Activision'ın ve EA'in CEO'ları, Amerika'nın "hak ettiğinden fazla kazanan" 100 patronu arasına girmeyi başarmışlar. Activision'ın CEO'su Bobby Kotick, bir Activision çalışanının ortalama maaşının 306 katı olan yaklaşık 30 milyon dolarlık yıllık geliriyle, oyun endüstrisinin en çok hak ettiğinden fazla kazanın adamı olmuş. Şaşırtıcı değil. Bu ödeme paketi ise yatırımcıların %97'sinin onayını almış. Bu şaşırtıcı. Zira birçok sektördeki genel eğilim, yatırımcıların giderek artan patron maaşlarına karşı oy kullanıyor olmaları. Bu dayının aynı zamanda Coca Cola'nın yönetim kurulunda olduğunu da hatırlatayım. Kocaman bir altın yığınının üzerinde oturuyor kısacası.

Kar amacı güden şirketler sık sık böyle işten çıkarmalar yapar diyerek fazlasıyla düz mantık yürüten arkadaşlar, tabloyu umarım biraz daha dikkatli okuyabilirler. Burada söz konusu olan bir şirketin yeniden yapılanması değil, AAA #oyun endüstrisindeki bu kontrolsüz, kısa vadeli, sabun köpükleriyle büyümenin sonuçları. Birkaç sene içerisinde piyasa değerini katlayan şirketlerin, bir anda değerlerini yarı yarıya kaybedebiliyor olmaları. Bunun sonucundaysa patronun maaşı artmaya devam ederken, çalışanların işlerinden olması.

Nintendo örneğini hatırlayanlar vardır. Merhum Satoru Iwata, işten çıkarmaları ve çalışan moralinin düşmesini engellemek için kendisinin ve aralarında Shigeru Miyamoto gibi isimlerin de olduğu yönetim kurulu üyelerinin maaşında %50'ye varan kesintiye gitmişti.

Bu arada merak edenler için; listede Microsoft, Intel, Nvidia, AMD, Qualcomm gibi şirketlerin CEO'ları bulunmuyor.

https://www.asyousow.org/report/the-100-most-overpaid-ceos-2019

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Satya Nadella bile 1.3 M kazanıyor aylık. Bu adamın kazandığı yıllık 30M bana çok fazla geldi.

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  elimde hisse var şirket rekor kar acıklamıs elimdeki hisseyi maks dan satmamam için şirketin bana göstereceği vizyon yapılanmamı olur yoksa şukadar daha personel alıcagız acıklamasımı olur *yatırımcı gozuyle bakmak lazım bıraz - adam rekor kazanc saglamıssa bu primi bende onaylarım - yonetım kurulları konusu bıraz karısık bkz eric scmidt - bide listede olmayı haketmeyen çok adam var bkz netflix - yaptıkları yatırım çektikleri abone vs bakınca parasını hakedıyor

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Çok genel fikirleri arka arkaya sıralamak olayı analiz etmekte pek yeterli değil ne yazık ki. Zira olayın kendisini tamamen kaçırmış oluyoruz. Yeniden yapılanmanın nedeni, rekor gelir açıklanmış olması değil, büyüme hedeflerinin tutturulamamış olması. Hatta tam aksine şirket değerinin kısa sürede yarı yarıya düşmesi. Ortada bir başarı değil, başarısızlık var. Bunun da nedeni sizin bahsettikleriniz değil, bu şirketlerin bütün büyüme hedeflerini kısa vadeli gelirler üzerine kurmuş olmaları. Aslında bütün bu başarısızlığın nedeni Bobby Kotick ve yatırımcıların ta kendisi. Bu noktaya tamamen oyunlarına enjekte ettikleri mikro ödemelerle geldiler. Büyümelerin tersine dönmesinin nedeni de tam olarak bu.

   Burada eleştirilen noktayı kaçırıyorsunuz. Oyun endüstrisini biraz daha yakından takip edin derim.

  • ahmet albayrak @cryzboy43

   @nuguryurtsever yurtdışında kimse ciro düştü diye uzulmez siz hisse başı kazancta (profit) beklenin üstünde iseniz başarılısınızdır mikro odeme oyunlar başarısız olmuş vs yatırımcı bakmaz buna bende bakmam yatırımcı olsam - hissede gerileme de kar realizasyonu tepeden satma hatta çin ile mevcut durum bile etkili olmuştur

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @cryzboy43 Bence siz olayı ve nedenlerini güzelce bir araştırın önce.

   Kaldı ki hiçbirimiz Activision'ın yatırımcısı değiliz. (en azından ben değilim) Bence kendimize "hayali roller" biçmek yerine, kim olduğumuzla ilgilensek daha doğru olur.

   Biz kimiz? Tüketici. Günün sonunda ne satın alıyoruz? Kocaman bir bok. 🙂

  • ahmet albayrak @cryzboy43

   @nuguryurtsever markette hele bu tip sektörlerde her müşteriye bi ürün mutlak vardır pazar boşluk kaldırmaz belli seviyeden sonra market kendi müşterisini bile oluşturur

 • giovanni @gio

  Kotick’ten serbest çağrışım.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Müstehaktır.
  Sözde "oyuncu" bu leş kitlenin sevdiği oyunları piyasaya süren şirketlerin başındaki adamların, hedeflediği potansiyel müşterilerine istinaden, üç aşağı beş yukarı aynı oranda leş bir insan olması kadar doğal bir durum olamaz herhalde.
  İyi bir şeyler üretip para kazanmak mı ? O dediğinden bizde yok anam. Para kazanmak için aklınıza gelebilecek her şey meşru. Yapıştır gitsin DLC'leri, pay to win'leri.
  Ne anlamı var ki konuşmanın ? Alan razı, satan razı. Olan yine emekçilere olmuş. Onları da kimse umursamaz zaten. Önemli olan marka ve paradır bu adamlar için. Yıl sonunda hedeflenen rakama yaklaştın mı kral, geçtin mi peygamber ilan ederler adamı...
  Hiç lafımı sakınmayacağım. Bu çarkların bu kadar güçlü bir şekilde dönmesine -dolaylı yoldan bile olsa- destek çıkan herkesin canı cehenneme.

 • ÖG @ozgurg

  Amerika'da genelde maaşları vergiler hariç söylüyorlar. Bu fiyata vergilerde dahilse normal kalıyor maaş.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @ermanyurdakann Oyun endüstrisi, ortalama maaşların en düşük, sosyal hakların en vasat, iş güvencesinin de en düşük olduğu sektörlerden biri. Yani bu kadar başarısızlığın üzerine Bobby Kotick'in değil, sıradan çalışanların işinden olduğu bir şirkette birçok şey umurunda olurdu bence.

 • mrsocrates @mrsocrates

  Hadi ea neyse de activision-blizzard oyunları kadar ruhsuz oyun görmedim. O son çıkan codlar, overwatch falan nedir öyle ya. Üç liralık sosisin verdiği tat gibi keyfim alabildim bu oyunlardan en fazla

 • muratuyg @muratuyg

  Düşünün bir oyun yaptınız 80-90 kişilik bir ekiple ve oyun patladı gidiyor binlerce milyonlarca oyuncuya ulaştı ve deli gibi para akıyor. Ama o da ne? yeni serverlar, yeni teknik ekipler grafikerler, yeni dlc hazırlıkları için yazılımcılar, testerlar gerekiyor. Hatta yeni oyun üzerine çalışacak bir ekip daha kuralım mı dersiniz? Yaa bu oyun 2 seneye nal toplar oyuncular sıkılır başka rakipler çıkar biz büyümeyelim yoksa bu adamları işten çıkarmamız gerekir sonra mı derseniz? Elbette bir kontrol mekanizması gerekir başı kesik tavuk gibi ordan oraya gitmemek lazım.
  Bu arada bir insan nasıl bir iş yapıyordur ki maaşı 30milyon$ olsun yıllık aklım almıyor. Patron olursun o ayrı ama maaş😲 Kendi çok iyi pazarlıyor demek yatırımcılar bile hakediyor demiş baksanıza.

  • muratuyg @muratuyg

   Demem o ki büyüme kadar küçülmede normaldir. Amma pazar daralmasından ama rakip artmasından ama başarısız yönetimden bir şirket küçülebilir ve ilk olarak sevgili patronlar işçileri çıkartır, çok az insan o onuru gösterip maaşımı %50 azalttım diyebilir.