir çöp parçası küçük büyük fark etmeksizin uzayda bir mermi hızında ilerliyor. Uzaydaki çöplerin bir tanesi bile uzay aracına çarpsa, örnek cam gibi kırılgan bölgelere vereceği zarar tam manasıyla ölümcül olacaktır.

 

İşte burda uzaya seyahat edecek turistler için sevindirici bir haber japonlar tarafından geldi.

100 Milyon Çöp

Dünya yörüngesinde mermi hızında dönüp duran 100 milyon parça uzay çöpü bulunuyor, tabi bu bir varsayım. Japonlar geçtiğimiz hafta uzayı temizlemek için ilk çöpcü uzay aracını yörüngeye yerleştirdi.

Uzay aracı basit ve kullanışlı bir teknoloji kullanıyor. Uzay aracı uzayda rastladığı (sensörler sayesinde) çöpleri kendisine doğru çekerek dünya yörüngesine doğru fırlatacak. Böylelikle dünya atmosferine giren çöpler atmosferde yanarak kaybolacak. Yinede büyük parçaların yanıp kül olmama ihtimali var, yeryüzünde yaşıyan insanlar için küçük de olsa risk oluşturmakta.

 

Uzaya Çıktık Petrolden Daha Değerli Bir Enerji Kaynağı Bulduk Ne Olacak?

İşte burda ana konumuza girme zamanı geliyor. Yine japonların yaptığı 2003 yapımı Planet-es animesi bu konuları derinlemesine incelemiş.

Anime ilk bölümünde, uzayda bulunan küçük bir vida'nın hızlı bir şekilde uzay turisti taşıyan araca çarpmasıyla başlıyor. Kimileri bu sahnenin Gravity filmine benzediğini söylemekte.

 

Planetes serisi bizleri geleceğe 2075 yılına götürüyor. Animeye göre bu zamanda insanlık uzay teknolojisi bakımından oldukça gelişmiştir. Öyle ki Ay’a yerleşim yerleri bile kurulmuş, uçağa biner gibi uzay gemileri ile seyahat edilebilir olmuştur. Nitekim ortada küçümsenmeyecek bir sorun vardır; o da uzayda Dünya’nın yörüngesinde gezen başıboş çöplerdir. Uzay kapsüllerinden düşen parçalar olsun, kullanılmayan uydular olsun en ufak bir vida parçası bile uzayda bir uzay gemisine çarparsa büyük tehlike oluşturmaktadır. İşte böyle bir ortamda bu çöpleri toplamak enkaz toplayıcılarının işidir.

Yönetmen: Kenji Kamiyama
Tür: Bilimkurgu, Uzay
Stüdyo: Bandai, Sunrise
Yapım Yılı: 2003
Bölüm Sayısı: 26

 

Anime'de petrol zengini olan ülkelerin yeni bulunan elemente yenik düşerek elindeki petrolü hiç bir şekilde değerlendirememesi ve yeni terör gruplarının (Uzay Savunma Hattı) ortaya çıkışı işleniyor.

Burada bahsedilen terör grupları malesef müslüman ülkeler olmak üzere bir çok latin amerika ülkeleri de bulunuyor. Şu an için gaz zengini olan Rusya, Amerika, Japonya ve Çin gibi devletler uzaya çıkabilecek teknolojiye sahiptir.

Uzay Savunma Hattı adlı grubun savunduğu değerler, ''bizler sadece insanlığın uzayı kirletmesini önlüyoruz'' tezini savunmakta. Ancak gerçekler tamamiyle farklı, petrol zengini ülkelerin petrol satamadığı için, açlık, savaş gibi sorunlarla boğuşmaktadır. Bu sorunların tek  kaynağı ise yeni bulunan alternatif güç kaynağıdır. Problemi çözmenin tek yolu ise uzaya çıkışları engellemekten geçmektedir.

Planetes’de de Technora adlı uzay firması için çalışan enkaz toplayıcılarının günlük yaşamlarını, karşılaştıkları sorunları, ilişkilerini kısacası hayatlarını yakından görme şansı elde ediyoruz. Az önce söylediğim gibi Technora adlı firma için çalışıyorlar ve personel sayıları normalin yarımı olduğu için onlara “yarım porsiyon” deniliyor ve çoğu üst çalışan tarafından enkaz toplayıcısı oldukları için ikinci sınıf muamelesi görüyorlar.

Serinin başkahramanının adı Hachirota Hoshino, sürekli alın bandı taktığı için namı diğer Hachimaki. Kendisi uzaya deyim yerindeyse aşıktır ve her ne kadar dalga konusu olsa ve Enkaz toplayıcı maaşı ile imkansız kendi uzay gemisini almayı hayal etmektedir. Hachimaki’nin dışında yeni personel Tanabe, Toy Box adlı enkaz toplama gemisinin kaptanı Fee, ikinci kaptanı Yuri, enkaz birimi müdür yardımcısı Arvind, müdürü Myers ve sözleşmeli personel Edel’de serinin önemli karakterlerini oluşturuyor.

Anime'de daha çok kişilerin sorunlarına değinilmekte. Uzay çöplerini toplamak ise işin bilim kurgu tarafı.

Anime'nin çizimleri biraz avatar'ı andırmakta, ilk başlarda biraz tuhaf görünebilir fakat izledikçe anime ortamına alışıyorsunuz.

Anime'de çalan şarkılarda bir o kadar güzel. A Secret of the Moon adlı parça çalarken sanki uzayda kayboluyormuş gibi hissediyorsunuz.

Çevirisi de Şöyle, Umarım Yanlış çevirmemişimdir 😀

Rüyalarıma ulaşıyorum
Bugüne şükürler olsun
Beni Buldun
Hep Yanında Kalacağım
Gizemli Ay
Bırak da Yolunun Üzerindeki Güneş Olayım
Senin için yaşıyorum
Senin için yaşayacağım

 

kaynaklar

http://shiftdelete.net/japonlar-uzay-copunu-toplayacak-77663

http://www.anime-inceleme.com/2009/08/planetes.html?m=0

http://www.nitrolyrics.com/hitomi-kuroishi_a-secret-of-the-moon-lyrics.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Note 4 6.0.1 Root Yapma ve Custom Rom Yükleme

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir note 4 6.0.1 sürümünü kullanıyorum, custom rom yüklemek için mecbur root yapmam gerekti. Sizlerede yardımcı olmak için note 4 nasıl rootlanır ve nasıl custom rom yüklenir yöntemlerini anlatıcam.

 

Anlatacağım root sadece Note 4 N910C Türkiye sürümleri için geçerlidir.

 

İlk olarak Samsung sürücüsünü bilgisayarımıza indirip kurmamız gerekli. Böylelikle pc ile telefonunuz arasında bağlantı sorunları yaşanmayacak.

Note 4 Samsung sürücü indirme linki

http://developer.samsung.com/technical-doc/view.do?v=T000000117

Daha sonra telefonumuzdan ayarlar - cihaz hakkında kısmına girip yapım numarasının üzerine geliştirici modu açılana kadar tıklıyoruz. Geliştirici modu açıldıktan sonra girip usb hata ayıklama modunu aktifleştirip çıkıyoruz.

 

Sürücü kurulumunu ve usb hata ayıklama modunu halledildikten sonra ilk olarak telefonumuzu Downloand moduna almamız gerek. Daha sonra vereceğim linkten odin programını indirin. Şimdi yapacağımız ilk iş yine vereceğim linkten note 4 twrp recovery indrimeniz. Odin'i açtıktan sonra telefonunuzu kapatıp ses kısma tuşu, home tuşu ve açma tuşuna aynı anda basın, böylelikle downloand moduna geçmiş olacağız. Eğer sorun yoksa telefonu usb ile bağladıktan sonra Odin programında added yazısı görünücek ve alttaki resimdeki gibi bir hal alacak.

Daha Sonra AP yazan kısıma basarak verdiğim twrp tar dosyasını ekleyeceksiniz.

Twrp seçtikten sonra dikkat edin buraya, Start'a bastıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde ok ve pass yazısı görünecek bundan sonra telefonunuz açılıp kapanacak işte biz telefon normal şekilde açılmadan önce ses açma, home tuşu ve açma tuşuna hemen basıp twrp recovery menüsü görünene kadar bekleyeceğiz. Bu konu önemli mutlaka telefon reset attıktan sonra bu işlem yapılmalı, oldu da unuttunuz veya yetişemediniz sorun değil tekrar baştan dediklerimi yapıp telefona twrp recovery'i yükleyebilirsiniz.

Odin İndirme Linki

http://www.mediafire.com/file/265aylwu27beu75/odin3_v3.11.2.rar

Twrp Note 4 İndirme Linki

http://www.mediafire.com/file/wodrb4f95cllcp3/twrp-3.0.2-0-treltexx.img_%281%29.tar

 

Twrp'nin ekleneceği kısım.

Flashlama başarılı olunca.

 

Twrp kurulumu yapıldıktan sonra telefonumuzu rootlamak için gerekli (BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328) dosyasını usb aracılığıyla telefonumuzun kök dizinine atalım.

Daha sonra telefonumuzu kapatıp ses açma, home tuşu ve güç açma tuşlarına aynı anda basıp twrp recovery menüsüne girelim. Twrp'den install yazan kısıma girip (BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328) root dosyasını bulup install edelim.

Root Dosyası İndirme Linki

http://www.mediafire.com/file/xcn8mdrcsf1u9jo/BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328.zip

 

Evet şimdi telefonumuzu açıp google play store girip root checker programını indirip telefonumuzun root durumunu kontrol edelim. Eğer aşağıdaki resimdeki gibi sonuç çıkarsa tebrikler root işleminiz tamamlanmış demektir.

 

Rootlama işlemimiz tamamlandı şimdi custom room yüklemeye gelelim.

Benim tercih ettiğim room (eRobot ROM for Note4 V.14 XXU2DPJ4 Android 6.0.1 MultiCSC) romu, xda'daki arkadaş başarılı güzel bir çalışma ortaya koymuş. Benim için romu tercihimin ilk sebebi sarj süresinin uzun olmasıydı. Stock romda bluetooth ve wifi açıkken bir saate yüzde 7 gibi sarj gidiyordu, şimdi yüzde 2 bile gitmiyor.

Neyse gelelim romu yüklemeye, olay basit tıpkı root dosyamızı nasıl telefonumuza atıp twrp menüsüne girip dosyayı install ettiysek buda aynı onun gibi. İnstall dediğiniz zaman size seçenekler sunuyor, font büyüklüğü kernel ve başka küçük ayarlar, kernel seçeneğine dokunmayın gerisini next next diyip geçin seçeneklerin telefona etkisi yok.

Not: Rom'u yüklerken super wipe seçeneği var onu seçmeyip 2 seçeneği seçin sadece programlarınız silinir. Ve resim müzik gibi dosyalarınız sağlam kalır. Tabi mutlaka yine yedek alın, tedbir al takdir allahın.

Rom İndirme Linki

https://www.androidfilehost.com/?fid=457095661767112621

Rom Xda Forumu Linki

http://forum.xda-developers.com/note-4/development/rom-erobot-rom-note4-1-0-xxu2dpcb-t3357271

 

 

Romdan Görüntüler

Unutmadan rom yüklemesi uzun sürüyor yarım saate sürebilir bir saatte sürebilir, her rom yüklemede olduğu gibi telefonun sarjı en az yüzde 70 olmalı ayrıca telefonunuzu beton veya soğuk bir yere koyarak bekleyin zira yine her romda olduğu gibi telefonu cayır cayır yakıyor 😀 bu yüzden beton üzerinde veya soğuk bir ortamda kalmasında yarar var.

Evet her şey bu kadar, rootlama işlemi sırasında telefonunuza zarar gelmez, tabi garanti saçmalığı olayı bozabilir gerçi tekrardan stock rom yükleyip orjinal yapabilirsiniz. Telefonunuzda herhangi bir brick durumu olmaz olsa bile stock rom'u rootsuz şekilde tekrardan yükleyebilirsiniz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 38
 • hakanxss @hakanxss

  Benim note 4 telefonum var rot attirdim. Ancak 11800 mah.yuksek batarya aldim. Telefon kendu bataryasi 3300 mah. Sarja taktiginda kendi bataryasi gibi algilayim 3850 wolta geldiginde sarj kesiyor. Restart edince birazdaha sarj ediyor. Ama ful sarj etmiyor neyse. Kalibrasyon yaptim ama olmadi. Sorunu. Bu degil. Bu soylediginiz rom yukenince islemci hiz frekansini artirip azaltabilip titanoum backup kullanabilirmiyiz yani stok romda rootlu iken calisna bazi uygulamalar bu romda yada baska custom romda kullanilabilirmi. Evetse ben yukletmek istiyorum. Bu konuda bana yardimci olurmusuniz. Uzermize duseni fazlasiyla karsilarim. Lutfen donus yaparmisiniz 0533 559 50 25

 • Taha Yasin Akbay @tahayasinakbay460

  Abi şarj durumu pek iyi degil ya. Yükledim ama eskideki gibi aynı. Düzelirmi dersin

 • Arda @heaton

  Benim not 4 cihazım var model numarası SM-N910CQ şimdi ben buna rom atmak istiyorum herhangi bir sorun yaşarmıyım bana gerekli olan şeyleri denemiş arkadaşlar veya blog yazarı aktaribilirmi acil olarak ve burdaki rom güvenilirmidir

  • Arda @heaton

   Ben bu romu kullabdım gayet güzel ve iyi fakat rom ayarşarı ile oynama ozaman kötü olur parnak izi ve kalem çalışıyor şarj için bişey söylemem o kadar uzun kullanmadım başka bi rom attım ertesi gün evet geçerli

Diyet Günlüğüm (7 ayda 70 kilo'yu nasıl verdim)

Garmin Spor Sonuçları
Sakatlık Nedeniyle Minumun Seviyede Spor Yapıyorum

Merhaba Arkadaşlar 😀 bu yazımda diyet günlerimi paylaşmak istiyorum, paylaşmadan önce durumumu açıklamak zorundayım, biraz kasvetli acı dolu olabilir ama acı yoksa mutlulukta yok deyip başlıyalım.

 

Öncelikle kilomu yazayım 180 kiloyum, bu kiloyu almamın sebebi travma ilaçları kullanmam. Şu an bile kullanıyorum, cipralex ilacı iştah açıyor, ama kilomu almak daha iyi yoksa travma'mı daha iyi diye sorarsanız 300 kilo olsam bile bu ilacı kullanırdım.

Şu an diyete alışana kadar bu ilacı kullanıcam zira nefes darlığı sporumu feci şekilde engelliyor.

Vücut yapıma gelecek olursak kilolu olsam bile kaslı bir yapıya sahibim, önceki yıllarda bayağı ağırlık kaldırıyordum kol kaslarım gögüs kaslarım 5 ayda çok gelişti. Şimdi 60 kiloluk ağırlık aldım günde 20 dakika çalışıyorum. Tabi kas yapmaya başlamak için 10 kilodan başlayıp ağırlığı kademeli olarak yükseltmeniz lazım, aksi takdirde kollarınızda kas yırtılması olabiliyor.

 

Şu an diyetin 1'inci ayındayım ve 20 kilo verdim, toplam 130 bin kalori ile bu kiloyu verdim. 1 milyon adım ile iyi bir rekor kırdım tabi kendi çapımda 😀

Şimdi bu kalori hesabını nasıl tutuyorsun diye soru soruyorsunuzdur muhtemelen, kalori hesabını garmin fenix 3 saati ile tutuyorum ve sonuçların yüzde yüz doğru olduğunu söyleyebilirim. Zira ilk spora başladığımda kalp hızım 140 ile 156 civarıydı. Daha sonra kilo verdikçe kalp ritim hızım ortalama 136-145 civarına indi. Tabi ağırlık gittikçe kalp hızı düşüyor ve kalori yakımı azalıyor, garmin cihazı'da bu durumu iyi hesaplıyor. Bu yüzden sporu daha ağırlaştırıp kalp hızını artırmaya çalışıyorum, saat akşam 4 civarı kalkıp spora gidiyorum, biraz zor oluyor ama mecbur olduğumu kafama koydum, ne olursa olsun sporu asla bırakmayacağım, zira spor yaptığımda yesem bile kilo almadığımı fark ettim.

 

Spor nasıl yapılmalı

Sporun kişisel bir planı olması gerektiğini düşünüyorum. Örnek benim için kilo vermenin tek yolu ağır spor yapmak. Eğer ağır spor yaparsanız vücut oksijen ihtiyacını sporu bıraktıktan sonra spor yapınca verdiğiniz kalori'den 2 kat daha fazla verdiriyor. İşte bu diyet yapan biri için en güzel hediye 😀 vücudunuzu yakıp yıkmanız lazım, evet zor görünüyor ama ameliyat ile kilo verenlerin ölüm haberlerini hepiniz duymuşsunuzdur. Doğal olmayan yollar her zaman insanın bünyesine ters etki yapıyor. Bu yüzden ben doğal yollardan gitmeyi her zaman mantıklı bulmuşumdur. Neyse spor yaparken mutlaka kalp hızınızın yüksek seviyede olması lazım. 30 dakika yüksek tempo spor yapan biri 60 dakika düşük tempo'da spor yapan birinden 200 kalori daha fazla kalori yakıyor. Aç karnına spor yapmak spor sonrası vücudunuzun tam manasıyla deli bir şekilde yağ parçalayıp kalori ihtiyacını gidermek için stok yağlarınızı yakması demek, bu yüzden eğer güçlü bünyeye sahipseniz mutlaka aç karnınıza spor yapın.

Kas yapın

Evet kas yapmak hem güzel bir görüntü hemde yağların yakımında olumlu etkisi var. Pek kaslı biri olmama rağmen önceki diyetlerim'de 10 kiloyu kaldırmak çok zorken şimdi 60 kiloyu rahat kaldırabiliyorum. Tabi sağlam motivasyonunuz yoksa kas yapmayı unutmanız gerek. Ağırlık kaldırmak insanın canını sıkıyor ve bir süre sonra aman boş ver deyip kas yapımını bırakıyorsunuz. Bu sebeble motivasyon olmazsa olmazlarımızdan.

 

Kişisel koç, yardımcı pilotumuz olmalı

 

Kişisel koç (asistan) insan'da olabilir 😀 yada benim gibi spor saati alabilirsiniz. Zira profosyonel bir ürün almanız sizin için olmazsa olmazlardan. 300-400 liralık yapalımda satalım denilen spor yardımcıılarını almak size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Örnek fenix 3 saatinin kalori hesaplaması bana göre yüzde yüz doğru, yürüyüş hızınızı, sağ ayak sol ayak dengenizi, risk uyarı sistemleri, yürüme adım uzunluğu, ayak yerle temas süresin'den bir çok kişisel bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Zamanla spor yapmak istemezseniz bile rekor kırmak için kendinizi motive edebiliyorsunuz. Sadede gelelim, eğer akıllı bileklik gibi ürünler almak istiyorsanız mutlaka profosyonel ürün almanızı öneriyorum

 

Ne yedim ne içtim

Diyet listeleri çok saçmadır. Şunu ye bunu yeme hadi lan:D unutmayın herkezin vücut yapısı farklıdır. Bazen öyle listeler veriyorlar ki yahu şimdi yediklerim daha az diyorsunuz.

Ben diyetin ilk haftasında yediğim daha doğrusu içtiğim tek şey mercimek çorbasıydı. Vücuttaki toksinleri atmak, yağ yakmak gibi bir çok sağlıklı olumlu yönleri var. Diğer haftalarda sarmısak ve yumurtalı ıspanak yedim. Ispanak yanık olunca tadı bir başka güzel oluyor. Sarımsak burda önemli sağlık acısından gayet iyi. Daha sonraları mantar, bazen tavuk ve balık yiyorum. Balık özellikle mide bulandırıcı bir yapısı var az yediğinizde daha başka bir şey yemiyorsunuz, balığın diyette önemli yeri var omega yağları muazzam derece'de önemli.

Düzensiz diyet saçlarınızdan kaslarınızdan olmanıza neden olur. İlk diyetlerimde bunlar olmuştu. Eğer zamanla sporu yükseltirseniz sabahları mısır gevreği yiyebilirsiniz, ihtiyacınız olan vitaminleri bu yöntemle karşılayabilirsiniz.

 

Zorluklar

Özellikle akşamları aç karnına yatmak çok zordu, zamanla alıştık şükür. Uyku açlığınızı bastırmak için çok iyi bir yöntem. Bu yüzden sabah yatıp akşam spor yapıyorum, zira sabahları aklıma yemek geliyor, günler uzun olunca nefsimi ne kadar dizginlesemde başarısız oluyorum.

 

Motivasyon

Daha çok rap dinliyorum, 2pac ve biggie'nin parçaları motivasyon için çok iyi.

Tabi birde son goku'nun çığlıkları var, super saiyajin olan goku'nun bağırması feci gaza getiriyor beni. Dinlediklerimden bazıları şunlar 😀 tabi naruto'nun müzikleride çok iyi.

https://www.youtube.com/watch?v=gMYebVBnLoA

https://www.youtube.com/watch?v=qan_lAsbwOY

Sadede gelelim

Toplam kilo 180 verilen kilo 20 mevcut kilo 160

Bir ay diyet yaptım

20 kilo verdim

130 bin kalori yaktım

1 milyon adım attım

Nefes almam kolaylaştı

Sporu daha sıkı yapmaya başladım

ve hayat devam ediyor........

Görüşmek üzere 100 kiloya düşene kadar bu bloga yazmaya devam edeçeğim.

 

Güncelleme

Bir hafta'da 2 kilo verebildim.

Sebebi ayağımdaki ağrı, spora çok fazla ara verdim.

Bu durumda da görüldüğü gibi kilo vermenin püf noktası spor 😀

 

Güncelleme - 2

2 hafta'da 7 kilo verdim.

Bu defa kalori miktarını artırdım, orantılı olarak sporu'da artırdım.

Bir diğer güncelleme yılbaşın'da olacak, kilo verdikten sonra iyi bir yılbaşı yemeğini hak ediyorum 😀

 

Güncelleme - 3

5 Günlük grip yüzünden bayağı diyeti bozdum 😀

Hastalık yüzünden yemeğe ağırlık vermek zorunda kaldım, ancak bu 15 gün içerisinde 5 kilo vermeyi başardım. Hastalık geçtiğinde bile yemeği azaltmadım ancak yinede kilo verebildim. Sebeb bence sporu kalan 10 gün içerisinde fazlalaştırmam veya ağır diyette bile maxs kilo veriminin 7 kilo olması, bu açıdan bakınca yemeği yükseltsem en fazla 2 kilo veremiyorum. Neyse havalar bayağı soğuk ancak yinede spora devam ediyorum, Yılbaşında görüşmek üzere..

 

Güncelleme -4

10 Günde arkadaşların tavsiyesi ile yemeği artırıp kilo verimini minumun seviye'ye indirdim.

Şu an 10 gün içerisinde 3 kilo verdim bence yeterli ancak yemek oranını yine yüksek tutup sporu artırmak daha sağlıklı olacak, bu yüzden 2 hafta süresince  sabahları mısır gevreği süt akşamları çorba ile diyeti sürdüreceğim. Bakalım bu yöntem kilo oranımda düşüşe sebeb olacak mı?

 

Güncelleme -5

Hala tartılmadım fakat bir kaç gelişimi yazayım dedim.

İlk olarak v02 max derecem 30'lardan 40'lara çıktı.

Sol sağ bacak basış dengem sol için iyi olsa da sağ için aynısını söyleyemeyeceğim. Sağ bacağıma fazla yük binmesinden dolayı sporu aralıklarla yapıyorum artık. Zira kilo verdikten sonra denge kaybına alışmam lazım.

Ağırlığı sabit 60 yaptım ayrıca kendi ağırlığım ile sınav çekiyorum kollarım ve gögüs kaslarım bayağı gelişti.

Güncelleme - 6

Bugün tartıl'dım 6 kilo vermişim, Sporu artırıp yemeği'de bir o kadar artırdım, yani benim yediğimi başkası yese muhtemelen kilo alır 😀

Yüksek seviyede ağırlık çalışıyorum, vücudumun ağırlığımı verip toplam 130 kiloya yakın bir ağırlıkla kol kası geliştiriyorum, bana kalırsa kilo vermemin en önemli nedeni vücudumu ağırlık çalışarak aşırı derecede yıkıma uğratmam. Öte yandan yediğim yemekler yağ ve yeşillik içerikli, şeker ise bu diyette kesinlikle yasak ancak bazen kilo verdikten sonra parti yapıyorum 😀 o günler şekerli yiyorum.

Diğer 4'ncü güncellemede ki gibi aynı gün içerisinde yani 22 gün diyebiliriz max 5 ila 6 kilo veriyorum, artık vücudumu tanıyabiliyorum nasıl kilo veriyor veya ne yersem veremiyorum, sporu nasıl yapmalıyım ve ne kadar süreliğine devam ettirmeliyim gibi bir çok sağlık istatiski tutuyorum. Ayrıca garmin fenix 3 loglarına bakınca'da performansım hep yükselmiş hiç düşme yok bu saatten sonra 2 kademe daha artıracağım performansı ve son kademe'de ilerleyen 4-5 ay devam edeceğim. Yeterli kilo verdikten sonra koşu dayanıklığı kalp ritminin 140 bpm'de 10 dakika spor daha sonra 150 bpm'de 5 dakika spor gibi limitleri aşacağım.

Bir kaç hafta sonra görüşürüz...

 

Güncelleme - 7

Bugün tartıldım 4 kilo daha vermişim, sanırım diğer ay'a göre 2 kilo daha çok vermişim.

Sporu çok artırıp yemeği de abartmayıp 4 kilo verme başarısını gösterdim. 20 gün sonra görüşmek üzere.

 

 

Güncelleme - 8

Öncellikle bu ay diyeti çok feci bozdum 😀

7 gün önce tartıldığımda bir kilo almıştım aldığım kilonun nedeni belli ki şeker ile alakalı.

Malesef umursamazlığımın cezasını çektim, Ancak her şey bu ay kötü değil zira 7 gün önceki yaşadığım şok yüzünden ayın son 7 gününü sporu 3 saate çıkartıp yemeği kısarak 5 kilo vermeyi başardım. Ancak şu an ayaklarım sırtım belim ağırlık kaldırmaktan yürümekten sızlıyor 😀 kısaca akılsız başın cezasını ayaklar çekti ve bundan sonra bu diyette ay sonları hariç katti süretle şeker yok, diğer aylarda lahmahcun et yiyerek geçirmiştim ama kilo vermiştim peki bu şeker nasıl olduda kilo almama neden oldu? sanki kalori deposu arkadaş yuh sana şeker yuh 😀

Yinede 20 günün boşa gitmesi diye bir üzüntüm yok zira eğer vücut yüksek kalori ile kilo veriyorsa ve buna alıştıysa zamanla kilo verme durumum azalınca kaloriyi kesersem yine kilo verimi artacaktır.

 

Neyse diğer ay görüşmek üzere, sporu belki daha fazla artırabilirim günlük 3,5 saat aralıklı yaparsam bünye kaldırabilir... Diğer ay'a kilo hedefim en yüksek 10 en az 6 kilo.

Ekleme: bir haftada 42 bin kalori vermişim kabaca verilen kaloriler ile 6 ila 7 kilo vermem lazımdı. Tabi mecburi kalori alma ihtiyacı yüzünden kalorilerden yediğim kalorileri çıkartırsam 5 kilo çıkıyor 😀

Muhtemelen 1 hafta içerisinde 5 ila 6 bin kalori almışım. Buda demek oluyor ki garmin'in kalori hesaplaması inanılmaz derece de isabetli...

 

Güncelleme - 9

Her hafta düzenli olarak tartıldım, İlk hafta 2

2. hafta 1

3. hafta 4

4. hafta 3 kilo verdim.

Toplamda 10 kilo vermişim, tüm verdiğim kiloları birleştirirsem 60 kilo tam verdim 😀

Bazı günler yemeği kısıtladım ama toplasan 5 gün etmez diğer günler et yoğunluklu beslendim. Günde 3 saat spor yapıyorum etkisi tabi ki çok, ancak ayaklarım feci şekilde ağrıyor. Ev taşınması var bilmediğim yere gidip spor yapmak alışmak beni feci strese sokuyor. Ev bizim fakat yıkıp kentsel dönüşümle 2 kat verecekler tabi üstüne 40 bin tl istediler 😀

Bu arada kas çalışmalarım devam ediyor, kol kaslarım çok gelişti, göğüs kaslarım da gelişim gösteriyor baya belirgin oynatabiliyorum 😀

Şimdi sonraki planlarım ne olacak onu belirlemeliyim. İlk olarak 90, 100 kilo veya 110 kilo kalmak istiyorum ancak 100 kilo verip sonradan yavaş bir şekilde kilo almak istiyorum zira 90 kilo benim vücut yapım için çok düşük bir rakam 110 iri yapıma daha uygun, Bakalım o zaman ki psikolojime bağlı olarak yukarıda ki kilo oranlarını değiştirebilirim.

Spor işini biraz kas yapmaya ve boks yapmaya çevireceğim. Bacaklarım çok ağrıyor artık fazla zorlamamak lazım. Boks torpası almıştım ayaklı 400 liraya onunla çalışırım, 60 kilo ağırlık var bir kaç tanede değişik ağırlık türü alıp yoğunluğu kas yapmaya vereceğim.

Neyse bu ayda böyle geldi geçti yaz mevsimi var dondurmayı çok seviyorum sanırım bu yüzden yaz feci zor geçecek 😀

Ölmez sağ kalırsak bir sonraki ay yeniden görüşmek dileğiyle.

 

Güncelleme - 10

Ev taşıma ve stres nedeniyle biraz ara verdim kilo işine bu ay.

Bayağı yemek yeyip oturdum 6 kilo aldım, ancak ay sonuna doğru aldığım kilo'yu verip 2 kilo da ek verip bu ayıda kilo vererek bitirebildim...

Hadi hayırlısı diğer ay sonuna görüşmek üzere...

 

Güncelleme - 11

Evet ölmedik burdayız, 11 ayın sultanı ramazana sonunda geldik 😀

Zor oldu ama güç olmadı bu ay'da 10 kilo verebildik.

Stresli yoğun günlerin spora etkisi çok oldu, bazen nefes almak bile çok zordu ama bugün böyleyse yarın daha kötü olursa daha kötüsüne dayanamazsın dedim sporu aksatmayıp 10 kilo vererek iyi bir sonuca ulaştım.

Yine yemekten kısmayıp spora ağırık verip kilo vermeyi başardım. Bu başarının en byük etkeni şu an emin olarak söylüyorum ki ağırlık çalışmaları. Kilo verdirmesi ve kas kütlesini geliştrimesi bir kurşun ile iki kuş avlamak gibi oldu 😀

Şu an kol kaslarımın gelişimini gözle görebiliyorum, kaslarımı sıkınca boş bir şeyin vücudum da dolduğunu hissedebiliyorum. Ayrıca bilek kaslarımın oynadığını görebiliyorum, kolumu yan çevirince kas kütlesinin büyüklüğünü görebiliyorum, neredeyse kolumun yüzde 50'si kas olmuş 😀

Evet madem kilo verdik bir gün dinlenip istediğim yemeği yiyebilirim, diyet yapan birinin en çok beklediği şey bu ödüllendirmedir sanırım 😀

Neyse diğer ay ölmezsek sağ kalırsak bayramda görüşmek üzere....

 

Güncelleme - 12

4 günde 4 kilo verdim, bu ay ile birlikte bir şey deniyorum; aç karnına spor yapmak mı daha çok kilo verdiriyor yoksa tok karnına mı?

Hazır ramazan gelmiş Dini vecibemizi de yerine getirip bilime katkıda bulunuyorum 😀

Şimdilik görünen o ki aç karnına daha çok kalori veriliyor, tabi susuzluk adamı mahvediyor.

Bu arada sporu tekrar 3 saate çıkarttım, 1.5 saat 1.5 saat şeklinde 4 saat aralıklarla spor yapıyorum.

 

Biraz da motivasyon gerekli, onu da Efsanevi süper saiyajin broly'nin dönüşümü ile sağlıyorum 😀

 

Güncelleme - 13

Dönmem biraz uzun oldu kusura bakmayın..

Son 2 ay içerisinde 8 kilo alıp 18 kilo verdim 😀

Biraz boşladım diyeti bu ay, bayram akrabalar derken ne spor yapacak zaman kaldı nede diyeti devam ettirecek dirayet.

Havaların ısınması ile birlikte vücut ağırlığımın azalmasına rağmen ay hızla kilo verebildim, bunu da günde 6 kilo su içimine bağlıyorum. Normalde su iç diyete iyi gelir derlerdi ama inanmazdım meğer doğruymuş 😀

Bölgesel kas yapmaya çalışıyorum meme kası ve kol, sırt kaslarım çok büyüdü, kilo verirsem kötü görünür diye sırt bölgesini biraz boşlayacağım bu ay. Yeni eve taşınana kadar 100 kilo vermiş olucam 😀 sanırım şu an 110 kiloyum.

Biraz gelişimden bahsedeyim, diyete ilk başladığımda kalp hızım max 160 ortalama 158 civarıydı, şimdileri 99 100 ile ilerliyorum. 60 bpm azalma var muhteşem bir düşüş 😀

Dinlenme durumunda kalp hızım 66 68 giderken şimdi 50 56 civarını görüyorum, dinlenirken kalp hızı düşükse kalp gelişiyor demek ve bu iyi bir şey.

İlerliyen zamanlarda yeni eve taşındıktan sonra iyi bir koşu bandı ve çeşitli ağırlıklar almayı planlıyorum, bu defa bu işi tamamiyle bitireceğim önceki diyetlerimde yaptığım hataları bu defa yapmayacağım ve yapmıyorum.

Ölmez sağ kalırsak diğer ay sonunda görüşürüz...

 

Güncelleme - 14

Diğer ay 5 kilo verdim diyeti biraz aksattım. Bu ay ise yemeği kısmayıp kilo alıyor muyum almıyor muyum diye kontrol etmek istiyorum 5 gündür kilom sabit, eğer böyle devam ederse kilo kontrolünü sağlarsam bir daha bu eziyeti çekmek zorunda kalmayacağım 😀

Neyse, diğer ay görüşmek üzere.....

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 126

Garmin Fenix 3 Türkçe Dil Dosyası

merhaba, fenix 3 için dil dosyasını türkçeye çevirdim son güncellemelerdeki sorunları çözüp sizlere sunuyorum umarım işinize yarar,

unutmadan dil dosyası almanca'dan çevirilmiştir bu yüzden çeviri hataları olabilir

yüzde yüz çeviri olmasada yeteri kadarlık bir çeviri oldu

bazı kelimelerde türkçe karekter olmayabilir sistem türkçe kelimelerin bazılarını desteklemiyor

dil dosyasını garmin saatinizin txt bölümüne atın dili seçin bu kadar.

 

İndirme linki

http://www.mediafire.com/download/bdzxbsn70om39nr/german.ln2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Anime Önerisi Serial Experiments Lain

Anime Önerisi,,,

Serial Experiments Lain, Yoshitoshi Abe‘nin mangaka ve karakter dizaynını, Chiaki J. Konaka‘nın görüntü yönetmenliği ile konsept dizaynını yaptığı ve Ryutaro Nakamura‘nın ise yönetmenliğini üstlendiği 1998 yapımı 13 bölümlük cyberpunk Anime‘sidir.

Lain gerçeklik, kimlik, iletişim sorunları üzerine kurulmuş metafiziksel bir öyküdür. Anlatımın odağında, bir Japon kasabasında yaşayan 14 yaşındaki Iwakura Lain vardır, ki bir odak karakter olarak iletişim sorunları yaşayan ve sosyal açıdan toplumdan kopuk bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kendisiyle tam zıt bir ablası, katı ve duygusuz bir annesi, işinden eve hiç gelmeyen bir babası vardır. Hikaye ise Wired denilen bir tür internet dünyasının yakınında geçer. Wired, görsel ve işitsel bağlantılı ve her kişinin farklı amaçlarla giriş yaptığı bir ağ, fakat ağın bu özelliği kendi yan sanayisini oluşturmuş. William Gibson‘ın romanlarındaki gibi, insanlar ağa sürekli ve maksimum senkronizasyonla bağlanabilmek için özel uyuşturucular kullanmakta. Ve ağa bir kez girenler, kendilerini çıkışı olmayan bir tavşan deliğinde buluyorlari… Wired o kadar geniş ki bir noktadan sonra kendi sektörünü ve kendi teolojisini yaratıyor.

Lain’le aynı okuldaki öğrencilerden birinin intiharı ve intihardan sonra kendisine ondan bir mesaj gelmesi üzerine Lain bu olayı Wired’de araştırmaya karar verir. Evini bir bilgisayar atölyesine çevirir ve art arda dalışlar yapmaya başlar. Lain’le beraber yaşayan ve ondan taban tabana zıt kişilikteki Mika ise bu dalışların ardından halüsinasyon ve gerçeklik şokları geçirmeye başlar. Artık yaşadığı dünyanın gerçek olduğundan bile kuşku duyar hale gelmiştir.

Not: Özet alıntıdır... http://www.bilimkurgukulubu.com/televizyon/anime/serial-experiments-lain/

 

 

 
Çoçukluğumda yanlış hatırlamıyorsam komşumuzun uydu televizyonu sayesinde ya Fransız yada İspanyol kanalında gördüğüm bir anime olan Serial Experiments Lain geçen ay tekrar izledim o dönemde kafamda kalan tek şey muazzam açılış şarkısı ve bitiş şarkısıydı, animeyi anlatmaya gücüm yetmez zira şu an bile zar zor anlamaya çalışıyorum, kısaca animenin konusu wired adlı ağda sanal ve gerçek yaşamların konusu işleniyor, ve dönemine göre muazzam bir animeydi şu an bile öyle gerçek bir teori üzerinden ilerliyor, bazen gerçek görüntüler'de animede yer alıyor gerçekten çok iyi animeydi.

Aslında bir çok teori ortaya atıldı ama izleyip kendiniz tartıp düşününce anlıyabiliyorsunuz tabi spoiler olur, kimileri matrix'e benzetiyor evet kısmen öyle fakat bu anime matriz'den önce piyasadaydı ve gerçek bir teori işleniyordu, bu teori tüm dünyanın bir ağla birleşmesi teorisiydi. Beni her yönü ile etkiledi ancak en etkilendiğim şey kullanılan bilgisayarın sıvı soğutma ile soğutulmasıydı 😀 evet yanlış duymadınız sıvı soğutma ile bilgisayar soğutuluyordu o dönemde bilmiyorum sıvı soğutma varmıydı ama anime'de görmek ilginç idi, neyse izlemek isteyenler bluray'ini bulabilir fakat altyazı senkon sorunu çıkıyor bu yüzden internetten izleyebilirsiniz kaynak çok

 

 

 

 

Bitiş şarkısı japon sanatçı Nakaido "Chabo" Rei'ichi

Açılış şarkısı, ingiliz şarkıcı boa duvet 1998 yılında anime ile aynı anda çıkmış

 

Lain tema muziği giriş çok güzel

BeğenFavori PaylaşYorum yap