Simsiyah, Ledsiz, en azından boştayken sessiz. Bir kasadan daha ne istenebilir ki. Öndeki USB portlarım çalışmıyordu. USB 2.0 kablosunu anakarttaki diğer porta taktım. USB 3.0 kablosunu da çıkarıp sağlam oturttum. Garip bir şekilde şimdilik sorunsuz çalışıyor. Herhangi bir temassızlık veya veri aktarımı esnasında kesinti olmadı. Umarım nazar değdirmeyiz 🙂 #Maşallah

Bu arada sessizliği sağlamak için çok uğraştım ama değdini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Yatarken bilgisayarla aramda 1-1.5 metre kadar mesafe var öncesinde açıkken uyuyamazken şuan duymuyorum bile.

Kasa fanlarını komple söküp, iki adet PWM fan taktım sadece.(Fanları 35 lira gibi bir fiyata almıştım birkaç ay önce. Şuan muadilleri 60-70 liraya satılıyor 🙁 ) Kule tipi soğutucu aldım ama kasa için aldığım PWM destekli 12cm fanı modladım plastik kelepçeyle. Boştayken fan çalıştırmayan bir PSU edindim.(Bu baya pahalıya maloldu ama ikinci elden düştü en azından) HDD'yi söküp SSD'ye geçtim tamamen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  Masaüstü boşta hiç bir şekilde laptop kadar sessiz olamıyor malesef.
  Ben bunun için çok çabaladım ama olmuyor yani. Kasa fanları düşük rpmde dönse dahi sayıları fazla ise ciddi uğultu yapıyor. Onları azaltsan bile cpu fan rahat durmuyor. Bu işin en olur yolu sıvı soğutma yada noctua gibi böyle ısı borusu bol olan bir soğutucu alıp olabildiğince az fanla çalıştırmak.
  Özetle ne kadar az fan o kadar az ses. 360mm sıvı soğutucu alırsan fan 3 tane olacağı için tüm soğutucu fanlarını düşük rpm de döndürüp sessizlik sağlayabiliyorsun.
  Benim sağladığım en sessiz ortam bu şekilde oldu. Sıvı soğutma ile fanlı soğutma arasında dağlar kadar fark var o kadar diyeyim sana.

  • Hamdi @hamdi

   @ozturka BIOS'dan ayarlanabiliyor o şekilde kasa fanları ama pek stabil gelmedi bana. O nedenle boşta en düşük devirde çalıştırıyorum. Şuan herhangi bir sorun yok. Arada bir ekran kartının fanı devreye giriyor tarayıcıda, dizi film izlerken. Dahili bir GPU olsa onu da kurtarırdık aslında.

  • Temp @temp

   @hamdi Intel'e sövenler ondan hiç bahsetmiyor işte. Intel'in her işlemcisinde dahili HD Graphics geliyor ki bunun hiç yoktan yer alması çok işe yarıyor.
   Bakalım zaman bize neleri gösterecek. Ben yakın zamanda kasa toplayan biri olarak mevcut şartlardan hoşnut kalmadım.
   Fan sesi, ısınma sorunları, sıvı soğutma sesleri herşey çok sorunlu. Uzaktan göründüğü gibi değil.
   Kasayı adam etmek zor yani. Kendi kasandan memnunsan ne mutlu, çok şanslısın.

  • Hamdi @hamdi

   @ozturka AMD sürücüleri problemli. Wattmanda en ufak ayar bile sıkıntıya sokuyor sistemi. Akıllandım, dokunmuyorum. O BIOS olayı benimde kartda da var aslında ama işlevi konusunda hiçbir fikrim yok. EFI ve Legacy ayarı diye biliyorum.

  • Makineci @makineci

   Ben aynı fikirde değilim, kardeşimin masaüstü bilgisayarı biostan normal mod da çalışıyordu sürekli ve gece çok rahatsız ediyordu. Bir gün biostan sessiz modu seçip birkaç stres testi yaptım, 45-50 dereceye kadar fan açmıyor zaten. Kule soğutucu fan açınca 55de sabitliyor.
   Oysa normal modda sürekli 2000 rpm dönüyordu işlemci fanı.
   Ha şu sıcak günlerde uzun saatler oyun oynadığında biraz sıkıntı olabilir 😀 Hdd bağlantılarından dolayı kasa pek hava alamıyordu.

  • Temp @temp

   @makineci Kimin yorumuna cevap olarak yazdın tam anlamadım ama burda ısınmayı etkileyen bir çok etken var.
   Mesela ben o dediğin sessiz mod ayarını yapınca işlemci boşta 70 dereceyi görmüştü bende.
   Kullandığın işlemci, kasa ferahlığı, fan konumlandırmaları, ortam sıcaklığı, kullandığın soğutucu, kullandığın fanlar v.s. bir çok etken var. Ha boşta laptoplar hala daha sessiz. Oyun konusunda da sıvı soğutma klasik hava soğutmalardan daha sessiz. Belki bu koca ısı boruları olan Noctua lar sıvı soğutmaya yakın sessizliktedir o ayrı konu.

  • Makineci @makineci

   @temp ilk mesaja ithafen yazmıştım, ben fx-8320 için denemiştim. İşlemci soğutucusu xigmatek idi, coolermaster 212 benzeri 4? ısı borulu bir soğutucuydu.
   Overclock vs de yapılmamıştı.

   Bu arada coolermaster 212 nin heryerde reklamı dönerken xigmatek vatanda çok uyguna satılıyordu ve ben çok memnun kaldım 😀
   kasada z11 olması lazım, girişte 5 adet hdd/ssd olmasına rağmen iyi performans göstermiş sanırım 😀

 • Papa Emeritus @pope

  RGB fetişine sahip olan kişilerin iğrenç kasalarından sonra ilaç gibi geliyor bu tip kasalar 😀

 • Boba Fett @bobafett

  Baya temiz kurulum olmuş. GPU güç girişleri düzgün bir yerde olsa efsane olacakmış. 😀

  Zorla RGB ürününe çekiliyor gibiyim. Artic'in 8.8cm'lik AIO kitini takacak kasa arıyorum. Şuana kadar bulduğun en uyumlu kasa MB520 ARGB:D , CM tavandaki fan yuvalarını mantıklı olacak şekilde anakarttan güzelce uzakta tasarlamış. Alternatif bir şey ayırıyorum ama bulamadım.

 • protego @protego

  Ya aslında RGB sevmem ama şu çok hoşuma gitti, Asus'un anakartında bi RGB modu var, çalan şarkının ritmine göre renk vuruyo 😀 Mesela tüm herşeyim rgb olsa, şarkı dinlerden açardım bunu gerçekten çok hoş 😀

 • Mustafa Ender @mustafaender12

  Merhaba konuyu hortlatıyorum ama arctic p12 den memnun musunuz fan sesi vs nasıl motor yada bobin sesi geliyor mu p14ü çıkmış sanırım daha yüksek hava akışı sağlayan hangisi alınır sizce birde co versiyon u var daha uzun ömürlü olan onu almak mantıklı mı son bir soru daha sorayım önde 3 fan var ve ayarlanmıyor içeriye de neredeyse hiç hava akışı sağlamıyor gibi iptal rtmek mantıklı mı sizce ön fanları teşekkürler şimdiden yanıtınız için

  • Hamdi @hamdi

   Arctic P12 PWM fanlardan memnunum. Yüksek devirde ses yapıyor ama normal sayılabilir. Düşük devirde oldukça sessiz. P14 daha büyük boyutlu. Kasa müsaitse ek olarak alınabilir. Öndeki fanları da iptal etmek yerine değiştirip, daha iyi fanlar takabilirsiniz.