BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Bu çocuklarının velayetinin ailelerinden alınması gerekirdi. Muhtemelen görücü usulü zorla evlendirilirler. Şöyle şeyleri gördükçe insanlıktan utanıyorum

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  tercih meselesi. Maalesef ki çocukların rızası alınmıyor. bizim yeğeni de okutmayacağım 8 sınıf bitsin diye bekliyorum. okumaya niyeti yok sanayiye vereceğim. sorsan o liseye gidecekmiş 😛 9 tane zayıfla.

  • Mert @merpheus

   Acikcasi espirili bir dille yazdiysaniz da komik degil. En basarisiz ogrenci bile liseyi bitirmeli en azindan. Artik 1960'ta degiliz, insanlar hic bir sey ogrenmese bile bir iki sey ogreniyor lisede.

  • Orcun @orcun

   Valla benim dersler iyiydi. Yani kırık yoktu ilkokulda takdir teşekkür falan alıyordum. Mecbur liseye gitmedim istemedim bıraktım. Böyle sadece ilkokul olmaz dediler bir lise diploması olsa iyi olur dediler. Açıktan liseye girdim onu da bitirdim lise diplomasını aldım. O süreçte de tabi çalışıyordum. Şimdiki aklım olsa okur muydum ? belki, ama okusaydım da büyük bir ihtimal lise çok kötü geçecekti. Böylesi daha iyi olmuş.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @merpheus keşke öyle olsa hiç ümidim yok. Her gün kavga ağzından küfür eksik olmuyor hiç ders çalışmyor. Belki düzgün çalışırsa 1 yıl sonra liseye yazdırırım ama hiç sanmıyorum bu gidişi iyi değil.

  • Doğa @doga

   Zorla evlerinde tutulan ve cinsiyet ayrımına maruz kalan bu çocukların serzenişine cevabımız böyle olmamalı gerçekten. Mesleki kaygılarla sanayiyeye, kuaföre çırak olarak gidilmesini kabul edebiliyordum bir döneme kadar ancak bir şeyler tamir edeceği sanayide o çocuğa temel ahlak kurallarını, toplum içindeki yaşam bilincini kim öğretecek? Bugün hala toplumun büyük kesimi tarafından hor görülen kamyoncu, usta gibi emekçilerin en büyük problemleri genel toplum yapısından kopuk olmaları değil mi? Hepsi eski kafayla "okulda ne yapacak sanayide çalışsın" hareketinin sonucunda oluyor. Aynı şekilde okula gitmeden sporcu olan gençler de. Belki çok büyük paralar kazanıyorlar ama eğitim almadıkları için toplum bilincinden yoksun oluyorlar. Eğitim sistemi rezalet evet ama kimse bir çocuğun eğitim hakkını elinden almamalı. Eğitim almasına imkan tanımalı ve buna ek olarak meslek bilinci, ekonomik kaygılar konusunda yönlendirmeli. Meslek odaklı eğitim geliştirilsin derseniz katılırım, ama zorla evinde tutulan çocuklar üzerinden yanlış analizler yapmayalım lütfen.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @doga "Zorla evlerinde tutulan ve cinsiyet ayrımına maruz kalan bu çocukların " bunlara sözüm yok. Tersi erkek olanlarla sıkıntım var. Almıyor çocuk okumuyor!

 • emrebn @emrebn

  yazık. pırıl pırıl olabilecekken gençler daha ışımaya başlamadan kesiyorlar ışıklarını. çok üzüldüm gerçekten. umarım ileriki hayatları çok daha özgür ve güzel olur.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  okusalar sanki ne olacaklar. memlekette sanki iş var . okul zaman kaybı