SoulsBorne oyunları sıralama

Merhaba

SoulsBorne oyunlarını bitirdim (Bloodborne- Demon’s Souls- Dark souls- Dark souls 2- Dark souls 3). 3 ayda 5 adet oyunu bitirmişim ve toplamda 220 saat harcamışım. Her oyunda başlangıçta içine girmekte zorlansam da bitirdiğimde de büyük bir boşluğa düştüm. Ama nedense new game + hiç ilgimi çekmedi. Bunun nedeni de bossu ilk kesmedeki tatmin sonrakilerde bana gelmiyor. Zaten başardığımı bir daha başarmak için kendimde yeterli hırsı bulamıyorum.Artık sekiro'nun indirime girmesini bekleyeceğim. Sonrasında da Elden Ring için gün sayacağım gibi duruyor.  Ben de bu 5 oyun için bazı sıralamalar yapayım dedim. Sıralamalar tartışmaya açık ve sizinkileri de duymak isterim.

Edit:

1- En kolay/ En kötü/ En az beğendiğim

5- En zor/En iyi/En çok beğendiğim

Harita Dizayn Zorluğu

 1. Dark soul 3 (lineere yakın)
 2. Bloodborne (nerden gideceğinizi anlamanız zor değil)
 3. Dark souls 2 (4 dünya vardı ve hangisinden başlamanız gerektiğine emin olmasanız.)
 4. Dark souls (her yer birbirine bağlı ve nereye gideceğinizi bilmekten zorlanıyorsunuz. Ben çok fazla video izledim)
 5. Demon’s souls (haritalar basit olsa da çok az kısa yol var ve bossa gitmek uğraştırıyor)

Mekanik zorluk

 1. Bloodborne (agresif oyuncuyu desteklediğinden en iyi başlangıç oyunu)
 2. Dark souls 3
 3. Dark souls
 4. Demon’s souls (world tendency’e dikkat etmek gerekiyor. Yukarıdan atak gibi mekanik eksiklikler var)
 5. Dark souls 2 (estus kullanım yavaşlığı gibi birçok mekanik zorluk var. Oyun resmen hasar almadan oynaman lazım diyor.)

Kaynak zorluğu

 1. Dark Souls
 2. Bloodborne
 3. Dark souls 3
 4. Demon’s souls
 5. Dark souls 2 (1 estus flask ile başlanıyor ve her gelişmeden 1 artıyor. Bulmak da zor)

Boss zorluğu

 1. Demon’s souls (mevzu bossa gitmek. Çoğu bossu tek seferde kesebilirsiniz. Bossların 2. Aşamaları da olmadığı için pek zorlamıyor. Maneater hariç 😊)
 2. Bloodborne
 3. Dark souls 3
 4. Dark souls
 5. Dark souls 2 (2 tane alternatif boşsu kesmedim bile. Zaten )

Başarım zorluğu

 1. Bloodborne
 2. Dark souls 3
 3. Dark souls 2
 4. Dark souls
 5. Demon’s souls (bossları bazı şartlarla kesmen gerekiyor)

Genel zorluk

 1. Bloodborne
 2. Dark souls 3
 3. Demon’s souls
 4. Dark souls
 5. Dark souls 2

Dünya atmosferleri

 1. Dark souls 2
 2. Dark souls
 3. Demon’s souls
 4. Dark souls 3
 5. Bloodborne

Boss Tasarımları

 1. Dark souls
 2. Dark souls 2
 3. Demon’s souls
 4. Bloodborne
 5. Dark souls 3

Beğenme sıram

 1. Dark souls 2
 2. Dark souls
 3. Dark souls 3
 4. Demon’s souls
 5. Bloodborne

Siz ne düşünüyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Oğuz @vitalyscherbo

  Teşekkürler. 1'den 5'e doğru artan bir sıralama var sanırım? Ben Bloodborne ve Dark Souls 3'ü oynadım ve bitirdim şimdilik. DS Remastered için indirim kovalıyorum ama hiç indirime girmiyor. Dark Souls 2 SOFS'i almıştım ama rezalet sanat tasarımı ve hareket mekaniklerinden dolayı 1 saat dayanamadım. Miyazaki'nin DS2'ye pek el atmamış olması ve zorluk seviyesinde bir denge tutturamamış olmaları gibi sebepler de var tabii ki. Demon's Souls'u da artık 2025'te oynarız.

  • spades @spades46

   1den 5e doğru(1 en düşük 5 en yüksek). editledim o kısmı. DS2'de cidden bir ayar tutturamamışlar bence de. cidden dayanması zor. Sorcery oynamak zorunda kaldım. Ama o da sonradan nerflenmiş.

 • Faruk @9966558

  Tebrikler ben deamon souls da ikinci levelde lanet edip bıraktım.

 • cestlavie @cestlavie

  ben bu serilerden yalnızca sekiroyu bitirebilecek kadar sevebildim. diğerlerini hep başlangıçta bırakıp iade ettim. souls evreni çok karanlık geliyor.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Dark Souls 3 benim için serinin her açıdan en kötü oyunu olması dışında aşağı yukarı benim sıralamam da böyle olurdu. O zaman şimdi senin için sırada Nioh oynayıp bütün bu oyunları unutmak var.

  • spades @spades46

   sekirodan sonra muhtemelen nioaha geçeceğim ama sekirodan önce nioh diye bir oyun yokmuş gibi davranacağım :). 2-3 sene önce denediğimde hiç becerememiştim. dark souls 3ü sevmediğini biliyorum ama nedenini pek bilmiyorum. Senin yorumlarından dolayı beklentim düşüktü belki ondan sevdim belki de bloodborne esintilerinden sevdim bilemiyorum.

Son zamanlarda PS5'de oynadığım oyunlara kısa bir bakış

Merhaba

PS4'ü zamanında sadece exclusive oyunlar için almıştım. Eğer bir oyun PC'ye çıkmışsa, onu PC'de oynamayı tercih ediyordum. Ancak PS5 almadan önce televizyon alınca konfordan dolayı PC'de oyun oynamayı nerdeyse bıraktım. Baktım son zamanlarda baya bir oyun oynadım bari bunlarla ilgili kısaca görüşlerimi belirtmek istedim. Oynadığım sırayla paylaşayım.

1. Days Gone: (PS5 sürümü yok). Animasyonlar ve detaylar playstation exclusive kalitesinde ve görev sunumları iyiydi. Ancak hikaye beni hiç sarmadı. Görev sunumu iyi ama hikaye sunumu başarısızdı. Kaynak kısıtlı oyunlar beni genelde yorduğundan dolayı bu oyunu da pek sevemedim. Oyunun en büyük olayı zombi sürüleri ama bu da beni pek sarmadı. 5/10

2. Astro's Playroom: Güzel bir ps5 demosuydu ve güzel bir platform oyunuydu. Tadında bir oyun süresi ve hala dualsense'i en iyi kullanan oyun. 7/10

3. FIFA 21: Bildiğiniz FIFA oyunu ama dualsense kısmından bahsedeyim diyorum. Haptic feedback'i fena kullanmıyor. Oyuncu yoruldukça da R2 ve L2'yi sertleştiriyor ama oyun duraksadığında hemen salıyor. Bunu yapınca da motorun salma sesi duyuluyor. Bunu sonraki bir oyun da yapıyor. Acaba benim dualsense mi bozuk diye düşündüm ama 2. dualsensei alınca da aynı sorunu görünce oyundan kaynaklı olduğunu farkettim. Sadece yavaş yavaş salsa sorun çözülecek ama tembellikten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu sorun sizde de varsa paylaşabilir misiniz? FIFA'ya puan vermenin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Alma nedenim de misafir geldiğinde birlikte oynamak için aldım.

4. The Last of Us Part II: (PS5 sürümü yok) Oyun çok iyi ve neden iyi olduğuna anlatmaya yetmez.  Ama beni rahatsız edenleri yazayım. Spoiler vermeden şunu diyebilirim sanırım; diğer karaktere geçince benzer deneyimi yaşamak beni biraz yordu. Yani Ellie ile tam güçlenmişken tekrardan sıfırdan başlamayı ben sevmedim. Ama hikaye sunumu açısından baya iyiydi. Bir de oyunun sonundaki tercihi istemedim. Ama aynı hissi ilk oyunda da hissetmiştim. Oyun zaten bunu yaşatmak istiyor sanırım. 9/10 

5. Ghost of Tsushima: Güzel bir açık dünya oyunu. Sanat tasarımı baya iyi ama doku kalitesi beklediğimden kötüydü. İkinci platin kupamı aldım ve platini almak zor değildi. Hikayesi vasatın üstü ama iyi hisler yaşatıyor. Samuray olarak onu bunu kesmek eğlenceliydi. 8/10

6. Bloodborne: (PS5 sürümü yok) Bitirdiğim ilk souls oyunu oldu. Önceden Lords of the Fallen'ı bitirmiştim ama o kadar zorlamamıştı. Nioh, Sekiro ve Dark Souls 3'ü deneyip becerememiştim ama bloodborne cesaritimi kazandırdı. Hem kasvetli dünyası güzeldi hem de agresif oyuncuyu ödüllendirmesi iyiydi. Bu da Bloodborne'u oynanması gereken ilk souls oyunu yapıyor. Beni çok zorlayan boss olmadı. Boss'u yenemeyince griding yapıp tekrar geldim. Kısaca git gud :). Sonrasında new game+'a başlayacağım. 10/10

7. Demon's Souls: Çok iyi remake olmuş.Boss'lar baya zorladı. Bunun nedeni de uzun süre world tendency olayını anlamamış olmamdı. Oyunda kısayol çok azdı ve olanlar da pek kısayol gibi değildi. İlk başta barbar olarak başladım ve hiç beceremedim ama sonrasında askere geçtim ve daha kolaylaştı. İçimde büyücü oynamak da kaldı ama new game+'a artık. Adamyiyen (maneater) baya zordu ya :). 9/10

8. Immortals Fenyx Rising: Ben ubisoft oyunlarına bakışım Uğur Yurtsever ve Tansel Şahin gibi değil daha çok LP gibi bakıyorum. Ne alacağını biliyorsun. Beğeniyorsan ve sıkılmıyorsan çok uzun oyun süresiyle parasının hakkını alıyor. Sorunsuz ve temiz bir oynanış sunuyor. Bu oyun diğerlerinden ayıran bir yönü de var. Hem platform hem aksiyon hem bulmacayı hem açık dünyayı birleştiriyor. Legend of Zelda: Breath of the wild'ı da oynadığım için o özlemi de biraz gideriyor. Aksiyon ve skill sistemi güzel. Oyundaki düşmanlar o kadar zorlamıyor ama kalabalık olduğunda ne olduğunu takip etmek daha zor. Güçlenince aksiyon çeşitliliği artıyor ve keyfiniz artıyor. Bulmacalar genelde zorlamıyor. Zorlaştırmak için aksiyon veya platform öğeleri ekliyor. Platform kısımları ise en çok zorlandığım kısımlar. Dünyasındaki etkinlikler soru işareti gibi bir işaret koyulmamış. Legend of Zelda hissi vermek istemişler ama bu sefer de internetten lokasyon bulmayla geçiyor. Hikayesi hiç ilgimi çekmedi ama oyunun da çok ciddiye almıyor. 40 saat oldu ama oyunu hala bitiremedim. Dualsense'deki motor sesinin duyulması bunda da var. 8/10

9. Başlayıp devamını getiremediklerim: Shadow of the Tomb Raider: Uncharted'dan sonra çok yavan geliyor. Hikayesi hiç ilgi çekici gelmedi. Bulmacalarda çok sıkıldım. Temposu da kötü. Control: Öncesinde PC'de bitirmiştim. PS5 sürümünü de ps plus'la verince oynamak istedim ama ikinci defa oyunları oynamak beni sıkıyor. Sonrasında tekrar döneceğim. İçine giremediğim oyunlar; Bugsnax, Mortal Combat X, Monster Hunter World, Persone 5 ve Hitman.

Immortals Fenyx Rising bittikten sonra Dark Souls Remastered var. Shadow of the Tomb Raider ve Hitman'i de aradan çıkaracağım.

Okuduysanız teşekkürler. Okunmasından çok içimdekileri dökmek vardı :).

BeğenFavori PaylaşYorum yap