Selamlar herkese, yeni bir işe başladım. Macbook Pro verdiler, 2011 çıkışlı. Ben bu cihaza windows'a yaptığım gibi photoshop, illustrator falan kursam problem olur mu? Lisanssız olacak şekilde... Ben bunu işe ilk başladığım gün sorduğumda lisanslı olması gerektiği için sorun olur falan dediler ama geçiştirdiler. Akşamları ek iş tarzı bişey yapıyorum o nedenle PS ve AI programlarına ihtiyacım var ama çalıştığım yerdeki görevim tasarım yapmak değil. Mac Os'a bunları kurmak sorun olur mu? Şirket açısından gerçekten sorun olur mu? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Zibrokan @zibrokan

  Olur. Sakın kurma. İşten atılma sebebidir normalde lisanssız yazılım kurmak şirket bilgisayarına.

 • Pix50Adam @zero2900

  Şirketine seni mağdur edebilmesi için çok güzel hukuki bir sebep vermiş olursun.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Bir arkadaşımın çalıştığı şirket lisansız yazılım kullandıkları için yüklü bir miktar para cezası ödemişlerdi.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Sizin yerinizde olsam o aleti hiçbir amaçla kullanmam şahsen. Gerek yok.

 • x86 🧐 @x86_64

  Şirketin size verdiği bilgisayara it departmanına danışmadan kesinlikle herhangi bir yazılım kurmayın. Hele hele korsan yazılım kesinlikle kullanmayın. Evde kullandığınız kendi bilgisayarınızda bilgisayarla ne yaptığınızı, ne kullandığınızı pek sallamaz yazılım firmaları zira para son kullanıcıdan değil şirketlerden kazanılır ama şirketin bilgisayarında korsan yazılım bulunursa bir şekilde, hukuki yollara başvurmaktan hiç çekinmezler.

 • ARMv7 @armv7

  Adobe durumu farkederse başın ağrır hatta iş yerin böyle şeyleri sorun ediyorsa iş yerin de başını ağrıtabilir.

 • teknomoron @teknomoron

  Şirket bilgisayarına, şirket izni olmadan hiçbir program kurmamanı öneririm. Dirket işten çıkarılma sebebi bir sorun yaşaman durumunda. Eğer yazdığın programlar işinle ilgiliyse zaten IT kurup öyle verir sana. Eğer değilse unutma ki o senin değil şirketin malı ve o bilgisayardaki tüm yazılımdan direkt olarak çalıştığın şirket ve sen sorumlusun. Genellikle şirket bilgisayarları kapalıdır zaten kullanıcının yazılım kurmasına.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Arkadaşlar bilgilendirme için teşekkürler. Lisans gerektiren hiçbir yazılım kurmayacağım. Peki size bir soru daha 🙂 Çalıştığım sektörde bazı şirketler, (reklam sektöründeyim) ajanslar çalışanlarına 'kendi bilgisayarın varsa onu getir' deyip iş için çalışanların kendi laptoplarını kullanmalarını istiyor. Bana da işe ilk girişimde geçici bir süre için böyle bir teklifle geldiler fakat sonradan bu bilgisayarı verdiler. Soru şu: Şirket çalışanı iş için şahsi bilgisayarını kullanıyorsa şirket o bilgisayar ve içindeki dosyalar, yazılımlarla ilgili hak iddia edebilir mi?

 • Orcun @orcun

  Olur kürekli uygulamalar vardır illa ki, ama şirket bilgisayarı senin malın değil. Hani birde lisansız yani başına iş açılır. Hani bilmiyorum hergün silip silip geri yüklerim dersen belki portable sürümleri vardır windows gibi vs. veya lisans almaya çalışacan. 🙁

 • Yuded @yuded

  Gimp kullanabilirsiniz. Lisans yüzünden başınız ağrımaz, programın kullanımı yüzünden ağrıyabilir 🙂