Paylaş Paylaş

NVIDIA'nın ilk yılları: RIVA 128, TNT ve TNT2

Uzunca bir süre ara verdiğimiz Tozlu Raflar bölümümüz, kapsamlı bir bölümle geri dönüyor. Bu bölümde 1997-1999 yılları arasına dönüyoruz ve o yıllar için ekran kartı piyasasına yeni girmiş bir firma olan NVIDIA'nın ilk ürünlerini gözden geçiriyoruz. RIVA 128, TNT ve TNT2 ekran kartlarından bolca örnekle bahsettiğimiz bu bölümde, rakipleri 3dfx Voodoo serisini de sıkça anıyoruz.

NVIDIA'nın ilk grafik işlemcisini ele aldığımız çok özel bölümümüzü daha önce seyretmediyseniz, bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • LP

  Podcast az biraz gecikmeli girecek arkadaşlar, kusura bakmayın.

  • darth @plegus

   Levent Bey geforcelarla devam edeceğinizi söylemişiniz, isterseniz elimde GeForce4 MX440 var. Bilmiyorum elde etmesi çok zor bir parça mı ama ben bilgisayarımı kurarken çok popülerdi. İlgilenirseniz gönderebilirim.

   İyi çalışmalar.

  • LP

   Selamlar, MX440 benim elimde de var, şu an için lazım değil, çok teşekkürler.

 • Mustafa babayiğit

  Tozlu rafları özledik hadi bakalım...

 • Teknoseyir İzleyicisi

  Aylardan sonra sonunda hasret bitti. 😀

 • Amigaman

  Ooo süper sonunda. Hemde riva ve tnt tadından yinmez.

 • Sam Amca

  Aaah geçmiş zaman ve hatıralar, 1998 de ilk aldığım Diamond Monster 3D 3Dfx Voodoo Graphics den 2010 sonunda aldığım Sapphire Radeon HD 6950 ye yaşlandık galiba :))
  Herneyse kolleksiyon olarak elimde saklarım ELSA TNT2 Pro ve ASUS TNT2 yi amma velakin nVidia yerine benim için her zaman 3DFX !!!

 • Sertaç Aygün

  Bileydim kullanımdaki 5500 bilmem ne kartımı gönderirdim 🙂

 • Simon Says

  Harika b,r bölüm daha. O günlere geri döndüm. 1998 de ilk bilgisayarımı almıştım ve bu konular sürekli dergilerde işleniyordu ama TNT ve RIVA ne demekmiş şimdi sizden öğrendim. Elinize emeğinize sağlık. İyi ki varsınız.

 • Atilla Meriç @attilan

  ATI nin de hakkını yemeyelim onlarda güzel sürücü ismi bulmuş 'katalizör'

 • mamad @mamad

  Facebook'tan özel olarak istediğim bölümlerden birinin yapılmış olması beni çok mutlu ett. Teşekkürler, harika bir bölüm olmuş. 🙂 Bir benzerini Ati için de istemiştim. Umarım Ati'nin de eski günleri bu bölümdeki gibi güzel ve heyecanlı bir şekilde sunulur.

  Bölümü izlerken yine o yıllara gittim. 🙂 Yıl 1999. Darkhardware'de Gigabyte GA-600 TNT2 incelemesi yayınlanmış. Malum, o dönemlerde internet, telefon hattı üzerinden kullanılıyor. İnternette uzun süre kalmak için milletvekili olmak gerekiyor. Bizimkilere çaktırmamak için incelemeyi siteden değil de not defterine kopyalayıp, offline olarak okumuştum. Hatta resimlere doyasıya bakamıyordum bile. O kartın masmavi PCB'si, fanı, arkasındaki metal levhası, bios anahtarı... Düzgünce bakamamıştım da içim bir ukte öylece kalmıştı. 🙂 O zamanlar bir çok incelemeyi de bu şekilde okumuştum diye hatırlıyorum. Ne heyecanmış... 🙂

  Şimdi o Gigabyte GA-600 burada olmasa da yıllarca Darkhardware'de gördüğüm kartları canlı canlı LP'ın elinde görmüş olmak ayrı bir heyecan. Zaten LP de o günlere gitti kartları tanıtırken. Kartları görmek bile böyle bir tat, heyecan veriyorken, o dönemleri yaşayan küçük bir grup olarak şanslı olduğumuz hissini veriyor bana. Belki ben Commadore'ları Amiga'ları yaşayamadım, ancak bu bölüm bile bizim gibilere, o dönemdeki zenginlik ve hareketliği tekrar hatırlatıyor; içinde bulunduğumuz dönemin ise kadar boş olduğunu gösteriyor.

  İlk kartım da bu videoda tanıtılanlardan biri olmalı. Ne olduğunu tam bilmesem de Riva yahut Vanta'ydı. Bize de ucuz yollu bir şeyler vermişlerdi yani. 🙂 Yine de o kartla NFS2'yi, NFS Hot Pursuit'i oynamak tarif edilemez bir haz verirdi... 🙂

  Tekrar teşekkürler, o günlere doğru 28 dk'lık bir yolculuğa çıkardığınız için. 🙂

  Arada dönemin PC oyunlarını da görebilirsek ihya oluruz. 🙂

 • jeofizikci @jeofizikci

  elinize sağlık eski günlere döndük,

 • Yaşar

  97 'lilerde diyosun Levent abi staj yerinde böyle ekran kartları dolu 🙂

 • Ziyaretçi

  Detonator deyince aklıma yeni "Detonator Xp" adında yeni serisi sürücüler ABD 'de 11 Eylül saldırısı olduğu gün çıkacaktı. Ben saldırı videoları tvlerde gösterilirken acaba bu sürücüler gecikir mi diye üzülmüştüm 😀 Hatırladıkça gülerim.

 • Sencer Soylu @sencer

  LP gene döktürdü, şunları gecenin bu vaktinde görüp çocuklar gibi sevindirdiğin için teşekkürler.

 • Veritas

  bunun yanına ATI kartların videosunuda bekliyorum, elinize sağlık çok güzel bir bölüm olmuş.

 • Yaşar

  fx5500 var bendede 🙂

 • Master Yoda

  Elinize sağlık . Ne zamandır bekliyorduk.

 • ALIEN @alien

  Arayı çok açmayın, bunun atilisini matroxlusunu da isteriz. 🙂

 • serhat oden @serhatoden

  Benim gibi bir konsolcu için çok acayip bir program olmuş ben bu kartları hiçbirini hatırlamıyorum 🙂 Sizler o devirlerde 3dfx falan diye kıvranırken biz Ps1 de çatır çatır hiçbir teknik konuya takılmadan oyunları oynuyorduk 🙂

 • Kerem Kalafat @chaos7

  Bende de zamanında Asus marka 16 mb'lik TNT ekran kartı vardı. Yanında 2 oyun (Birinin adı Turok'tu) ve aktif 3d gözlük vermişlerdi. Oyunlar da ona uygun oyunlardı. Ekran kartının yanında yine kasaya takılan bir devre kartı vardı. Onun üzerinden 3d görüntü alıyorduk. Tek devrede işi bitirmemişti Asus. Güzel karttı epey eğlenceli vakit geçirdik onunla ve tabii haliyle zamanı doldu ve muhtemelen çöpe gitti. Gözlüğünü de 1-2 sene evvel sanırım çöpe attık, hatırlamıyorum.
  Yalnı o 3d gözlük aparatı bugün 3d teknolojisi diye satılan şeylerin neredeyse 11-12 yıllık bir teknoloji olduğunu hatırlattı bana. Hatta televizyonumu yenilerken bile hiç düşünmemiştim illa ki 3d olsun diye. O zaman da pek tutmamıştı yine tutmaz diye düşündüm dediğim gibi de oldu 🙂

 • Ouz

  Süper bir bölümdü. 🙂 SIS 650/670 çipsetli anakartımda entegre TNT2 vardı, kendi bilgisayarıma sahip olduğum o yıllarda oyun oynarken az işkence çekmedim sayesinde. 🙂 Harici ekran kartı konusunda doğru düzgün bilgilendiren de olmadığı için bir yıla yakın TNT2 ile oyun oynadım. GTA III oynarken (640*480/16 bit) çok kasması yüzünden etrafta uçuşan gazete kağıtlarını yok eden patch mi dersiniz, oyunu hızlandırdığını iddia eden küçük küçük malzemeler mi dersiniz, uğraşıp dururdum...

  Dönüp bakıyorum da, teknoloji nasıl da hızlı ilerlemiş. Videoda da bahsedildiği gibi o yıllardaki heyecan yok şimdi. Kendimi kaptırıp 3 senede 4 ekran kartı (GeForce 4 MX 440, GeForce FX 5900 XT, GeForce 6600 GT, GeForce 7600 GT) değiştirmiştim. Hey gidi günler... Şimdi 4 senedir aynı ekran kartını kullanıyorum.

  GeForce yıllarını da merakla bekliyorum artık. O zaman yazacaklarım daha kallavi olacaktır. 😀 Ellerinize sağlık.

 • Sam Amca

  Levent Ağabey konuyu anlatırken çocuklar gibi mutlu ve yüzündeki o ifade ile gülümseme yok mu walla hastayım bu şen üslubuna :))
  Yalnız o günleri yaşamayanlar ne kadar anlatırsan anlat bizim ne hissetiklerimizi, ilk Riva 128 ile Voodoo Graphics'e el ensen çekmesini, TNT nin V.Banshee yi ezip geçmesini ve sonu gelmez TNT2 Ultra Vs Voodoo3 3000 muhabbetlerini anlayamazlar :((

  Not : Eğer bi gün 3DFX Extented Edition Videosu çekersen bilirkişi olarak Voodoo5 5500 ve diğer bütün serileri 3Dfx kart kolleksiyonum ile Seninle birlikte bir kaç kelam etmek isterim.

 • ec038 @ec038

  24:27 de öyle bir kahkaha patlattım ki :D.. süpersin levent abi

 • Sam Amca

  Levent Abi izledim Video gene çok klas olmuş ama bir iki noktaya takıldım, bir ikide ilave olsun,

  * Voodoo Graphics Riva 128 den yavaştı fakat 3DFX 3 Adet API destek vermesi ile oyun kütüphanesi daha fazla idi ayrıca 1997 de Riva 128 de bile OpenGL betaydı. Riva 128 ZX sadece belleği 8 MB çıkmış bir Riva 128 den başka bişey değildi.
  * 1997 ve 98 de AGP PCI kavgası vardı ama performansda nerdeyse bişey fark etmiyordu.
  * Video da 3DFX i anarken Voodoo nun 16 Bit ,nVidia ise TNT ile gelen 32 Bit Rendering den bahsettiniz ama 2000 den öncesi zaten oyunlar 16 Bit ağarlıktaydı. Ayrıca bu fark o abarttığınız kadar fazla değildi Quake III öncesi farkı anlamak için monitöre nerdeyse büyüteçle bakmak gerekirdi.
  * TNT geldiğinde 2D\3D kartların en hızlısı idi fakat Voodoo 2 SLI toz yutturuyordu TNT ye.
  * TNT2 piyasya çıktığında Voodoo 3 3000 karşısında nal tolpuyordu bu nedenle nVidia saat hızlarını 125\150 den 150\183 çıkartıp fabrika çıkışlı TNT2 Ultrayı piyasay sürmüş fakat yine performansda geçememi daha doğrusu kafa kafaya gelmişlerdi.
  * Levent Ağabey ATI kendi halinde takılıyor demiştin ama bütün markalı PC ler ve hatta Mac lerde hep ati vardı. Ayrıca Rage 128 ilk gerçek donanım destekli DVD oynatınımı ile Voodoo ve TNT lerin yanağından makas alırdı. Keza S3 Savage 4 de DVD oynatımında çok başarılı idi.
  * Levet Abi 1999 da piyasayı nVidia öyle bi karıştırdıki baktılar TNT2 ve TNT2 Ultra millete tuzlu geliyor TNT2 nin 128 bit bellek veriyolunu hoop 64 bit indirip al sana TNT M64 dü çıkardılar. Hatta M64 biraz daha kırpıp performasda rezi TNT2 Vantayı çıkarıp iyice arap saçına döndürdüler.
  *TNT2 M64 de eleştirilerine katılmıyorum kartın kendisi performans olarak bir önceki nesil TNT kadardı. Bide Asus ekran kartındaki TNT2 ve TNT2 M64 model olayını fazla abbarttın Ağabey yani o zaman herkes mi Asus alıyordu başka marka mı yoktu.
  *Bi de ELSA yı haddinden fazla kusura bakma amiyane tabirle gazladın bence, Şu an bende hala ELSA TNT2 Pro yu anı olarak saklıyorum fakat bu marka kaliteli üretim yapan ve daha çok profesyonel ekran kartlarında söz sahibi olan oyun kartlarına ucundan buşan bi firma idi. Vee performans olarak hiçde öyle ürettiği TNT2 serisi, Savage4 serisi ile ahım şahım değildi heleki Daimond ve Leadtek karşısında.
  *ASUS TNT2 ve TNT2 Ultra örnekleri önünde iken ve anlatırken ASUS 'unda ELSA gibi 3D gözlük çıkan kutusundan modelleri olduğunu es geçtin. 3D gözlük olayı yani sadece ELSA ya özgü değildi o zamanlar.
  * Veee son olarak çok geç çıktığı için Geforce 256 karşısında duvara toslamasına rağmen Matrox G400 Max mevcut tüm diğer kartları performans, görüntü kalitesi, dual head özelliği ve DVD oynatımında dize getiriyordu. (Voodoo3 3500 hariç)
  * Kağıt üzerinde ve kronolojik olarak GeForce 256 devrim olsada ekran kartlarında bir devri sona erdiren ve piyasanın tozunu atan kartlar performansda GeForce 2 GTS ve fiyatta GeForce 2 MX di. GeForce 2 sülalesi piyasayı 2000 de adete domine etti hatta GeForce 2MX (128 bit modelleri tabi) den bile yavaş kalan Voodoo5 5500 ile 3DFX yarışda havlu attı ve hemen sonrasında kepenkleri kapadı.

  Son olarak bizi 1997-1999 periyoduna götüren Tozlu Raflar için teşekkkürler :))

  • Atilla Meriç @attilan

   LP bu defa sert kayaya çarpmışsın kabul et :)x

  • deathline @deathline

   Adı hiç geçmeyen TNT3 vardı onlar noldu , fiyat listelerinde adı dahi vardı , geforce ile aynı anda piyasadaydı , sanırım farklı bir isimlendirme idi.
   Voodoo hep 3d diye satılırdı , performans pek kriter değil gibiydi.
   Atı nin rage leri nerdeyse hiç görmedim, ama savage serisini raflarda oluyordu.

   Zaten 1998 yılından 2000 yılına kadar geçenki sürede 6 ayda bilgisayarınız resmen çöpe dönüşüyordu.Şuan aldığınız bir işlemci, ram miktarı ve ekran kartı 2-3 yıl iş görürüken o dönemde çılgınca frekans, bellek, hdd, her türlü bit artışı vardı.Şİmdi ise ram miktarı yeterli olan bir 6 senelik dizüstüne bile win8 kurulabiliyor.98 yılında aldığınız bir pc ye win2000 veya xp kurmak hayal gibi bişeydi.

   Matroxlar iyiydi ama birkaç yıl sonra perhelia diye performans açısından fos bir kart çıkmıştı(abartıya nazaran).

   Mx440 dan bahsedenler olmuş o kartı hala kullananlar var, bildiğin varsayılan kart.Hatta 128 MB mx400 diye markasız ürünler vardı piyasada.

 • Riverside @riverside

  Bir önceki tozlu raflar bölümünün yayınlanma tarihine baktım yaklaşık 3,5 ay olmuş. Neyse ki uzun bekleyiş güzel bir bölümle son buldu.

 • İhtiyar

  Elinize dilinize sağlık. sanırım bu sitenin mudavimleri arasında en ihtiyar yada en ihtiyarları arasındayımdır.
  tekno seyiri teknoseyir yapan tozlu raflardır. Diğer tanıtığınız ürünlerde önemli ama 1 ay sonra eskimiş oluyor ve değerini kaybediyor lakin tozlu raflar tam arşivlik yıllar geçsede dönüp bakılacak kayıtlar.
  benimde teknoseyirle tanışmamı ve sevmemi sağlayan bu bölüme daha çok zaman ayırmanızı niyaz ediyorum.
  birde neden yazılım inceleme bölümü yok hep merak etmişimdir?
  emekleriniz için teşekkürler.

 • Murat L.

  Levent abi hiç bir şeyi atmamışsın, bunları nerede nasıl saklıyorsun merak ettim.

 • whitemonk

  İşte bu uzun süredir beklediğim bölüm sonun da bıkmıştık artık oyun moyun incelemelerinden. Levent abi özüne döndü.

 • Sinan Çetinaslan @anachronism

  çok kısaydı hemen bitti geforce serine umarım en kısa zamanda başlarsınız ve ati içinde ayrıca yaparsanız zevkle izlenir teşekkürler. ilk ekran kartım 8mb sis6326 agp 2x idi bu arada.

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  yine hakkını veren bir tozlu raflar olmuş, teşekkürler.

 • hanifi özgül @hanifiozgul

  yine ts yine süper bir video.... emeği geçen herkese teşekkürler.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Çok güzel bir tozlu raflar olmuş ağzınıza sağlık. Levent abi ELSA kartı eline aldığındaki sevinci muazzam gerçekten. ATI' nin kumda oynadığı dönemler ancak deli gibi satış yaptığı dönemlerdi aslında Rage kartlar performans olarak iyi değildi rakiplerine karşı ama sebil gibi gidiyordu kartlar. Ben en çok avrupalı donanım üreticisi firmaların piyasadan silinişine üzülüyorum. Uzakdoğulu firmaların ucuz iş gücü ve görece kaliteli kartları piyasada ucuza yer bulurken bu kartlar günümüzde Asus gibi üreticilerin altyapısını sağlamlaştırmıştı.

  1-2 senelik muazzam ilerleme 2000' li yılların başlarında da devam etti ki özellikle günümüze kadar olan süreçte 2008' li yıllarda da rekabet sürdü. Ancak şu an ki duraklama dönemine göre eskiden rekabetin, kafa karışıklılığının, bilgi paylaşımının hat safhada olduğu yıllardı. Şimdi nerdeeee o eski yıllar. 🙂

 • lawnmower @lawnmower

  Güzel günlere geri götürdünüz bizi, elinize sağlık. 🙂

 • oguz k

  geforce incelemesinde eğer geforce4 ti4200 lazım olursa, elimde hala çalışır durumda, arada bir kullandığım leadtek a250 le td var ( http://i.neoseeker.com/a/winfasta250le/DSCF0007_lg.jpg ), memnuniyetle gönderebilirim. mail adresimi yazdım not edin isterseniz 🙂
  herşey için teşekkürler..

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  iyi günler benim ilk profesyonel çalışma hayatımda 1997 yılının sonlarında 1998 başlarında Pentium II 233 intel BX chipset (ilk usblı anakartlardan) st thomson / nvidia riva 128 ( code name voodoo killer) glide destekli oyunlar hariç 🙂 asus v3000 256$ faturası hala durur ve bu istemi kurmak için bizim bilgisayar firmasının satın alma müdürünü ve arena bilgisayarın müdürünü ikna etmem ve TÜRKİYE'ye getirtmek gerekmişti, O zamanlar ATi Rage Pro chipli bir kartı almak hayaldi bizim firmadaki grafik tasarımcıları kullanıyorlardı mac'lerde ve içim giderdi hey gidi günler bende sizlerden bir ATi tozlu rafları istiyorum bu arada ATi Rage serisi ile openGL ve WRAM destekleyen ilk üretici olmuştur.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Ati bölümü çekerseniz bende x300 kartımı gönderebilirm 🙂

 • haydar

  Toz kokusu aldım geldim..:)))))

 • İbrahim

  Bende Riva 128 Hala Var 😀
  Tabi Duruyor Öyle Kullanmıyorum

 • Batucan

  Çok güzel bir bölüm olmuş.
  İnsanın "Vay! be" diyesi geliyor.

 • ozzy

  tozlu raflar'ın çekilmesi zor, anlıyorum ancak levent abi gibi işin ehli anlatınca izlemesi çok keyifli oluyor. çevirip çevirip tekrar izlediğim tek bölüm diyebilirim.

 • Emir Ökmen

  ocakta ve 1 şubatta yapılan canlı yayınları siteye koyucakmısınız

 • Hakan

  TNT2 RIVA128 TNT2.M64 vb Nvidia kartlarını bende hatırlıyorum. Zamanında bilgisayarımda "Intel Pentium II MMX 266Mhz" işlemci ile güzel zamanlar geçirtti bana. 14" Vestel CRT Monitörden 15" PHILIPS CRT Monitör'e geçince, birde 2.1 GB HDD vardı onuda bırakıp "Seagate 8.1 GB HDD" alınca acayip sevinmiştim. (sanırım ilk PC yükseltme-yenileme deneyimlerimdi)... GF 2 veya 4 yazardı önünde "GeForce MX440"'lar çıkmıştı bir hevesle üst seviyedir diye atlamıştık, ardından "GF FX5200" belası 😀

  Bu arada 1998-99 zamanlarını anlatırken benim aklıma nedese "ATI Radeon 9600 PRO" geldi. Hatta Gigabyte markalı "ATI R9600 PRO II" isimli/modeli kartım vardı kutusu hala durur. R9600'lerin "PRO" olmasını biliyordum da kutusunda "PRO II" gösterilmesini yıllarca düşünmüş bir anlam verememişimdir, acayip üst seviye bir kartım var diye de sevinmişimdir.

 • RocKhan

  Hani bir laf vardır, ''Tarihten Türkleri silerseniz Tarih kalmaz'' diye. Türkiyede de Levent abi olmasa ''Teknololoji Tarihi'' olmaz diyorum, harika bir bölümdü, yalnız arayı bu kadar uzatmasak çok daha güzel olacak, bu kadar keyifle izlediğimiz Tozlu Rafları en azından ayda bir görebilsek, hem bizim için hem Türkiye Teknoloji Tarihi açısından, Belgesel tadında, bundan yıllar sonra bile izlense keyif verecek, hatta değeri daha da artacak böümlere sahip oluruz.

  Ayrıca gerçekten 24:27 de gülmekten yarıldım, Levent abi süpersin.

  • Ziyaretçi

   Katılıyorum.90'lı yıllar olan C64 zamanlarından beri takip ederim.O zamanki dergiler duruyor daha.DarkHardware'i de eskiden beri takip ederim.

 • ESK @apollo

  Yine bitmesini istemediğim yine "tozlu raflar" kalitesini yansıtan nefis bir bölüm olmuş. Sitenin en iyi bölümü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor bence.

  Videoyu izlerken seneler öncesine gitmemek elde değil. Bahsettiğiniz "64bit belası" na bulaşmış biri olarak, o zamanlar ne kadar safmışız demekten kendimi alamıyorum. Arakadaşımda TNT2 yi görüp etkilendiğimde "bundan bana da lazım bir tane diyip", eve alınan pc nin içinden Vanta çıktığında uğradığım şaşkınlığı anlatamam:))

 • Onur Timuçin @miyavkedi

  Ati programı düşünüyorsanız Rage 128 Pro(Ati üretimi) kartımı seve seve gönderebilirim o da fena kart değildi zamanında az CS oynattırmadı bana sene 2000...

 • Hasan

  19:00 da çok güzel samimi yorum yaptı levent abi

 • Emrah

  PCI yapıdaki 4MB lık riva 128'im hala duruyor 🙂 S3 kartlardan sonra uçak gibi gelmişti o zamanlar

 • emre the black @emre-the-black

  Tozlu raflar insan kokuyor levent abinin yorumu muhteşem murat gamsız iyi yolda,ama levent abi bir fenomen

 • Ziyaretçi

  3dfx Banshee kartları o dönemde baya konuşuluyordu hatta bende bir tane almayı düşünüyordum.Fakat nVidia yapacağını yapmıştı yine ve aynı kategoride TNT2 M64 ve Vanta'yı piyasaya sürerek bu kartın sonunu ve dolayısiyle 3DFX'in sonunu hazırlamış oldu.Bu arada 3-4 sene TNT2 Vanta kullandım.Çok kötü bir kart değildi fiyatına göre.Ve o dönem herkez daha "3D nedir?" sorusunu sormaya çalıştığı bir ortamda birçoğumuza 3D'yi öğretti diyebilirim.Tabiiki üst fiyat kategorisinde Geforce-256 o dönem hayallerimizi süslüyordu ki....:)) Bugünlere gelmemizi sağlayan çok daha ilginç gelişmeler oldu ve GeForce resmen patladı GeForce2,3,4,5,6... derken...FİLM KOPTU!

 • batuhan karsan

  babamda riva tnt 2 var hala dükkanda p3 makine ile 😀 efsane ya..

 • emrecan

  ilk adam gibi kartım Asus V3000, riva128 idi isanırım işlemcisi.. Yıllarca sorunsuz kullanmıştım. Ne günlerdi..

 • ali

  Levent abi bu kartların tümünün sülalesinin ... diye cümleye bir başladı hepimiz gerildik ! 😀

 • Fatih Fikret Akkuzu @f-f-a

  Egzotik kartlarla flört etmek... İşte mesele bu 🙂

 • erc

  Müthiş bir bölüm, ati versionuda gelir mi acaba ? bastan sona,
  ati nvidia savaşları, eski ati ci yeni geforcu olarak "Physics yasaşın" foreveR 🙂
  ne günlerdi, ati rage pro 3D 4mb onboard, acer pc de aspire celeron 333 mhz slot A mı ne, 32 mb ram sonra 128 mb yapmıştım, hdd 3,2 gb ilk alındığında wd hala çalışıyordur hdd 🙂 sene 1998, nfs 3 cıktı sonraki sene, tomb raider ilk ve diablo demosunu/larını kacar saat oynardık heygidi hey, sağolun,
  agp olmayan makineye pci gpu kalmamış ta/bulamamıştım istanbul vatandan bir tane radeon 7000 pci ısmalaştım 2-3 agp akranı fiyatına, 8mb ram olsa ekran kartında bu oyun daha hızlı çalışır dedimiz yıllar, heyecanla ati/nv kapıştırırdık ama alamazdıkta neyse, hepsi göz bebeklerimizdi, şimdi nerde o zamanlar, fansız işlemci gpu lar, half life quake oynamak 🙂
  ok 1950 pro çıktı yok 7800 gt ısınıyor, filan mesela, gf 6800,
  6800 -- x800 / 7800 x1650 pro, 1950 gt, hd 3850 hd 2600 pro 8800 gts 320 mb unutulur mu, 9600 gt ~ hd 2600 pro yerine 8600 gt,
  darkghardware ve pclabsın tum ekran kartı oc cpu makalalerini okumuşumdur herhalde heyacanla, 🙂 helal olsun be o gunleri hep beraber yasadık sağolN.

 • Hakan

  Üstlerde şöyle (alta Alıntıladım) yazmış bazı kart modellerini belirtmiştim:

  ---------------------------
  TNT - RIVA128 - TNT2.M64 vb Nvidia kartlarını bende hatırlıyorum. Zamanında bilgisayarımda “Intel Pentium II MMX 266Mhz” işlemci ile güzel oyunlu zamanlar geçirtti bana.. Hiç unutamam 14″ Vestel CRT Monitörümden 15″ PHILIPS CRT Monitör’e geçince, birde 2.1 GB HDD vardı onuda bırakıp “Seagate 8.1 GB HDD” alınca valla acayip sevinmiştim (sanırım ilk PC yükseltme-yenileme deneyimlerimdi)… GeForce 2 veya 4 yazardı önünde “GeForce MX440″ ‘lar çıkmıştı bir hevesle üst seviyedir diye atlamıştık, ardından “GF FX5200″ belası 😀

  Bu arada 1998-99 zamanlarını anlatırken benim aklıma nedese “ATI Radeon 9600 PRO” geldi. Hatta Gigabyte markalı “ATI R9600 PRO II” isimli/modeli kartım vardı kutusu hala durur. R9600′lerin “PRO” olmasını biliyordum da kutusunda “PRO II” gösterilmesini yıllarca düşünmüş bir anlam verememişimdir, acayip üst seviye bir kartım var diye de hoşuma giderdi.
  --------------------------------

  Şimdi bakındım "Gigabyte ATI Radeon 9600 PRO II" kartımın koskocaman kutusu duruyor zaten, ve eski PC'imden kalan bazı parçalar buldum atmamışım. Ya birazda hüzünlendim nedense (yaşlanmışız anlamında)... Bu arada üstlerde bahsedilmiş, eski ATI dönemi kartları için veya yine bu Nvidia-ATI zamanlarının PC Oyunları için de bir TozluRaflar yakışır doğrusu... Sevgiler saygılar hepinize eksik olmayın.

 • tvardar @tvardar

  Diamond Monster ardından Voodoo Banshee kullandıktan sonra ben de isme aldanıp bir TNT2 M64 alarak mağdur olmuştum. Sonrasında Nvidia 'dan nefret etmeme rağmen alternatifi olmadığı için Leadtek Winfast Geforce2MX kullandım. Daha sonra 8500 serisi ile ATI hayatıma girdi ve bir daha başka marka GPU kullanmadım. 9600pro,9800pro,HD3870 Crossfire , HD4850, HD4870, HD5770 Crossfire, HD5870 derken yaklaşık üç senedir ekran kartı değiştirmiyorum. iyi ki rekabet var.

 • psikonvr

  Hala 32mb tnt2 ultra kullanıyorum, Hala program yazıyorum acaba değiştirsem mi artık bilgisayarı :)))

 • Zeroday @zeroday

  tnt2 32 - emektar ekran kartımdı ya az mı quake III oynadım o kartla. ah be ne kadar hızlı geçmiş zaman.

 • Batu

  LP çok mutlu 🙂

 • nebukadnezar

  Bende de Elsa Erazor II 16MB vardı. 6 sene garantili olanından 🙂 Çok keyif aldığım bir kart idi. Murat Beyin de söylediği gibi nvidia yeni driver çıkarmasın Elsa nın driverını kullanayım modunda idim. Sonrasında Gainward Geforce 2 Pro ve Ati Radeon 9700 Pro ile altın vuruşu yapmışımdır. Ne günlerdi vallahi çok keyif aldım azınıza sağlık Levent Bey ve Murat Bey.

 • Onur

  Eski gunler geldi aklima 166 mmx zamanlarım 🙂

 • Volkan Yücel @volkanyucel

  O zamanın ekran kartı kutularından gerçekten bir sürü aksesuar vb. çıkıyordu. Şimdi iki tane power connector çıkıyor başka bir şey yok. Oyun veriyorlar onu da serial key'i girip kendin indireceksin. Kutular şaşalı ama içleri tam takır kuru bakır.

 • Berkant

  Ben Bir Ara Riva TNT2 64 Pro Kullanıyordum Oyun İçin Değil Ama Diğer Konular İçin İyi Bir Ekran Kartı

 • Selçuk

  Levent Abi de LP diye marka oldu iyi mi:)

 • Merih @merih

  İlk ekran kartım ikinci el bir Rİva TNT 16 idi ve ilk kurduğum oyun da o dönem çıkan Half-Life 1'di. Tüm özellikler açıkken yağ gibi akıyordu oyun 🙂 Kartımı halen saklıyorum 🙂 Eski günler daha basit ve güzeldi.

 • Ertan

  Allah'ım kötü günlere geri dönüş.
  "TNT mi alsak", "Ultra mı alsak", "Riva yeter mi", "S3 varmış bir de para ona yetiyor galiba" (aldık, almaz olaydık...), "iki hafta pek gezmiyim de Nvidia alayım o daha iyiymiş", "para yetişmiyor Allah kahretsin" vs...

 • saameet_06 @saameet_06

  ah ah çok güzel bir program . ben o donemlerde ralli yapmama rahmen sankı yaşamışım gıbı hıssettım tsk ederız ve ati ninde kumda oynarkenkı donemlerınıde yayınlamanızı beklıyoruz 🙂

 • TAHA

  tnt2 3 sene kullandım 😀 intihar sebebi

 • Bora

  Elinize sağlık, şahane bir bölüm olmuş. 🙂

 • Halit Cüce

  Bu kartların en azından beş tanesine sahip olmuş ve kullanmışımdır. Çok özel ve çok duygulu anlar yaşadım. Çok teşekkür ediyorum güzel program için.

 • flyman @flyman

  Bence kesinlikle çok faydalı bir film olmuş. Olumsuz düşüncedeki arkadaşlara katılmıyorum.

 • Lostplanet

  ben de tnt 2 ekran kartına sahiptim . o zamanlar driver oyunu çıkmıştı. arkadaşımda ps1 versiyonu vardı ve bana geldiğinde pc'mde ona driver oyununu açmıştım ve ağzı açık kalmıştı. çünkü oyunda playstation versiyonunda gözükmeyen ama pc'de gözüken logar kapaklarından duman efektinin var oluşuydu . çok ince bir ayrıntı olmasına rağmen fark farktı 😀

 • Azmi Serim @azmiserim

  levent abi teşekkür ederim. sizleri izlerken aldığım hazzı anlatamam inanın mutlu oluyorum.

 • Seckin @seckin

  Sanki masal gibi dinledim .. Dinlemesi o kadar zevkli ki.. En güzel yıllarıma geri götürdünüz beni. O hiç bir kaynağı olmadan bir şeyler öğrenmeye çalışan zamanlarımıza gittik 🙂 Riva 128ZX almıştım bende çok büyük hevesle ... Çok teşekkür ediyorum sizlere , harikasınız !

 • Cengiz Ermiş

  Bana carmageddon Carpocalypse aldırmıştı tnt2 yi... ilk adam gibi oyun deneyimimi bu kart sayesinde yaşadım... duygusal bağım olan bi karttı..ondan önce ne mi var dı?
  "s3 trio 3d" !!!!!!!!3d nin en yanlış kullanıldığı, en yanıltıcı kart adı.
  Bende youtubeda eski oyun konsollarını tanıtıyorum yavaş yavaş bi göz atarsanız sevinirim. Bana teknoseyiri hatırlatıyor gibi yorumlar gelince bi bakayım dedim bende.

 • Koray Toksoz

  İnanılmaz bir hafızanız var, bu kartların pek çoğuna ben de sahip oldum (hatta halen elimde duruyor) fakat ancak isimlerini hatırlayabiliyorum.

 • Gur Isler @gur-isler

  TNT ilk çıktığında Ankara'da Universite okuyor ve Darkhardware i takip eidyordum. Forum'larda bir şekilde Levent bey'le Nvidia ve TNT üzerine daha kart Türkiye ye gelmeden konuştuğumuzu hatırlıyoruz, sonra kartı distribütörden Ankara ya ısmarlattırdım, sanırım ilk gelen partiden 5 taneden mi ne biri benim olmuştu ve Levent bey kart hakkında bana bir sürü soru sormuştu bende elimden geldiğince cevaplamıştım, ama cevaplarımdan çok tatmin olmamıştı sanırım, çok yıl geçmiş unutmuşuz, ama darkhardware ve Levent Pekcan ile bu şekilde bir tanışmamız olmuştu. Çok yönlü detaycı ve anlaşılan kafa bir insan, o günleri hatırlatıp gerek 3dfx gerekse TNT kartlarının onunda dediği gibi kalbimizdeki yerini bu güzel videoda tekrar gündeme getirip nostalji yaşattığı için teşekkür ederim.

  Benim bir isteiğim var kendisinden yenilikçi teknolojileri takip ettiğini biliyorum, eğer henüz inceleme yapmadıysa Oculus Rift in bir sample ını ısmarlayıp bize o espirili sunumları ile ürünü tanıtmasını ve beklentilerini paylaşmasını dilerim.

  Saygılar

 • onur akın

  lp'nin gözlerinin içi gülüyor razer falan derken, sanırım bir de çocuğu olduğunda aynıdır 🙂

 • Ertem Yazıcı @ertemmstein

  Abi ne güzel bir insansın , sabah kadar anlatsan izlerim,şu an 30 yaşında biri olarak, özellikle o zamanlar ekran kartları hakkında her türlü makaleyi okumaya çalışırdım,nvdia nin 3dfxi yavaş yavaş ezdiğini çok iyi hatırlarım.TNT nin çıkışı ile 3dfx uzatmaları oynamaya başlamıştı zaten , TNT nin performans sorunu vardı , özellikle o zamanlar 19 inç tüplü monitörler çok uygun hale gelmeye başlamıştı ve dönemin en popüler oyunu Counter Strike da yüksek çözünürlüklerde ciddi performans düşüşü oluyordu.TNT2 nin çıkışı ile birlikte NVDIA pazarı domine etti, 3dxf i canlı canlı mezara gömdü ve delicesine bir performans gösterdi.Ardından günümüze kadar hem teknik hem pazarlama hemde üretim alanında çok iyi işler yaptılar.Ama 3dfx katili olarak benim için her zaman 2. tercih kalacaklar 🙂