Linux yanına windows dualboot kurulum rehberi

Eğer dualboot yapılacak makinede windows kurulu ise veya hiçbir işletim sistemi kurulu değil ise iş çok daha kolaylaşıyor. (eğer windows yüklü değilse önce windowsu yüklüyoruz ve ardından) kuracağımız linux dağıtımını kuruyoruz. Birçok linux dağıtımında windowsun yanına kur seçeneği vardır. Bu seçenek işinizi sorunsuzca çözecektir. Eğer bir sıkıntı yaşarsanız. farklı bir rehbere bakmanızı öneririm çünkü bu rehberde daha çok kurulu/kullanılan linux dağıtımının yanına windows kurmayı anlatmayı planlıyorum  


1. Diskte alan açma

Eğer farklı bir diske kurulum yapacaksanız ve ya daha önce diskinizde bir bölüm ayırdıysanız, bu aşama için yapmanız gereken tek şey diski/disk bölümünü "NTFS" formatında biçimlendirmek ve boot olarak işaretlemek olacaktır. Eğer diskiniz tek bölümse ikiye ayırmak için GParted yazılımını kullanabilirsiniz "ANCAK kurulu disk içinden sistem çalışırken diski ikiye bölemezsiniz" bu yüden live bir linux dağıtımında GParted çalıştırabilir yada Direkt GParted'ın kendi live dağıtımını  (önerilir) kullanabilirsiniz. GPartedın isosunu indirdikten sonra usb kalıp yazıcı (yada dağıtımın içinde kalıp yazıcı yoksa uetbootin kullanabilirsiniz) ile isoyu bir usb belleğe yazdırın ve bilgisayarı usb den boot edin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sistemi başlattıktan sonra sistem dili ile ilgili birkaç soru soracaktır, qwerty klavyeyi ve Türkçe'yi seçerseniz daha rahat edersiniz

eğer daha önce GParted kullandıysanız karşınız çıkan ekran size tanıdık gelecektir. Kullanmadıysanız da sorun değil çünkü GParted ın çok kullanışlı ve rahat bir arayüzü vardır.

(görseli internetten buldum) eğer sadece tek bölümde linux kullanıyorsanız büyük ihtimalle bir tane büyük fat32 biçimli ana dosya sistemi ve ufak bir swap bölümü olacaktır.Bu aşamada windows'a ne kadar disk alanı ayıracağınızı belirlemeniz gerekiyor, bunun ardından disk bölümüne sağ tıklayarak boyutlandır/taşı seçeneğini seçiyoruz ve çıkan ekrandan istediğimiz kadar alan ayırıyoruz. uygula butonuna bastıktan sonra işlem başlıyor (biraz uzun sürebilir) daha sonrasında oluşturduğunuz bölüme sağ tıklayıp biçimlendirmeniz gerekecek. Dikkat edin "NTFS" olarak biçimlendirmeniz gerekiyor" en son olarakta bayrakları yöner/flag kısmından boot'u seçince GParted ile işimiz bitiyor. ve sistemi yeniden başlatabiliriz.

2. windowsu usb belleğe yazdırma

Her türlü imajı cayır cayır yazan kalıp yazıcısı ve unetbootin gibi programlar nedense windows isosu yazarken başarılı olamıyorlar bu yüzden Winusb programını kullanmanızı tavsiye ederim. programı kullanmak için aşağıdaki komutları girmeniz yeterli olacaktır;

sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight

sudo apt-get update

sudo apt-get install winusb

ardından winusb programı ile basitçe windows isosunu usb belleğe yazdırabilirsiniz.

windows kurulumunu yaparken doğru bölümü seçtiğinizden emin olun!!!!

bunun dışında windows kurulumu zaten çok basittir ve internette bununla alakalı çok geniş anlatımlar bulabilirsiniz. buyüzden bu kısımı atlıyorum.

3. Grub'u yeniden yükleme

windows kurulumunu yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlattığınızda direkt windowsun boot ettiğini/açıldığını göreceksiniz. Telaş edecek bir durum yok linux işletim sisteminiz ve içindeki bütün dosyalar duruyor, anca Grub (yani linux sisteminizin başlatılmasını sağlayacak önyükleyici) silinmiş durumda. Grubu yeniden yüklemek için de live bir linux sürümü kullanabilir ve bazı komutlarla grubu onarabilirsiniz. Ancak bu aşama içinde benim favorim  boot-repair-disk bu da aynı Gparted gibi live olarak usb üzerinden çalışıyor. Bu yüzden indirdiğimiz isoyu usb belleğe yazdırmalıyız. windows ortamında bu işlem için rufus'u kullanabiliriz. Bİlgisayarı usb den boot ederek boot-repair-disk i başlatıyoruz. zaten kedisi otomatik olarak sistemi tarıyacak ve biraz sonra karşınıza aşağıdaki ekranı çıkartacakdır

burada recommended repairi (önerilen onarma) seçtikten sonra herşey otomatik olarak hallolacaktır bir yerden sonra internete bağlanmanızı isteyecek ve size http://paste.ubuntu.com/XXXXX şeklinde bir url verecek. bu urlde sizin bilgisayarınızın bilgileri var. eğer sorunu çözemesseniz forumlarda gösterebilmeniz için, ama sorununuz %90 çözülmüştür burayı kapattıktan sonra bilgisayarınızı açtığınızda sizi grub ekranı karşılayacaktır. buradan isterseniz windowsu isterseniz, linux dağıtımınızı başlatabilirsiniz. İyi günlerde kullanın

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Can Akıncı paylaştı.

TÜRK KIZILAYI - KAN VERMEK HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ


Üst düzey türk kızılayı yetkilisinden yeni öğrendiğim bilgileri özet geçerek sizlerle paylaşmak istiyorum.Eminim ki anlattıklarımı bilmeyenler çok şaşıracak.Lafı uzatmadan konuya gireyim.

1-) 1 Ünite Kan 450ml yani YARIM LİTRE ye yakın.İçtiğiniz bir kutu kola ise 330ml.

2-) Kan verirken sizi 41 soruluk bir sağlık testine tabi tutuyorlarmış.Bunun amacı verdiğiniz kanın sağlıklı ve kullanılabilir olması içinmiş.

*3-)Benim çok şaşırdığım noktaya geldik.Örneğin bir kişiye hepatit veya başka bir virüs,hastalık bulaştıysa ilk 1 ay sonuçlarda gözükmezmiş.O arada siz kan verirseniz kanınız sağlam gözüküp başka kişilere veriliyormuş ve birden fazla insanın hayatına kast etmiş oluyormuşsunuz.

4-)Eğer 41 soruluk testte hastane kayıtlarında olduğu halde, hepatit olmadığınızı söyleyip kan verirseniz ve olurda testten sağ çıkıp o kan birine giderse siz suç işlemiş sayılıyormuşsunuz ve ceza alıyormuşsunuz.

5-)Bu 41 soruyu samimi cevaplamalısınız ki verdiğiniz kan başka birine zarar vermesin, hayatına kıymasın.

6-) Verdiğiniz kan 3 kişiye can veriyormuş.

7-) Kanınız gerekli kişilere verildiğinde size sms ile "bir kişiye hayat verdiniz" gibi bir mesaj geliyormuş ve kan verdikten birkaç gün sonra size adınızın soyadınızın tc no nuzun ve kan grubunuzun bulunduğu hediye kart gönderiyolarmış.

8-)Kan verdikten sonra ikram olarak 1 Adet Türk kızılayı sodası veya meyve suyu yanına da çokoprens gibi şeyler veriliyormuş.

9-) Eğer kanla geçecek bir sağlık sorununuz varsa bunu gizlemeyin.Kaş yaparken göz çıkarmayın.Yani KANLA GEÇEN BİR HASTALIĞINIZ VARSA KAN VERMEYİN.

10-) Önceki yıllarda kan parayla satılabilirken artık tüm türkiyede anlaşma yoluna gidilip tamamen ihtiyacınız kadarıyla ücretsiz kan dağıtımı sağlanıyormuş.

11-) Son 30 gün içinde sizden habersiz cinsel ilişki yoluyla bulaşan virüs ve hastalık gibi şeyler bulaşabildiği için verdiğiniz kanın başkasının hayatına kast edebilme ihtimalide bulunuyor.Bu yüzden kan verirken sorulan cinsel ilişki sorularını doğru yanıtlamalısınız.

Konuyu uzatmadan bitiriyorum.Merak ettiklerinizi konu altına yazarsanız cevaplarım.

Kan bağışı hakkında merak ettiğiniz bilgilere bu(https://www.kizilay.org.tr/SSS?id=6) adresten ulaşabilirsiniz.

Bir başka TÜRK KIZILAYI hizmeti olan Kök hücre bağışına burdan(http://www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53) ulaşabilirsiniz.

NE KADAR ÇOK BAĞIŞ YAPILIRSA O KADAR FAZLA İNSANA UMUT IŞIĞI OLUNABİLİR.

SİZDE KAN VERİN, 3 KİŞİYE HAYAT VERİN.

#akış #türkkızılayı #insanlıkvazifesi #konudışı #haftalıkgündememalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 113
 • umitt @umitt

  kızılay'a vermeyin diyorsunuz da alternatif sunulamıyor. kan veririm ama kızılay neden kan toplar hiç anlamam dernek desen değil devlet desen o da değil bir garip oluşum. kan analiz yapılıyordur toplama ve saklamanın bir maliyeti vardır. sağlık bakanlığı ile yaptığı antlaşmaya göre bu maliyeti sağlık bakanlığı karşılıyor biliyorum. bazı şerefsiz hastane personeli para talep edebiliyor makbuz isteyin veremeyeceklerdir sonra da şikayet edin para falan vermeyin. kızılay hangi durumda para istiyor alınan para karşılığı bir makbuz yada belge alabilen var mı. bu işleri aslında sağlık bakanlığı yapmalı.

  • Koray Polat @kkoraypolat

   Alternatif şu ben Ankara’da olduğum için burdan bir örnek veriyim. Gidin Hacettepeye kan bankasının etrafında illaki kan gereken birileri hep oluyor trombosit, plazma yada kan arıyan birilerini orda herzaman bulmak mümkün. Ayrıca yılda maksimum 3 -- 4 ünite kan verebilirsiniz haberlerde sosyal medyada illaki bir yıl içinde 3 4 kez kan ihtiyacı için ilanlar olur orayıda kullanabilirsiniz. Benim en son hatırladığım Kızılay 1 ünite kan için 100 TL istiyordu, bir anda oluşan bir kaza için 10 ünite kan lazım olsa nerden baksanız 1000- 1500 TL'sını bir anda çıkarmak (istisnalar olacaktır) zor ve sıkıntılı bir durumdur. Hem bence vicdanende yaptığınız yardımı görmek birilerini o an sevindirmek sizi daha çok mutlu edecektir. Diğer türlü veridğiniz kan almakta mecbur olan bir garibanın son yemek parasını elinden alacaktır. Biliyorsunuz ki illaha bir kaza yada kan kaybı durumunda değil hastalık olarakta beilrli periyotlarda kan ve kan ürünleri kullanan hastalar var bu hastaların çoğunun hayatı kan aramakla geçiyor.

 • Lütfi Tekin @lutfitekin

  3 kişiye hayat verme nasıl oluyor?

 • maxemilian @maxemilian

  Geçen verdiydim ilk defa bakalım devamı gelir

 • Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  Babasını lösemiden kaybeden birisi olarak acil durumda kan bulmanın zorluğunu, parayla bile satın alınamayacak bir ihtiyaç olduğunu, bu tip bir hizmetin yokluğunda insanların ne kadar zor durumda kalabildiğini bizzat gördüm. Bu sebeple 18 yaşıma girdiğimden beri düzenli olarak kan bağışında bulunur ve herkese de tavsiye ederim. 12. Bağışımı yapmışım. Bir süredir demir tedavim sebebiyle kan veremesem de herkesin özel bir durumu yoksa destek olması gerekmektedir bu hizmete. İnanın acil durumda kan ararken hele bir de aradığınız kan grubunuz nadirse ortada nasıl dört dönersiniz biliyorum.
  Ben ab grubuyum herkesten alırım gibi şeylere de inanmayın doktorlar kolay kolay böyle bir risk alıp farklı grup kan vermiyorlar.