. Bir yoruma yazdım buradan da yazmak isterim.

. Kyk borçları konusunda Recep Baltaş gayet haklı bence. Burs değil bu kredi. Ödeyeceğini bile bile alıyorsun. Eyvallah işe başlamadan ödenmesi istenmesin tamam fakat ödeyemiyoruz o halde ödemeyelim lafı yanlış ve hayal aleminde yaşamayın gerçekleri görün. Yüzde 90ı o parayı tamamen eğlence amaçlı alıyor zorunluluktan değil yani.
. İsterse parayı dağıtsın nasıl harcadığı hiç umrumda değil fakat borçlarını ödemeleri lazım. Ya da bana da 18000 lira versin devlet. Benim günahım ne? Geleceği düşünerek kararlar almam mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Öyle bir karar çıkmadı sanırım. Sadece yaz aylarında alınan paraların alınmaması kararlaştırıldı. Gerçi bundan sonra çıkar mı bilmem artık çok geç. Yarın seçim var. Gençlerin böyle amaçları varsa en az 2 hafta öncesinden birlik olup protesto etmeleri lazım.

  Artık diğer seçime kaldı herhalde. 😀

 • kman @kman

  Bence tüm üniversite öğrencilerine maaş bağlanması lazım, o olmadı kredilerin geri ödenmemesi de olumlu.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @xdaft hocam hiç almayanlara da verilmesi lazım hatta. Hiç almayanların günahı ne

  • arsenik @sha-2

   Ülkede herkes cebine fazla para girmesini ister. Borç ödemeyen vatandaşa a lira para ödenecekse kredi borcunu 20 lira olarak ödeyen vatandaşa da 20 + a lira ödenecek. Ama x kişisinin ödediği borçları y kişinin ödememesi olumlu karşılanamaz.

  • kman @kman

   @sha-2 cebine para girmesini istemek var, cebine daha fazla para girmesini istemek var. KYK borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişinin borcunun silinmesiyle borcunu ödemiş olan kişiye para verilmesi hem işlem türü bakımından hem de taşıdığı ahlaki değer bakımından eşdeğer hareketler değil. Bu başlıktaki pek çok kişi aradaki farkı kavrayamadığı için söyleyeyim, ilki daha önemli.

  • arsenik @sha-2

   @kman Kyk kredisi alırken borcunu ödemen gerekliliğinin de sorumluluğunu alıyorsun. O sorumluluk ile imzanı atıyorsun. Sorumluluğunu yerine getiremiyorsan o senin problemin. Ahlakla falan alakası yok. Bu şey gibi senden 100 bin tl aldım ama açlıktan öleceğim o yüzden sana 10 bin tl geri ödeme yapıyorum. 90 bini ahlaklı bir insansan ödememem gerektiğini düşünmelisin. Söylediğiniz şey işte bu kadar komik.

  • kman @kman

   @sha-2 sorumluluk alabilmek, rıza gösterebilmek için kararın zorlama olmadan, bağımsız olarak alınması lazım. Mesela kredi almazsa üniversiteye gidemeyecek kadar fakir biri için kredi alma kararı zorlama olmadan, kendi iradesiyle verilmiştir diyebilir miyiz? Üniversite bitince gireceği işten kazandığı parayla ödeyeceğini öngördüğü krediyi alan kişi mezun olduğunda kendi değiştiremeyeceği birtakım sonuçlar (işsizlik, ekonomik kriz, savaş vs.) dolayısıyla iş bulamayıp krediyi ödeyememesini nasıl kişisel sorumluluğa bağlayabiliriz? Tüm hareketlerimiz, düşüncelerimiz, varlığımız ahlakın konusu içinde maalesef ve bunun gibi grinin binbir çeşit tonunu içeren bir konuyu da işimize geldiği için siyah beyaz göstermeye çalışmak yapıcı bir tutum değil.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @kman hocam o kişileri ayrı tutuyoruz. Devlet biliyor zaten kimin gerçekten ihtiyacı olup kimin keyfine aldığını. Kaldı ki işe başladıktan sonra ayda 200 er liralar şeklinde ödemek gibi mantıklı çözümler sunulabilir.

  • arsenik @sha-2

   @kman Fakirse o zaman burs alsın kredi değil. Öyle bir yazmışsınız ki atıyorum ülkede 1 milyon kyk kredisi alan öğrenci varsa bunların hepsi kredisini ödeyemeyecek kadar fakirmiş gibi anlatmışsınız. Yok böyle bir şey. Ben de üniversite okudum kredi alıp har vurup harman savuran çok kişiye denk geldim. Öderiz ya ne olacak kafasında gördüm birçoğunu. Öyle garip, fakir olan birisi zaten bu kafada olmaz. Aldığı paranın bilincindedir o.

  • arsenik @sha-2

   @kman Ha mesela geciktirme uygulasın devlet ona bir sözüm yok. Adamı işe soksun üstüne alacağı paraya da geciktirme uygulasın. Sallıyorum mezun oldu. 5 yıl geciktirme uygulasın 3 yıl iş bulamazsa bir işe sokma garantisi versin ve soktuğu işten sonra da parayı alsın. 3 yıl sonunda soktuğu işi beğenmeyen adama da geciktirmeyi kaldırsın ödetsin borcu. Adam öldü gittiyse gitsin en yakın akrabasından alsın. Ama alsın o parayı. Öbür tarafta borcunu ödeyen keriz 3 yıl sonra fakirlikten ölecek seviyeye gelirse ne olacak bir de böyle düşünmek lazım. O adam mal mıydı da eşek gibi para ödedi? Hani burada nerede ahlak?

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Kerizsin, ben de kerizim. Kredi çıktı, faiz ödemeyle uğraşmamak için almadım.

 • 3.14 @159

  Ne oldu yeni bir haber mi çıktı ki kyk borcu siliniyor diye?

 • mehmet__karadag @mehmet__karadag

  Neymiş efendim gençler kredi parasıyla geziyormuş. Eğitim için harcayana laf yokmuş ama gezmek için harcayan tukaka. 😀
  Belki gencin ailesinden aldığı para yetmiyor. Sadece gezmek, yemek, içmek vb için kredi aldı? Bu yaştaki gençler gezecek, sosyallesecek. İyi olan her şeye neden karşı çıkan bir ekip var sürekli. Anlamak güç. Kredi almadığı için af çıkarsa kendini kötü hissedenler var birde. 😀😀 Bundan dolayı üzülecekseniz hiç haber falan izlemeyin. Kimlere ne aflar ne güzellikler yapılıyor. Kafayı yersiniz valla. 😂

 • maxemilian @maxemilian

  Benim ta orada dağ gibi 13-15 arası birşeyler var caprazda maliye, aarasıra ziraat ATM sini kullanırım kendisinin 2 ayda bi de kendilerine zammı kapatmak için uğrarım. Aslında 4 bin ı bitirirsem 20 aya kadar bi yapılandırma da ana borca yapmayı düşünüyorum. Af çıkar çikmaz Bilmem ama küçükten ödemeleri yapmak mantıklı.