BİLGİSAYARINIZ KAÇ WATT HARCIYOR?

Bilgisayarla haşır neşir olanların en az 1 defa akıllarına takılmıştır bu soru. Pc kaç watt harcıyor? Aldığım psu yeterli gelir mi? Aldığım psuın wattı gereksiz fazla mı? Pc ile olmasa bile tv vs. gibi farklı cihazların gerçekte ne kadar elektrik harcadıklarını merak edebilirsiniz. Ben de yeni aldığım wattmetre ile ortalama bir pc boşta ve yükte ne kadar elektrik harcıyor sorusuna cevap buldum.

5li prize takılı bütün bileşenleri yazıyorum ki resimlerdeki değerlerin sadece kasanın boşta ve yükte çektiği ham gücü temsil etmediğini buna monitörden tutunda prizdeki açma kapama düğmesinin ledine kadar, hoparlöre kadar her şeyin dahil olduğunu unutmayın.

KASA: Amd fx8350 işlemci(boşta 2.8ghz-3.4ghz, yükte 4ghz), 16gb ram, asus r9 270x 4gb ekran kartı, high power eb2 600w 80plus psu

MONİTÖR: AOC 23.8 inç I2481FXH

Priz: Işıklı açma kapama düğmeli

Modem: Airties kablosuz

Hoparlör: Logitech 1+1

Resimlerde yok ama prize takılı cihazlar pc uyku modundayken toplamda 5-7w arası harcıyor.

İlk resmi site kesmiş. İşlemci 2.8ghz tüm sistem boştaykenki harcanan watt:

#inceleme #akış #wattmetre

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Buğra Keskin @bugra-keskin

  Yaptigin seyi çok mantıklı buldum.. teşekkürler

 • Agah @agah

  bu aletten ben de almayı düşünüyorum, bilgisayar değil de akvaryum filtresi, buzdolabı çamaşır makinesi vs. günlük ne kadar yakıyor ona bakmak istiyorum. bir de prizde takılı bırakılan şarj cihazları elektrik yer deniyordu aslı var mı? bu cihaz onu gösterecek hassasiyette mi?

  • Gökhan @gokhans19

   Şimdi test ettim. Üzerinde ledi olan priz boşta bir değer çıkaramadı. 2 adet şarj cihazı denedim ilk başka 3-5w çıkıyor ancak anında 0watta düşüyor. Sanırım şarj cihazları üzerlerinde bağlı bir cihaz olmadığı için elektriği otomatik kesiyorlar. Elimde usbden voltaj ve amper ölçen cihaz mevcut. Şarj cihazına onu taktığımda üzerindeki ledler yanında en düşük 0,6w gördüm. Youtube videolarında 5w led ampüllerle deneyenler var daha aşağısı için videolara bakabilirsin.

   Tanıtımında 0-3600w arası ölçüm yapabildiği yazmış ancak deneyebilecek daha düşük güçlü bir cihaz bulmam zor. Bu haliyle benim fazlasıyla beklentimi karşıladı.

  • Agah @agah

   @gokhans19 @ronniejamesdio teşekkürler, benim de beklentimi karşılayacak bir cihaz anlaşılan. elektrik faturası konusunda kafayı taktım son dönemde, arttıkça artıyor namussuz. ben daha az kullandıkça elektrik faturasını daha beter şişiriyorlar.

 • Gökhan @gokhans19

  Bu arada pc uyku modunda 5-7w çıkıyor demiştim. Pc komple kapalıykende 5-7w çıkıyor. Bilgi olarak ekleyeyim dedim buraya.

 • TwoCenk @twocenk

  Download yaparken ne kadar oluyor acaba? Bu işlemi belgelendirip, AKK'nın ve düşük hızın ülke ekonomonisine zararını gözler önüne sunabiliriz. Belkide kim bilir belkide sesimizi duyarlar, gözü yaşlı internet kullanıcılarının derdine derman olurlar.
  Yazarken bile umudumu yitirdim, amerikan heçkır dizileri izlemeye devam...

  • Gökhan @gokhans19

   Pc boştayken sadece torrent programının ve idmnin vs. dosya indirmesi boştayken çıkan değerden pek farklı çıkmaz. Ama elimdeki modem torrent özellikli olmadığı için sadece modem tek başına indirme yaparken ne harcar bilemiyorum. Kendi modemim açıkken ortalama 2,8w civarı harcıyor. Tabi modemin hddyede bağlı olacağı düşünülürse 7-10w arası harcar muhtemelen.

  • ugurr999 @ugurr999

   Benim sistemim 65 watt civarı çekiyor boşta(4690k-r9 280 yabancı bir sitede gördüm ben ölçmedim ama sistemim aynı). Tabi torrent açık bırakılacaksa tarayıcıyı falan kapatmak iyi olur. 10 saat %10-15 cpu kullanımı olabilir yoksa. Ayrıca amd sistemler boşta 15watt'tan aşağı çekmiyor intel'e göre.

 • Burhan @epsilon

  Usb şarj aletleri boşta ve şarj ederken ne kadar harcıyor. Bir de laptoplar şarj olurken ve pil dolu olup şarjda kullanmaya devam edince ne kadar harcıyor acaba ölçme imkanınız var mı?

 • Gökhan @gokhans19

  Elimde aukey 3 portlu şarj cihazı var. Hızlı şarj portundan lg g4ü şarj ederken 7-7,5w arası ortalama değer veriyor. Boştaykense ilk takışta 2w civarı güç gösteriyor ama 1-2 saniye sonra 0watta düşüyor. Sanırım şarj cihazı boştayken elektriği otomatik kesiyor.

  Elimde laptop olmadığı için deneme şansım yok ancak tvde ve buzdolabında da denedim. Philips led tv 81-82w civarı buzdolabı ise 1 derecedeyken 730w civarı güç çekti. Buzdolabının içindeki ampül 23w civarı yakıyor ayrıca ve buzdolabı soğutma yapmazken tüketim 0.

 • Issız_adam @systemnet

  yani masaüstü bilgisayarımız bir elektrik canavarı bir elektrikli soba veya elektrikli ocak.

 • emrahkaracam @emrahkaracam

  Boşta 50W civarı yükte 250W. Ryzen 2600, RX5500XT, 750W gold psu

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler