HP'den Uzak Durun! - HP Almayı Düşünenler Kesinlikle Okumalı

Merhaba,

Sizlere öncelikli olarak Lenovo'da, KasperskyLab'da, Vatan Bilgisayar, Gold Bilgisayar, Adeks ve Teknosa'da çalıştığım için gördüklerimi ve yaşadıklarımı anlatacağım.

Öncelikli olarak HP, Türkiye'de Refurbished (Yenilenmiş) ürün satıyor, bunu bizzat deneyimledim ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yukarıda çalıştığımı belirttiğim firmalarda Gözetmen veya Satış temsilcisi olarak çalıştım.

Notebook, Masaüstü, Satış sonrası destek, Cep telefonu, Oyun konsolları ve aklınıza gelebilecek hemen hemen Teknoloji ile ilgili her bölümde çalıştım.

Öncelikle Vatan Bilgisayar'da çalıştığım 3 yıl, Gold Bilgisayar'da çalıştığım 2 yıl, Teknosa, Adeks ve KasperskyLab'da toplamda çalıştığım 3 yıl olarak tecrübelerimi anlatacağım.

Bu güne kadar sattığım bilgisayarlarda öncelikli olarak teknik özelliklere önem verdiğimi belirterek, bin küsür Notebook satmışımdır.

Sattığım ve satılan notebooklar'da en çok sorun yaşadığımız marka HP ve Toshiba ipi göğüslüyor, Casper'da unutulmamalı. Acer / Packardbell ve Dell en az sorun yaşadığımız markalar listesinde ipi göğüslüyor. Lenovo'da ara sıra arızalı ürünler oluyordu tabi, satış rakamları ile kıyaslandığında HP ve Toshiba ile kesinlikle mukayese edilemez.

O kadar çok Notebook aldım, sattım ve fırsat yakaladım ki, sayısını ben unuttum.

Bazen bunları fırsata da çevirdim tabi, neyse lafı uzatmadan sadece kendi başıma gelenleri anlatacağım, müşterilerin yaşadığı sorunları sizler düşünün.

Öncelikle 2015 Yılı ortaları gibi HP 14" Stream 32GB, Metal kasa, BeatsAudio model ürünü 850TL gibi bir fiyata satın aldım, arkadaşım da benimle birlikte satın aldı. O dönemde Vatan Bilgisayar'da çalışıyordum ve Notebook reyonunda bulunuyordum.
Neyse ürünlerin faturasını kestikten sonra kutuları açtık, o da ne?
Touchpad kalkmış birisinde, diğerinde USB portlarından teki çalışmıyor.

Hiç güvenmediğim için ekranından usb portlarına kadar herşeyi didik didik kurcalıyorum, nokta kadar çizik var mı inceliyorum.

Neyse ürünleri değiştirdik. O da ne? yeni ürünlerin ikisinde de ölü pixel mevcut.

Orada zurnanın zırt dediği yere geldik, 2 cihaz daha açtırdık, birinde touchpad kalkmış diğerinde kasaya dokununca hoperlörden cızzzz diye ses geliyor.

Ben takıntılı olduğum için kesinlikle kabül etmedim, iade ettim ve Notebook'da öyle ahım şahım ihtiyacım yoktu.

Almaktan vazgeçtim, arkadaşım fiyatının uygun olması ve o dönem mağaza müdürünün de fiyat konusunda güzel bir indirim bütçesi kullanması sebebi ile ürünü satın aldı ve o şekilde sorunsuz yıllardır kullanıyor. Notebook aynı Macbook Air gibi sade ve çekici, hoperlör olarak da bangır bangır. 4 adet hoperlör vardı sanırım.

Aradan yaklaşık 2 yıl geçti, 2016 yılında Sahibinden.com'da 2.el i3 6. Nesil, İnce bilgisayarlara bakıyorum. Öyle olur ya cafeye falan gittiğimde ufak tefek işlerimi hallederim, 14" olsun.
Fiyatlar ateş pahası, bu süre zarfında Grundig'den Acer'a oradan Lenovo'ya bir sürü Notebook geçti elime, kullandım ve çoğunu da kâr ile sattım. Aslında notebook'a pek ihtiyacım da olmuyor, eve geçtiğimde zaten 6700K @4.6GHz ve R9 390X daha sonra GTX 1070 ve 1080Ti ile masaüstü bilgisayarın başına geçiyorum.
Neyse fiyatları araştırırken astarının yüzünü geçmesi ve 1300 liraya i5 6200U, 8GB, M330, 1TB HP Notebook'u i3 5. Nesil, iGPU ve 500GB HDD'li cihazlardan daha uygun fiyata bulabildiğimi, 1300 liradan'da 800 liraya kadar düşürüp, çok ölü fiyata ürünü alabileceğimi anlamam geç olmadı.

Daha 1 aylık bilgisayar, aldım ürünü aldıktan sonra fark ettim ki Bataryası tam oturmuyor, arada boşluk kalıyor. Aldığım satıcı ile görüştüm, istersen gel bak ofiste ki diğer cihazlarda da aynı durum var dedi, inanmadım ve gidip baktım. Hepsinde aynı durumu görmem ve ürünü ölü fiyata almamla birlikte ürüne güncel windows kuruldu, bios güncellendi ve sürücüler yüklendi.
Ürünü sahibinden.com'da 1200 lira'dan çok rahat sattım, satarken de durumu belirttim ve alıcı güle oynaya aldı.

2017 Sonlarına doğru Teknosa'da çok özel fiyat yapıldı, AMD A10 9720P, 8GB, 1TB, 15.6" (M445DX) Dahili + Harici GPU CF Dual, Ürünü 1500 lira gibi ölü bir fiyata aldım, o ürünü Mediamarkt o dönemde 1999 ile 2199TL arasında satıyordu. Avantajix + Bonus Puan + Çek ile bu fiyata aldım tabi, çok makül bir fiyata geldi.

Ürünün yanında uyduruk bir çanta ve mouse da hediye vardı o dönem, onları da dursun belki ileride kullanırım diyerek depoya atarım dedim.

Olay şimdi başlıyor.

Web'den aldığım ürün bana sabah'ın erken saatlerinde teslim edildi, ürünü teslim aldıktan 5 dakika sonra ürünün kasasının sağ tarafının boydan boya açık olduğunu, HDD ledi ve Power ledinin ışığının sızdığını gördüm ve oradan toz, böcek, haşere girebileceği için fotoğraflarını çekerek Teknosa müşteri hizmetleri ve HP Türkiye ile görüştüm.

Teknosa işi o kadar yokuşa sürdü ki, Amazon.de,com,it,fr'da o kadar alışverişim var. O kadar güzellikler yapıldı ki, yeri geldi kargo ücretini iade ettiler. Yeri geldi ürün kalsın, ücreti iade ediyoruz dediler, Logitech mesela.
Klavye için Ç,Ö,Ş,İ,Ğ gibi Türkçe karakterleri istedim, adamlar 2 günde kapıma kadar hızlı kargo ile bütün tuş takımlarını yollamışlar (G710+ Mekanik Klavye) Kulaklık'da basit sorun vardı, G930 kulaklık o da Amazon.com'dan almıştım. G933 Artemis yolladılar yerine, G930'da ki sorunu da giderdim ve ürünü 300 liraya sattım mesela. Beats kulaklığında ücretini basit bir sebeple iade etti Amazon.

Tabi firmaların da içinde olduğum için bunları bizim yerel firmaların yapmayacağını zaten biliyordum, böyle bir beklentim de yok.

Dürüst olarak durumu anlatıp fotoğrafları kendilerine gönderdim. Teknosa işi o kadar yokuşa sürdü ki, CEO ile görüşerek ancak sorunu giderdim, gerçi hoş Türkiye'de TürkNet firması ile de sorunları çözmek için Sinan Kurmuş ve Ned Çelebiler ile görüşmek gerekiyor.

O ne ya, koca firmalar bu kadar mı amatör olur? Allah'tan adamlar yardımcı oluyorlar.

Neyse Teknosa baskılarım ve gerekirse Tüketici Hakem Heyetine gideceğimi, üründen 14 gün içerisinde cayma hakkımın bulunduğunu, ürünün fiziksel hasarının ancak benim dikkatim ile belli olduğunu, istersem gidip kafama göre herhangi bir mağazalarına zaten iade edebileceğimi, eskiden çalışanları olduğumu söylediğimde ürünü iade almayı kabül ettiler. İade konusunda açıkca Vatan ve Mediamarkt biraz daha iyi, onlar da yeterli seviyede olmasa da Teknosa gibi abuk subuk davranışlarda bulunmuyorlar açıkcası.

Neyse ürünü iade ettik, çok uygun fiyatli olduğu için ürünün yenisini ile değişimini istedim.

Son bir adet ürün kalmış, benim için ayırdılar ve yeni ürün geldi.

Ürünü inceledim ve kasasının arka kapağında boyanın dalgalandığını ve bazı noktalarda yapışkan izlerinin olduğunu fark ettim, bu ürünler açılmamış ürünler arkadaşlar.

Ürünün açılıp kapandığını bilebiliyorum, kutu nasıl yeniden sıfırlanır falan hepsini göre göre öğrendik.

Neyse aradım dedim ben bunu iade edeceğim, Ombudsman, Gümrük denetçiliği, Bilişim teknolojileri kurumu ve Tüketici Hakem Heyetine durumu belirteceğim, satın alma, değişim evraklarım var. İnsanları yenilenmiş ürünleri satarak kandırıyorsunuz. Amazon'da da HP ürünler var. İstesen refurbished'i belirli oranda indirimler ile alıyorsunuz, insanları dolandırıyorsunuz diyerek sitem etsem de birşey değişmedi.

Neyse mağazaya gittim, ürünü iade ettim. Aynı kasada i5 işlemcili farklı bir HP ürünü gördüm.

Onu inceledim ve baktım ki onun da kasası sağ tarafta boydan boya açık ve fotoğrafını çektim, seri numarasını da ihmal etmedim.

HP ile defalarca konu ile ilgili görüştük, bir sonuç elde edemedim.

Zaten Apple, Türk Telekom, Vodafone, Hepsiburada gibi firmalar ile o dönemde THH ve THM ile başım dertte olduğu için uğraşamadım.

Neyse aradan 1 yıl falan geçti, takvimler 23 Şubat 2018'i gösteriyor.

i7 8550U, 512GB M2 PCI EXPRESS X4 SSD, MX 150 GPU, 15.6" İnce çerçeve, Metal kasa, B&O hoperlör 15-CK003NT ürünü satın aldım, eski HP vardı fanı bozuk, tamir ettik hala kullanıyor kuzen. Onun seri numarası ile 480TL'de indirim yaptırdım, Gittigidiyor'dan 100 lira Maximum Chip Para + %5 indirim + %2 Artiway veya Avantajix iadesi ile 3350TL gibi bir rakama geldi, 4200 lira civarıydı o aralar.

2 Aydır sorunsuz kullanıyor-dum...

Gerçi kendi düşen ağlamaz, başıma ne geliyorsa ucuza getirme, düşeşe alma, kelepire kapatma konusundan geliyor.

Gerçi kendi klansmanında fiyat/performans olarak rakipsiz bir üründü.

Hoperlöründe aşırı parazit oluyor, en günceli kullanma hastalığımdan Windows 10 Pro, her bilgisayarı açtığımda güncellemeleri denetliyorum. + en güncel sürücü ve bios ile kullanıyorum.

Bilgisayar açılırken FAN 90B hatası veriyor, traktör gibi çalışıyor. Fan bazen duruyor, CPU 0.4GHz yani yanlış duymadınız 400MHz'a kadar düşüyor. GPU 139MHz civarına iniyor.

Cihazın fanı mefta, ürünü iade edeceğim. şimdi de i7 8750H, GTX 1050Ti veya GTX 1060, 512GB M2 PCI Express SSD modellere bakıyorum, sadece Monster'da var şuan.

Ne yapmalı, yine HP mi almalı?

Tamamını okuyan varsa ne mutlu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör