Cosa Akıllı Kombi Kiti

Merhaba arkadaşlar,

Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz faturalarında bir artış olmaya başladı. Tüketimi düşürmek için sabah çıkarken kombiyi kısıp, akşam gelince dereceyi arttırmak gibi yöntemler denedim. Bu sefer eve gelince içerisi soğuk oluyor, ısınana kadar da çok gaz harcıyordu. Sürekli sabit sıcaklıkta tutmayı denedim; gün içerisinde boşuna yanıyor bu sefer. Evimde Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum (Hermatik). Kombinin LCD panelinde basit anlamda programlanabilen bir ara yüzü var; fakat bu kombinin ne zaman çalışıp, ne zaman kapanacağını ayarlamaktan öteye gidemiyor.

Öğrendim ki kombilere termostat takılabiliyormuş. Kablolu, kablosuz, LCD ekranlı vb. bir sürü çeşidi var. Araştırırken Google’ın Nest adlı bir termostatı olduğunu gördüm. Maalesef Türkiye’de satılmıyor ve şu an için 110 V ‘dan başka seçeneği yokmuş (275$). Şans eseri Cosa’nın web sitesine denk geldim. Biraz araştırdım; İTÜ Teknokent’te Nuvia adlı bir firmanın ürettiğini ve tamamen yerli tasarım olduğunu öğrendim. Doğrusu ilk başta fiyatından ötürü güvenmekte zorlandım; vadettiği işe göre piyasanın altında bir fiyatı vardı (Başka bir marka için 990 TL + kurulum isteyen oldu). Hatta satın aldığımda arkadaşlarım kutunun içinden salatalık çıkacağını iddia ettiler. İlk önce müşteri hizmetlerine kullandığım kombi ile uyumlu olup olmadığını sordum. Olumlu yanıt gelince şansımı denedim ve siparişi verdim.

Geçen hafta içinde kargo elime ulaştı. Kutunun içinden kombiye takılan cihaz, internete bağlantı kuracak ana ünite, detaylı kullanım ve montaj kitapçıkları, kablolar, adaptör ve montaj için gerekli aparatlar (çift taraflı bant, dübel vida) çıktı. Ana ünite ve kombi alıcısının plastik kalitesi hoşuma gitti. Adını bilmiyorum ama şu süet gibi his bırakan mat plastikten yapılmış, siyah ve turuncu renkli, şık görünüşlü bir cihaz. Üzerinde LCD ekran yok, led ışıklar ile durumu hakkında bilgi veriyor. Ayrıca fatura ile birlikte ıslak imzalı bir garanti belgesinin de geldiğini belirteyim.

İlk iş montaj için destek servisini arayıp randevu aldım. Teknik servisteki arkadaş tam saatinde geldi. Kombinin kapağını açtı; kutu içinden çıkan kabloyu ilgili yere taktı (Kombide loop yapan bir port var. Soketin sağ deliğinden çıkıp, sol deliğine giriyor. Bu kablonun yerine taktı). Diğer ucu ise Cosa’nın alıcısına, alıcıyı da prize bağladı. Standart 40 derece de çalışan kombinin ısısını, kombinin panelinden 55 dereceye çıkardı. Böylece evi kısa sürede ısıtacakmış.

Ardından internet bağlantısı ile çalışan ana üniteyi kutudan çıkardık. Sıcaklık algılayıcısı bu ünite üzerinde, dolayısıyla ısı yayan nesnelerden uzağa yerleştirmek gerekiyor. Adaptörü cihaza bağladık. Cihaz açılınca altında bulunan eşleştirme butonuna basarak alıcı ve ana ünite bağlantısını sağladık. Telefonuma Cosa’nın yazılımını indirdim (Şu anda Cosa yazarak aratınca Play Store’da 16. sırada çıkıyor). Mobil cihazımda Kablosuz Ağ bağlantılarını aratınca Cosa_XXXX adında bir ağ gördüm. Bu kablosuz ağa bağlandıktan sonra Cosa’nın yazılımını çalıştırdım. Yazılım, modemin SSID ve şifresini sordu. İlgili yerleri doldurup, kaydettikten sonra ana ünite internete erişti. Yine mobil yazılım üzerinden e-posta adresim ile bir kullanıcı oluşturdum ve yazılıma giriş yaptım (Kurulum kitapçığında hepsini anlatıyor).

Ev sıcaklığı, sıcaklık sınırı, kombinin durumu ve çalışma modunu gösteren ana ekran açıldı. Çalışma mantığı kısaca şöyle; ortam ısısı, belirtilen sıcaklık sınırının altına düşerse kombi çalışarak evi ısıtıyor. Ev içi ve uyku modunun alt sınır derecelerini belirttikten sonra kurcalamaya başladım.

3 adet çalışma modu var; Ev içi, ev dışı ve uyku. Manuel, Haftalık program, lokasyon tabanlı ve kapalı olmak üzere, toplam 4 adet de çalışma şekli var. Manuel çalışmada ev içi, ev dışı ve uyku modları arasında kullanıcının geçiş yapması gerekiyor.

Haftalık Program da ise, haftanın her günü için 15 dakikalık aralarla ev içi/dışı veya uyku modu ayarlanabiliyor. Bu ekranın bir sihirbazı var, çok hoşuma gitti. Uyandığım, evden çıktığım, geri döndüğüm ve uyuduğum saatleri sordu. Buna göre otomatik haftalık programı oluşturdu. Bu program üzerinde detayları ben kendim ayarladım.

Sistem mobil cihazın lokasyonuna göre de kombiyi ev dışı olarak ayarlayabiliyor. Evimden belirlediğim mesafe kadar uzaklaşınca sistem otomatik ev dışı konumuna geçiyor.

Son olarak kapalı modu ise kombiyi 5 derecenin altına düşene kadar kapalı tutuyor. Sıcaklık 5 derecenin altına düşerse donmayı önlemek için kısa süre çalıştırıyormuş.

Cosa’nın internet bağlantısı kesilirse haliyle ortam ısısı mobil cihaz üzerinden yönetilemiyor. Bu gibi durumlar için bir önlem almışlar. Ana ünitenin üstünde cihazın hangi modda çalıştığını gösteren ışıklı alanda gizlenmiş bir buton var. Bu butona her basıldığında ev içi/dışı veya uyku modları arasında geçiş yapıyor. Herhangi bir nedenle Cosa’yı kullanmaktan vazgeçerseniz, kombinizden sökmeden devre dışı bırakmak içinde bir butonu var. Bu durumda kombi, Cosa takılmadan önceki gibi çalışmaya başlıyor.

Yazılım üzerinden daha fazla kullanıcı eklenebiliyor. Ben eşimin telefonuna da yükledim, o da sıcaklığı takip ederek müdahale edebiliyor.

Ana üniteyi sabitlemek gerekmiyor. Priz olan ve kablosuz ağ sinyali alan herhangi bir yere taşınabiliyor. Ben Cosa’yı evimin en zor ısınan yerine taktım. Bana göre en ideali bu oldu.
Sıcaklığı 0,5 derece hassasiyetle ayarlayabiliyorsunuz. Evimde bulunan bebek odası derecesi ile de test ettim, cihazın ölçtüğü ortam ısısında farklılık yok.

Gelelim tasarruf konusuna. Kartlı sayaç kullanıyorum, sabah evden çıkarken 292.3 metreküp gazım vardı. Akşam geldiğimde sayaçta 291,5 yazıyordu ve ev sıcaktı. Ertesi sabah aynı saatte çıkarken sayaçta 284,7 metreküp gaz kaldığını yazıyordu. Yani 24 saatte 7,6 metreküp harcamış. Hava sıcaklığı Ankara’da AccuWeather’a göre gece -3 dereceydi. Cosa öncesinde kombiyi sabit 40 derecede çalıştırdığım zaman (hava sıcaklığı sıfırın altında ise) 8-9 metreküp kullanıyordum. Belki ince ayarla biraz daha verim sağlayabilirim, çünkü akşam ev normalden daha sıcaktı. Aralık 2014 itibariyle 1 metreküp gazı 1.19 TL’ya aldım. Böylece 1 günlük ısınma bana 9.05 TL’ya mal oldu. Basit hesapla, ayda 30 TL civarında kar edeceğim. 5 ay sonra cihaz kendi parasını, 7 ay sonra ise cihaz + montaj parasını çıkaracak gibi görünüyor.
Fiyat olarak uygun bir ürün olduğunu düşünüyorum. 31 Aralık tarihine kadar olan kampanya ile 149 TL fiyat ile satın aldım. Kurulum için 49 TL daha verdim (Kombi tarafında kendime güvenemedim, hâlbuki çok kolaymış).

Cosa yazılımı Google Play’de mevcut. iPad’ime yüklemek istediğim de ise AppStore’da bulamadım. Buna karşılık Cosa’nın web sitesinden her hangi bir tarayıcı ile giriş yapılarak ortam ısısı değiştirilebiliyor.

Cosa’yı çok beğendim, iş yerinde arkadaşlarıma tavsiye ettim. Önü açık bir teknoloji olduğunu düşünüyorum, sonuçta her şey yazılıma bağlı. Umarım daha da geliştirirler. Bu cihazın Türkiye’de tasarlanıp, üretilmesi de ayrıca çok hoşuma gitti. Telefonda görüştüğüm müşteri hizmetlerindeki arkadaş kafama takılan her soruyu cevapladı. Montaj için gelen teknik eleman benim dediğim saatte geldi. Hizmetin tamamından memnun kaldım, bu yüzden TeknoSeyir’deki yazılarımda ilk defa 10 yıldız veriyorum. Umarım böyle devam eder.

Olumsuz olarak yazabileceğim şey ise firmanın dükkânı kapatması durumunda yapacak bir şey yok; bulut tabanlı bir yazılım olduğu için sistem çalışmayacak.

Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. İyi günler diliyorum.

11 ay sonra düzeltme: Ben ilk çıkan Cosa'ya sahibim; dolayısıyla yaptığım inceleme de ilk Cosa'nın incelemesidir. Gördüğüm kadarıyla güncelleme sonrası ikinici modelde sorun yaşayan birçok kişi olmuş. İnsanları yanlış yönlendirmemek için bu açıklamayı yapmak istedim. Cihazımı android üzerinden kontrol ediyorum ve halen çok memnunum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • isostandart @isostandartgmail-com

  Teknokentlerin işte böyle amaçlara hizmet etmesi gerekli. Ama maalesef şu anda sadece vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen büyük firmalarla dolular. Evimde kombim olmadığı için deneme şansım olmayacak ama 149 liraya anlattığınız şeyleri yapabiliyorsa gayet iyimiş.

 • Emre Arat @emrearat

  Isıyı ölçen aygıtın yerini değiştirerek denemeler yaparsanız tasarrufu daha da arttırabilirsiniz.
  Buderus'un harici termostatlı kombisini kullanıyoruz.Duvarın içinden kablolu giden sabit bir termostat ve kontrol ünitesi.Vaktiyle montajını yapan servis tıpkı sizin gibi evin zor ısınan yerine koydu cihazı fakat bu pek avantajlı olmuyor.Örneğin 22 dereceye sabitlediyseniz evin o kısmı 22 dereceye gelene kadar diğer kısımlar 24 derece oluyor.Kapı falan kapalıysa sıcaklık gereksiz şekilde iyice artıyor.En çok vakit geçirdiğiniz odaya yerleştirmeniz daha verimli,isabetli olur.

 • Kadir @abdlkadrergin

  Ya ben ciddi ciddi bu ürünü satın almayı düşünüyordum. Açıkçası biraz sallandım 2015'te satın alırım diye. Sitesinde 149 lira kampanya fiyatının 2015 itibariyle 249 olacağı belirtiliyordu ancak ben bir güzellik yaparlar da bu süreyi uzatırlar diye tahmin ediyordum ama olmadı 🙂 Burayı takip ediyorlarsa size sesleniyorum: Bir kampanya daha yapsanız da biz de 149'a alsak sayın yetkililer, mağduruz burada 😀 Günlük indirim falan da olur sosyale yazın ilanları, şööyle bir stok eritin ne dersiniz?

 • iyaan @iyaan

  Müşteri hizmetleri ile görüşmüştüm, Buderus marka kombilerle uyumlu olmadığı gibi uyumlu bir cihaz yapmak da mümkün değilmiş.

 • ilker @gilker

  çok güzel sürükleyici ve açıklayıcı yazmışsın ekran görüntüleri falan vermende çok güzel olmuş eline sağlık...

 • Yavuz @61yavuz1967

  apple store uygulaması varmış yada yeni koymuşlar 🙂

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  Yeni güncelleme ile sıcaklık 0,1 derece hassasiyetle ayarlanabilir hale geldi.

 • Coachya @coachya

  Peki Ethernet portu bağlantısı var mı? Ben uyurken wifinin açık olmasını istemiyorum. Bu yüzden kablolu olması önemli benim için.

 • Cüneyt @cuneyt

  Özgür ben hatamı düzeltmek için bir iki cümle yazayım dedim buraya gördümki Sen öyle bir alınganlık yapmışsınki beni Engellemişsin.

 • orhanmrz @orhanmrz

  cosa akıllı kombi kitini internete gördüm ve kullanıcı yorumlarına güvenerek sipariş verdim almayı düşünen arkadaşlara fikir olması açısından cihazın artı ve eksilerini yazmak istedim
  cihaz gerçekten iş yarayan ve ödenen parayı fazlasıyla karşılayan bir cihaz cihazı hiç yardıma gerek kalmadan kendi başıma kısa bir sürede bağladım sorunsuz olarak çalışıyor program çok basit ve anlaşılır fakat internet olmadığında cihaza müdahale etmek, ayar yapmak mümkün değil keşke odada bulunan cihazda bir ekran ve kumanda etme imkanı olsaydı süper olurdu ayrıca eksi olarak birde ısı algılaması çok yavaş yani ısı değişimlerini çok geç algılıyor fakat sabit kaldığı yerde sorun yaşamazsınız bu cihazın esas görevi doğal gaz faturasında tasarruf ettirmek alış amacı bu ben bunu şu şekilde denedim ve sonuçları paylaşmak istedim her gün aynı saat de gaz saatinin sayacını okudum
  1 Gün: cosa cihazla gaz saati başlangıç 1246(113) 24 saat sonra gaz sayacı 1251(620) sarfiyat 5(507)
  2 Gün cosa cihazla gaz saati başlangıç 1251(620) 24 Saat sonra gaz saati 1258(502) sarfiyat 6(887)
  3 gün cosa cihazı kapattım kombiyi 45 ayarladım gaz saati başlangıç 1258(502) 24 saat sonra gaz saati 1269(270) sarfiyat 10(763) bu arada kombi ariston genus premium evo 24 ff
  Ayrıca müşteri hizmetleri mükemmel çalışıyor aklınıza takılan en küçük bir soru bile detaylı anlatılıyor bu cihazı yapan arkadaşları gerçekten tebrik ederim ayrıca her şeyi ile Türkiye yapımı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz tereddüt edeceğiniz hiç bir konu yok umarım sizlere bir fikir verebilmişimdir cosa ekibine teşekkür ederim inşallah daha mükemmellerini yaparsınız

 • cebaglar @cebaglar

  @ozgurcaliskaner cosa halen kullanıyor ve tavsiye eder misiniz

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  @cebaglar Halen kullanıyorum ve halen çok memnunum. Fiyatı çok artmış, en büyük eksi bu. Birde elektrik kesintisi 1-2 saat sürerse elektrik geldiğinde tekrar bağlanmıyor. Fişini çıkarıp takmak gerekiyor. Ben Cosa'yı bilgisayarımın UPS'ine bağladım, sorun olmuyor artık. Bu arada yazında evin içi kaç derece diye bakmak için kullandım.

 • cebaglar @cebaglar

  @ozgurcaliskaner teşekkür ederim.

 • Yalçın Altay @yaltay

  İnceleme için teşekkürler. Fiyatı çok artmış olsa da ben de dün sipariş vedim ve kendi sitelerinden aldığımda yeni seri çıktığını ve bu seride sorunların giderildiği ve ayrıca cihaza nem ölçer eklendiği söylendi. Yani sıcaklıkla beraber evimizin nem seviyesini görebileceğiz ve bu da iyi bir özellik bana göre. Petekler ısınıp havayı kurutuyor ve nem oranını görebilirsek özellikle bebekleri olanlar için nemlendirici cihazla vs müdahale edebilirler. Çok kuru hava boğaz kuruluğuna ve uyku problemlerine neden olabiliyor.

 • Kadir @abdlkadrergin

  Açıkçası çok istediğim özendiğim bir üründü ama 149 lirayken alma fırsatı bulamadım. Derken fiyatta aldı yürüdü. Ben de ECA kombim için 199 liraya LAGO FB OT aldım: http://docuthek.kromschroeder.com/documents/download.php?lang=en&doc=41547 Modülasyonlu oda termostadı. Cosa gibi uzaktan erişim yok amma çok daha fonksiyonel, kombi ile sürekli iletişim halinde. Alev boyuna kadar kontrol edebiliyor. Bir de dış ortam sensörünü araştırdım. 80 lira gibi fiyata satıyorlardı. 5K NTC kullanılıyormuş, 2 liraya NTC alıp güzelce kutuladım ve bunu kombiye bağladım. Sensörü de kuzay balkona monte ettim. Dış ortam sensörü işini de beleşe getirmiş olduk, üstelik LAGO bu sensör takılınca ısıtma eğrisi parametresini de açıyor, artık eğriyi de ayarlayabiliyorum.

  Bir de bizim kahveciden mini bir meteoroloji istasyonu aldım. Çek kullandığım için maliyeti 48 tl bana.:
  https://www.tchibo.com.tr/lcd-radyo-frekansli-meteoroloji-istasyonu-p400059908.html Bunun da kablosuz dış ortam sensörü mevcut. İç dış sıcaklık / nem değerlerini ayrı ayrı gösteriyor. Evin ortasına hole bunu koydum. Dış sensörü de diğer kuzay batı balkona monte ettim. Tek eksiğim internetten on/off fonskiyonu kaldı. LAGO FB'nin klemens grubunda on,off uçları da var. normalde kullanılmıyor bunlarla oynarım belki ilerde. Eğer düşündüğüm gibiyse mini bir arduino tarzı kartla internet üzerinden on/off ekleme mümkün gibi gözüküyor en azından. Hasılı keşke COSA %100'den fazla fiyat artışına gideceğine tabana yaysaydı cihazı. Fiyat politikası hatalı bence. Yine de aklımın ucunda var. İleride fiyatlarına çeki düzen verirlerse yine düşünebilirim..

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  Bugün cosa'ya güncelleme geldi. Web sitesinden cosa'yı güncelle butonuna tıkladıktan 5 dk sonra güncelleme tamamlandı. Ardından Android uygulamasını da güncelledim. Arayüzü bir hayli değişmiş. Ayrıca girdiğiniz koordinatlara göre hava sıcaklığını da göstermeye başlamış. Ev, uyku ve dışarıda modlarına bir de kullanıcı tanımlı modu eklenerek 4 e çıkmış.

 • Leventturk @leventturk

  Yaklaşık bir ay önce Coşa akıllı kombi kiti aldım ve kombiye bağladım.
  İlk günler her şey yolunda gibiydi, fakat otomatik kontrol özelliği yani
  evden uzaklaşınca otomatik dışarıda moduna geçme özelliği tam
  çalışmıyor uygulamayı açmak gerekiyordu. Güncellemeden sonra hata
  giderilecek denildi ama güncelleme kabus oldu. Güncelleme olunca kombiyi
  tüm gece çalıştıramadım defalarca uygulamayı yeniden kurdum aletleri
  sıfırladım tabi bu sırada kesinlikle teknik servise ulaşılamıyor. Sizi
  arayacağız diye mesaj atıp duruyorlar fakat neredeyse 3 gün oldu ne
  arayan var ne soran. İade edeceğim nereye göndereyim diye soruyorum
  yanıt yok. Ben aldım çok pişmanın siz kesinlikle almayın uzak
  durun

 • Yalçın Altay @yaltay

  Aynen katılıyorum güncelleme tam bir fiyasko. Ben de kendi sitelerinden 350 TL'ye alırsam güya yeni seride nem ölçme özelliği eklendiğini söylediler aldım. Uygulama güncellenince uygulamayı her seferince çalıştıramıyorum, donup duruyor ve kaldırıp yeniden kurmadan da düzelmiyor. Nem değeri olarak da sürekli aynı değeri gösteriyor oda nemlendirici cihaz ile odayı nemlendirdiğim halde. Raporlama özelliği web arayüzünde vardı ve telefona da gelecek dendi ama şimdi ikisinde de yok. Sıcaklık değerleri de bende 2 tane faklı digital termometre var ve onlardan farklı değer gösteriyor. Müşteri hizmetlerini aradığımızda hatta bekletme yerine direk sesli mesaj bırakın geri döneriz deniyor ama kimse dönmüyor ve sürekli arayıp başka müşteri var mı yok mu hatta diye kontrol etmek gerekiyor ulaşabilmek için. Bu yüzden ben de almayı düşünenlere hele de bu fiyatlara tavsiye etmiyorum. Ben de iade için email gönderdim bakalım ne geri dönüş yapacaklar. Büyük ihtimal iade süreniz dolmuş vs diyecekler. Test etmeden yarım yamalak uygulama yayınlarlarsa böyle olur. Uygulama güncellemesini de kış yerine yazın yapsalar kış günü sorun yaşamamış oluruz. Neyse ben iade alırlarsa başka cihaz alacağım.

 • Leventturk @leventturk

  Tamamen katılıyorum. İade etmek istiyorum diyorum kaydınızı alıyoruz demekten başka bişey yapmıyorlar. Eğer iade almazlarsa Noterden tebligat göndererek iadesini isteyeceğim.

 • Yalçın Altay @yaltay

  Mod değişimi yapınca, örneğin dışarı modunu seçtiğimde eve gelince ev modunu seçince cihaz çalışmıyor, kırmızı ışık yanıyor ve fişi çıkarıp takmadan da düzelmiyor. Her seferinde aynısı oluyor. Güncellemeden önce bu tarz sorunlar yoktu en azından. Test etmeden direk yayınlamışlar güncellemeyi. Ayrıca bu tarz yazılım güncellemelerini bu aylarda değil de yaz sonu yapsalar bu tarz sorunlar kış günü yaşamamış oluruz. Zaten uygulama iPhone'da çalışmıyor donup kalıyor kaldırıp kurmadan düzelmiyor ve ikinci açışta tekrardan donuyor. İade için email yazdım kimse geri dönüş yapmadı daha. İade alıp almayacaklarını bilmediğim için yeni termostat da alamıyorum. Kimseye tavsiye etmiyorum bu cihazı. Ne yapalım doğru dürüst çalışmayan sürekli hata veren sözde akıllı bir cihazı. Gider Honeywell vs termostat alırım takarım daha iyi internet erişimi olmasa bile sorunsuz çalışır en azından.

 • Hüseyin Büdüş @hbudus

  Boşuna Para Vermeyin - cihaz çalışmıyor, donuyoruz evde ama destek alamıyoruz!

  16 şubat 2017'de aldığım cosa akıllı kombi kiti devamlı internet ile bağlantısı kesiliyor. bu çağrı ile ilgili defalarca ekran görüntüleri ile mail atmama rağmen, defalarca aramama rağmen döneceklerini söylüyorlar fakat geri dönüş yapan olmuyor.

  bu problemi her defasında cihazı resetleyerek çözmek zorunda kalıyorum. zaten cihazı dışarıdayken kombiyi yönetmek amacıyla aldım, ama ne zaman lazım olsa cihaz çalışmıyor.

  bunu geçtim, bugünden beri oda sıcaklığını 22,5 dereceye ayarlamama rağmen cihaz 5 derecede takılı kaldı ve ısıtmıyor. ev buz gibi oldu fakat hiçbir şekilde mail veya telefon yoluyla destek alamadım. karşımda bir türlü muhatap bulamıyorum.

  kesinlikle boşuna para vermeyin....

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler