#teknoyardım #MacBook #M1 #apple #applem1

Macbook air m1 li notebooklar yazılım(visual stuido, android studio ...) ve mühendislik(makine) programları için alınır mı? Ek olarak eğitim indirimi falan var şu an, 256 gb 8gb olan 9 küsür 16 gb olan 11 küsür. Bunlardan hangisi alınır aradaki 2-3 bin lira farkına değer mi?

Yazılım olarak şu an C öğretiyorlar, gelecekte de muhtemelen phyton öğretecekler. Kendim de geçmişte visual studioda c#(artı olarak, sql öğretmiş ve birlikte uygulamalar yaptırtmışlardı) ve android studioda bir şeyler yazmıştım. Tekrardan bunlarla ilgili bir şeyler yapmak istediğimde sorun yaşamak istemiyorum. İnternetten baktığımda yazılım için güncellemeler geliyor ve iyileşiyor gibi şeyler gördüm ama mühendislik uygulamalarını hiç bilmediğim için onlarda nasıldır bilmiyorum. Sonuç olarak, hem yazılım hem mühednislik programları için, alınır mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  hocam 16 ram 512 ssd altında bir konfigürasyon almayın

 • n.z @celebi

  Ben de tam olarak bunu soracaktım, aynı modeli ben de almak istiyorum ama kararsız kaldım.

 • Johan @johan28

  Üst devrelere sorun. Eğer matlab, C Python sa sorun yok akar gidersiniz. Ancak diğer taraftan cizimde SW varsa bu macosta olmayacaktır orada da alternatifler var hocalar yardımcı olabiliyor ama yine de sormakta fayda var.
  Şimdi C her derleyicide bir olmuyor farklı farklı hataları oluyor o açıdan da eksi olabilir ama ölümcül bir eksiklik olmaz .
  16 gb dan aşağı almayın sakın CADlerde ne olur ne olmaz öğrenciyken çok zorlamayabilir ama proje falan dersiniz makine şişer kalır

 • Alper Demirci @aademirci

  Mühendislik yazılımları konusunda Mac üzebilir, onun dışında alınır. Evladiyelik bi makine için mümkünse 16/512.

 • Johan @johan28

  CAD kısmını kullanıyor musunuz siz?

 • Johan @johan28

  @emrenqw fark ettim ondan dolayi sordum. 8 gb a 3k vermek bana göre mantıklı değil ve üstüne de senle hemen hemen aynı durum yazmışsınız diye sorayım dedim. 8 GB yazılımda yeter de CAD su gibi kullanabiliyor. Ya siz CAD bilmiyorsunuz ya da durmunuz hemen hemen aynı değil

  🙂

 • ammavelakin @ammavelakin

  .Net çok mu kötü hocam? visual studionun sitesinde .net ile yazın geliştirin falan diyor, mac ile. Şimdi baktımda altta, tabloda bazı eksiklikleri gösteriyor.

 • Alper Demirci @aademirci

  @ammavelakin Evet VS Code'da güncel .NET yazacaksanız Mac bu iş için bir alternatif ama @emrenqw'nin dediği gibi eski teknolojiler (Microsoft'un açılım yapmadan önceki teknolojileri) söz konusu olursa Windows ortamı daha fazla yardımcı olur.

 • kirazerik @kirazerik

  yabancı siteler teknolojik ürünleri incelerken yatırım ifadesini kullanıyor. fiyat 200 doları falan geçince. evet adamların 200 doları bizim 200 tl ye eşit değil.
  Yatırım olarak bakınca ekonomik ömrü de hesaba katmak lazım. Esasında biraz da ona para vermiyormuyuz??? örneğin bir makine 1000 tl olsun ekonomik ömrü 2 sene olsun başka bir makine aynı "güç"de olsun fiyatı 2000 tl olsun ekonomik ömrü 5 sene olsun. 1000 tl olan yarı yarıya ucuz mu olmuş oluyor????

 • bedelellis @bedelellis

  .Net platformu için Windows haricinde isteğiniz performansı alamazsınız. Onu da Paralel veya bootcamp ile çözebilrsiniz ama yine de beklenen seviyede olmayacaktır. Diğer programlarda çok sorun yaşanmaz.

 • 1MertUnal @mert101

  @johan28 Autocad, Solidworks, NX, Mastercam kullanıyorum. 136 parçalı makine tasarımını, montajını, konum analizlerini ve teknik resimlerini 4/256 ssd olan 2. nesil i5 bir notebook'a monitör bağlayarak zorla da olsa yaptım:D. Okuldaki pcleri düşününce 2gb bellekli olan makinelerde bile cad yaptığımı hatırlıyorum. Mac'te durum nasıl bilmiyorum ama yine de ''en en'' az 8gb olması lazım bence bu devirde rahat bir çalışma için.