toplanın geçen gün sahte iş bankası numarasından nasıl dolandırılmak üzere olduğumu anlatayım size.
öncelikle gerçek numara: 0850 724 0724
beni arayan sahte numara: 0550 724 0724.
bu işe beni en çok aldatan şey; telefonda 5 ile başlayan sahte numaranın kayıtlı olması idi. daha önce 8 ile başlayan numarayı kaydetttiğime adım gibi eminim. birazdan anlatacağım dolandırma aramasından sonra defalarca 8 li numarayı kaydetmeme rağmen rehberde numara kendiğinden 5 li sahte numaraya dönüşüyordu.üzerinde de iş bankası yazıyordu. çok korkunçtu gerçekten. beni en çok hayrete düşüren ise bu oldu. telefona virüs falan girdiğinden artık emindim. muhtemelen dolandırıcılar kurbanlarını da bu virüsü bulaştırdıkları telefonlardan buluyordu. tabi ki sonra telefonu sıfırladım.
şimdi beni aradıkları kısmına geçelim.
- alo @elonmusk beyle mi görüşüyorum
- tabi ki buyrun
- @elonmusk bey size sizin adınıza bi kredi kartı var. kartı göndermek için aradım.
- durun ama ben kredi kartı başvurusunda falan bulunmadım. istemiyorum kredi kartı.
- bu bankamızın standart uygulaması her müşterimize veriyoruz (burada muhtemelen bankanın bana kredi kartı iteleme çalışması zannettim.)
- peki bu kartın aylık veya yıllık aidatı var mı?
- hayır yok tabi ki!
- (madem bize giren çıkan yok) o zaman yollayın dedim.
- işlemin onaylanması için sizi telesekretere yönlendiricem. oraya tc no tuşlayabilir misiz
- tamam (girdim tc yi. bankacılar gibi telesekreter üzerinden tuşlama yaptırmaları da çok ilginçti.beni tuzağa düşüren şeylerden birisi de buydu.)
- şimdi sizi tekrar telesekretere yönlendiricem işlemin onaylanması için internet bankacılığı şifrenizi tuşlayabilir misiniz?
- tamam.
- efendim son bi işlem kaldı.sizi tekrar telesekretere yönlendiricem işlemin onaylanması için sms e gelen kodu girebilir misiniz? dedi ve ben tam bu noktada uyandım hemen telefonu kapattım. şüphelendim ki bunlar gerçek iş bankası değil. bi kredi kartı için bunları istemeyeceklerini tahmin ettim.ama adamlar o kadar ustaydı ki gerçekten banka çalışanları gibi konuşuyordu. hemen netten gerçek iş bankası numarasını buldum aradım.anlattım herşeyi adınıza kredi kartı falan yok dediler. şifre vermiştim bi defa hemen şifremi iptal ettirdim.daha sonra da değiştirdim şifreyi. demem o ki dostlar çok çok dikkatli olmak lazım bu konularda adamlar neler neler icat ediyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap