Merhaba, bir konuda fikrinizi almak istiyorum. İş dolayısıyla şehir değişikliği yapmak zorunda kaldım. Eski adresimde hali hazırda Superonline fiber internet aboneliğim mevcut. Anlık cayma bedeli 940 lira. 1 sene daha devam eden taahhüt var. Yeni adreste ise fiber altyapı sadece Vodafone’da var. Vodafone 940 lira olan cayma bedelinin 500 lirasını karşılıyor. Fakat çözemediğim konuya gelirsek; hali hazırda olan Superonline aboneliğini mevcut yerleşim yerimde adsl olarak devam ettirmek istersem tekrar taahhüt yaptırmam gerekecek. Vodafone fibere geçeyim dersem Superonline aboneliği babamın üzerine. Kendisi de memlekette. Konu hakkında önerisi olan var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Deniz Etkin @denizetkin

  Eğer taşınıyorsanız. ISS o koşulları yeni adresinizde vermesi gerekiyor. Eğer veremezse sözleşme fes oluyor diye biliyorum. Yapmanız gereken Superonline'a şu adrese taşınıyorum aldığım hizmeti oraya aktarın diye bir dilekçe yazacasınız onlarda yapamayız diyecekler ve sözleşme fesh olacak.

 • Joe @j

  Tesekkur ederim yorumlarınız için. Yerime kimse gelmeyecek. Aile memlekette ben tek başıma Ankara’dayım. Memlekette evde o interneti kimse kullanmıyor. Şimdi bu taşınma olayını babanın yapması gerekecek. Kendisinden bu işlem için ne talep ederler ? Yani Ankara’da da olduğunu kanıtlamak gerekecek. Aslında değil tabi ki ben Ankara’dayım. Önce memleketteki interneti kendi üstüme alıp bu islemi yapmam daha mi mantıklı olur ?

 • reducto @protego

  Şöyle bir güzellik var, bunlarla hiç uğraşmana gerek yok aynısını ben yaptım oradan biliyorum. Eğer fiber kullanıyorsan taşındığın yerde Turkcell fiber altyapısı yoksa cayma bedeli falan ödemiyorsun. Ara SO'yu anlat durumu, iptal istemini açacaklar, senden bir mail adresine bazı belgeler yollamanı isteyecekler, yeni taşındığın adrese ait ikametgah belgen iptal dilekçesi falan bunları maille yolluyorsun. İptal birimleri bunları gözden geçirdikten sonra seni arıyorlar ve iptal gerçekleşiyor. Modemleri falan iade ediyorsun ve mutlu son. Bu süreçleri SO'nun sitesinde hesabından da takip edebiliyorsun

  • Joe @j

   Fakat sorun olan kısım abonelik babamın üzerine. Yeni adrese ait ikametgah belgesi ile abone bilgilerinin uyuşması gerekir.

  • reducto @protego

   @j O zaman biraz uğraşacaksın mecburen ama yapacak birşey yok

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @j hocam çok da gerekmiyor. Neticede süperonline özel kurum. Sizin ikametgah bilgilerinize ulaşamıyor. Kendisi de talep etmiyor zaten.
   Ben öğrenciyken kaldığım evi mezun olmamız sebebiyle dağıtmamız gerekti. Süperonline’da 2 ay daha taahhüdümüz vardı. Yani 2 ay daha kullanmasak da ödememiz gerekiyordu. Ama süperonline’ı aradım ve okulun bittiğini ailemin yanına geri döneceğimi söyledim.(o adreste de fiber yok) sistemden kontrol etti, gerçekten fiber yok. Siz sitemizde bulunan ...(bir yer söyledi hatırlayamadım şimdi) imzalı bir dilekçe yazın dilekçeyi taratın, ya da fotoğrafını çekip atın dediler ve 1 hafta 10 gün sonra bedelsiz, cezasız sözleşmem feshedildi. Tabi modemi iade etmem gerekti.
   Ha bu arada ikametim ailemin yanına hiç alınmadı, sadece beyanla feshettiler. Siz de babanızın üzerine olan üyelik için babanızı süperonline ile görüştürüp dilekçe yazdırıp gönderebilirsiniz diye düşünüyorum eğer politikaları değişmemişse.
   Hukuki olarak hakkım var mı falana girmeyelim o işe girersek iş uzar. Siz suhuletle çözmeye bakın😂😂

  • reducto @protego

   @oguzhanbilgay İkametgah istiyorlar. 5 ay önce taşındığımda benden istediler. Sizin zamanda istememişlerdir belki ancak suistimale açık bir durum oluştuğu için değiştirmişlerdir

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @protego olabilir. Bu dediğim 2-3 yıl önceydi. Demek akıllanmışlar😂😂 o halde @j aklıma gelen bir başka çözüm; önce aboneliği kendi üzerine al. Eğer bu konuda da yanılmıyorsam aynı şartlarla kalan süreyle sınırlı olarak sizinle sözleşme yapıyorlar. İkametini değiştirince de ikamet değişikliği sebebiyle iptal et. Ama bu kullanıcı değişikliği sözleşmesini dikkatli okuyun. Belki buna da bir çözüm bulmuşlardır. Açıkları kapıyorlar anladığım kadarıyla😀😀

 • Bulut Fırat @kurabi

  Kendi ikametinizi tasidiktan sonra, yeni adresin ilk kayıtlı insanı olarak ev reisi siz oluyorsunuz. Ardından babanızın kimlik bilgileri ile gidip, benimle yaşıyor diye kayıt yaptırıyorsunuz. Babanız e-devletten online belge alıp, yukarıdaki arkadaşların anlattığı işlemi yapıyor. Sonra da eski adreste oturmaya devam eden biri, eski adres için aynısını yapıyor.

  Seçim dönemi karışıklık olmasın derseniz de nüfus müdürlüğünde "ikincil adres bildirme" diye bir işlem var, ondan yapabilirsiniz. Yazlık ev, geçici ev gibi bir başlıkla ayni kisi iki farklı ikametgah sahibi olabiliyor. Özellikle talep etmediği sürece seçim hakkını ilk adresinde kullanıyor. Tabi bunun için işini bilen bir memura denk gelmeniz lazım, teknoloji gibi şans işi.

  • Bulut Fırat @kurabi

   Ek olarak son fiber aboneliğimin sözleşmesinde bu durum için özellikle yazılmış bir madde vardı, "nakil durumunda yeni adreste fiber altyapı bulunmaması durumunda, o adresteki altyapının uygun olduğu bir pakete geçiş yapılarak taahhüt süresi değişmeden hizmet kullanımına devam edilir, eğer altyapı hiç yoksa sözleşme feshedilir" diye, kendi sozlesmenizi baştan sona okumanizda fayda var. Ancak nakil ertesi adsl'e döndürüp, 2 yıla zorlama hakları olmadığına eminim.

   Eğer Vodafone fiber hizmetini, turksat'in altyapısı üzerinden veriyorsa superonline da aynı sözleşmeyi imzaladı, yakın tarihte superonline fiber de adresinizde kullanilabilecektir, beklemeniz en sorunsuzu olur.

   Fiber şansınız varken, sözleşme yüzünden adsl'e mecbur kalmak istemiyorsanız buyrun benim adresimi verin, kolaysa gelip baglasinlar, ha olur da hizmette çığır açar bağlarlar, o zaman kullanırım 🙂

  • Bulut Fırat @kurabi

   Kusura bakmayın çok uzattım ama son olarak;

   1- Hizmet aldığınız genel müdürlüğe, "6502 no'lu TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'un 52. Maddesi 4. Fıkrası gereğince 1 yılı tamamlamış şu şu numaralı aboneliğimin, hiçbir cezai bedel yansitilmadan sonlandırılmasını talep ediyorum" şeklinde gayet ciddi bir dilekçe yazıp, taahhütlü posta ile iletebilirsiniz. Bu talebi reddederlerse tüketici mahkemelerinin yolu açılıyor. Hem iptal edip, hem ceza yansitirlarsa büyük hatayı yapıyorlar, siz iptal şartı sunmustunuz, o zaman iptal etmeselerdi, haklısınız. Kabul ederlerse hiçbir baş ağrısı yaşamıyorsunuz.

   2- Taahhutun bitmesine kadar totalde ne kadarlik fatura ödeyeceksiniz? Eğer 940 liradan daha az bir tutar çıkıyorsa, geri kalan ayların totalini tercih etme hakkınız var, 60 lira 12 ay olsa, 720 TL. Vodafone 500 ödese, 220'ye kapanabilir mevzu.

   3- Devir işleminin sozlesmenize uygun olduğundan emin olun, mesela superbox ve turksat sözleşmelerinde devir uygun değil.