Vikipedi kararı hala tartışılıyor.PKK'yı özgürlük savaşçıları olarak gösteriyorlar. Adamlar diyor ki Türkiye terör örgütlerini destekliyor, DEAŞ'ı bile destekliyor diyor.Türkiye Cumhuriyeti' de diyor ki bu yazıları kaldırın,yanlış bilgileri kaldırın.Bunu bildiğin halde Vikipedi' nin kapatılması hataydı, diyorsan sende sorun var.Tarih konusunda Türkçe'sin de bile hata var.Bazı malum gruplar Vikipedi'de çoğu maddeyi kendilerine yazarak propaganda yapıyordu.İngilizce' sinde de vardı.Turan aslında Farslıların bir arada yaşamasından tutun.Diğer Türk kavimlerinin Moğol olarak lanse edilmesi özellikler Tatarların, Türk-İslam bilim adamlarının Fars ya da Arap olarak gösterilmesi, Safevi devletinin Fars; Babürlerin Moğol olarak gösterilmesi,Osmanlı'nın Avrupa'ya gönderdiği yardımların anlatılmaması, ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarının kazandığı mücadelede düşmanlarının yaptığı şerefsizliğin anlatılmaması ve daha pek çoğu var.
Ayrıca hep sisteme söver herkes.Bu sistemin düzelmesi için çok güzel bir fırsat.Hangi Türk çocuğu kitaplardan araştırarak ödev yapıyor.Gir Vikipedi al sana ödev.Gayet yerinde bir karardı kim ne derse desin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hado @hado

  Yasak bunları değiştirmiyor, elin oğlu yine ulaşıyor o bilgiye.

 • 3dfx @3dfx

  lol, özgür suriye ordusu bizim hükümete göre özgürlük savascisi, yersen 🙂

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Yahu iyi de biz zaten terörü desteklemediğimizi biliyoruz , bunu zaten bilen adama yasaklanıyor viki. Dışardaki adam yine giriyor? Ne oldu şimdi engelleyince , milletin başka birçok konuda yararlı bilgiler bulabileceği bir site engellenmiş oldu. Gerçi amaçta bu zaten. İnternette yavaşlatmalar vs hepsi. İnsanları internetten uzak tutmak. Çünkü millet televizyon izlemelei ve tek yanlı bombardımana maruz kalmalı.

  Yemin ediyorum böyle saçma zihniyetler yüzünden ülke bu halde

 • KaanEryigit @kaaneryigit

  İşte Vikipedi yasağın kalması için o maddeleri değiştirecek, kafalar pırıl pırıl maşallah.

 • Vural Top @vuralt62

  Şimdi konuşacam da ban yemeye gerek yok. Usulca mit tırlarını diyip uzaklaşıyorum

 • Martin @martin

  Viki'de sadece siyasi bilgilere ulaşılmıyor. Wiki'nin bir kullanıcı ansiklopedisi olduğunu herkes biliyor. Eskiden Times dergisi yüzyılın adamı anketi yaptığında bunu milli mesele yapıp her kesi oy kullanmaya davet ederdik. Neden şimdi herkes o enty'deki bilgiyi düzeltmeye davet edilmiyor da komple kapatılıyor? Neden bu sosyal mecranın kullanılması öğretilmiyor/teşvik edilmiyor da kökünden kapatılıyor. Haklı olsak bile haksız duruma düşüyoruz.

 • Orcun @orcun

  Ha engelledik tamam artık o bilgi yok. Yahu onu değiştirirsin o imajı silersin de engellemek nedir ? sen evde yeri süpürürken pisliği halının altına atıyor musun ? o pislik halının altında duruyor ki yok olmuyor. Ne yapıyorsun süpürgeyle o pisliği ayrı biryere çekip sonra çöpe atıyorsun öyle değil mi ? ama aynısı değil işte halı altına atınca temizlenmiyor.

 • kman @kman

  @kaaneryigit vikipedi Türkiye'den hiç kullanılmasa bile birşey kaybetmiyor. Biz vikipediye erişemeyince dünyanın bilgisinden oluyoruz. Şu durumda vikipedinin bu maddeleri kaldırması için bir sebep oluşmadığını ve zararlı çıkanın sadece Türkiye halkı olduğunu anlayabiliyor musun?

 • figyelem @figyelem

  Düşünürlerin, Wikide editör olmasını teşvik etmek daha mantıklı. Tarih siyah ile beyaz değil. Dediklerinizde yanlış kısımlar da var. Biz Orta Asya'dan geçip Farslılarla beraber yaşadık(ben olmayabilirim balkan göçmeniyim). Her şey o kadar ortak ve karmaşık ki. Bu yüzden buna "ORTAK KÜLTÜR MİRASI" diyoruz.

 • Martin @martin

  Silahlar isid e mi gidiyordu? Öso ya mi? Turkmenlere mi?

 • Martin @martin

  @cenk_akay08 Yukarıda neden işid'e gittiğini ima ediyorsun ozaman? Bilmeden?

 • Martin @martin

  @cenk_akay08 Sen iddanı ispatlamak zorundasın. İdda sahibi sensin.

 • Martin @martin

  @johnsmith İddia her zaman ıspatlanmalıdır yoksa karalama olur. Çamur atmak olur. Konuyu sulandırır. Foseptiğe çevirir. Verimli bir tartışmanın önü kapanır. Kirlilik olur. Eğer ortada kanıt yoksa boş konuşmanın bir alemi yoktur. Boş konuşulacaksa muhattabım değildir. Koskoca devleti zan altında bırakacak -üstelik te (nedense) tam da rusyayla kötü olduğumuz dönemde avrupada yapılan bu Tür .ki . ye i. ş - i . d' .e de _ s - te. k v . eri. yor- probagandasını desteklemenin inanılır bir tarafı yok. Ortada ıspat ta yok. (edit: Arama motorunda bu cümle çıkmasın)

 • figyelem @figyelem

  @johnsmith Eğer tırlarda yardım malzemesi varsa, Can Dündar yardım malzemelerini haber yapmaktan mı vatan haini ilan edildi diyebiliriz., bi de davutoğlunun çıkışları vardı esad bizim sayemizde ilerleyemiyor diye, bi de velev ki silah var açıklamaları vardı. 😀

 • figyelem @figyelem

  @martin 2016 yılından önce ve hala Türkiye'nin İşid mensuplarının serbest dolaşımını kısıtlayacak hiç bi önlem almaması(AB ve NATO'nun Türkiye'den Libya,Tunus,Fas,Mısır,Irak'a vize kısıtlaması yapmasını istemesi vesaire, bizimkiler ne akla mantık yapmadı :S), Türkiye'nin açık açık destek verdiği bazı grupların sonradan İşid'e bağlılık göstermesi, Türkiye'nin 2015'ten önce hiç bir İşid mensubunu tutuklamaması, sorgulamaması, İşid'lilerin Türkiye'deki sığınmacı kamplarından eleman toplamasının soruşturulmaması, İşidlilerin ülkeye sığınmacı olarak girişinin engellenmemesi gibi olaylar sonucu bunu çıkarmışlar. Ben de çıkarıyorum ama şöyle "Türkiye 2015'ten önce dolaylı yoldan aynı ABD gibi İşid'e ses çıkarmadı, belki ABD gibi silah ve para yardımı da yaptı, karşılığında petrol almış olabilir", bize dokunmayan yılan bin yaşasın dedi aynı AB'nin PKK'lılara dokunmaması gibi. Kaldı ki eğer sınırdan içeri sokulan muhaliflere yardım ettiysek bunu niye gizlediler? Zaten herkes silahlı muhaliflerin Türkiye sınırından Suriye'ye girdiğini gördü Fırat Kalkanı Operasyonunda. Beton blokları açtılar Türkiye tarafındaki muhalif kamplardan girdiler. O zaman niye Can Dündar terörist ilan edildi? İlginç tutarsızlıklar. Böyle suya bi damla pislik atıyorsun sonra o su içilemez oluyor.

 • Martin @martin

  @figyelem Abd güdümünde kürt gruplarının işid ile savaşmasına mani oluyormuş Türkiye. Türkiye her gün hatay'a roketler düşerken ve insanlar ölürken sınır güvenliğini sağladığı için ve kürt güçlerinin sınırın karşısında koridor açmasına mani olduğu için ABD'nin bölge politikası ve Rusyayla ters olduğumuz dönemde ABD ve Rus güdümünde yapılan ortak probagandanın sonucu bu. Bölgede Türkiye'nin kımıldaman durmasını istiyorlar ve karşıda Kürt devleti kuracaklar. Türkiye Tüm güney sınırını kaplayan bir düşman kürt devleti istemiyor. Bölgedeki ÖSO'ya az miktardaki Türkmenlere destek veriyor. İşid mevzilerini de top ateşiyle bombaladığımız çok olmuştur. Hatta biz bunları yaparken EU uçak göndermiyor hava desteği vermiyor diye yakınıyorduk.

 • figyelem @figyelem

  @martin Benim dediklerim o olaylardan öncesi daha İşid adı bilinmiyor Esad sadece sebepsiz halkına zulmediyor gibi gösterildi. Daha Dünya lagaluga yapmadan önce. Her şeyin en başında hükumetin başındaki şahsin anti esad politikasını anlamak lazım önce. her şey başlamadan nasıl bu hale geldi. bir isyan nasıl başladı iç savaş seviyesine geldi bunu görmek lazım. hatay'a turist akıyor ama bu turistler libyadan tunustan fastan demişlerdi. o turistler bir daha hiç dönmedi direk sınırı geçip suriyede terörist olarak faaliyetlerine devam etti. türkiyedeki vahabi arapçı gruplarda para akıttı. islamcı hükumetimiz olduğundan bunlardan az çok bilgileri vardır ama genelde müslümana!!!!!!!! dokunmuyorlar önce. El Nusra gibi gruplara destek verildiği çok söylendi hükumet kanalından onlarda sonra İşid'e katıldı çıktı falan. Tabi bunların dillendirilmesi kürtçü türkiye düşmanı diasporanın işine geliyor,çarpıtılıyor. Ama bir Türkün gözünden olaylar tamamen asılsız değil. Eğer orada Rusya'nın,ABD'nin ve Suriye'nin de terörist gruplara verdiği destek iddaaları listelenecekse adil olur. Bu haliyle adil değil.

 • Martin @martin

  @cenk_akay08 Açıklanırsa inanır mısın?