Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2020/13

- Huawei yeni P40 serisini tanıttı.

- Xiaomi Mi 10 serisini tanıttı.

- Yeni konsol ve grafik işlemcileriyle ilgili dökümanlar AMD’den çalındı.

- Intel: İşlemcilerin içindeki dahili grafik işlemcisi, ekran kartlarına destek olabilir.

- LEGO IDEAS, 3DFX Voodoo kart için oylama başlattı.

- YouTube, varsayılan izleme çözünürlüğünü 480p yapıyor.

- TÜBİTAK, COVID-19 portalını kullanıma açtı. 

- Yasa dışı bahis sitelerine yeni yasaklar geldi.

- Veloxity isimli bir firmanın İstanbul hakkında yayınladığı COVID-19 raporu tartışma yarattı.
(Cumhuriyet’in haberi)  (Firma bu mu?)

- Folding@Home, benzersiz bir işlem gücünü Corona ile mücadeleye ayırdı.

- Computex 2020 fuarı sonbahara ertelendi.

- Microsoft’un ExFAT dosya sistemini Linux’a eklemesi, Paragon Software’i kızdırdı. 

- Microsoft, opsiyonel Windows 10 güncellemelerinin yayınını duraklatıyor. 

- Microsoft Defender Linux’e geliyor.

- Kısa fıkra:  FBI, sağlık uygulaması yayınladı.

- Dünya Yedekleme Günü, 31 Mart 2020’de. 

Oyun Dünyası

- Sony, PlayStation Store’da fırsatlar bölümünü kaldırınca büyük tepki topladı. Sony Türkiye, kısa bir açıklama yaptı.

- Splash Damage, Google Stadia için özel oyun geliştirecek.

- Akamai: ‘1 oyun güncellemesi 40.000 internet sitesine eş veri tüketiyor. Hızları kısacağız.’

- Microsoft hız kısma konuda Akamai ile paralel çalışacağını açıkladı.

- Sony de oyun indirme sisteminin hızını düşürüyor.

- Minecraft uygulama içi mağazasına eğitim kategorisi ve ücretsiz eğitim içerikleri eklendi.

- Huawei ve Tencent Bulut tabanlı bir oyun platformu kurmak için anlaştı.

- Doom Eternal, daha önceki tüm Doom rekorlarını kırdı.

- Bannerlord erken erişim tarihini erkene aldı ve indirim yaptı.

- Sega, 60. yaş kutlama etkinliklerine web sitesinden başladı. 
- Gearbox Software kurucularından Landon Montgomery vefat etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tegin @tegin

  Eğer karantina uygulamasında kısıtlamalar artacak olursa önümüzdeki hafta işyerinin 100Mbit akıllı sınırsız tarifede olan kablonet internetini 16Mbit akıllı sınırsız olarak değiştirmeyi düşünüyorum.

 • Çizmeli Kedi @cizmeli-kedi

  intro müziği harikaymış, uzun halli var mı?

 • toolbox @toolbox

  Bu karantina günlerinde gerçekleştirdiğiniz canlı yayınlar için öncelikle sizlere çok teşekkürler. Bu gündem yayınında gündeme getirdiğiniz Veloxity Firması ve Korona Kullanıcı Analizi haberi ile ilgili kendimce küçük bir analiz yaptım, bilgi vermesi açısından burada paylaşmak istiyorum:

  Bahsedilen 'Evde Kal' Çağrısına İstanbul’un En Çok Hangi Semtleri Katıldı?' isimli haber Webtekno sitesinin haber kısmında şu ilgili linkle yayımlanmış: https://www.webtekno.com/istanbul-hangi-semtler-evde-kaldi-h88658.html - Sayfanın altında yer aldığı üzere ilgili haberin asıl kaynağı ise Habertürk sitesi: https://www.haberturk.com/evde-kal-cagrisina-kimler-uydu-kimler-kulak-asmadi-haberler-2624063-teknoloji
  Habertürk'ün sayfasında konu ile ilgili birkaç detay daha bulunuyor. Levent Pekcan'ın da sorduğu ve en önemli kısım olan verilerin nasıl elde edildiğiyle ilgili açıklama da şu şekilde verilmiş:

  " ABD’nin yanısıra Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark’ında ofisi bulunan Veloxity’in “İstanbul: Son Bir Haftada Kim Evde Kaldı?” analizi, şirketin navigasyon, eğlence, e-ticaret ve sadakat gibi alanlardaki mobil uygulama ortakları üzerinden elde ettiği verilere dayanıyor. ".

  Buradan devam ederek, veri kaynağı ile ilgili daha fazla detay elde etmek için Veloxity firmasının https://www.veloxity.net/ adresindeki web sayfasına göz attığımızda diğer detaylara ulaşabiliyoruz. Sayfanın biraz altındaki slider şeritte şirketin partnerlik yaptığı firmaların adları yer almakta:
  Visa, Coca cola, HCBC, ING, Mercedes, P&G, Redbull, THY ,Turkcell, Türk Telekom, Unilever

  Haberdeki metni de göz önüne alırsak, firmanın partneri olduğu yukarıdaki markalardan elde ettiği verileri işlediğini anlıyoruz. Bunu teyit etmek için Veloxity sayfasındaki case studies kısmına geldiğimizde son yayımladıkları benzer bir kullanıcı analizi çalışmasına ulaşıyoruz.

  İstanbul havalimanı için yaptıkları "The Effect of The New Istanbul Airport to Air Travel - This report, put together using the data generated by Veloxity SDK and analyzed by Veloxity Big Data System" adlı çalışmaya bakarsak (https://www.veloxity.net/case_study.pdf ) veri toplama açısından şu açıklamalar yel almakta:

  "" Veloxity creates its own first party data by its presence in the mobile phones, through its out-of-app SDK in the partner apps. The Veloxity data does not depend on any third party or in-app data. It is based on user’s online behavior in the mobile device and offline behavior when the mobile is idle but still with the user. The composition of the data is as follows
  ""
  Ekran Görüntüsü:
  https://ibb.co/HhsBhHS

  Kısaca, yukarıdaki firmaların mobil uygulamalarından gelen ve var olan verileri işlediklerine dair bir bilgilendirme yapmışlar. Bu demek oluyor ki bizim telefonlarımızda kullandığımız programlara verdiğimiz konum izni, hücresel veri ve kablosuz ağ etkileşim izni gibi verilerin bir araya getirilmesi sonucu telefonun ayak izinin çıkarılması mümkün hale gelmiş oluyor.
  Bu tür çalışmalar büyük verinin toplanması ve işlenmesinin geldiği durumu ve kişisel verilerin korunmasının sınırlarının ne kadar daraldığını işaret ediyor aslında. Şahsi fikrim kullandığımız yazılımların veri ve izin isteklerini çok sıkı takip etmemizin gerekli olduğudur. Konuyu göz önüne getirdiğiniz için de ayrıca teşekkürler ve saygılar.

  @gamsizm

 • lterlemez @lterlemez

  Zaten oluyordu, AMD kullandı bunu bir süre: AMD A serisi ile harici AMD Radeon'ları birlikte crossfire yaptı.

 • eins of Tronix @eins-of-tronix

  Daha önce de yazmıştım, cevap alamadım. Ben plus için toplu ödeme yapmak istiyorum. Sanal kart kullanma taraftarı olduğum için her ay tek tek ödeme yapmak istemiyorum. Buna bir çözüm bulsanız eskiden olduğu gibi en azından 6 aylık ödeyebilsek ve unutsak...

 • Can Kirac @cankirac1980

  Veloxity firmasının Istanbul hareketlilik haritası benim hoşuma gitti. Saçma sapan bir tartışmaya giriş ana konuyu kaçırmışsınız. Sosyal bir probleme dikkat çektiler, çalışmak zorunda olan mavi yakanın evde kalamaması sorununu gördük. Adamlar bunu paylaşmadan kimse konuşmuyordu. Bak bugün sınırlı çalışma geldi bu sayede özel sektöre. Belki birçok hayat kurtardılar. Bunu niye konuşmuyorsunuz? Ben de benim kişisel verimin kimseyle paylaşılmasını istemem. Tamam da kardeşim bu haritada kişisel veri nerde? Adamlar anonim veri paylaşmış. Ahmet burada dolaştı dememiş ki? Kanundan da beş habersiniz. Anonim veriyi istediği gibi paylaşır. Ha sormuş mu da toplamış? Sormuş, izin verenlerden de toplamış. Bu da kanuna uygun. Zaten yorumcuyu gözüm tutmadı. Adam tam rezalet. Gizemli şirket diyor, adresi belli. Haber sitesi silmiş diyor, sitede aynen duruyor. Veriyi nerden aldıkları belli diyor, adamlar sitesinde anlatmış. Benim kişisel verimi alenen paylaşmadıkları sürece ben verinin bu adamların yaptığı şekilde kullanılmasını sonuna kadar destekliyorum. Ben izin de veriyorum, böyle işler için kullanılsın, toplum faydası sağlansın.

  • Batuhan @achfighter

   Zaten bu bilgiyi nasıl topladınız diye soruyor. Sen de cevap vermek için geldin sanırım firma yetkilisi olarak. 😀

  • Oğuz Sel @ouz

   @cankirac1980 Üye olma tarihin belli, attığın üç yorumun hangi konuyla ilgili olduğu ve içeriği belli, buna rağmen Veloxity yetkilisi/çalışanı değilsin öyle mi? Mavi yakalılar, bu memlekette ne zamandan beri koca firmaların umurunda oldu da bundan sonra olacak? Bir de böyle kılıf bulmuş, yaptığınızın (evet yaptığınızın diyorum; neci olduğun, yazdığın ifadeden gayet net anlaşılıyor.) kanuni filan olduğunu söylüyorsun. Standart telefon kullanıcısı, hangi verilerin ne oranda paylaşıldığını ne bilecek?

   Bir de "yorumcu"yu gözün tutmamış. "Bu işlerde yenisin galiba" diyeceğim fakat sen de haklısın. Bu zor zamanda ekmeğine ve ekmeğini sana sağlayana sıkı sıkı sarılmışsın. Umarım şu zamanlar çabuk geçer de en azından simit satmayı filan düşünebilirsin.

   @achfighter TS avukatlığın hayırlı olsun. 😀

 • Can Kirac @cankirac1980

  Bi de şimdi bu siteye baktım. Madem bu kadar hassasınız, sizde veri toplanıyor mu bakalım diye. Ooooo, ne gördüm. Benim neye kliklediğime bakan Onesignal var, admost şirketi var. Benim hangi sayfalarda dolaştığıma bakan Google Analytics var. Bi de mail adresimi de aldın, benim kim olduğumu, hangi haberi izlediğimi takip ediyosun. Bunun için KVKK izni aldın mı? Yok. Boş beleş konuşun. Bi de teknoloji sitesi olacak.

 • umitt @umitt

  lp mi 10 için ek 5g modem kullanmışlardır dedi sd865'in dahili 5g modem vardı sanırım. Lp haberi bulamadım dedi @umtk dan düzeltme geldi.

  • Umut Koçak @umtk

   Snapdragon 855 harici modem ile sunulmuştu ama 865 dahili modem üzerinden 5G sunabiliyor ancak istenirse 4G destekli versiyonu da alınabiliyor. Keza Kirin 990 platformu da dahili 5G modem ile sunuluyor.

 • onurtrklmz @onurtrklmz

  Levent Pekcan "ben çok mu karanlığım?" diye sorduğunda "çok mu karamsarım" şeklinde anlayan tek kişi ben mıydım? Meğer evdeki ışıkları soruyormuş 😄

 • lterlemez @lterlemez

  @gamsizm; Akrobat lamba deniyor onlara... 🙂

 • parka @parka

  FBI , uğraştırmayın direk bize verin demişler

 • Erkange @erkange

  31 mart "Dünya Yedekleme Günü" vesilesi ile Uzun zamandır kullandığım ve basitliğini ve işlevselliğini çok sevdiğim Bvckup2 yazılımını önereyim.

  Sadece değişen dosyaları güncelleyen epeyce kullanışlı bir yazılım

  Program normalde ücretli ama sitelerinden eski ama işe yarayan bir sürümünü bedava paylaşıyorlar.

  https://bvckup2.com/get/beta

 • Jpage @jpage

  Virüs nedeniyle bir çok iş tanımı ve işleyişi değişecek diyorlardı. Sanırım bu doğru, gündemin canlı olması daha iyi diye düşünüyorum. Hem etkileşimi arttırıyor hem de haber görüntülerini yayına verme şansı oluyor. İyi çalışmalar ve selamlar.

Benzer Videolar