Selamlar 🙂 Bir sene içinde şu an dolgun olmayan maaşlı çalıştığım işimi bırakıp e-ticaret sektörüne girmeyi düşünüyorum. Üç beş kuruş birikim var, ufaktan başlayıp zaman içinde aldığım geri dönüşlere göre daha büyük adımlar atacak şekilde böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. İşim gereği e-ticarete aşinayım, bu işin en önemli kısımlarından biri olan internet reklam çalışmalarını kendim yürüteceğim (uzmanlık alanım)
Çevremdeki bazı kişiler boşver, kolay değil, zarar edersin, paran çarçur olur, işine git gel kafan daha rahat olur diyorlar. Bu ülkede özel sektörde çalışan olmak mı daha büyük risk yoksa bir şekilde ticaret yapan olmak mı daha büyük risk karar veremedim. Siz ne düşünüyorsunuz?
#konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • fsh77 @fsh77

  daha başta hatanı yapmışsın 🙂 hiç girme...

 • abdullahazad @abdullahazad

  imkanın var ise şuan ki işine devam ediyorken e-ticarete atıl derim.

 • Emre @emre64

  Bu ülkede olmak büyük risk 😂 O yüzden bir şeyler yapmak istiyorsan yap hocam. Yarın bir gün pişman olursun neden yapmadım diye.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   diyorsun 😀 ya evet çünkü bir de şöyle düşünüyorum: her ay 3 kuruş için patronu zengin ediyorum. pandemi dönemiyle beraber maaş ödemesinde yapılan haksızlıklar da bendeki bardağı doldurmaya başladı iyice. bu şekilde çalıştıkça hep benden gittiğini fark ediyorum. yeri geliyor mesai kavramı aşılıyor. şu korona çıkmadan önce hafta sonları da çalışıyordum üstelik hiçbir ek ücret ödenmeden. haftanın 7 günü çalış, eline geçenle üç kuruşun hesabını yap. en ufak sürtüşme yaşasan kapının önündesin. diyorum ki ya ne kadar kötü olabilir? aylık en az 5 bin lira bile koyabilsem cebime e-ticaretten, şu an aldığım maaştan daha yüksek olacak. beraber çalıştığımız e-ticaret sitelerine, firmalarına bakıyorum, en dandik ürünleri bile bir şekilde satabiliyoruz. bunu kimse almaz dedikleri şeyin satılmasına destek oluyorum şu an işim gereği. onların rakamlarını görmesem e-ticaret hayaline kapılmazdım...

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  riske atıcak bir ailen filan yoksa direk gir hocam

 • ahmeturan @ahmeturan

  Eğer herkesin sattığı ürünleri satarsan rekabet çok fazla olduğundan kazanacağın para da az olacaktır. Mantıklı olan belli bir kitleye hitap eden ürünlerin düzgün pazarlama ile satılabilmesi. Bence önemli olan ne satacaksınız onu iyi bilmeniz.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   şu an e-ticarette girilmeyen ürün grubu kalmadı ki 🙂 inanılmaz ilgi artışı var. henüz ürüne karar vermedim ama niş dediğimiz hedef kitleye hitap eden ürünlerle çok az satış olur diye korkuyorum. belki genel bir konuda belli bir hedef kitleye hitap eden bir şeyler satılabilir. tabii ki de 80 milyonun ihtiyacı bir şey olmayacak.

  • ahmeturan @ahmeturan

   @ggzmkst1 Kendi hobileriniz ile satışı yüksek olabilecek ürünleri birleştirmelisiniz. Mesela ben bisiklet sürdüğüm zamanlar iGpsport markasına ait gps yol bilgisayarları Türkiye'de çok popülerdi. Fakat Türkiye'de kimse satmıyordu. Bu tarz ürünlere yönelmek lazım.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @ahmeturan yurt dışını bir araştırayım ben 🙂

 • Oktay @l0st

  İki işide aynı anda yapın

 • ilker @gilker

  önemli olan alış satış fiyatın100 e alıp 199 a satarsan zarar edersin tecrübe ile sabit en az 201 TL ye satrsan 1 tl karın olur vergini sigortanı + şuanki maaşını karşılamak için ne kadar ciro yapman gerekli hesabını sen yap.

 • Orcun @orcun

  Riske gir bence, keşkelerle geçiyor ondan sonra. Ben 7 8 sene önce youtube'a girerdim çok heveslendim vs. ama hep salladık, yapamam edemem salla gerek yok millete kendini beğendirmeye mi çalışacan vs. vs. vs. e ne oldu ? kafamdaki herşeyi yaptılar, e bir önemi kalmadı. Gir dene deneyim kazanırsın kaybetsen bile deneyim tecrübe olur. Bizim insanımızı bilirsin herşeye köstek olur, aman yapma aman etme yok işte büyük zarar edersin vs. vs. ya bırakın kardeşim denesin ? bizde niye insanlar böyle karamsar bazen bende anlayamıyorum ki bende karamsar birisiyim ? sen sonuçta bu noktaya birilerinin lafı ile mi geldin ? hayır. Kendin çalıştın kendin geldin, canın yapmak istiyorsa yap derim.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   teşekkür ederim, evet kendim çalıştım kendim geldim, belli bir deneyim, bilgi ve cüzi miktarda param olduysa bunların hepsini ben yaptım, sağda solda konuşanlar değil. keşke girseydin zamanında youtube'a 🙂 hangi alanda girerdin peki girseydin? youtube macerasına yani.

   her şeye köstek olmak sanırım insanların başarılı olma ihtimalini bile hasetlikle karşılamalarından geliyor. bkz: ilk yorum 😀

   biliyor musun ben eskiden başarımı nedense başka nedenlere bağlardım. ilk iş yerimde 1 sene çalıştım, ayrıldığımda haksızlığa uğramıştım, annem beni boşver sen ordan çok şey öğrendin, üstünde durma diye teselli etmişti. ben de sanki öğrendiğim her şeyi onlar sayesinde öğrenmişim, onlar bana bir şans vermeselerdi öğrenemezmişim gibi düşünmüştüm. bunun yanlış bir düşünce olduğu sonradan anladım. beni onlar işe kabul etmeseydi başka bir yer edecekti. oradaki her şeyi ben kendi çabamla öğrendim çünkü işi öğretecek kimse de yoktu. evet, her şeyi ben yaptım. insana, kendinden başka kimseden fayda yok. dik durmayı, kendimize borçluyuz.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Aslında insanın kendisi de köstek olabiliyor. Zaten o içindeki artık kaçıncı ses tabi bilemiyorum ama bende 4. yada 5. ses oluyor, hep böyle herşeyde söylenir durur o oldu mu şimdi ? işte sana yakıştı mı bu ? hep böyle kafanın içinde bilirsin dırdır eden hiçbirşeyi beğenmeyen bazı kadınlar var aynı öyle birisiyle yaşıyorsun. 😀 Onu ignore edip susturabilmek asıl mesele zaten ama bazen yapamıyorsun. Tamir tadilat mevzusunda, işte elektronik cihaz parçalama yakma dağıtma vs. hafiften az buçuk vlog falan. Hani kendimi o karaktere büründürüp öyle takılacaktım. Şimdi de geç mi dersen geç değil aslında ama özenti olma durumu var. Bunları yaptılar çünkü bir manası kalmadı. Adamın teki çıkıyor elinde naylon plastik eldiven takmış koluna esd bileklik maksat statik elektriği alsın diye değil mi ? ama iyi de o eldiveni yün vs sürtün bu ilkokul deneyidir yani küçük kağıtlar kesin elektriklenecek o plastik statik elektrik bu yani ya herifler eldivenle iş yapıyor. Hani ana amaç cihazı korumak ama korumuyor, çıkıyorlar biz profesyoneliz diye de martaval okuyorlar. Hani birgün böyle ana avrat kaydığım birtane 6 yaşındaki çocuğa bile anlatabileceğim bir video çekip alayına sövmek isterim. Ama işte o olayı kıramıyorum. Sonuçta hayatı sen yaşıyorsun ki ? başkasının dayatması ile hayat yaşayamazsın. Aynen öyle o yer olmasa başkası olacaktı ? bizde mesela çok böyle inanca bağlı yaşama durumu var. Allah yaptı etti şöyle böyle hayır kardeşim ya sana allah akıl vermiş zaten, kullanıp başarılı da olabilirsin tam tersi de ? sana zaten o yüzden vermiş kendin kendi seçimini yap diye yoksa hayvandan ne farkımız olurdu ?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun orçun bence yap bu dediğin youtube fikrini eğer zamanın varsa, vakit ayırabileceksen. yüzünü hiç gösterme, kimliğini sakla. agresif takıl, aynen bu yazdıklarındaki gibi kişilere söv gitsin ne olacak? hatta şöyle de yapabilirsin, küfür ve hakaret etmedikten sonra inceden inceden laf söylemek, laf sokmak suç değil ki. taa'nın yaptığı gibi bip koyabilirsin bence öyle daha çok izleniyor. çok değişik bir üslup yaratabilirsin mesela. kibarca ağza sçmak gibi 😀 eminim ki bilgilerinden ve gösterdiklerinden yararlanmak isteyenler olacaktır. aykırı bir üslup, tarz her zaman dikkat çeker. hiç de geç değil. tabii beklenti ile alakalı yani sen eğer ki ya 1000 kişiden az izleyen olacaksa yapmaya gerek yok dersen o senin bileceğin iş. ama youtube'da belli bir kitle toplanabilirse bir süre sonra sırf muhabbetin için izliyorlar. zamanın varsa yap bence, hiç durma bak video içerikler iyice zirve yaptı zaten 🙂 youtube her zaman kral.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Kimlik problem değil yüzümüzü gizleriz 😀 Az izlenmesi normal ya ilk zamanlar belki aylarca öyle sürecek. Ama işte o süreçte dayanabilecek miyim ? bıkmadan etmeden vs ? o işte biraz zor.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun bıksan ne olacak? en azından içimde kalmadı yaptım ama daha fazla uğraşamayacağım, paşa gönlüm bilir der geçersin. mesela onu yapmasan o vakti nasıl değerlendirirsin bu sorunun cevabı da önemli. fırsat maliyeti gibi düşün. video çekmenin maliyeti ne olacak? zamanın gidecek. youtube'a vakit ayıracağıma şunu yaparım daha verimli harcarım zamanımı dersen o başka. mesela bu eticaret konusundaki fikrimde de içimden bir ses hep bu soruyu soruyor bana. diyor ki bana, sen şu an aldığın maaşla ayrı evine bile çıkamıyorsun. yetmezmiş gibi pandemi döneminde birçok patronun yaptığı gibi kısa çalışma ödeneği alarak çalışmana rağmen maaşının yarısını aslında kendi cebinden (işsizlik fonu) ödüyorsun. eticaret yapmak, senin maaşının yarısını 3 aylığına da olsa kendi cebinden ödemeneden daha mı kötü? sana dayatılan işleri yapmak zorunda kaldığın için körelmenden daha mı kötü? işsiz kalma korkusuyla şirket içi saçmalıklara göz yummandan ve haksızlığa uğramandan daha mı kötü? diyorum hep kendime. yeni müşteri bağlamışlar, şirketin kazancı artacak. biz köleliğe devam. peki eticaret fikri, yeni müşterinin gelirde yarattığı fark patronun cebine giriyorken senin cebine girmemesinden daha mı kötü? diyorum kendi kendime. yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Bıkarsam komple bırakırım. Kendimi biliyorum çünkü birşeyi düzgün yaparsam devam ederim olmazsa bırakırım. Takıntılık durum var aslında ama ona girersem hiç çıkamam bütün odağım o olur o da kötü oluyor. Ya maliyet değilde sorun çekmek dert. Onu ayrıca editlemek üstüne ses kayıt etmekte dert. Ben işi yaparken konuşursam odağım kayacağı için işi düzgün yapamam mesela o yüzden ses işini sonra harici kayıt etmem lazım. Onu da kağıda biryere yazıp öyle okursam mesela çok daha düzgün olur. 😀 Senin durumun tabi daha farklı birde işsiz kalsan ne olabilir ki ? evden atılır mısın ? ben mesela işsiz kalsam bile annemle yaşıyorum zaten öyle bir derdimde yok tabi, ha ama ayrı evde yaşasaydım evet o derdim olacaktı. Hele bu devirde ayrı ev işi biliyorsun çok zor. Faturalar + kira min nerden baksan 1500 tl ki o da eh yani iyisi değil iş görecek ev kirasından bahsediyorum. + eve taşınması büyük meziyet kira + depozito + 1 kira bedeli emlakçı + taşınma. 1000 lira kira atıyorum o eve taşınmak için 4 bin lira hazırda para olması lazım. Öyle tabi şirket kazancına kazanç katacak ama sana 3 kuruş para verecek. O sisteme girmek istemiyorsan işte kendi işinin patronu olman lazım. Yoksa hep sürünürsün hep aynı kalırsın.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun ben yine de youtube'u denemen gerektiğini düşünüyorum 🙂 yok işsiz kalsam evden atılmam 🙂 muhtemelen buradaki işime devam ederken e-ticaret macerasına gireceğim girersem. bende başka imkanlar da var mesela online eğitim vermek, freelance danışmanlık yapmak gibi. hatta bana kaç kişi dedi sen neden eğitim vermiyorsun, eğitim verenler parayı götürüyor diye (dijital pazarlama) ama işte bunları şu an şirkette olduğum için yapamıyorum 🙁 düşüncem şöyle, eticaret + online eğitim vermek + bazı firmalara danışmanlık yapmak. daha başka şeyler de var da şimdi net olmadığı için söylemeyeyim 😀

  • Salih Aktaş @cesurokcu

   @orcun youtubeda söyleyeceğin şeyi kağıda dökmeden olmuyor. Ya hiç teklemeden konuşacak kadar meseleyi içselleştireceksin ya da yazacaksız ☺

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @cesurokcu eğer sürekli tekleniyorsa da oluyor fakat montaj çok uğraştırıyor bu defa da 😀 orayı kes burayı at 🙂 @orcun

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Deneyeceğim ya kafaya koydum. 😀 Sahibinden.com'da bile görüyorum ya eğitmen vs resmini koymuş ingilizce eğitimi falan fişmekan diye yazmışlar. Hap yap para kap derler ya o hesap saatlik 100 er lira alsan günde 5 kişi falan 5 saatten 500 lira haftalık 5 gün takılsan 2500 lira para valla çok iyimiş. 😀

  • Orcun @orcun

   @cesurokcu Öyle, ezber işi de zor. Kafadan öyle ya video çekicem deyip dalarsan vlog kafasıyla yani e bu sefer detay veremiyorsun. Ezberden inceleme formatı gibi gidersin ama e gene önünde falan not alman tutman lazım. TS onu güzel yapıyor ama bana öyle uymuyor. 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun öyle valla. ben işimi 3 senedir yapıyorum, eğitim vermek ne haddime diyorum. 6 aydır yapan adam eğitmen yazıyor profiline, ve eğitim veriyor da sözde. sektörde adını duyurmuş insanların eğitimleri var, grup eğitim yapıyor bir tanesi mesela, taş çatlasa 3 saat anca sürer o grup dersi, adam başı 400'den 10.000 lira gelir sağladı 2 hafta içinde. 25 kişilik online sınıfmış 🙂 ne maliyeti var bunun bu adama? reklam verdi instagramdan, bir de o gün zamanını ayıracak, hepsi bu. şimdi fırsatlar, yakalayanın elinde kalıyor.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Ya bunların çiftlikbank hesabı farkı yok. Vaat satılıyor aslında yapılanda pek birşey yok ama işte eğitmen yok bilmemneci ünlü yatırımcının yaveri falan fişmekan oradan yürüyorlar. Cidden yani insan kendini kaybedince yolunu bulmaya bakınca güzel paralar kazanıyorlar. Bizde enayi gibi gidelim fabrikalarda çalışalım. 😀

 • cinali @cinali

  Hayalini gerçekleşitir ama adımını da sağlam at. Sadece oraya güenip işinden olma özellikle şu dönemde işsizlik çok zor.

 • Stroker @stroker

  Elimden geldiğince grafik ve web tarafında işlerin yoluna girene kadar karşılıksız yardımcı olmaya çalışırım. Yeter ki kan emici patronlarınızdan kurtulun 🙂

 • Salih Aktaş @cesurokcu

  Önerebileceğim youtube kanalları: yiğit tuna ve "Kolay değil"
  Ayrıca facebookta Türkiye N11/hepsiburada satıcıları grubu var. Katılıp neler oluyormuş bakabilirsin.

 • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

  Hayat risk alanları ödüllendirir demişler.

 • turker @turker

  ürünü alıp satmak (reklam da dahil) kolay kısmı. iadeler, kargolar, müşteriler vb. asıl dert kısmı.