Paylaş Paylaş

WD LiveWire: Elektrik hattından Internet!

Internet bağlantısını evinizde ya da ofisinizde her köşeye ulaştırmak istiyor, ancak çeşitli nedenlerle kablosuz ağdan yararlanamıyor musunuz? Ya da, mutlaka kablo üzerinden ağ bağlantısı gerektiren cihazlarınız mı var? Western Digital'in sunduğu LiveWire ürünü, kablosuz ağı güçlendirmeye çalışmak ya da duvarları delip kablo geçirmek gibi eziyetli çözümlere bir alternatif öneriyor. Evinizdeki elektrik şebekesini kullanarak ağ bağlantısı kurmaya yarayan bu ürünü, detaylarıyla inceliyor ve değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • LP

  Selamlar, konut statüsündeki bir yerde 3 faz elektrik olacağına pek ihtimal vermiyorum. 3 faz elektrik ancak atölye ve üstü yerlerdeki sanayi cihazları için gerekli bir durum. Keza, bulunduğunuz ortamda 3 faz elektrik olsa bile tüm prizleriniz tek faza bağlıdır. Ha, eğer evinizdeki bazı prizler bir fazda, diğerleri başka fazdaysa, cihazın bu prizler arasında iletişim sağlayacağını sanmıyorum.

  Saygılar, LP

  • LP

   "Her evde 3 faz vardır" genellemesi yanlış. Aksine, normal uygulamada bir dairede tek faz olur. Evin bazı prizleri bir fazda, diğerleri başka fazda olursa elektrik gittiğinde sizin dediğiniz gibi bir odada elektrik olur, diğerinde olmaz. Sizinki özel ya da istisna bir uygulama olabilir ancak normal şartlarda konutlara tek faz bağlanır.

   Saygılarla, LP

  • nw @nw

   Bir aparmanda 3 faz olabilir,yük dağılımı açısından ama evde olamaz,olursa sayaç kullanılmıyor demektir. yada 3fazlı saat kullanıyorsunuz demektir ki oda sanayii lektriği statüsüne girer.sinyal iletimi bu cihazlarda yanlış bilmiyorsam filitre olan devre sistemlerinde kaboluyo ayrıca elektrik saatin de sinyal kayıp oluyor.

   R,s,T Fazları tek başına 380v dur. 220v kullanılabilmesi için her fazın nötr le kullanılması gerekir.

  • Cihan34 @cihan34

   her evin elektrik panosuna üç faz R,S,T + Nötr gelir.ancak bunların bir fazı daireye verilir.3 fazda nötr yoktur alternans farkları nötrü üretir.
   şimdi 3 faz var ise buzdolabı çamaşır makinesi çalışması imkansız.çalışsa bile R,S,T nin her hangi birini + nötr bağlanması lazım.sende bu cihazı R,S,T fazlarında birine ve diğer ucunu nötr e bağlamalısın.yalnız diğer cihazıda hangi faza R'yemi S'yemi neye bağladı isen ona bağlarsan çalışır.

  • mahmut

   güzel kardeşlerim evlerin fazlar mano fazdır tır faz olmaz cunku çalışan butun cıhazlar mano fazla çalışır evdekı cıhazlar

 • Vatandaş

  Elektrik hattı bana biraz riskli gibi geldi

  • onbeskarakterli

   Metronet ile elektrik üzerinden 2 yıldır internet alıyorum şu ana kadar bir riskini görmedim.

  • sezgin

   peki diyelim ki ben birinci kattayım ve onuncu kata internet vermek istiyorum bu ürünle verebiliyormuyum veya tam tersi onuncu kattan birinci katta daki daireye internet vermek istiyorum yapabilirmiyiz bunu hocam artı olarak sadece benim elektirk hattımın üzerinden yayabilirim yoksa ben prize taktıgım tüm apartmanın elektirk hattına mı yayılır internet yada wirless adaptorunu birinci kat veya ikinci kattaki herhangi bi prize taksam interneti bu şekilde de yaya biliyormuyum

  • Veysel

   Soyak Olimpiakent Sitesinde yıllarca sunuldu, hiçbir sorun yaşanmadı..

  • tropik

   Daha önce TTnet ve Uydunet kullanmış biri olarak şu anki oturduğum sitede Metronet kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım.
   Fakat son 1 aydır ara ara yavaşlama hissediyorum ya Genel (Türkiye çapında) bir sıkıntının bize yansımasıdır diye düşünüyorum. Ya da 2 aydır limitsiz 1mbit 10TL kampanyası yaptılar acaba abone sayısı arttıda altyapıları mı kaldıramıyor karar veremedim.

   Son söz hiç çekinmeden elektrik üzerinden net ya da internete girebilirsiniz.

 • ledzep @ledzep

  Güzel ve çok faydalı bir inceleme olmuş, teşekkürler.

  Bu teknolojiden uzun zamandır haberim vardı ama WD'nin böyle basit ve pratik bir ürün çıkardığından bihaberdim. İlk fırsatta almak istediğim bir ürün ama fiyatı biraz düşündürüyor. İlerde biraz daha düşerse alabilirim.

  Sormak istediğim ani voltaj yükselmelerine ve elektrik kesintilerine nasıl dayandığı? Türkiye'nin elektrik hatalarının durumu malûm, bu kadar para verdikten sonra iki gün sonra alet yanarsa bir esprisi kalmaz; belirttiğiniz gibi korumalı priz de kullanamayacağız.

 • Ouz

  Böyle bir üründen gerçekten haberim yoktu, çok faydalı oldu benim açımdan. Çok sağolun.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  hani şu ethernetten bağlanan harici diskler var ya buna onlardan bağlasak iş görür mü ?

 • Mualla

  İlk defa görüyorum böyle bir cihazı,sizler olmasanız;teknolojiden bi haber yaşıyoz 🙂

 • ALIEN @alien

  Her meskene tek faz verilir ve tek fazlı sayaçtan geçer.
  Aynı evde birden fazla farklı faz olması mümkün olmasa gerek.

  • Ziyaretçi

   3 faz ile farkli gruplar halinde verilen 2 faz gruplarini karistirmissiniz. Bazi cihazlar icin 3 faz gerekebilir bunun olabilmesi icin 380w bir elektrik sayaci ve bu sayactan sadece gerekli olan prizlere hat cekilmesi gerekir. Normal 220w olan gruplar ayridir, genelde prizler ayri lambalar ayri olurlar. Bunun 3 fazla ilgisi yoktur. Bizde sadece sohpen icin direk saaten 3 faz geliyor gerisi ayri gruplar halinde 2 faz...

  • Erkin Ordulu @erkin_o

   Bence siz faz olayını yanlış anlamışsınız

 • MGEDK @mgedk

  Harbiden manyak bir şeymiş. Cidden haklısınız millet böyle bir şeyden habersiz... Millet demeyeyim de hadi benim hiçbir fikrim yoktu böyle bir şeyin olduğundan...
  Kesinlikle alacağım bir tane süper inceleme olmuş çok teşekkür ediyorum. Şahsen evimde bu bahsettiğiniz wi-fi problemini yaşıyorum. Artı olarak ethernetle çalışan birçok cihazım var evde... Bununla birlikte hepsini artık internete bağlayabilirim 🙂 İnceleme için yine teşekkür ediyorum 🙂

 • ALIEN @alien

  Yıllar önce, Elektor dergisinde şebeke hattını kullanarak çalışan bir fm şebeke düofon devresi vardı. Bir türlü yapmaya zamanım olamadı hep içimde yaradır. 🙂
  Bu cihaz da bir nevi onun ileri versiyonu gibi.

 • Bora

  elinize sağlık. süper inceleme. benim de böyle bir cihazdan haberim yoktu. 🙂

  merak ettiğim bir nokta var. Levent Bey ürünün 4 portlu dağıtıcısından ayrıca alıp her odaya bir tane koyabileceğimizi söyledi. dağıtıcıyı ayrıca almak istersek kaç para?

 • Kerem

  Ne kadar çok bilmeyen varmış şaşırdım.

 • HakanT

  Güzel inceleme olmuş, elinize sağlık.

  Bende Linksys'in benzer bir ürününü aldım (PLSK400). Gerçekten çok faydalı cihazlar.

  Superonline apartmana gelen fiber hattını girişteki switch'den ethernet olarak abonelere dağıtıyor. PPPOE bağlantısını sağlayan router'ıda evde kablonun girdiği ilk yere takıyor.

  Bu yüzden 4 senedir router mutfakda duruyordu. :)) Geçenlerde router'ı değiştirdim ve birde bu powerline adaptorlerden alarak eve gelen hattı masaüstü ve home server olarak kullandığım bilgisayarların yanına taşıdım.

  Sadece internet bağlantısını taşıdığımdan ve LAN için router'ı kullandığımdan herhangi bir dar boğaz oluşturmuyor. Internet bağlantım 20 Mbit, powerline 200Mbit.

  PPPOE bağlantısı sorun olur mu acaba diye düşünenler varsa, yaklaşık 1 aydır sorunsuz kullanıyorum.

  • Batuhan

   Bende de aynı durum mevcut, modem antrede, evin en sonundaki odadan wireless kullanıyorum. İlk zamanlar ethernet kablosu kullanıyordum, sonradan wireless kullanmaya başladım. Ethernet olarak bağladığımda veri akışı daha hızlı ve kesintisiz. Sormak istediğim soru: Odamda 6'lı prize bilgisayar (kasa, monitör, yazıcı, hoparlör, harici disk) bağlı, bu prizde UPS'e bağlı. Böyle bir durumda 6. cihaz olarak bu aleti bağlasam, UPS'e bağlı olduğu için veri aktarımı yapıyor mu?

  • Localhost @localhost

   UPS'in tipine ve özelliklerine göre çalışmama ihtimali var.

   Öncelikle UPS'in elektrik hattındaki gürültüyü filtreleme özelliği varsa bu powerline adaptörler çalışmaz.

   Eğer UPS online KGK ise yine çalışmaz.

   UPS, line interactive ise ve gürültü filtreleme özelliği yoksa çalışır.

 • emrah

  GenE süper bir inceleme olmuş ellerinize emeğinize sağlık tsk ederiz.

 • Tesla

  Bir ara bunlar ilk çıktığında sigorta kutuları bağlantıyı sonlandırıyordu ya da azaltıyordu, hatırlayamıyorum. bağlı oldukları prizlerin aynı sigortaya bağlı olması tavsiye ediliyordu.

 • birDost

  Komşuya gittiniz mi yayından sonra? 🙂

 • Ziyaretçi

  Levent abi ağzına sağlık güzel incelemeydi ama bir daire içinde kullanmak için tasarlanılmış sonuçta ve çok ucuzda değil. (260 lira dediniz 2 parçaya) Bunu alana kadar 2 tane access point alıp birini repeater olarak kullansak bundan daha hızlı çalışır wireless ağıda oldukça genişler. Mantıken çok faydalı bulmadım hele hız açısından hayal kırıklığı oldu. Yeni "ac" gigabit router'larda gelir inşallah incelemesini yaparsınız.

 • Alp

  Harika bir inceleme daha olmuş. Çok teşekkürler. 🙂 ama evde ki her şey wireless ile çalıştığı için kim uğraşır şimdi bununla ama gerçekten işe yarar bir şey. en azından wireless'dan gelen sinyallerden korunuruz.

 • Sertaç Aygün

  Bu BPL olayı gibi. Yani elektrik hattından internet gibi. Gelin görün ki MetroNET bile notebook adaptörü falan olunca modemin çalışmaması falan diyerekten sıkıntı yaratıyor adamlar. Ne yapalım ne edelim bilmiyorum, kurtulamadık TTNet'ten. MetroNet'te de çok kesinti oluyormuş, gidince gelmiyormuş. Elektronik aletlerin paraziti kesinti yapıyormuş vs. vs. Bilemedim.

 • yasar

  bendede leptop ve ps3 var 2 tane modemden 20m kablo cektim sorun bitti fiyat 40 lira daha hesapli !!!

 • rehaguner

  Bana biraz pahalı geldi. 4 port olacağına 3-4 tane alıcısı olsa ve farklı odalarda kullanma şansımız olsa çok daha iyi olurdu... Bu şekilde 3 odaya dağıtmak epey masraflı olacaktır.

  • Gazı goz anlar

   ilk kez birşeyi eleştirmicektim ama bunu gördüm.çok pahalıya geliyor bu ya.5 oda olsa.of

  • Bora

   evet, işin bu tarafı da var. Levent beyin evi gibi, tek bir odada ihtiyaç varsa sorun yok ama bağlantıyı birden fazla odaya dağıtmak gerekirse maliyet çok yükselir.

 • Murat L.

  Öyle bir anlattınki Levent bey lazım olmamasına rağmen alasım geldi. 🙂 güzel cihaz ama şu ne kadar sinyal yaydığı ve komşunun kullanıp kullanmama olayı biraz kafa karıştırıcı şöyleki elektrik saatinden veri dışarı çıkar mı ? acaba soru işareti kaldı aklımda.

 • Selahattin

  Güzel inceleme WD kalitesi tartışılmaz. Bende bundan 6 yıl öncesinde aldığım surecom cihazları var. Bunun birde Wireless olanı çıkmıştı.
  http://www.cimri.com/surecom-ep-6201-home-plug-usb-network-adaptor

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Dediğiniz gibi bu yıllar önce hatta tam olarak 2001 yılında Homeplug adıyla tanıtılmıştı, ürünler de çıkmıştı ama ilk başlarda 14Mbit'ti sanıyorum.

  http://en.wikipedia.org/wiki/HomePlug_Powerline_Alliance

  Hızın artması ve kurulumun pratikleşmesi ve teknolojinin yaygınlaşması demekki 10 sene sürdü...

  Levent Bey bağlantı hızıyla ilgili pratikte 40Mbit alabildim demişsiniz, başka detay var mı, mesela ping süreleri nedir? Özellikle şundan dolayı soruyorum onlive'da wifi kullanmayın diyorlarmışya (gerçi artık demiyorlar galiba) onlive veya diğer latency kritik uygulamalarda (online gaming tabiikii 🙂 ) bu sistemin wifi'a göre bir latency avantajı var mı?

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  http://intel.pclabs.com.tr/169/elektrik-hatti-uzerinden-bilgisayar-agi-nasil-kurulur/

  Yıllar önce PCL' de Emirhan abi incelemişti ve teknik açıdan hemen hemen birçok bilgi de yine bu makale de var merak edenler mutlaka okumalı.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  ben 2001'den beridir bu teknolojiyi takip ediyorum. Levent abinin dediği doğru ilk olarak yanlış hatırlamıyorsam amerikan üniversitelerinden bir tanesinde bulunup denenmişti. ama hala pahalı ağ kurma cihazları ben gene cat6 ile yola devam edecağim gigabit ağdan sonra daha düşük hızlar keşmiyor hatta full duplex gigabitler çıksada 2gigabit bağlantı kullanabilsem 🙂 iyi günler iyi program olmuş kolay gelsin

 • Tayfun Uçar @tayfunucar

  Herkes "haberimiz yoktu" böyle şeylerden diyor. Çok doğru! Artık varsa yoksa akıllı telefon - tablet. Ne siteler, ne dergiler yeni, farklı teknolojik ürünlerle ilgilenmez oldular.

 • Histal

  Bana biraz garip geldi.

  Şu anda hiç bir evde tüm prizler tek sigorta üstünden bağlı değil. Yeni yapılan evlerde bile böyle. 2 odada çalışan sistem, salonda çalışmayabilir.

  Yanlış mı düşünüyorum?

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   Sigortanın da arkasına gittiğinde aynı şalterden veya hattan geliyor, sonuçta farklı elektrik santrali veya en azından trafoya kadar tüm elektrik hattı birbirine bağlı ama mesafe uzadıkça ve parazit arttıkça pratikte erişilmez olur herhalde - veya bir nokta da voltaj regülasyonu yapan bir sistem filan varsa. Ama sonuçta aynı ev içindeki farklı sigortalar sorun yaratmaz diye tahmin ediyorum.

 • Kullanıcı

  Ben pc de 1 megabit'i zor görüyorum

 • Ziyaretçi

  Aztech kullanıyorum ben uzun süredir; daha ufak ve estetik 🙂

 • iissmm

  Benim de böyle bir şeyden haberim yoktu. Faz nötr, al götür! 🙂

 • Vatandaş

  SSD videosunu gerimi çektiniz 🙂

  Neyseki 1 tanesini izleyebildim : )

 • ali

  teşşekürler çok güzel açıklamışsınız

 • Ata İsmet Özçelik (@ataozcelik)

  Çok güzel ürün, bence en merak edilen değer ping süresi olsa gerek onu da ölçebilirsek güzel olur.

 • Erdem

  Geçenlerde bir arkadaşıma tavsiye etmiştim bu sistemden.. bana önce kadir inanır bakışı attı. ardından şu soruyu sordu... "elektrikler kesik olursa nasıl çalışacak"

  zihnimde ortamdan koşarak uzaklaştım.

  • Furkan

   Güzel inceleme fakat keşke 1-2 farklı elektrik hattında deneyip, wireless yada direk cat5 bağlantı ile arasında gecikme farkı varmı diye karşılaştırılsaydı.

   benim asıl merak ettiğim, internete erişimde ne kadar gecikme ekliyor ve veri kaybı ne durumda.

 • semihyldz @semihyldz

  Teşekkürler. Hep merak ediyordum, sayenizde hep beraber tanıdık olayı.

 • Arda A.

  Uzun süredir satılan oldukça kullanışlı bir cihaz. Cisco nun cihazı daha ucuz bu arada. O da 4 portlu. İnternet elektrik sayacına kadar paylaştırılıyor. Yani komşunuza gitmiyor.

  • ÖZKAN YAVAŞOĞLAN

   Bizzat denedim. Elektrik sayacına kadar diye bir sınır yok. Şartlar oluştuğunda (aynı fazda olmak gibi) komşunun komşusuna bile gider sinyal. Hatta internete ilave 2MP ip kamera ile de deneme yaptım. Realtime görüntü aldım.

 • Mahmut

  Philips marka olanını yaklaşık 10 yıl önce almıştım, Hala çatıda duruyor dilerseniz yollarım inceleme için. Sadede gelecek olursak anlatınca çok muazzam gibi duruyor ama gerçekte çok da kullanışlı değiller. Bir kere hızı yavaş (cidden yavaş) bu ürün 200Mbit olduğunu iddia etmiş en son sadece 40Mbit leri vardı. lakin sorun şu ki o toplam hız her ne ise bağladığınız cihaza bölünüyor, yani 40mbit ise dört cihaz alıp 4 odaya bağladığınızda 10Mbit oluyor her oda tabi o 10Mbit'in büyük bir kısmını kendi haberlerşmesi için kullanıyor.. Bu ürün bir de 4 portlu ki bi kaç tane daha alıp ek yapıldığını düşünmek bile istemiyorum. Bir diğer mevzuya daha açıklık getireyim; komşuya gitmez hayır, gitmiyor kesinlikle. Nedeni ise elektrik sayaçlarındaki ismini bilemediğim / hatırlamadığım bir mekaniza tıpkı o akım koruma prizlerinin yaptığı gibi sinyali sonlandırıyor. Sayaçtan sonrası ölü. Kısacası iade etme şansınız olmayacaksa büyük umutlarla almayınız.

  • LP

   Selamlar,

   Sizin 10 yıl önce aldığınız cihazın teknolojisiyle bu cihazın teknolojisinin birebir aynı olduğunu bilemiyoruz yalnız. Paylaşma işine gelince, sonuçta tek bir "verici" cihaz elektrik şebekesine 40 Mbit aktarıyorsa, karşı taraftaki cihazlar elbette ki bu 40 Mbit'i paylaşmak zorundalar. Ancak bu paylaşımın her eklenen cihaz için bant genişliğinin bölünmesi şeklinde olacağını sanmıyorum. Sonuçta alıcı-verici cihazlar basit bir hub ya da switch değil, router cinsi araçlar.

   Sevgiler, LP

  • Localhost @localhost

   Levent abi bana kızma sakın ama yanlış bilmiyorsam (kibarlıktan yazdım) bu cihazların Router ile yakından uzaktan alakası yok.

   Benim bildiğim bu cihazlar, AC üzerine dijital sinyal modülasyonu yapan çok basit bridge'ler. Yani en fazla "bridge" diyebilirz

  • LP

   Selamlar, hocam cihaz tek port olsa dediğin doğru ama sonuçta cihazın üzerinde 4 port var, üzerine bağlanan cihazlara IP veriyor, temel NAT işlevlerini gerçekleştiriyor. Bu nedenle router dedim ben. Yoksa, kutusunda da asla router demiyor. 🙂

   Sevgiler, LP

 • wustti @wustti

  bu teknolojiden geçen yıl haberim olmuştu:) çok kullanışlı kablo derdi bitiyor. bir de bunun başka bi modeli var kablo ve kutu olarak değil de direkt kutunun üzerinde fiş var onu bağlıyorsunuz. yani biraz büyük bi adaptöre benziyor. örneğin koridorda yüksekteki bi prize takınca hiç kalabalık oluşturmuyor orada takılı kalıyor. marka ve modelleri araştırmak lazım. program için teşekkürler:)

 • mehmet

  levent abi tivibu da kurulum teknikeriyim evlere kuruyoruz farklı şartel gruplarında bile çalışmıyor yani dubleks evde ust katta ufak bi pano bile olsa çalışmıyor cihazlar eşleşmiyor. komşuda hiç eşleşmez.
  birde elektrik tesisatı eski evlerde 1-2 hafta içinde tivibu görüntüsü kesiliyor çok sağlıklı stabil değil evlerdeki tesisat o yuzden en guzeli düz cat 5 😀

 • Muhammed @myurtcu

  Elektrik hattı üzerinden internet kulağa hoş geliyor. Şimdilik imkanları kısıtlı olsa da bu cihazların yakın gelecekte çok ileri düzey versiyonları da çıkacaktır. Data kablosu tesisatı çok zahmetli. Kablo karmaşası da cabası. Elektrik hattından internet özellikle evlerde çok faydalı olacaktır. Güvenlik konusunda biraz daha geliştirilirse işyerlerinde de kullanılabilir. Böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.

  • wustti @wustti

   güvenlik olarak baya güvenli diye biliyorum. kablosuz ağdan kat kat daha güvenli bu yöntem orası kesin. videoda da bahsedilmiş sadece 2 cihaz ya da kaç cihaz istersen birbirleriyle eşleştirip ağı sadece onların görmesini sağlayabiliyorsun. yani kocaman bi çalışma alanı var diyelim 50 tane bu aletten olsun hepsi aynı interneti kullansın eğer istemediğiniz cihazlar varsa bağlantıyı kesebilir ya da ağa hiç girmemesini sağlayabilirsiniz.

 • Krizantem1903

  birini komşuya taksam diğerini kendi evime taksam nasıl olur.
  onuda incelermisiniz.
  yada öyle deneyen oldumu acaba.

 • Murat Güzel

  Bu setler gerçekten de hayat kurtarıcı olabiliyor. Ama 3+1lik bir evdeki klasik en arka odada fazla bir beklenti içinde olmamak lazım. Neticede elektrik tesisatlarının duvar içindeki kısımlarında yüksek dirençli demir kablolar kullanılıyor ve throughput insana amiyane tabirle cinayet işletecek kadar düşüyor. Web+sörf+youtube ok ama film vs gibi büyük dosya transferi için murfaktaki kahve makinesine ziyaret şart.

 • Gunes

  Benim Aklıma takınan bir konu var bir bilgisayarcı olarak cad5 ya da cad6 çektimiz de elektriğin oldu yerlerden mümkün mertebe uzak tutuyoruz bunu birçok bilgisayarcı ya da az bir bilgisi olan herkez biliyor elektrik net sinyaline zarar veriyor nasıl oluyorda bu cihaz elektrik sinyali üzerinden bizi internete bağlıyor çalışma prensibi tam olarak ne acaba

  • Murat Güzel

   1 ve 0'ları iki ayrı frekanstan yolluyorlar bu adaptörler. cat5 ve 6'lar elektrik tesisatından uzakta durmaları doğru zira elektro manyetik alan yayar elektrik tesisatı. Burada adaptörler kendi aralarında tek bir kablo çifti üzerinden anlaşıyorlar, aldıkları ya da verileri kendi içlerindeki algoritmayla ethernet formatına döndürüp bilgisayara iletiyorlar, ya da tam tersini yapıyorlar. Tabi evdeki elektrikli aletlerin o sırada kullanımı da performansı haliyle aşağı doğru etkiliyor. 100mbit'lik bir yerel ağda, 1gb'lık dosya transferi aynı odadaki iki adaptöre bağlı bilgisayarda 1.5 dakika, iki farklı odadakinde 3, uzak iki oda arasında 5-6 dakika sürebiliyor. Performans mesafeye çok ama çok duyarlı. Ki mesafe de odaların uzaklıkları değil, tesisat kablolarının izlediği rotanın toplam uzaklığı olmalı.

  • Gunes

   Teşekkür Ederim bu yöntem hem verimsiz hemde pahalı şahsen ben evde wifi bağlantısı ve 1 accent point ile bahçeye kadar net bağım var oda yetiyor bana

 • ahmet

  Güzel de ben bunu alsam ne kadar uzağa kadar gidebilir veya aldım 2 arka sokak da arkadaşımın evine taksam olurmu?

 • ekenciz @ekenciz

  Dreamboxlarda cadrshare işinin hızlı olduğu dönemde, TV seyredilen odayla modem arasındaki mesafenin kablosuz bağlantıyla sağlanması kesintiye neden olurken, elektrik hattından çalışan bu cihazlar bu kesintiyi önlüyordu. O dönemde Phlips 10 mbit bağlantılı olanlar vardı. Hız ciddi artmış ancak fiyat yine düşmemiş. Bu cihazların kiti 150, ek bağlantıs da 50 lira civarınd aolursa mantıklı. Ancak kesinlikle kablosuz bağlantıya göre stabil olduğunu söyleyebilirim. Üstelik video için de gayet yeterli hız sunuyorlar artık.

 • Ibrahim Ayranlı @graude

  ben izmirden yazıyorum. sahsen kendim bu kablodan internet olayını kullanıyorum.
  metronet olarak geçiyor firmanın ismi .

  + lar
  kolay kullanım
  modem her yerde

  - ler
  internet hızı siz elektrik kulandıgınızda düşüyor bu yüzden gece açmanızı tavsiye ediyorlar

  modem ömrünün kısalıgı

 • Ahmet GÖR

  Ben hala eski usul (duvarı hunharca kırıp) cat 6 geçirme taraftarıyım.Aletin Gigabit modelleri çıkarsa fikrim tamamen değişir tabi.

 • prequel @prequel

  sonda bahsettiğiniz access point olayını bence kendileri yapmalıydı. yani kutu koyma yerine hiç kablosu olmayan direk prize takıldığı yerle sınırlı kalan ufak bir access point'le wifi sinyali taşınmalıydı. boyut olarak mesela iphone'un priz-usb dönüştürücüsü gibi birşeyi kastediyorum. ucunda kablo olmayacak tabii. artık kablonun hayatımızdan çıkması lazım. keşke kablolu çağın gerisinde kalmış ürünler yerine kablosuz ürünleri incelemeye ağırlık verseniz...

 • revix @revix

  cihazı tanıtan amcanın anlatış tarzı çok güzel eline diline saglık.

 • Ziyaretçi

  "hanımın ağı, salon..." saygılar abi

 • Cihan34 @cihan34

  UPS'ler karedalga üretir.kaliteli olanlar şebekedeki gibi sinüsoidal üretenleri vardır.sinüsoidal üreten UPS'de denemek lazım.200mbit alına bilir?

 • Erdem Çağla

  Bu cihaz sadece her porta internet mi dağıtıyor? Yoksa Switch & Router işini de görüyor mu?

  Yani Media Player'im bilgisayarımda ağda paylaşılan bir diskten film oynatabiliyor mu?

 • vatandaş

  benim evim 5 katlı panoya kadar 3 faz geliyor ve katlara 1 rer faz olarak dagılıyor ben komple binama bu devreyi kurmak istiyorum bütün katlara nasıl internet veriirim bilen varsa bilgilenrirseniz sevinirim

 • Mustafa Birinci

  Bu videonun yayımlanma zamanı biraz yeni sayılır ondan soruyorum, Powerline adını verilen bu teknoloji daha küçük cihazlarla da yapılabiliyor bildiğim kadarıyla ZyXEL ve TP Link'in yaptığı powerline adaptörler gibi. Bu küçük ürünlerin incelemesi ve testi olacak mı?

 • Anıl

  yurt için uygulaması nasıl olu acaba? yorum yapacak olan varmı ? internet zemin katta benim odam 2.katta, sağlıklı çalışır mı ?

 • URZA

  Murat bey sizin o önüzdeki laptopta kronometre mi var acaba? :))

 • ObiWan @obiwan

  Router'a atılan pinglerde, latency'de herhangi bir artma, veya packet loss'la ilgili bize bir bilgi verebilir misiniz? Bu ürün veya benzeri ürünlerle ilgili olarak sordum.

  Bende de ethernet kablosu takamama + wireless'da çok sinyal kaybı sorunum var. Bu teknoloji işimi görecektir fakat ping değerlerinin yükselmemesi ve kesinlikle packet loss olmaması.

 • Erkin Ordulu @erkin_o

  Murat abi so sonda ki bakış nedir ya 🙂

 • erkan

  pekı bu uygulamaya ınternet lazımı

 • ferit

  bu ürünün elektrik hattında kaç metre taşıyabilir?

 • Hasan

  Bu araclardan ben de kullandim. Evde elektrikli bir arac, mesela camasir makinasi veya süpürge birden devreye girse sinyal zayifliyordu. Memnun kalmadim ve sattim. Aldigim da kaliteli bir üründü.

 • Ziyaretçi

  wifi varmı ?

 • Ziyaretçi

  Alt yapı gereklimii acaba ?

 • ÖNER

  Evde üç faz olmaz diye bir şey yok.evde üç faz olur her ışık ve priz tesisatına eşit olarak faz nötr dağıtır.220 volt çalışması sağlanmış olur.Gelelim bu cihaza dediğin gibi 3 fazlı şebekesi bulunan evlerde bir işe yaramaz yada bu cihazdan 2 adet alıp elinde 4 adet cihaz olmuş oluyor. modeme 3 tanesini bağlayıp her faza denk geleceçek şekilde bağla son kalan cihaz ilede internete sahip olursun.

 • Buğra Karayel @yasamak

  sette çıkan iki cihazda aynı mı? yani 2 set aldığımda 1 verici 3 alıcı hale getirilebiliyor mu?

Benzer Videolar