BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

Cosa Akıllı Kombi Kiti

Merhaba arkadaşlar,

Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz faturalarında bir artış olmaya başladı. Tüketimi düşürmek için sabah çıkarken kombiyi kısıp, akşam gelince dereceyi arttırmak gibi yöntemler denedim. Bu sefer eve gelince içerisi soğuk oluyor, ısınana kadar da çok gaz harcıyordu. Sürekli sabit sıcaklıkta tutmayı denedim; gün içerisinde boşuna yanıyor bu sefer. Evimde Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum (Hermatik). Kombinin LCD panelinde basit anlamda programlanabilen bir ara yüzü var; fakat bu kombinin ne zaman çalışıp, ne zaman kapanacağını ayarlamaktan öteye gidemiyor.

Öğrendim ki kombilere termostat takılabiliyormuş. Kablolu, kablosuz, LCD ekranlı vb. bir sürü çeşidi var. Araştırırken Google’ın Nest adlı bir termostatı olduğunu gördüm. Maalesef Türkiye’de satılmıyor ve şu an için 110 V ‘dan başka seçeneği yokmuş (275$). Şans eseri Cosa’nın web sitesine denk geldim. Biraz araştırdım; İTÜ Teknokent’te Nuvia adlı bir firmanın ürettiğini ve tamamen yerli tasarım olduğunu öğrendim. Doğrusu ilk başta fiyatından ötürü güvenmekte zorlandım; vadettiği işe göre piyasanın altında bir fiyatı vardı (Başka bir marka için 990 TL + kurulum isteyen oldu). Hatta satın aldığımda arkadaşlarım kutunun içinden salatalık çıkacağını iddia ettiler. İlk önce müşteri hizmetlerine kullandığım kombi ile uyumlu olup olmadığını sordum. Olumlu yanıt gelince şansımı denedim ve siparişi verdim.

Geçen hafta içinde kargo elime ulaştı. Kutunun içinden kombiye takılan cihaz, internete bağlantı kuracak ana ünite, detaylı kullanım ve montaj kitapçıkları, kablolar, adaptör ve montaj için gerekli aparatlar (çift taraflı bant, dübel vida) çıktı. Ana ünite ve kombi alıcısının plastik kalitesi hoşuma gitti. Adını bilmiyorum ama şu süet gibi his bırakan mat plastikten yapılmış, siyah ve turuncu renkli, şık görünüşlü bir cihaz. Üzerinde LCD ekran yok, led ışıklar ile durumu hakkında bilgi veriyor. Ayrıca fatura ile birlikte ıslak imzalı bir garanti belgesinin de geldiğini belirteyim.

İlk iş montaj için destek servisini arayıp randevu aldım. Teknik servisteki arkadaş tam saatinde geldi. Kombinin kapağını açtı; kutu içinden çıkan kabloyu ilgili yere taktı (Kombide loop yapan bir port var. Soketin sağ deliğinden çıkıp, sol deliğine giriyor. Bu kablonun yerine taktı). Diğer ucu ise Cosa’nın alıcısına, alıcıyı da prize bağladı. Standart 40 derece de çalışan kombinin ısısını, kombinin panelinden 55 dereceye çıkardı. Böylece evi kısa sürede ısıtacakmış.

Ardından internet bağlantısı ile çalışan ana üniteyi kutudan çıkardık. Sıcaklık algılayıcısı bu ünite üzerinde, dolayısıyla ısı yayan nesnelerden uzağa yerleştirmek gerekiyor. Adaptörü cihaza bağladık. Cihaz açılınca altında bulunan eşleştirme butonuna basarak alıcı ve ana ünite bağlantısını sağladık. Telefonuma Cosa’nın yazılımını indirdim (Şu anda Cosa yazarak aratınca Play Store’da 16. sırada çıkıyor). Mobil cihazımda Kablosuz Ağ bağlantılarını aratınca Cosa_XXXX adında bir ağ gördüm. Bu kablosuz ağa bağlandıktan sonra Cosa’nın yazılımını çalıştırdım. Yazılım, modemin SSID ve şifresini sordu. İlgili yerleri doldurup, kaydettikten sonra ana ünite internete erişti. Yine mobil yazılım üzerinden e-posta adresim ile bir kullanıcı oluşturdum ve yazılıma giriş yaptım (Kurulum kitapçığında hepsini anlatıyor).

Ev sıcaklığı, sıcaklık sınırı, kombinin durumu ve çalışma modunu gösteren ana ekran açıldı. Çalışma mantığı kısaca şöyle; ortam ısısı, belirtilen sıcaklık sınırının altına düşerse kombi çalışarak evi ısıtıyor. Ev içi ve uyku modunun alt sınır derecelerini belirttikten sonra kurcalamaya başladım.

3 adet çalışma modu var; Ev içi, ev dışı ve uyku. Manuel, Haftalık program, lokasyon tabanlı ve kapalı olmak üzere, toplam 4 adet de çalışma şekli var. Manuel çalışmada ev içi, ev dışı ve uyku modları arasında kullanıcının geçiş yapması gerekiyor.

Haftalık Program da ise, haftanın her günü için 15 dakikalık aralarla ev içi/dışı veya uyku modu ayarlanabiliyor. Bu ekranın bir sihirbazı var, çok hoşuma gitti. Uyandığım, evden çıktığım, geri döndüğüm ve uyuduğum saatleri sordu. Buna göre otomatik haftalık programı oluşturdu. Bu program üzerinde detayları ben kendim ayarladım.

Sistem mobil cihazın lokasyonuna göre de kombiyi ev dışı olarak ayarlayabiliyor. Evimden belirlediğim mesafe kadar uzaklaşınca sistem otomatik ev dışı konumuna geçiyor.

Son olarak kapalı modu ise kombiyi 5 derecenin altına düşene kadar kapalı tutuyor. Sıcaklık 5 derecenin altına düşerse donmayı önlemek için kısa süre çalıştırıyormuş.

Cosa’nın internet bağlantısı kesilirse haliyle ortam ısısı mobil cihaz üzerinden yönetilemiyor. Bu gibi durumlar için bir önlem almışlar. Ana ünitenin üstünde cihazın hangi modda çalıştığını gösteren ışıklı alanda gizlenmiş bir buton var. Bu butona her basıldığında ev içi/dışı veya uyku modları arasında geçiş yapıyor. Herhangi bir nedenle Cosa’yı kullanmaktan vazgeçerseniz, kombinizden sökmeden devre dışı bırakmak içinde bir butonu var. Bu durumda kombi, Cosa takılmadan önceki gibi çalışmaya başlıyor.

Yazılım üzerinden daha fazla kullanıcı eklenebiliyor. Ben eşimin telefonuna da yükledim, o da sıcaklığı takip ederek müdahale edebiliyor.

Ana üniteyi sabitlemek gerekmiyor. Priz olan ve kablosuz ağ sinyali alan herhangi bir yere taşınabiliyor. Ben Cosa’yı evimin en zor ısınan yerine taktım. Bana göre en ideali bu oldu.
Sıcaklığı 0,5 derece hassasiyetle ayarlayabiliyorsunuz. Evimde bulunan bebek odası derecesi ile de test ettim, cihazın ölçtüğü ortam ısısında farklılık yok.

Gelelim tasarruf konusuna. Kartlı sayaç kullanıyorum, sabah evden çıkarken 292.3 metreküp gazım vardı. Akşam geldiğimde sayaçta 291,5 yazıyordu ve ev sıcaktı. Ertesi sabah aynı saatte çıkarken sayaçta 284,7 metreküp gaz kaldığını yazıyordu. Yani 24 saatte 7,6 metreküp harcamış. Hava sıcaklığı Ankara’da AccuWeather’a göre gece -3 dereceydi. Cosa öncesinde kombiyi sabit 40 derecede çalıştırdığım zaman (hava sıcaklığı sıfırın altında ise) 8-9 metreküp kullanıyordum. Belki ince ayarla biraz daha verim sağlayabilirim, çünkü akşam ev normalden daha sıcaktı. Aralık 2014 itibariyle 1 metreküp gazı 1.19 TL’ya aldım. Böylece 1 günlük ısınma bana 9.05 TL’ya mal oldu. Basit hesapla, ayda 30 TL civarında kar edeceğim. 5 ay sonra cihaz kendi parasını, 7 ay sonra ise cihaz + montaj parasını çıkaracak gibi görünüyor.
Fiyat olarak uygun bir ürün olduğunu düşünüyorum. 31 Aralık tarihine kadar olan kampanya ile 149 TL fiyat ile satın aldım. Kurulum için 49 TL daha verdim (Kombi tarafında kendime güvenemedim, hâlbuki çok kolaymış).

Cosa yazılımı Google Play’de mevcut. iPad’ime yüklemek istediğim de ise AppStore’da bulamadım. Buna karşılık Cosa’nın web sitesinden her hangi bir tarayıcı ile giriş yapılarak ortam ısısı değiştirilebiliyor.

Cosa’yı çok beğendim, iş yerinde arkadaşlarıma tavsiye ettim. Önü açık bir teknoloji olduğunu düşünüyorum, sonuçta her şey yazılıma bağlı. Umarım daha da geliştirirler. Bu cihazın Türkiye’de tasarlanıp, üretilmesi de ayrıca çok hoşuma gitti. Telefonda görüştüğüm müşteri hizmetlerindeki arkadaş kafama takılan her soruyu cevapladı. Montaj için gelen teknik eleman benim dediğim saatte geldi. Hizmetin tamamından memnun kaldım, bu yüzden TeknoSeyir’deki yazılarımda ilk defa 10 yıldız veriyorum. Umarım böyle devam eder.

Olumsuz olarak yazabileceğim şey ise firmanın dükkânı kapatması durumunda yapacak bir şey yok; bulut tabanlı bir yazılım olduğu için sistem çalışmayacak.

Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. İyi günler diliyorum.

11 ay sonra düzeltme: Ben ilk çıkan Cosa'ya sahibim; dolayısıyla yaptığım inceleme de ilk Cosa'nın incelemesidir. Gördüğüm kadarıyla güncelleme sonrası ikinici modelde sorun yaşayan birçok kişi olmuş. İnsanları yanlış yönlendirmemek için bu açıklamayı yapmak istedim. Cihazımı android üzerinden kontrol ediyorum ve halen çok memnunum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 28
 • Yalçın Altay @yaltay

  Aynen katılıyorum güncelleme tam bir fiyasko. Ben de kendi sitelerinden 350 TL'ye alırsam güya yeni seride nem ölçme özelliği eklendiğini söylediler aldım. Uygulama güncellenince uygulamayı her seferince çalıştıramıyorum, donup duruyor ve kaldırıp yeniden kurmadan da düzelmiyor. Nem değeri olarak da sürekli aynı değeri gösteriyor oda nemlendirici cihaz ile odayı nemlendirdiğim halde. Raporlama özelliği web arayüzünde vardı ve telefona da gelecek dendi ama şimdi ikisinde de yok. Sıcaklık değerleri de bende 2 tane faklı digital termometre var ve onlardan farklı değer gösteriyor. Müşteri hizmetlerini aradığımızda hatta bekletme yerine direk sesli mesaj bırakın geri döneriz deniyor ama kimse dönmüyor ve sürekli arayıp başka müşteri var mı yok mu hatta diye kontrol etmek gerekiyor ulaşabilmek için. Bu yüzden ben de almayı düşünenlere hele de bu fiyatlara tavsiye etmiyorum. Ben de iade için email gönderdim bakalım ne geri dönüş yapacaklar. Büyük ihtimal iade süreniz dolmuş vs diyecekler. Test etmeden yarım yamalak uygulama yayınlarlarsa böyle olur. Uygulama güncellemesini de kış yerine yazın yapsalar kış günü sorun yaşamamış oluruz. Neyse ben iade alırlarsa başka cihaz alacağım.

 • Leventturk @leventturk

  Tamamen katılıyorum. İade etmek istiyorum diyorum kaydınızı alıyoruz demekten başka bişey yapmıyorlar. Eğer iade almazlarsa Noterden tebligat göndererek iadesini isteyeceğim.

 • Yalçın Altay @yaltay

  Mod değişimi yapınca, örneğin dışarı modunu seçtiğimde eve gelince ev modunu seçince cihaz çalışmıyor, kırmızı ışık yanıyor ve fişi çıkarıp takmadan da düzelmiyor. Her seferinde aynısı oluyor. Güncellemeden önce bu tarz sorunlar yoktu en azından. Test etmeden direk yayınlamışlar güncellemeyi. Ayrıca bu tarz yazılım güncellemelerini bu aylarda değil de yaz sonu yapsalar bu tarz sorunlar kış günü yaşamamış oluruz. Zaten uygulama iPhone'da çalışmıyor donup kalıyor kaldırıp kurmadan düzelmiyor ve ikinci açışta tekrardan donuyor. İade için email yazdım kimse geri dönüş yapmadı daha. İade alıp almayacaklarını bilmediğim için yeni termostat da alamıyorum. Kimseye tavsiye etmiyorum bu cihazı. Ne yapalım doğru dürüst çalışmayan sürekli hata veren sözde akıllı bir cihazı. Gider Honeywell vs termostat alırım takarım daha iyi internet erişimi olmasa bile sorunsuz çalışır en azından.

 • Hüseyin Büdüş @hbudus

  Boşuna Para Vermeyin - cihaz çalışmıyor, donuyoruz evde ama destek alamıyoruz!

  16 şubat 2017'de aldığım cosa akıllı kombi kiti devamlı internet ile bağlantısı kesiliyor. bu çağrı ile ilgili defalarca ekran görüntüleri ile mail atmama rağmen, defalarca aramama rağmen döneceklerini söylüyorlar fakat geri dönüş yapan olmuyor.

  bu problemi her defasında cihazı resetleyerek çözmek zorunda kalıyorum. zaten cihazı dışarıdayken kombiyi yönetmek amacıyla aldım, ama ne zaman lazım olsa cihaz çalışmıyor.

  bunu geçtim, bugünden beri oda sıcaklığını 22,5 dereceye ayarlamama rağmen cihaz 5 derecede takılı kaldı ve ısıtmıyor. ev buz gibi oldu fakat hiçbir şekilde mail veya telefon yoluyla destek alamadım. karşımda bir türlü muhatap bulamıyorum.

  kesinlikle boşuna para vermeyin....

AMD Radeon RAMDisk

AMD firması uzun yıllardır bilgisayar donanım pazarında ürünleriyle yer almış ve günümüze kadar farklı çözümlerle kullanıcılarına ürün sunmuş bir firmadır. Bu incelememde AMD firmasının bir donanım ürünü olmayan tam tersine bir yazılım ürünü olan Radeon RAMDisk uygulamasını sizlerle paylaşıyorum.

AMD Radeon RAMDisk Nedir?

Bilgisayarın en hızlı veri yazma ve okuma yapılabilen yeri bellektir. Tüm uygulamalar belleği kullanır; bilgisayar iş ve işlemlerini gerçekleştirir. Her iş ve işlem için çalışma alanları bellekte oluşturulmaktadır. Bellek alanının çalışma mantığında bilgilerin kalıcı olarak tutulması yer almamaktadır. Bu nedenle elektrik kesilmesi veya bilgisayarın kapanması gibi durumlarda burada tutulan veriler yok olmaktadır. Bu kadar hızlı bir alanın içine konulan verilerin bilgisayar kapıp açılsa bile tekrar kullanabilsek ve yüksek hızda bu verileri kolayca kullanabilsek ne güzel olurdu diye düşünüyor insan. İşte bu düşünceyi gerçek hayata geçiren uygulama AMD Radeon RAMDisk. Yazılım Dataram firmasının ürünü olup; AMD kendi adıyla kullanıcılara lisanslayarak satıyor.

Nasıl Çalışıyor?

Radeon RAMDisk bilgisayar belleğinde (RAM) bir disk sürücüsü oluşturarak, bu diske bir sürücü harfi atayıp kullanıma sunan bir yazılım. Sürücüyü oluşturduktan sonra sistem otomatik olarak disk imajını yapıyor ayrıca disk alanını otomatik olarak NTFS dosya sistemi olarak biçimlendiriyor. Uygulama sistem açılışında otomatik olarak başlatılıyor. İstenirse devre dışı bırakılabiliyor. Kullanım ve ürün tanıtımı ile ilgili video'ların bağlantısını aşağıda paylaştım.

Özellikler
Ücretsiz olarak sunulan Radeon RAMDİSK ile oluşturduğunuz bellek diskinin kalıcı olarak sabit disk üzerine yazılmasını ve bilgisayarın açılışında yüklenmesini ve bilgisayarın kapanışında kaydedilmesini sağlayabiliyorsunuz. Disk büyüklüğü ücretsiz sürümde azami 4GB büyüklüğünde olabiliyor. AMD Radeon marka bellek kullanıyorsanız ücretsiz sürümde izin verilen kullanım alanı 6GB'a çıkıyor. Ücretli sürümlerde ise azami 64GB bellek alanını kullanabiliyorsunuz. Ücretli sürümde belirli aralıklarla disk üzerine yazma işlemi yapılabiliyor. Ücretsiz sürümde bellekteki verileri bir düğmeye basarak sabit diskteki imaja yazılmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece elektrik kesintisi gibi olumsuz bir durumda bellekte tutulan bilgiler kaybedilmemiş oluyor. Ücretsiz sürüm için önerilen en düşük sistem belleği kapasitesi 8GB olarak belirtilmiş.

Test
Kullandığım test sistemi
Dell Precision T3500
İşlemci: Xenon W3550 3.0GHz
Bellek: 6GB
Sabit Disk: Raid 0 (2 disk), BitLocker Aktif
İşletim Sistemi: Windows 7 64bit
Diğer: Antivirus Kapalı
Test Yazılımı: CrystalDiskMark 3.0.3 x64
RAMDisk Büyüklüğü: 1GB

İlk disk başarım testim. Daha önce hiç yapmamıştım. Test için değerler elde etmek ve karşılaştırmak için CrystalDiskMark uygulamasını kullandım. Sonuçlara fotoğraflardan bakabilirsiniz. Tahmin ettiğim üzere AMD Radeon RAMDisk'in başarımı yüksek.

Lisanslar ve Maliyet
Ürün lisans maliyet bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://www.radeonmemory.com/software_downloads.php

Kişisel Görüşlerim
Yazılımın kullanımı kolay. Herşey anlaşılır ve yerli yerinde. Kararlı çalışması güven veriyor.
Açılışta sabit disk imajından verilerin RAMDisk'e yüklenmesi sistem açılışında az da olsa bir yavaşlamaya neden oluyor. Bu yavaşlamayı hafifletmek için RAMDisk imajının tutulduğu alan için SSD bir disk kullanmak doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca seçeneklerde bulunan bir ayar ile RAMDisk'in açılışta devreye girme süresini geciktirebiliyorsunuz. Gerçek hayatta başarımını görmek için Eclipse IDE'yi bu bölüme kopyalayıp çalıştırdım. Eclipse'in açılışı fark edilir düzeyde hızlandı. Bellek kapasitesi yüksek olan bir bilgisayarda bu bölüme kurulu olan bir oyunun başarımının iyi olacağını düşünüyorum. Uygulamanın şu an için Türkçe dil desteği yok. Ürünü tavsiye ederim.

İşinize yarayacak bağlantılar.
http://www.radeonmemory.com/support_tutorials.php
http://www.amd.com/tr-tr/products/memory/ramdisk
http://www.radeonmemory.com/software_downloads.php
http://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdisk

#TeknoSeyir #RamDisk #AMD #AMDRadeonRAMDisk #CrystalDiskMark

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Zyxel Nsa 320 Media Server Nas

Zyxel Nsa 320 Media Server

Önceleri nas cihazlar hakkında pek bir fikrim bilgim yoktu. Şirketimiz için bir yedekleme ve basit bir media server arayışındaydık. Çok geçmeden teknoseyir üzerinden nas cihazlar ile ilgili detaylı bilgiye ulaştım. Ardından Zyxel Nsa 320 Media Server cihazını aldım. Ürünü alıp kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 ay oldu. Bir Nas cihazı olarak fiyatı çok uygun. Harddiskleri cihazdan ayrı olarak aldım. Şu an üzerinde WD Red serisi 2 TB iki adet takılı.

Öncelikle belirtmek isterim ki ürünün henüz Türkçe desteği yok. Üst modellerde var mı bilmiyorum ancak firmware update yapmama rağmen Türkçe dil desteği gelmedi. Dil konusunda sıkıntısı olabilecek kişiler için pek uygun değil zira detaylı ayarlara sahip bir cihaz.

Cihaz kendi yazılımı Nas Starter Utulity ile geliyor. Burada kısıtlı da olsa bazı bilgilere ve menülere erişebiliyoruz. Ekran görüntüsünü paylaştım. Admin paneline aynı modemler gibi bir tarayıcı ile bağlanılıyor ve detaylı bilgilere, ayarlara buradan ulaşılabiliniyor. Cihazın Media Server arayüzü özellikle smart tv ler için çok kullanışlı ve hoş. Evinizde torrentlerden vs. indirdiğiniz filmleri smart tv nizden bu arayüz ile rahatlıkla izleyebilirsiniz, ekran görüntüsünü paylaştım.

Cihaz bulut depolamaya, kendini başka bir nas cihazına kopyalamaya izin veriyor. Dışarıdan da kendisine bağlanılmasına izin veriyor tabi statik bir IP'ye sahip olmanız halinde.

Bir adet gigabit portu mevcut. Fazla bilgisayarı olan ve sürekli büyük kapasite veriler ile çalışan işletmeler bu anlamda sıkıntı yaşayabilir. Ancak form, döküman, resim gibi verilerle çalışan benim çalıştığım gibi işletmelerde bu pek de farkedilmiyor.

1 aylık kullanım sürem içerisinde yaklaşık 20 günün ardından 2. harddiskin yeşil olan ışığının kırmızı yandığını farkettim. Admin panelinden giriş yaptığımda burada 2. harddiskin "sorunlu" olarak belirtildiğini gördüm. Hemen yanında "repair" (tamir et) seçeneğini farkettim ve tıklayıp kurtarma işlemini başlattım. Yaklaşık 1 saat içerisinde (bu zaman veri boyutuna göre değişebilir) cihaz kendi kendine arıza gösteren harddiski formatlayıp sıfırladı ve tüm verilerimi ayarlarıma uygun şekilde raid ledi. Hiçbir veri kaybı yaşamadım. Cihaz 7/24 açık olarak 1 aydır aktif çalışıyor ve 5 adet pc sürekli olarak verilere ulaşıyor ve yeni veriler oluşturmaya devam ediyor.

Diğer donanımsal özelliklerine burda girmeyeceğim, ürünün kendi internet sitesinden zaten bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ürünün şuanki yaklaşık piyasa fiyatı KDV dahil 260 TL civarı. (Harddisk içermez).

Cihazın fiyatı, kurulumu, arayüzü, kullanımı, portatifliği, sessizliği ideal. Özellikleri giriş ve orta seviye için güzel.

Türkçe arayüz olmaması, yüksek performans isteyenler için tek gigabit portu olması göze çarpan eksiklikleri.

Umarım nas cihazı almayı düşünen teknoseyir takipcilerine faydalı olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21