Meizu 16th Uzun Kullanım Değerlendirmesi

Neredeyse 1 senedir Meizu 16th kullanıyorum, son bir kez stoğa girecekmiş Ekim'de, bunun şerefine ufak bir uzun kullanım testi yazmak istedim, inceleme tarzında olmayacak, zaten TS'de incelemesi yapıldı. Uzun kullanımda neleri sevip neleri sevmedim onu söyleyeceğim artılar ve eksiler şeklinde. Sormak istediğiniz sorular varsa yorumlara yazabilirsiniz

+Çok hafif ve ince. Bu telefondan önce bu iki kriteri önemsemezdim ama şimdi anladım önemli olduğunu, eski telefonum Sony Z2'yi arada bir alıyorum elime çok ağır ve kaba geliyor. Annem Huawei Mate 20 Lite kullanıyor, o daha da ağır resmen yük taşıyormuş gibi.

+Telefonun içinde birçok şey dahili olarak geliyor. Arama engelleme, sms engelleme, ekran video kaydı, dosyalarınızı kasa diye birşeyin içine kilitleyip başkalarının görmesini engelleyebilme, donanım bilgilerini anlık izleme (MSI Afterburner gibi), üst barda download ve upload değerlerini anlık izleyebilme, yazılımların arkaplanda çalışmasını engelleme(Greenify ile aynı işi yapıyor kısaca) Bunların dahili olarak gelmesi çok iyi, hem telefona zibilyon tane izin isteyen yazılım kurmamış oluyorsunuz hem de tüm özellikler sorunsuz çalışıyor.

+Telefonun mavi rengi çok şık. Ben buradayım diyor resmen, öyle ergen işi cafcaflı bişey gibi düşünebilirsiniz ama değil, hoş bir premium hissi veriyor. Telefonun geri kalanı da çok şık zaten, çentik mentik yok incecik telefon. Çok kişi görüp sordu bu nedir diye

+Aletin hoparlörlerindeki(stereo) ses çıkış gücü ve kalitesi muazzam. İnanılmaz iyi. Kulaklık çıkışı da aynı. Sony Z2'de son ses bile az geliyordu. Avrupa'da ses yüksekliği kısıtlaması var, Sony bunu abartanlardan biri. Mp4 çalarlarında da aynı durum vardı. 16th'de en yüksek ses kulağımı acıtıyor ki daha önce hiç bir telefonda başıma gelmemişti. Kulaklık olarak Xiaomi hybrid pro hd kullanıyorum. Şöyle diyeyim, sanki başka bir kulaklık takmışım gibi oldu Sony'den 16th'ye geçince. İnanılmaz iyi. Sadece ses modları konusunda biraz daha geliştirilmesi lazım. Equalizer'ı tam istediğim gibi ayarlayamadım, tizler fazla geliyor, tizi azalttığımda ses boğuklaşıyor bir türlü dengeyi kuramadım ama bu benim beceriksizliğim de olabilir 🙂

+3,5 kulaklık jack'ı yerinde duruyor. Demek ki telefonun incelmesini jack'ın kaldırılmasına bağlayanlara güvenmiyormuşuz.

+Flyme arayüzü çok güzel. Aynı anda hem sade hem çok kullanışlı şeyler var. Güzel yapmışlar. Arayüze diyebileceğim kötü bir şey yok. Kasması yok donması yok yağ gibi akıyor sorunsuz.

+GPS'i baya iyi çalışıyor, Wifi çekim alanı Sony Z2'den çok daha iyi. Şebeke çekimi de biraz daha iyi

+Klasik Android tuşları kaldırıp jestlerle telefonu kontrol edebiliyorsunuz. Telefonu aldığım günden beri böyle kullanıyorum, hiçbir sorun yok kontrolde, tuşlar gittiği için ekran alanı da büyüyor. Çok sevdim bu özelliği.

+Şarj olması gerçekten hızlı, süresini hiç ölçmedim ama hızlı 😀 Sadece 3 defa niyeyse telefonu usb'den bilgisayara bağlamışım gibi tepki verip yavaş şarj etti. Niye olduğunu anlamadım ama neredeyse 1 yılda 3 defa olduğu için sorun edilecek bir şey değil.

*****Pil. Bunu - olarak mı yazsam + olarak mı bilemedim. 3000mah bir pile göre çok iyi. Bu net şekilde ortada. Ama yeterli mi? Bilemedim. Bende 2 günü çıkartıyor. Çok yoğun kullanırsam 1 gün. Ama hiç eve gidene kadar pilin bittiği olmadı. Tek diyebileceğim, durduğu yerde Sony Z2'den daha fazla pil harcıyor. Çok değil, alım kararını etkilemez, ama Sony'den fazla. Ki Sony Z2'yi gece şarjdan %100 halde çıkarıp sabah yine %99 bulmuşluğum olmuştu ilk aldığım zamanlar. Sony belki de fazla iyi bir örnek karşılaştırmak için bilemiyorum. Bulunduğum odadan telefonun düzgün çekmemesi de pili etkiliyordur. Bazen sinyal komple gidiyor, evin arkası orman benim oda da ormana bakıyor 🙂 Pilin 3000mah olması telefonun bu kadar ince ve hafif olmasını sağladığı için buna bir eksi diyemiyorum. Zaten 3000mah'e göre iyi iş çıkartıyor. 4000mah bataryaya alıştıysanız yetersiz bulabilirsiniz belki ama onun dışında kimsenin dert edineceğini sanmıyorum.

***** Güncelleme meselesi. Evet Meizu'lara genelde Android güncellemesi gelmez ama flyme güncellemesiyle Android'e gelen yeni özellikleri veriyorlar. O yüzden ben şahsen çok takmıyorum. Yukarıda telefonun içinde dahili olarak geldiğini söylediğim özelliklerin çoğu diğer markalarda yok. Her şey Android güncellemesi değil demek istiyorum. Telefonu bir şekilde güncel tutuyorlarsa yeni özellikler getiriyorlarsa gerisi benim için önemli değil. Tabi yine de sizin bileceğiniz iş.

Şimdi gelelim eksilere;

-Telefonu çift tıklama ile uyandırma var ancak çift tıkla kilitleme yok. Ana ekrana simge ekleyebiliyorsunuz ekranı kapatmak için ama çift tıkla kapatma daha iyi olurdu. Çoğu telefonda bu özellik zaten yok sanırım ama Sony Z2'de vardı.

-Bu telefon ekrandan parmak izi okuyan ilk cihazlardan. Ama okumasından hiç memnun değilim. Bazen çok hızlı, bazen inatla okumuyor. İnsanların yanında ekrandan açmaya çalışıp rezil olabiliyorsunuz 😀 Yüz tanımada bir sorun yok o da kullanılabilir ama parmak izinin böyle olmaması lazımdı. Yeni gelecek Flyme güncellemesi ile düzelir belki, düzelirse yazarım tekrar. Parlak güneş ışığı altında çok dikkatli bakarsanız parmak izi okuyucu ekranın altında görülebiliyor evet. Ama ben bunu internette okuyana kadar hiç farketmemiştim. Kesinlikle kafaya takılacak bir şey değil. Özellikle bakmazsanız görmezsiniz.

-Telefonun kılıfıdır bilmemnesidir bulmak kolay değil. Daha doğrusu kalitelisini bulmak kolay değil. Ben hala telefonun kutusundan çıkan şeffaf plastik arkakapağı kullanıyorum. Aslında oldukça ince ve iyi bir şey koymuşlar ama niyeyse kutudan çizik içinde çıktı anlamadım olayı nedir.

-Telefonun klavyesini hiç beğenmedim. Güncelleme geldi GPS izni falan istedi geçen gün. Touchpal diye bir şey. Sistem yazılımı belirlemişler kaldırılmıyor da. Yazım hızıma yetişemiyor klavye. Sezgiselliği sıfır tahminleri çok başarısız. GPS izni vermeyince devredışı kaldı, Meizu'nun kendi dandik bir klavyesi geldi yerine, Türkçe yazım seçeneği yok. Sony'nin Xpreia klavyesinden çok memnundum onu yükleyeyim dedim yüklenmedi.

-Şarj aletinin beyaz olması

-Sony'de dahili telesekreter vardı bunda yok, varsa da ben bulamadım şimdiye kadar 😀

-Bildirim ışığı tek renk. Can sıkıcı

Sonuç olarak F/P olarak en iyi ürünlerden biri, eksiler içinde sizin için bir "kırmızı çizgi" yoksa gönül rahatlığıyla alabilirsiniz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler