Zyxel Nsa 320 Media Server Nas

Zyxel Nsa 320 Media Server

Önceleri nas cihazlar hakkında pek bir fikrim bilgim yoktu. Şirketimiz için bir yedekleme ve basit bir media server arayışındaydık. Çok geçmeden teknoseyir üzerinden nas cihazlar ile ilgili detaylı bilgiye ulaştım. Ardından Zyxel Nsa 320 Media Server cihazını aldım. Ürünü alıp kullanmaya başlayalı yaklaşık 1 ay oldu. Bir Nas cihazı olarak fiyatı çok uygun. Harddiskleri cihazdan ayrı olarak aldım. Şu an üzerinde WD Red serisi 2 TB iki adet takılı.

Öncelikle belirtmek isterim ki ürünün henüz Türkçe desteği yok. Üst modellerde var mı bilmiyorum ancak firmware update yapmama rağmen Türkçe dil desteği gelmedi. Dil konusunda sıkıntısı olabilecek kişiler için pek uygun değil zira detaylı ayarlara sahip bir cihaz.

Cihaz kendi yazılımı Nas Starter Utulity ile geliyor. Burada kısıtlı da olsa bazı bilgilere ve menülere erişebiliyoruz. Ekran görüntüsünü paylaştım. Admin paneline aynı modemler gibi bir tarayıcı ile bağlanılıyor ve detaylı bilgilere, ayarlara buradan ulaşılabiliniyor. Cihazın Media Server arayüzü özellikle smart tv ler için çok kullanışlı ve hoş. Evinizde torrentlerden vs. indirdiğiniz filmleri smart tv nizden bu arayüz ile rahatlıkla izleyebilirsiniz, ekran görüntüsünü paylaştım.

Cihaz bulut depolamaya, kendini başka bir nas cihazına kopyalamaya izin veriyor. Dışarıdan da kendisine bağlanılmasına izin veriyor tabi statik bir IP'ye sahip olmanız halinde.

Bir adet gigabit portu mevcut. Fazla bilgisayarı olan ve sürekli büyük kapasite veriler ile çalışan işletmeler bu anlamda sıkıntı yaşayabilir. Ancak form, döküman, resim gibi verilerle çalışan benim çalıştığım gibi işletmelerde bu pek de farkedilmiyor.

1 aylık kullanım sürem içerisinde yaklaşık 20 günün ardından 2. harddiskin yeşil olan ışığının kırmızı yandığını farkettim. Admin panelinden giriş yaptığımda burada 2. harddiskin "sorunlu" olarak belirtildiğini gördüm. Hemen yanında "repair" (tamir et) seçeneğini farkettim ve tıklayıp kurtarma işlemini başlattım. Yaklaşık 1 saat içerisinde (bu zaman veri boyutuna göre değişebilir) cihaz kendi kendine arıza gösteren harddiski formatlayıp sıfırladı ve tüm verilerimi ayarlarıma uygun şekilde raid ledi. Hiçbir veri kaybı yaşamadım. Cihaz 7/24 açık olarak 1 aydır aktif çalışıyor ve 5 adet pc sürekli olarak verilere ulaşıyor ve yeni veriler oluşturmaya devam ediyor.

Diğer donanımsal özelliklerine burda girmeyeceğim, ürünün kendi internet sitesinden zaten bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ürünün şuanki yaklaşık piyasa fiyatı KDV dahil 260 TL civarı. (Harddisk içermez).

Cihazın fiyatı, kurulumu, arayüzü, kullanımı, portatifliği, sessizliği ideal. Özellikleri giriş ve orta seviye için güzel.

Türkçe arayüz olmaması, yüksek performans isteyenler için tek gigabit portu olması göze çarpan eksiklikleri.

Umarım nas cihazı almayı düşünen teknoseyir takipcilerine faydalı olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler