Neden pahalı android telefon kullanmanızı tavsiye etmiyorum ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yazdıklarım tamamen tecrübelerimi yansıtmakta olup herhangi bir karalama amacı taşımamaktadır.

1- Kalitesiz uygulamalar

Android tarafında bilgi hırsızlığı, çalma v.s. çok sık görülen bir durum.Google play marketinde o kadar gereksiz uygulama var ki onları gördüğünüzde bu mağazanın sahibi yok mu dedirtiyor.Geçenlerde sahte hgs uygulamasıyla 4000 kişinin bilgilerinin çalındığı haber sitelerine konu olmuştu. Kaynak: DonanımHaber

Koskoca google devlet kurumlarının uygulamalarını korumaktan bile aciz olacak ki bu olayın yaşanmasına sebep olmuş.

2- Kararsız Yazılımlar

Android tarafına yapılan uygulamalar bildiğiniz üzere nerdeyse hiç denetlenmiyor.

Bu yüzden yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamaları bile ios taki gibi stabil çalışmıyor.Yani siz 5000 tl ye android telefon alıyorsunuz.Ama android olduğu için o platformdaki kararsız yazılımları kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Aynı şekilde para verseniz bile uygulamalar ios taki gibi düzgün olmuyor.

Mesela Snapchat uygulamasındaki kamera uygulaması yerleşik kamera uygulamasına göre çok daha kötü ve yavaş çalışıyor.Kayıt tuşuna bastığınız anda başlaması gereken kayıt, 2-3 saniye sonra başlıyor.Geceleri video çekimleri düşük fps sebebiyle izlenemez bir hal alıyor.

Bu bir çok uygulamada da böyle emin olun.

3- Kararsız arayüz

Tabiki bu üretici firmanın özelleştirmesine bağlı olarak değişir.Ancak Telefonun uyanma süresi bile zamanla çok daha uzayabiliyor.Tek bu da değil tabiki.Bildirimler ya geç geliyor.Ya da kapatılmaksızın sizi rahatsız edecek şekilde sürekli geliyor.Samsung için konuşuyorum 7.0 ile sürekli bildirim geliyor.Bu iyi bir şey ama online oyunlardan çok fazla gereksiz bildirim geliyor ve bu bildirimler bir türlü kapatılmıyor.Bildirim ekranınıza düştüğünde açsanız bile, o bildirim olduğu yerde durmaya devam edebiliyor.

Yerleşik kamera uygulaması kamerayı iyileştirdiği için güzel çekimler elde etmenizi sağlıyor.Ancak sosyal medya gibi harici uygulama kullanmamız gerektiğinde çok daha kötü sonuçlar veriyor.Geçenlerde düğün gibi bir ortamda video kaydı almıştım.Sonradan gördüm ki cızırtıdan ses anlaşılmıyor.Arkadaşımda iphone vardı ve sorunsuz ses kaydı almıştı.Demek istediğim android de her zaman bir şeyler eksik kalıyor ve sunduğu özgürlük, size yaşattığı sorunların gerisinde kalıyor.Kesinlikle özgürlük değil, günlük hayatta sorun yaşatmaması stabil çalışması önemli.

Ses Takılması, donma, arama olduğunda ekranın açılma süresi de kararsızlıklara verebileceğim önemli örneklerden.

4- Batarya

Bu bölüm telefondan telefona değişir ama artık her yeni android telefonda hızlı şarj özelliği var.Satarken bir özellik diye satıyorlar ama ilerki zamanlarda bir sorun yaşamanız kaçınılmaz bir durum.Zira hızlı şarj bataryayı ısındırdığı için pil performansını 1 yıl hatta 1 yıldan daha az sürede yitirmeniz mümkün.

5- Firmaların karamsar politikaları

Android özgürlüktür diyoruz.Root ile ben bir şeyleri yönetmeliyim diyoruz.Ama bunu üreticiler engellemek için ellerinden geleni ardına koymuyor.

Samsung firmasında knox denetimi, başka firmalarda farklı denetimler yapılıyor.Ben size samsung hakkında tecrübelerimi aktarıcam.

Telefonu satarken size vaat edilen sağlık uygulamasını bile sırf root kullanıyorsunuz diye engellemeye çalışıyorlar.Daha öncesinde telefonun uykuya girmesine engel oluyorlardı.

6- Değer Kaybı

Android telefonların değeri bildiğiniz üzere çok hızlı düşüyor.4500 tl ye satılan s8 bugün 3600 tl.O fiyata satılacaksa niye 4500 tl denip kısa sürede bu fiyata düşürüldü bilemiyoruz.

Firmaların yanlış politikalar izlemesinin özellikle bu fiyat konusunda çok büyük etkisi var.

Çok ürün çıkarıp sonra eskiyenlere bakmamak android tarafında moda oldu biliyorsunuz.

7- Yazılım ve Garanti desteği

Çoğu firma android tarafında 1-2 yıl sonra güncelleme yayınlamıyor.Bu da herkes tarafından bilinen reddedilemez bir gerçek.Verilen sözler sürekli çiğneniyor.Güvenlik güncellemesi adı altında sunulan güncellemeler kullanıcıların ağzına bir parmak bal çalmaktan öteye gidemiyor.

Garanti konusu ise android telefonlarda en kötü noktalardan biri.Allah kimseyi servislere düşürmesin.Telefonu sağlam verip kırık alanlar, çizilenler, sıvı teması denilenler bitmek bilmiyor.Telefonun başına ne gelirse gelsin garanti dışı deyip ücret isteyenler mi dersiniz, kullanıcı hatası olmamasına rağmen 0 telefon parası isteyenler mi dersiniz.Bu durumlar bir türlü bitmek bilmiyor.

8- Uygulama Sayısına Göre Performans

Bu olay android telefonlarda yaşanan kronik bir sorun.Ne kadar uygulama yüklerseniz o kadar çok telefon yavaşlıyor.Ayrıca batarya daha çabuk bitiyor.Deyim yerindeyse yüklenen uygulamalar arkaplanda açmasan bile çalışıyor.Sırf bu yüzden bir gecede yaşanan pil düşüşü ios dan çok daha fazla.

ŞİMDİLİK AKLIMA GELENLER BUNLAR.OKUYANLARA TEŞEKKÜR EDERİM.

14.05.2017 - 00.05 GÜNCELLENDİ !

LAFIN ÖZÜ; Gerek google yüzünden gerekse telefon üreticiniz yüzünden android de 5000 tl ler bile verseniz o parayı haketmeyen bir hizmet almanız kaçınılmaz olabiliyor.Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.(Saf android kullananlar çok düşük olduğu için onlar dahil değil.)

TABİ XIAOMI gibi firmaların fiyat/performans ürün sunmasını destekliyorum.Çünkü o fiyata adamlar en iyisini yapıp satıyor.Android e f/p ürün olduğu takdirde karşı değilim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp 🔚 @temp

  @flashock #akış #konudışı #inceleme #haberinizolsun

 • Fırat ➕ @frt

  Neden Android'e geçmenizi öneriyorum:
  1- 1000 liraya başka seçeneğiniz yok.
  2- bkz: 1. madde
  3- bkz: 1. madde
  4- bkz: 1. madde
  5- bkz: 1. madde

  LAFIN ÖZÜ; bkz: 1. madde

  ŞİMDİLİK AKLIMA GELENLER BUNLAR. OKUYANLARA TEŞEKKÜR EDERİM.

 • violetcarson @violetcarson

  Ozaman parası olan iphone alsın olmayan tuşlu telefonları kullansın baya mantıklı

 • Fatih @fatihy

  Bir çok madde yazılmış olmak için yazılmış.
  Hem Apple hemde Android kullandım ve siyasi sık Apple ürünleri De kullanıyorum da bu kadar fanboyluga gerek yok.
  Apple da da nasıl giciklik olduğu ortada

  • mstfanar @mstfanar

   Özellikle şu apple telefon akıcı, donmaz olayına anlam veremiyorum. Yahu kullanan tanıdıklarımda bazen donup kalıyor telefon beklemek gerekiyor, nadir de olsa oluyor ama. En azından benim telefonumda pil çıkarma ve ya bir tuşa uzun basınca donanımsal reset seçeneği var. Uygulama kısmında ise kullanmayı bilene dilediği uygulama var aslında sadece bizim ülkemizin diliyle kullanmamak gerekiyor çünkü insanımız boktan uygulamaları oylayarak tepeye çıkarmayı iyi biliyor.

  • Temp 🔚 @temp

   @fatihy Ya hocam kimi niye savunayım. ? Ben yaşadıklarımı birebir yazdım.Eksiği var fazlası yok.
   Bana apple veya başkasını savunmam.Ki konuda apple iyi diye bir şey bile söylemedim.Burda reklam yapmıyorum.Konu içinde fanboy denmemesi için iphone felan hiç demedim.Siz nası oluyorda bu kadar dikkatli davranmışken fanboy diye biliyorsunuz.Anlayamıyorum.Size yaşadığım cızırtılı ses kayıtlarını yükleyip linkini mi atayım.Yoksa sistemde casusluk yapan android markette duran yazılımları mı göstereyim ?
   Ben her zaman android kullandım ve savundum.Iphone u da kısa süre kullandım.Hızlı şarj olmaması sinir bozucuydu mesela ama telefon için doğru olanın o olduğunu düşünüyorum.Çünkü pile zarar veriyor.Sağı solu çıtlıyordu ve kronik hataları vardı onu da belirttim.Ben kimin ne yanlışı varsa söylerim.İşine gelmeyenler alınıp gücenmesin.
   Kimse yoğurdum eşki demezmiş, ben kullandığım android e eşki diyorum.Siz bana fanboy diyorsunuz.Yazıklar olsun.Yakıştıramadım size.

  • Temp 🔚 @temp

   @mstfanar Ben konu içerisinde iphone alın veya iphone iyi diye bir şey söylemedim.Iphone donmaz ve akıcıdır diye bir şey de söylemedim.Konuyu yanlış yere çekmemek lazım.

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  android fakirler içindir zaten güzel hazırlanmış tebrikler.

  • Gökhan @gokhans19

   Bana görede android "ben heryerini karıştırırım, Adan Zye incelerim, en uç noktasına kadar kullanırım" diyenler için. İosta "ben aslında hiçbi halttan anlamam, bu telefonuda kafede kız düşürmek için 2 senelik taksitle aldım, maksat zengin avcısı kızları eve atmak" diyenler için.

  • Mikail toretto @mikail-toretto

   @gokhans19 valla bende de iphone var ,her yerini her şeyini dibine kadar karıştırıyorum.En uç noktasına kadar kullanırım(jb),Dibine kadar da anlarım.Telefonu hb üzerinden tek çekim aldım taksitle değil.

  • Temp 🔚 @temp

   @mikail-toretto Ben deneyimlerimi aktardım konunun başında da söyledim.
   Fakirlik veya zenginlikle ilgili tek kelime etmedim.Sadece dedim ki android hala sorunsal bir sistem.
   @gokhans19 Bikere telefonla kız tavlanır diye bir saçmalık olamaz.İnsanların hal ve hareketleri insanları üzerine çeker.Sen iphone u eline alıp dolaşınca hiçbir kız üstüne atlamaz.
   Varlık açısından bakan kızları etkileyebilir ama bunun ötesinde bir şey olmaz.Android kullananlar bu konuda çok yanlış şekilde önyargılı davranıyor.Iphone alan da aklı başında kocaman insan ve onu bilerek, severek alıyor.Bunun jb si felanı filanı da var.Neyse nasıl bakmak isterseniz öyle görürsünüz.

 • Gökhan @gokhans19

  İyide bu dediklerinin 10000 katı iostada var.

  Uygulamalar senin işine yaramıyor diye çöpmü oluyor? Birde iosun eksiklerini yazsana. Mesela ben androidde youtubedan mp3 indirebiliyorum. Sen normal mp3ü daha telefona atarken pcden 258 takla atıyorsun. İphone bana göre tam bir apaçi telefonu. Hani şu kafede marlboro kutusu ve telefonu üstüste koyup gecelik kız düşürme peşinde koşan apaçiler varya tam onlar için. Teknolojiden anlamayan ama mağazada satıcı tavsiyesiyle 100 liralık ürüne 1500 lira veren parasıyla hava atan sonradan görmelere hitap ediyor.

  • skaplan @sedatkaplan

   10000 ? Çok net bir rakam ciddi çalışmalar var arkasında belli

  • Temp 🔚 @temp

   @gokhans19 Androidi savunmak istemişsiniz ama ben burda kötülemek amacında değilim.Sadece deneyimlerimi aktarıyorum.O yüzden android i savunma peşine düşmeyin.
   "Uygulamalar işime yaramıyorsa çöptür" diye bir şey söylemedim.Siz anlatmak istediğimi anlamamışsınız.Yukarda fotoğraflı örnek verdim.Dedim ki hgs uygulamasının sahtesini yapıp insanları dolandırmışlar.Böyle yüzlerce kötü niyetli bir işe yaramayan uygulama var.
   Heralde sahte hgs uygulaması sizin işinize yarıyordu ki bu tür uygulamaları savunmuşsunuz.
   Arkadaşım iphone kullanıyor marketteki uygulama ile çok rahat youtubeden mp3 indirebiliyor.
   Ayrıca müzik yüklerken 258 takla felan atmıyorsun.iTunes yazılımı biraz karışık da olsa zamanla alışıyorsun.Eğer dediğiniz gibi sadece hava için apple alanlar olsaydı o apple markası bugün dünya markası olamazdı.
   İnsanların kullandıkları telefona göre apaçi, sonradan görme diyebiliyorsanız benim için de inatla pahalı android telefon alanlar sonradan görme ve bir şeyden anlamayan insanlar.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Neden 4 bin liraya Android telefon tavsiye etmiyorum, deseydin katılabilirdim. Biz ucuz diye Android kullanıyoruz.

  • Temp 🔚 @temp

   @zatisahaneleri Ben sadece yaşadıklarımı anlattım.Ama olay zengin-fakir tartışmasına gitti.Ben ne pahalı telefon kullanın ne de ucuz telefon kullanın demedim.Bu ölçütler kişinin gelirine göre değişir.Ben telefon önermiyorum.Tecrübelerimi aktarıyorum.Zaten konu içerisinde 5000 tl ye android telefon alınmaması gerektiğini örtülü bir şekilde belirttim.Ordan payınıza sonuç çıkarmanız lazımdı.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @temp yanlış anlamışsınız ben size paralel anlamda söyledim. Yorumları da okumadım. Kendi fikrim Android'e 1500'den fazla vermem gider iPhone alırım.

 • Androyiğit @androyigit

  4 yıldır Android kullanıyorum Xperia U ile başladım, root, rom v.s fazlasıyla uğraştım. Daha sonra Z2 aldım ve daha Z2'ye hiç dokunmadım root, rom anlamında uygulamalar konusunda dediklerinize katılıyorum ama diğerlerini gerçekten hiç yaşamadım.

  • Temp 🔚 @temp

   @androyigit Ben sadece yaşadıklarımı yazdım.Eksiği var fazlası yok.Xperia serisinde telefon kullanmıştım onda da kamerasında yazılımsal siyah siyah lekeler vardı.Sony nin de eksikleri var ama siz yaşamamışsınız, neyse o farklı bir tartışma konusu.

 • Onur Şahin @sahinonur2000

  Uygulama konusu dışındakiler iosun kısıtlamalarından dolayı sorunsuz. Kullanmasını bilince ne performans düşer ne de gecikme olur. Dandik uygulamalar windowstaki gibi sistemin içine edince tabi sorun olur.

 • Mesut Kahraman @vigilante

  Acayip samimi bir yazı olmuş teşekkür ediyorum.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  uygulamalar konusunda ozel dikim ,fabrika uretimi kıyafete benzer bir durum var.İos tarafında cihazın ozellikleri belli olduğu için özel dikim takım elbise gibi ama androidde büyük alsan bol küçük alsan dar.

 • Anıl @anil

  Hakem heyetinden 950xl için iade kararı bekliyorum 😀 Şu an aklımda iphone 7 var ancak surface phone çıkınca yine bir salaklık yapıp wp alabilirim 😀

 • Temp 🔚 @temp

  @overthrow Başlığa dikkat ettiysen samsung un özelleştirdiği android sisteminde gördüklerimi yazdım.Kimseyi kötülemek, yere sermek gibi bir amacım yok.Benim başıma iyi şeyler gelmedi ve ben bunları dile getirdim.Lg yi bilmiyorum.S7 yi gördüm o iyi bir telefon.Ama ondan öncesi sıkıntılı.

 • Temp 🔚 @temp

  @ronniejamesdio İlk maddeye bile katılmadıysanız o sahte uygulamalar yapıp milleti dolandıranları savunuyorsunuz demektir.Ben şahsi olarak bunu anladım.

 • Ahmet @ahmetunlu

  Google playden uygulama indirmek aliexpress den alışveriş yapmak gibi birşey çok dikkatli olmak lazım. Diğer maddelere katılmıyorum, ne kadar ekmek o kadar köfte diye bir sözümüz var.

 • Temp 🔚 @temp

  @overthrow Ben kullanıcı tarafından düşünüyorum.Android kullanan biri kötü şeyler yaşadığında gidip bir daha android almak istemez, cesaret edemez.Öyle düşün.

 • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

  Benim kullandığım uygulamalarda kalitesizlik sorunu yaşamadım. Hgs olayına gelirsek google değil devlet kendi uygulamasına sahip çıkamıyor. Burada suçlanması gereken başkaları. Ayrıca apple tarafında virüsten dolayı mağaza kapatılmak zorunda kalmıştı. Android tarafında bu olmadı. Benim telefonuma mağazadan yüklediğim hiç bir uygulamadan virüs bulaşmadı. Ayrıca indirdiği uygulamanın izinlerinin tamamını açan kullanıcı yüzünden bir sistem suçlanamaz bu kullanıcının hatası. Soruyor bak senin bilgilerini kullanacak izin veriyor musun diyerek. İzin veriyorsa o kullanıcının suçu. Ayrıca mağaza arayüzü olarak gooogle play daha düzgün bir arayüze sahip.

  Benim kullandığım uygulamalarda kasma takılma atma olayları olmuyor. Snapchat uygulamasını kötü yaptı diye platform kötü olmuyor. Bu 5 para etmez firmaların içinde taraf tutmasından kaynaklı bir durum. Böyle boş uygulamaların iphone öncelikli yapılma nedenleri belli. Pelinsular'da iphone kullanıyor.

  Arayüzde sorun yaşamıyorum. Bildirimler geç gelmiyor ve kaydırınca gidiyor. Şuan var olan android sürümünde bildirimler oldukça iyi. Eski sürümlerde kötüydü düzelttiler. Harici yazılımlar konusunda ise hep aynı konuya takılıyor yapan adamlar işini yapmıyor. Arka planın sesini almak ve almamak firmanın kararı. Samsung arka planı alırken huawei almıyor. Bu sistemin değil üreticinin tercihi.

  Batarya konusunda ise hiç bir cihazımın bataryası ölmedi. Eski samsung cihazların bataryası şişiyordu ama artık öyle bir sorun yok. Hızlı şarj konusunda apple koyamayacak kadar aciz. 4. sürümü çıkan bir teknolojinin belli bir olgunluğa varmış olacağı kesin. Sony gibi firmalar gece boyu %100 kalmasın vs diye bataryaya yönelim iyileştirmeler ekliyor yazılıma ama iphone tarafında bunların hiç biri yok.

  Root yasak diye özgürlük kısıtlı olmuyor. İos tarafında ise jb yasak. Birisinde dosya yönetimi var diğerinde yok. Birinde arayüz istediğin gibi şekilleniyor diğerinde avcunu yala geç var. Root yapınca engelleme isteği normal çünkü jb gibi güvenlik açığına yol açıyor.

  Samsung ön şiparisi 4500 açıp bunu 4000 civarına indirdi ve ön siparişte fazla para verenlerin 500 tl parasını geri verdi. Bu bir strateji rakiplerinin yüksek fiyatla çıkıp yakın kalmalarını ve satışlarını baltalamayı hedefledi. Yani hiç kimse 4500 vermedi o cihaza 4000 fiyatı halen. Hepsiburada kendi karından kısıp öyle satıyor olabilir ama oda 3700 tl fiyata satıyor. Küsüratı yok sayıp 6 yazıyor diyerek 3600 diyemeyiz.

  Eğer değer kaybından bahsediyorsak htc 10 halen 2500 tl fiyata sahip 3000 tl fiyata çıkmıştı. Apple firması yıllarca fiyatı düşürmeyip üreticiyi daha çok kazıklıyor diye değer kaybetmiyor denemez. Sadece her geçen gün firma daha çok kar elde ediyor fark bu.

  Yazılım güncellemesi olarak katılıyorum android kötü denebilir ama iphone civarında'da ürüne göre sürüm yükselsin ama özellikleri vermeyelim kafası sadece tüketiciyi kandırmak. O özellik sadece şu model'de var olayı android tarafında sürüm geçişlerinde yaşanmıyor. (sd kart olayı hariç)

  Garanti konusunda ise memnun kaldığım firma yok. Birisi kullanıcı hatası der birisi randevu satar. Sadece yasal zorunluluktan var olan hizmetler.

  Son madde içinse huawei ve sony cihazları android değil o yüzden bu dediğin sorunlar yok sanırım. Samsung garip bir firma zaten onu sistem olarak değerlendirmemek gerek.

  Son olarak bence hiç bir telefon 2000 tl üstünü hak etmiyor. İphone dahil.

 • By Mustafa (Türkiye) @teknoturktm

  Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum genellikle samsung telefonlar fiyatını kesinlikle haketmiyor saf Android kullanıcısıyım ve çok memnunum hem Android ios a göre daha fazla kişiselleştirme imkanı sunuyor

 • Temp 🔚 @temp

  @ronniejamesdio İnsan günlük hayatında bile ne kadar bilinçli olursa olsun kaza yapıyor.Yanlış işlere karışıyor.Yanlış adamlarla muhatap oluyor.Bir anlık dalgınlıkla siz ve ben dahil herkes yükleyebilir.

 • Temp 🔚 @temp

  @ronniejamesdio Ios da öyle uygulamalar yok işte onu söylüyoruz bizde.Adamlar sen uygulamanı yayınlamak istediğinde iyice denetledikten sonra mağazaya koyuyor.

 • Temp 🔚 @temp

  @onrmst Biz mağazadaki 3. parti yazılımlardan bahsediyoruz.Bug muhabbetine girersek her iki tarafında temiz olmadığını rahatlıkla görebiliriz.

 • Pulstar @pulstar

  Android, Android 6 versiyonuyla oldukça iyi bir hale geldi. 1.500 TL seviyesinde, en az 32 GB dahili hafıza, 3 GB Ram, yazılım optimizasyonu düzgün yapılmış, Snapdragon 62* veya 65* donanımlı bir Android telefon çoğu kullanıcının işini fazlasıyla görür. Ancak henüz kimse bunun farkında değil. Çoğu kullanıcı en iyi deneyimi en üst segment Android veya iPhone telefon satın alarak alacağını sanıyor. Üst seviye cihazlar size ihtiyacınız olmayan özellikleri varmış gibi göstererek fiyat şişirip satmaktan başka bir şey yapmıyor; 2K, 4K, EDGE, 18:9 ekranlar, bilmem ne sensörleri vs. havada uçuşuyor. Çoğu kullanıcı altıüstü iki foto çekip, video izleyip, müzik dinleyip, yarım saat internette, 15 dakika oyunda takılıyor. Tüm bunları yapmak için üst segment bir telefona gerek yok.

 • Anıl Gökmen @anil-gokmen

  usta 1.maddeye katılmakla birlikte googleplay'e ne kadar güveneceğinizi de kendiniz ölçün tartın. bilgisayarda da sayısız uygulama/program var sırf orada olduğu için yüklüyorsanız bir sıkıntı var.ayrıca devletin kendi kurumları zaten çaldılar bilgilerinizi yıllardır. annemin ismiyle 17 yaşındayken aldığım adsl hattı yüzünden 14 yıldır .... hanımla mı görüşüyorum diye ev telefonu aranıyor. elin memleketindeki insanların bilgileri deepwebte bulunuyor diye gerilirken bizimkiler seçmen bilgileri kimlik no.lar adresler torrent dosyası olarak yayınlanıyor. eski sembolü leylek olan güzide bir bankanın telefon bankacılığı ile anne kızlık soyadı ve kartın ilk son bilmem kaç hanesi ile kuzenimin kredi kartının tüm bilgilerine erişip kendi telefon faturasını ödeyebilen insan var bu memlekette. savcılık dosya açtı ama ödenen fatura ve numara ortada olmasına rağmen ağustostan beri devam ediyor dosya. peh bence asıl sıkıntı bir t.c. vatandaşının bilgilerini çalmak bu kadar kolayken bunun için app yazan arkadaşta.
  2. kullandığım yazılımlardan tam randıman alamadığım 2-3 tane program var onları da işaretleyip imgura upload yaptım.uygulama listemi merak ederseniz bakarsınız diye ki onların da sıkıntılarının android ile sınırlı olmadığını biliyorum( link: https://imgur.com/gallery/hBHx9 ). snapchat kullanmadığım için bu program hakkında yorum yapamam ama whatsapp sesli arama wpda da iosda da androidde de bir kaç saniye geriden getiriyor sesi. platform ayırmıyor her yerde son çare kullanımı için özetle.
  3. ben miui kullanıyorum inanılmaz kararlı arayüz arkadaşımda one plus3 var onun telefonu da aynı durumda zenuiden de memnun olan bir arkadaşım var ama onun telefonu kurcalamadığım için kesin bir şey diyemem. arayüz konusunda herkes samsung gibi insanlara ızdırap olmuyor onların da politikası EPIL'a benzeyelim kendi app'larım
  ız kullanılsın benim isteğim dışında telefonu kimse kurcuklayamasın hırsı. bildirimlerin geç gelmesi sorununuz kullandığınız arayüzün kötülüğünden mi yoksa başka bir kötü şeyden mi bilemem fakat ben anlık bildirimimi alıyorum (izin verdiğim uygulamalardan; izin vermediklerim sadece ben girdiğim zaman ya da belirlediğim saat aralıklarında bildirim yollayabiliyor. güzel özellik tavsiye ederim.) video çekiminizdeki ses kalitesini arayüze nasıl bağladınız bilmiyorum ama benim diyeceğim odur ki bir telefon pahalı olduğu için illa ki donanım olarak en kaliteli mikrofonu koymaz. istediğiniz özellikler ve kriterlere göre bakıp alıp kullanın diye piyasada bu kadar çok model ve marka var. kaldı ki koysa bile kaliteli bir app ile çekim yapmadıktan sonra durum aynı olabilir. androidin güzel noktası size seçimleri bol-derin sunması hepsi için native apps kullandıktan sonra android almanın amacı yok benim için zaten.
  4. batarya konusuna gelecek olursak daha önceki telefonum wp idi. quickcharce falan yoktu 4. senenin içindeyken batarya günü çıkarmamaya başlamıştı. bu telefonu kasımda aldım 1 yıl dolmadan 1 yıllık süre sınırınız için bir şey söyleyemem. ama şu anda ilk gün nasıl kullanıyorsam aynı kalitede kullanıyorum. yine de bazı markaların kökden dinci canlı bomba yetiştirmek üzere galaktik notlar dağıttığını gördük bunun işletim sistemi ile alakalı olduğunu düşünmesem de kötü imajı anlayabilirim.
  5. ben xiaomi aldım alma sebeplerimden birisi de mi3 modeline nougat getireceğiz demeleri oldu. mi5 çıkmış m5s dedikoduları dolaşırken adamlar 2013te çıkardıkları telefonlarına 4 yıldır destek veriyor. herkes samsung, nokia-microsoft kafasında değil yani. tamam aynı ay ve yılda çıkan telefonlardan iphone 5s te hala güncelleme alıyor buna bir şey demiyorum ama merdiven altı toplayıcı şirketlere ve milletin beline beline vurdukça ohh iyi geldi diyor nasılsa diyen markalara bakıp diğerlerini aynı kefeye koymak haksızlık benim gözümde.
  6. değer kaybı konusu 2 farklı görüş belirteceğim. ilki telefon bir yatırım aracı değildir. danimarka kronu, isviçre frankı ve alınan groupon hisse senetleriyle yapılan sepet yatırımlar ne kadar mantıklıysa o kadar mantıklı. o yüzden alırken-satarken yaşanandeğer kaybını düşünmekten çok ben bunu neden alıyorum bunun neyine ihtiyacım var bu ihtiyacım bu para eder mi? gibisinden insan mantığının doruk noktası olan soruların sorulmasından yanayım. ikinci görüşüm ise marka politikasının etkisiyle göze daha çok çarpması. bazı markalar zaten ilk alanı dangalak gördüklerini 10-12 sene öncesinden beri aynı sistemi uygulayarak gösteriyor. buna rağmen insanlar çıkar çıkmaz almak için ısrar ediyorsa ben bir şey diyemem. kaldı ki değer kaybetmese bile marlboro-zippo-pahalıtelefon-logolu araba anahtarlığı masaya yayan insan olmaktansa ihtiyacım olmadığı halde yüksek meblağlar vermek yerine gider 2 liseli çocuğa üniversiteye hazırlık seti alır veririm insanlara faydam olur.
  7. arkadaşımın one plus 3'ü bozuldu uk sitesinden destek talep ettik gün saat verdiler uygun olduğunuzu seçin dediler seçtikten sonra o gün online bağlanıp herşeyi denediler. donanımsal olduğuna kanaat getirip ürünü yollayın dediler rma'dan değişip yenisini yolladılar 14. gün yeni telefon kargodan geldi. (tr'den uk oradan polonyaya gidip geldi.)
  çok mühim not: herhangi bir ücret ödenmeden!
  8. saydığınız şey kesinlikle 3.maddeniz ile alakalı olduğuna inanıyorum. hatta şöyle söyleyeyim belirli saatler için app seçip şu-şu saatler arasında çalışsın-çalışmasın seçebiliyorum. dahili hafızam 64 toplamda 12 gb boş yer kaldı gözle görülür bir yavaşlık yok fakat 3-4 gb boş yer olsa olur büyük ihtimal.

  katıldığım ve katılmadığım tüm noktaları belirtmeye çalıştım. fakat şunu da belirteyim ben usd olarak 250 usd belirledim kafamda ailemde kime ne telefon aldıysam bundan pahalı olmadı. benim için pahalı telefon 250+ usd fiyatı olan telefondur. ister 1000 usd olsun ister 275 usd olsun pahalıdır benim için. tl olarak belirleyemiyoruz malum Türk Lirasının durumu ortada. aylık gelirim ne zaman 5000usd olur o zaman limitim 1000 usd olur. onu da kendime almam anca öyle kardeşe, yeğene falan. kendime acırım o paralara. benim arabam 2012de 8000 liraya arabam vardı benim be. 2 telefon 5 yılda benim aldığım arabadan çok ediyor.

 • Pulstar @pulstar

  @erhan-tr Aynen hocam. Hatta, bu, “benim sana çizdiğim çerçevede hareket edebilirsin başkasına izin vermem” kuralını o kadar abartır ki; (mesela) ekranın sol tarafına sosyal medya, sağ tarafına sohbet uygulamalarını koyamazsın. O uygulamalar illa ip gibi yan yana dizilecek... 😀

 • Temp 🔚 @temp

  @cmlds Haklısınız.Windows phone işletim sistemi ios u geçecek nitelikte performanslı bir sistem.
  Yanlış politikaların kurbanı oldu.İsterdim ki bugün android yerine windows phone lar varsayılan olsun.
  Android gibi sorunsal bir sisteme toplumumuz muhtaç olmasın.Olmadı bir türlü.

 • Temp 🔚 @temp

  @karabasuka Ticari kaygıdan dolayı yoğunluk ne taraftaysa orada uygulama oluyor.

 • Temp 🔚 @temp

  @grodio Tamam da o turkcell in sorunu.
  Wp ye yazılım yaptırmak zor bişi değil.Kendileri yaptırmıyor demekki.

Tüm blog yazılarını gör