Anytek AT66 Araçiçi Kamera

Trafikte dolaşan ehliyetsiz, sigortasız, insafsız sürücüler sebebiyle araç içi kamerayı ihtiyaç olarak görüyorum. Önceden eski bir android telefona dash cam uygulamalarını yükleyip kullanıyordum. İş görüyordu ancak dar lens açısı, şarj sorunları, manuel başlatma, durdurma, video hataları ve reklamlar gibi sorunlar sebebiyle bu iş için yapılmış bir kamera aldım.

Kameram bir Çin markası olan Anytek'in (http://www.szanytek.com/anytek_en/) AT66 modeli. Anytek araştırdığım kadarıyla kaliteli bir firma. En azından gerçek lens ve gerçek çip kullanıyorlar. Araç içi kameralarda Novatek çipsetler çok yaygın. Ancak ucuz araç içi kameralarda Novatek'in NT96620 çipseti yaygın. 96620 en fazla 720p görüntü destekliyor ve HDMI çıkışı, gece görüş(WDR) ve GPS desteği sunmuyor. 96650 diye satılan markasız kameralarda 96620 çıkıyor. HDMI çıkışı tanıma açısından en kolayı. 96632 çipset de yine uzak durulması gereken bir başka seri. 720p çözünürlük destekliyor ve h.264 sıkıştırma desteği eklenmiş ancak 140 dereceden fazla görüş açısını kaydedemiyor. Gece görüş desteği de yok. 96650 çipsette ise HDMI, 1080p 30fps çekim, WDR(gece görüş desteği diye geçiyor. Aslında bir çeşit HDR çekimi. Oldukça fark yaratıyor. youtube'da örneklerini gördüm) ve GPS desteği mevcut. Ayrıca çekim açısı da 170 dereceye çıkıyor. Yani hangi kamerayı alırsanız alın NT96650 ve Umbrella A9'dan düşük çiplilerden uzak durun.

Anytek AT66 kutu içeriği
- Kamera
- USB kablosu (mini usb)
- Araç şarj kablosu (2 m'den uzun)
- Cam vantuzu
- Kullanma kılavuzu (İngilizce, Çince)
- Garanti belgesi

http://i.hizliresim.com/yRoNVL.jpg

Kameranın kutusu sert kartondan. Kutulama özenli yapılmış.
http://i.hizliresim.com/gyVql0.jpg
http://i.hizliresim.com/qR8bqZ.jpg

Kameranın üst yüzeyinde GPS modül girişi, analog TV çıkışı, mini USB data ve şarj bağlantısı mevcut. Kamerada dahili GPS yok. İsterseniz opsiyonel olarak GPS antenini alabiliyorsunuz. Ancak konum bilgisiyle birlikte hız bilgisini de videoya eklediği için 51km/h'lik hızla giderken kaza yaparsanız görüntü aleyhinize kanıt haline gelir. Bu yüzden GPS modülünü satın almadım. Kameranın tutacak kızağı da üstte yer alıyor.
http://i.hizliresim.com/MWg0YM.jpg

Kamerada 2.7"'lik TFT ekran var. Mavi ton ağırlıklı ama zaten acil durum olmadıkça kullanılmaz. Ekran yüzeyinde menü tuşları mevcut.
http://i.hizliresim.com/QWYaXj.jpg

Kameranın menüsü çok basit. Türkçe desteği de eklenmiş. Mevcut ayarlar:
- Çözünürlük (1920x1080 tercih ettim.)
- Sürekli Kayıt (kaç dakikalık videolar halinde görüntünün saklanacağını seçiyorsunuz. 3 ya da 5 uygundur. Hafıza dolunca bu parçaların üzerine yazmaya başlayacaktır.)
- Time laps Fotoğraf (kaç dakikada bir fotoğraf çekip saklayacağını seçiyorsunuz. Ben kapattım)
- Gece Görüşü (WDR. Ben açık bıraktım)
- Hareket Algılama ( Hareket olmayınca kayıt duruyor. Belki ışıkta dururken kayıt durur, tam o anda biri gelip çarpar diye hareket algılamayı devre dışı bıraktım. Çok hassas olduğunu belirteyim. En ufak bir harekette kayda başlıyor. Oldukça da hızlı tepki veriyor.)
- Kapatma Ertele (şarj bağlantısı kesildikten 10-20-30 saniye sonra kapanmayı ya da hemen kapanmasını seçebiliyorsunuz. Ben 30 saniye açık kalsını seçtim.Bu sürenin daha uzun olmasını isterdim açıkçası.)
- Açmayı erteleme (Şarj başladıktan kaç saniye sonra açılıp kayda başlayacağını seçiyorsunuz. Ben kapalı tuttum ki şarj başlar başlamaz kayda başlasın diye)
- Ses kayıt (ben kapattım ama deneme amaçlı açtığımda çok net ses kaydı yapıyordu. Araç içinde vites değişim sesini bile kaydetmiş)
- Tarih damgası (tarih ve saati saniyesiyle videoya yazıyor. Örnek kayıt görüntüsünde göreceksiniz)
- Hareket sensörü (Hareket sensörü şiddet hassasiyeti ayarlanabiliyor. Hareket sensörü darbe ya da ani fren hissedince o görüntüyü kilitliyor. Böylece üzerine tekrar kayıt yapmayarak delili silmiyor. Ben orta'da tuttum. Dilenirse kapatılabiliyor.)

İkinci ayar menüsü teknik ayarlar için
- Tarih saat
- Film için numaralandırma
- Zaman Dilimi
- Otomatik kapanma (0-10 dakika arası. Ben 5 dakikayı seçtim.)
- Bip sesi (tuş sesi)
- Dil
- TV mod (pal / NTSC)
- Frekans (50 - 60 Hz. Bende 50 Hz seçiliymiş. 60 yaptım.)
- Ekran (ekran kapanma süresi)
- Pozlama (0.0'da tuttum)
- Beyaz Dengesi (oto'da)
- Görüntü Döndürme (Açık tuttum)
- Format (kart formatlama)
- Varsayılan ayarlar
- Versiyon (Bendeki AT-20141124 v3.0 Sitesinde daha yeni firmware yoktu)

Kamerayı arabaya bağlamak çok kolay oldu. Beraberinde gelen çakmak adaptörünün usb kablosu çok uzun. Çakmaklıktan aynaya kadar uzatınca yarım metreden fazla arttı. Çakmak adaptörleri topuz gibi olduğundan kestim ve normal usb ucu bağladım. Kesince kablonun kalın telli olduğunu gördüm. Tronsmart çakmak adaptörüne bağlayınca sorunsuz güç aldı. Kameranın pili 400mAh'lik ve inceleme boyunca yetti. Ama kayıt için şarj şart tabi ki. 5V 1500 mAh'lik güç önerilmiş. Kablolamayı da ekleyeyim.
http://i.hizliresim.com/LEgnRG.jpg
http://i.hizliresim.com/rR82NN.jpg
http://i.hizliresim.com/7PXN1W.jpg
http://i.hizliresim.com/PB6raN.jpg

Kamera 1080p/720p ya da düşük çözünürlükler destekliyor. 5MP'e kadar resim çekebiliyor. 170 derecelik lens açısına sahip. MOV formatında video kaydı ve jpeg formatında fotoğraf kaydı yapıyor. Maksimum 32 GB mikroSD kart desteklediği belirtilmiş ama tahminen üstünü de destekler. Ancak 8 ya da 16 GB çok uzun yol seyahatleri çin bile yetecektir. 4 GB'lık hafıza kartını takınca 40 dakikalık kayıt yapabileceği ekranda beliriyor. 3 dakikalık 1080p video kaydı 281 MB yer kaplıyor. En az Class6 kart önerilmiş. Elimdeki tek microSD kart Class2 olunca (kart desteği olmayan G2 yüzünden) görüntüde titreme meydana geldi.

Kamera ayrıca webcam olarak kullanılabiliyor. Windows otomatik tanıyor.

Örnek çekim videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=B2TK9nEJwsY

Youtube'a eklemeden önce windows movie maker ile ses ekledim yani görüntü biraz işlendi. Youtube da biraz işledi. 1080p izlemenizi öneriyorum.

Kamerayı Aliexpress'ten aldım. (Ancak Türkiye'de faturalı, garantili satışı başlamış. Teknoseyir'e de üyeler.) http://aracicikayitkameralari.com

Kameranın ederinden uzun bir inceleme oldu yine. Kusura bakmayın.

Eksileri
-plastik yerine metal gövde olsa daha hoş olurdu
-az kullanılacak olsa da ekran mavi ton ağırlıklı
-Hareket sensörü devredeyken 30 saniye hareketsiz alanda kapanması (devre dışı bırakılabiliyor)

Artıları
+Kaliteli lens ve gerçek çipset
+hafif ve ısınmıyor
+görüntü kalitesi
+kaliteli kablo ve kutulama
+gece görüşü ve ekstra algılayıcılar
+Fiyatı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler