Neden bilgisayarımıza bakım yapmalıyız?

Linkdeki başlığı görünce sistemimi uzun zamandır kontrol etmediğimi fark ettim.

Sistemim

i5 750 [email protected] ghz

Asus Maximus III Formula

Noctua NH U12S NF-F12 fan ile sadece push şeklinde

Patriot 2*4 GB 1600 Mhz Cl9

Cooler Master M620 PSU

Sharkoon Rebel 9 Pro Case sadece NF-F12 egzoz fan bulunmakta

 

Sistemi bu şekilde yaklaşık 3 yıldır ocli olarak kullanıyorum. Uzun zamandır da herhangi bir bakım yapmıyordum. Sessizlik takıntım olduğu için de fanları hep düşük devirde kullandım. Ancak kasanın tozlanması macunun eskimesi ve yaz ayının getirdiği yüksek sıcaklıklar nedeniyle pc aşırı derecede ısınmaya başladı. Benim bu duruma getirdiğim çözümler ise aşağıda. Yorumu sizlere bırakıyorum.

 

Normalde speed step açık olarak kullanıyordum ama işlemcinin yükte 90 derecelere çıkmasıyla birlikte thermal throttling baş gösterince tembellikten işlemcinin voltajını ve saat hızını sabitledim. Bu şekilde kullanmaya devam ediyordum yazın başından beri. Sistemin zaten değiştirme vakti geldiği için de çok umursamadım. Dün akşam oyuna girip başında hamamda oturuyormuşçasına terlediğimde artık bu işe el atmanın geldiğini fark ettim.

Bu sefer abi sözü dinleyerek @gerginix abimi de dinleyerek sisteme bir el attım. İlk müdahale yine tembellikle oldu. Belki hızı düşürürüm ve sıcaklıklar normal seviyelere iner diyerek işlemciyi 3600'e çektim ancak yine yükte 80 dereceyi geçen sıcaklıklar görünce bu böyle olmayacak dedim ve kasayı kucağıma aldığım gibi bahçeye çıktık.

 

Önce sistemi güzelce söktüm ve tüm tozu toprağı kompresörle temizledim. Cpu bloğunun içindeki tozlar baya uğraştırdı ama doğru sonuca sonunda ulaştım. İşlemciyle blok arasındaki macun artık beni değiştir diye bağırıyordu. Ardından macunu da değiştirdim.

Kasada bir tek egzoz fan dışında fan yoktu. bu sefer ön tarafa içeriye temiz hava alması için bir tane daha fan ekledim ve biostan onun da devrini düşürdüm. Böylelikle benim için en önemli unsur olan sessizliği korumuş oldum.

Tüm bu çalışmaların ardından işlemciyi 3600'de bıraktım. 4000'e çıkmam şu an ki kullanımım için çok da bir şeyi değiştirmiyor aslında. Ardından biosa girerek tekrardan speed step ve cpu C-State'i aktif ettim.

kıymetlimiz şu an boştayken 1.0 mv ile serin serin çalışıyor yükte ise makul sıcaklıklarda kalıyor. Oyun bile oynasam odamın sıcaklığı yaşanılabilecek sıcaklığın çok üzerine çıkmıyor.

Tüm bu işlemlerden sonra 95 dereceleri bile gören sistemin boşta ve yükteki sıcaklıklarını aşağıya ekliyorum. "Yakında sistem toplarsın" diyen @gerginix abime de saygılarımı sunuyorum.:)

Bu da işlemcinin boştaki ve yükteki voltaj değerleri.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15