Paylaş Paylaş

Oyun Monitörlerinde IPS Dönemi ViewSonic XG2405

Oyuncu monitörlerinde genelde TN panel kullanılır ancak bu yıl IPS panellerin de kullanıldığını göreceğiz. Bunun örneklerinden biri ViewSonic XG2405 .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Viewsonici falan boşverin aoc monitörleri inceleyin.

 • Batuhan @achfighter

  AOC 24G2U ile karşılaştırma yapmak lazım.

 • Höşelek @benvaryaben

  2k video yüklemeyi düşünüyormusunuz? 2k monitöre geçtim de 😀

  • Temp @temp

   @benvaryaben Youtube da nerdeyse Full hd nin üzerinde video yükleyen yok.
   Her video klip bile hala full hd yükleniyor. Bence 2k için hala erken.
   Kaldı ki boyut büyümedikçe 2k ya ihtiyaç da yok.
   2K olayı masaüstü kullanımında rahat olur belki ama internetteki herşeyin full hd olduğunu düşününce görüntü size hayli bozuk geliyor diye tahmin ediyorum.
   Biraz da merak ettiğim için soruyorum ama öyle değil mi?

  • Höşelek @benvaryaben

   @temp 1080p monitör kullanırken aynı şekilde düşünüyordum. ancak 2k monitörde videolar otomatik 2k açıldığı için sanılandan daha fazla 2k ve üzeri içerik olduğunu gördüm. idris usta bile son videolarını 4k yüklüyor 🙂 aslen 1080pnin bir üst çıtası 4k . o yüzden 4k yüklemeleri lazım. teknopat bunu yapıyor. sırf görüntü kalitesi yüzünden inceleme videolarını açıp izliyorum anlatımı ve incelemelerini sevmesem bile... yine yabancı teknoloji kanallarının 4k içerik ürettiği ortada. en azından kendi takip etttiklerim böyle...

   tabi 4k 1080pye göre üst seviye bir kamera ekipman ve donanım istiyor. teknoseyir buna ne derece hazır bilemem. bu açıdan öncelikli bir mesele değil. ama 4kya geçme vakti mi diye sorarsak geç bile kalındığını düşünüyorum. televizyonların çoğu 4k. monitörleri sınırlayan şey ekran kartlarının henüz yeterli performans gösteremesi. veya pahalı olması...

   1080p videolar 2k da çok da kötü görünmüyor. söz konusu video olunca kalitenin en temel faktörü bitrate. ama zaten bu konuda youtubeun bir alternatifi yok. diğer taraftan 1080p monitörde 4k video açmak da kaliteyi yükseltiyor.

  • Temp @temp

   @benvaryaben Ben zamanında 2k ve full hd monitör arasında çok gidip geldim ama artı ve eksisini bir kefeye koyarsan bana 2k mantıklı gelmiyor açıkçası.
   2K da açtığınız full hd video sanıyorum full hd monitörden daha kötüdür. Hatta benim gözüm 15 inç full hd bir laptop monitörüne alıştığı için 24 inç bile bana youtube videolarında çok görüntüyü bozuyor gibi geldi.
   O monitörle mi ilgiliydi bilmiyorum.
   2K alıp oyunda full hd açma düşüncesi var ama onun da yine çamur efekti yapacağını söyleyenler vardı forumlarda, gözle görmeden kesin bişey söylemek zor.
   Bide tabi full hd 144hz mi yoksa 2k 60hz mi buna da karar vermen gerekiyor aynı zamanda.
   Biraz da full hd o yüzden avantajlı.
   4K Tv ler eskiye göre daha erişilebilir ama ben hala gittiğim hiç bir evde 4k televizyon görmedim.
   Hakeza hiç bir restorantta veya göz önündeki yerlerde 4k televizyon yok.
   4K o kadar da aktif kullanılmıyor ülkemizde.
   Kaldı ki şuan 4K 60fps veren ekran kartının bile en pahalı ve en üst model olduğunu düşünürsen 4k monitöre aslında hala erken olduğunu anlıyosun.
   Aslında dünya da bile yeni olan bir şeyin Türkiye de yerelleşmesi uzun zaman alır.
   Dolayısıyla 4K kesinlikle erken şuan için. 2K ise ortada. Ama steamın istatistiklerine bir bakmanı öneririm. Tüm dünyada böyle bu. Hala büyük çoğunluk full hd.
   Boyut büyümedikçe insanların daha fazla çözünürlüğe ve daha fazla ekran kartı yüküne ihtiyaçları yok gibi gözüküyor.

  • Höşelek @benvaryaben

   @temp eski 1080p monitörümü yanyana koyup aynı videoyu açmama rağmen gerek 2k gerekse 1080p videolarda belirgin bir fark göremedim.ama oyunlarda bu kesinlikle fark eder. 2k monitörde 1080p oyun açmak istemezsin...

   1080p 144hz mi 2k 60hz mi diye arada kaldıysan doğru tercih yapmışsın. 60hz artık hiç bir şekilde alınmaz bu saatten sonra...

 • Oğuz Sel @ouz

  Geçen sene 75 Hz IPS monitör almıştım, pişman olmadım değil.

  • Temp @temp

   @ouz Ips olmasına sevinin hocam bence. Yıllarca oyun monitörü adı altında çöp tn panelleri pahalı fiyatlardan sattılar millete.
   Hayır savunulacak tarafı da yok bu panellerin. Gecikme falan hikaye. Üreticilerin o ürünlerden kazançları daha fazlaydı. Ips den de bal gibi oyuncu monitörü olur.
   Kimse profesyonel turnuvaya katılmıyor sonuçta.

  • Oğuz Sel @ouz

   @temp Son kullandığım TN monitör Samsung T220 idi. Asus IPS monitörle tanıştıktan sonra üstüne para verseler TN'e geçmezdim zaten. Şimdiki monitörüm de fazlasıyla yetiyor ama işte "neden daha iyisi varken" düşüncesi aklıma geliyor. Yoksa 75 Hz gayet tatmin edici. Dediğiniz gibi turnuvalık bir oyuncu da değilim. 🙂

 • reducto @protego

  VA ile IPS, 6bit ile 8bit, 144hz ile 60hz karşılaştırmaları olsa çok daha ilgi çekici olabilir. TN panelin berbatlığını artık herkes öğrendi sayılır

  • Murat Gamsız @gamsizm

   VA paneli curved monitörlerde görüyorum daha çok. Öyle bir savaş hiç olmayabilir direkt IPS'e geçilir gibi geliyor bana. Bir de 6-bit monitörler FRC ile 8 bit gibi çalıştıklarından gözle görülmesi hele de oyun esnasında zor farklar olacaktır.

  • reducto @protego

   @gamsizm Düz panel VA'lar da var ama az dediğiniz gibi. İlla oyun esnasında olmayabilir mesela bir film sahnesi de olabilir. Veya bilmiyorum sizde hiç örneği var mı ama 6bit frc vs. 10bit karşılaştırması da olabilir belki...

  • Temp @temp

   @aslanmurat Bence en ideali 21 inç , 24 bile büyük geliyor bana.
   Laptop kullanan arkadaşlar demek istediğimi iyi anlar.

  • Gökhan @gokhans19

   İlk monitörüm tüplü 17 inçti. Sonraki lcd 18,5 inç. 21,5 inçler denedim büyük göründüler gözüme ama kenarları dar 23,8 aoc aldım ve iyiki 21,5 yerine bunu almışım. Mağazalarda 24 inçlere bakarken gözüme çok büyük görünüyorlardı ama ince kenarlar sayesinde hiç sırıtmıyor. Bundan sonra evde kullanım için 24 inçten aşağısını ve ips olmayan monitör almam. Mutlaka ince kenarlı alırım çünkü çok hoş duruyor ve ekran içerde değil telefonlar gibi düz daha hoş görünüyor. Samsung pls monitör almıştım iğrençti iade ettim. Philips aldım zangır zangır ayakları titriyordu onuda iade ettim. 27 inç alırsam 4k alırım aşağısı kesmez. Monitörüm AOC I2481FXH. İncelemesini şurada yapmıştım: https://forum.donanimhaber.com/aoc-i2481fxh-resimler-ve-mini-inceleme--119849575

 • Temp @temp

  @gamsizm Güzel inceleme olmuş, elinize sağlık ama 6 bit + frc kısmına değinirken keşke gerçek 8 bit olan va panellerle de kıyaslama yapılsaydı.
  Benim bildiğim 6 bit+frc bir ips panel, 8 bit olan bir va panelden daha iyi bir renk sunuyor.
  Bu monitörün en yakın rakibi AOC 24G2U modeli.
  Piyasada çok bulunmuyor, bulunanlarda da çok fazla ölü pixel v.s. olduğu söyleniyor.
  Aslında XG2405 ile 24G2U'nun paneli aynı ama renk doğruluğu, sRGB v.s. olarak AOC nin daha başarılı olduğu söylenmişti yabancı bir inceleme sitesinde.
  Aynı zamanda bildiğim kadarıyla aoc de display port kablosu çıkıyorken XG2405 de bunları kısmışlar.
  24G2U da ekstradan bir usb hub da var ayrıca.
  Dolar bazında da aoc olan daha ucuz diye biliyorum. İki monitör de 250cd.
  En nihayetinde bunlar ekonomik ips paneller. Ve en yakın rakibine kıyasla kısıntılar var. 1600 tl kesinlikle olmaması gereken bir rakam.
  Burdan Viewsonic'e sesleniyorum 1400 tl yi geçmemeli fiyatlar. İçinde displayport bile çıkmıyor monitörün. Kurun arttığını biliyorum ama Türkiye'de Viewsonic gibi aktif olan markaların bölgesel fiyatlama yapması kaçınılmaz olmalı.
  Söyleyeceklerim bu kadar, teşekkürler.

 • Emre @emre1393

  24 inç 40-50 cm uzaktan bakarken alışınca küçük geliyor.

 • 45ACP @45acp

  Bu monitörlerle başlamadı ki bu olay.aylar önca AOC 144hz 1ms IPS satıldı 999 liraya ben de aldım daha bir kaç ay önce üretilmiş ilk bize mi getirdiler nedir?gayet güzel.Giga olanı satıldı yine aynı özelliklerde ama 27 2k baya pahalı.nanoIPS mi ne deniyormuş bu 1ms 144hz olayına.günaydın deriz anca.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu zaten son birkaç ayın olayı. Panel üreticisi paneli ürettikten sonra hepsine yayılıyor. AOC Viewsonic vs o panelleri kullanıyor.

  • 45ACP @45acp

   @gamsizm başlık aslında 10 numara: Oyun Monitörlerinde IPS Dönemi ama yanına ViewSonic XG2405 yazınca olmuyor sanki bununla başlamış gibi oluyor. şöyle olsa "Oyun Monitörlerinde IPS Dönemi, altına ViewSonic XG2405 incelemesi" o zaman adam der ki ha böyle bir dönem başlamış bu monitör de bu gruptaymış.

 • Can @canberke

  TN ile Ips arasındaki farkı herkes anlar duruma geldi fakat VA-Ips arasındaki farkı halen insanlar çözebilmiş değiller. Bu konuya da el atmanız ve profesyonel çekimlerle konuya değinmeniz çok güzel olur. Teşekkürler. @gamsizm

  • Temp @temp

   @berkaroon Va panel ile ips arasındaki fark anlaşılmaz diyenler yalan söylüyor hocam.
   Yanyana baktığında aradaki solukluk bariz va panelde.

  • Can @canberke

   @temp katılıyorum hocam. Geçen gün monitör almaya gittim Vatan'a. Viewsonic Vp serisinden ips monitör ile samsung qled va panel monitörü yanyana koydum ve kendi notebookumdan baktım fotoğraflara. Samsungun üstüne para verseler almam. Renk konusunda çöp.

 • luminaobscura @luminaobscura

  Daha geçen hafta pazarlık ile Philips 272v 27" aldım yarı fiyatına. Bu fiyat ne ya? İyi ki youtube da araştırma yapıp almışım. İnceleme videosunda 750 TL denmiş gerçi ama bende 800 liradan aldım pazarlık ile. IPS varken TN gibi çamur bir ekranla hayatta işim olmaz.