Apple, M1 Ultra işlemcisini tanıttı

Apple, M1 Ultra işlemcisini tanıttı.

M1 Max + M1 Max = M1 Ultra

Yayınlanan performanslara CPU olarak masaüstü PC 16 çekirdekli x86 işlemciye, GPU tarafında ise RTX 3090 olduğunu gösterdiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 21
 • DK3 @daralik

  Apple'ın ekosistemini pek bilmiyorum da... Eşek yükü ile işlem gücü isteyen durumlar için ekosisteminin içinde çözümler vardır elbet... Müthiş bir başarı gibi duruyor.

 • Yekta F. @flashock

  Apple sadece fanların kullandığı ve kapalı bir işletim sistemi değil ki? Profesyonel uygulama sahibi firmaların hepsinin tanıdığı sektörde hiç azımsanamayacak kadar fazla.

  Başarı var ortada çok açık ve net ''aman efendim kapalı, aman efendim fanlar kullanıyor.'' diye bunu göz ardı etmemek lazım.

  • Candaş @culas

   Kapalıdan kasıt kendine has bir ekosistem olduğuydu. Windows gibi değil. Ya da Linux. Ağır uygulama kullanan firmalar Threadripper ya da XEON gibi platformlar kullanıyorlar. Hesaplama gerektiren mühendislik uygulamalarında özellikle.

  • Yekta F. @flashock

   @culas %5 zümrenin kullandığı şeylerde XEON kullanılıyor diye Apple'ın yaptığının kıymetini küçümsemek kusura bakmayın bana anlamsız geliyor.

   2.999 Dolar fiyata adam sana dünyanın en hızlı bilgisayarını CPU+GPU maksimum TDP değerini de 180 ile sunuyor. Yapmayın yahu elinizi vicdanınıza koyun.

   Evet arkadaş bu salak Microsoft ve bu salak donanım üreticileri bu yolda gitmeli yeter artık demek yerine böyle yapılanın kıymetini azaltmak çok anlamsız. Adam ısınmayan laptop'ta gitti Xeon'dan hızlı 3090'a eşit donanım koydu.

  • Candaş @culas

   @flashock Apple'ın yaptığı TDP ve mobilite adına büyük bir sıçrama bunu inkar eden yok zaten. Ama 3090'a göre hangi şartlarda ve nelerde hızlı olduğu muamma. Çünkü ortada test yok. Ray Traycing desteği var mı ya da 3090 Serisinin sahip olduğu teknik özelliklere eşdeğer şekilde sahip mi bunu bilmiyoruz. Safkan güç olarak Abobe Priemierde aynı sonucu alması mühim değil. Diğer koşullarda ne durumdalar buna bakmak gerek. 4K'da açıp 3090 kadar iyi oyunlarda sonuç sağlıyorsa o zaman tamam olmuş demektir. Sahip olduğu oyun deneyimi ve performans ile anakart gibi kocaman GPU'ların ve onların güç gereksinimlerini incecik bir laptop kalınlığında her anlamda aşabiliyorsa tabi.

  • DK3 @daralik

   @flashock Valla helal olsun.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @culas tahminimi söyleyeyim;

   Cuda desteği olan uygulamalar ve oyunlar haricinde kalan her şeyde cebirsel olarak M1 Ultra RTX3090 dan daha iyi sonuç verecektir. İşin için verimliliği de katarsak (yani Watt başına performans) her testte geçebilir.

 • DK3 @daralik

  Bu arada şimdi Desktopların ıkına ıkına, duman atarak verdiği sonucu, Apple incecik laptopda mı verecek?

AMD EPYC işlemcilerinin fiyatları ve özellikleri belli oldu

 

Kaynak: 1https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Epyc_Server_Architecture/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

QUALCOMM, SNAPDRAGON 835 MOBİL İŞLEMCİSİNDE SAMSUNG’UN 10NM İŞLEM TEKNOLOJİSİNİ KULLANACAK

 

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) yaptığı açıklamada, iştiraki Qualcomm Technologies’in (QTI), Samsung Electronics ile işbirliği yaparak en son üst seviye işlemcisi Qualcomm® Snapdragon™ 835’te Samsung’un 10-nanometer (nm) FinFET işlem teknolojisini kullanacağını duyurdu.
Yeni nesil üst seviye işlemcisinde Samsung’un üstün işlem teknolojisini kullanma kararı, Qualcomm Technologies’in mobil platformlarda teknoloji lideri olarak kalma konusundaki kararlığını göstermesi açısından da önem taşıyor.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Qualcomm Technologies Kıdemli Başkan Yardımcısı Keith Kressin, “Mobil endüstriye liderlik edecek ürünler geliştirirken Samsung ile işbirliğine devam edecek olmaktan heyecan duyuyoruz. Yeni 10nm işlem teknolojisi sayesinde yeni üst seviye işlemcimiz Snapdragon 835, daha fazla enerji verimliliği ve performans sunmakla kalmayacak aynı zamanda geleceğin mobil cihazlarında kullanıcı deneyimini geliştirmemizi sağlayacak yeni özellikleri uygulamamızı da sağlayacak.” dedi.
Samsung Ekim ayında, endüstride ilk kez 10nm FinFET teknolojisinde toplu üretime geçeceklerini açıklamıştı. Selefi 14nm FinFET ile kıyaslandığında, Samsung’un 10nm teknolojisi alan verimliliğini yüzde 30’a, performansı ise yüzde 27’e varan oranda arttırırken güç tüketimini ise yüzde 40’a varan oranda azaltıyor. 10nm FinFET teknolojisini kullanacak Snapdragon 835 işlemci, çip için daha küçük alana ihtiyaç duyacak, böylece OEM’lerin yeni ürünlerinde daha büyük piller veya daha ince tasarımlar kullanmasına imkan verecek. Ayrıca işlem teknolojisindeki geliştirmelerin gelişmiş çip tasarımları ile bir araya gelmesi nedeniyle pillerin ömrünün oldukça uzaması da bekleniyor.
Samsung Başkan Vekili Jong Shik Yoon ise açıklamasında şunları söyledi: “Snapdragon 835 üretiminde 10nm FinFET teknolojimizi kullanacak olan Qualcomm Technologies ile yakın işbirliği yapma fırsatı bulduğumuz için mutluyuz. Samsung’un çip işlem teknolojisindeki liderliğine güveni de yansıtan bu işbirliği bir kilometre taşı niteliğinde.”
Snapdragon 820/21 işlemcinin halefi olacak Snapdragon 835 şu an üretim aşamasında. Yeni işlemcisinin ilk sevkiyatının 2017 yılının ilk yarısında başlaması bekleniyor.

Qualcomm Incorporated hakkında

Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

QUALCOMM, SNAPDRAGON 835 MOBİL İŞLEMCİSİNDE SAMSUNG’UN 10NM İŞLEM TEKNOLOJİSİNİ KULLANACAK

 

Quick Charge 4 ile beş dakika şarj edilen bir akıllı telefon, en az beş saat daha fazla kullanılabilir.

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), iştiraki Qualcomm Technologies'in yeni nesil hızlı şarj teknolojisi Qualcomm® Quick Charge™ 4'ü geliştirdiğini duyurdu. Quick Charge 4, yeni nesil Qualcomm® Snapdragon® 835 işlemcisi ile birlikte sunulacak. Snapdragon 835 işlemcisinin sevkiyatının ise 2017 yılının ilk yarısında başlaması bekleniyor.

Qualcomm Technologies'in hızlı şarj uygulamaları alanındaki liderliği üzerine inşa edilen Quick Charge 4, önceki nesle kıyasla daha kısa şarj süresi ve daha fazla verimlilik sunan üstün bir şarj çözümü olacak şekilde tasarlandı. Normal bir üst seviye telefon kullanıcısı için Quick Charge 4, sadece beş dakikalık şarj ile akıllı telefon kullanımını beş veya daha fazla saat uzatıyor. Qualcomm Technologies'in paralel şarj teknolojisi “Çift Şarj” teknolojisini kullanan kullanıcılar, Quick Charge 3.0 ile kıyaslandığında yüzde 20'ye kadar daha hızlı şarj ve yüzde 30'e kadar daha fazla verimlilik elde edebiliyor. USB Type-C ve USB-PD desteği de sunan Quick Charge 4, böylece endüstrideki en fazla kablo ve adaptör çeşitliliğini de destekleyen bir şarj çözümü haline geliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Qualcomm Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alex Katouzian, “Mobil cihazlar; yetenekleri ve özellikleri arttıkça, insanlar tarafından daha çok kullanılıyor. Bu nedenle tüketicilerin hızlı şarj çözümlerine talebi tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Yaklaşık 15 dakika veya daha az bir sürede pilin yüzde 50'sini şarj eden Quick Charge 4, bu talebi karşılamak için tasarlandı. Böylece kullanıcılar, bütün gün şarj kablolarına bağımlı olmaktan kurtuluyor.” dedi.

Quick Charge 4, Qualcomm Technologies'in benzersiz güç yönetim algoritması INOV'un (Optimum Voltaj için Akıllı İletişim) üçüncü sürümünü de kullanıyor. INOV'un bu sürümünde, endüstride ilk kez gerçek zamanlı termal yönetim özelliği kullanılıyor. Bu özellik sayesinde termal şartlar dikkate alınarak otomatik bir şekilde optimum güç transfer seviyesi belirlenip, seçilerek gelişmiş şarj optimizasyonu sağlanıyor.

İçeride ve dışarıda en uygun şarj deneyimini sunmasının yanı sıra Quick Charge 4, hem adaptör hem de mobil cihazlar için gelişmiş güvenlik özellikleriyle de geliyor. Birçok seviyede uygulanan güvenlik; pil, sistem, kablo ve bağlantıları korurken tüm şarj süreci boyunca voltaj, akım ve ısı ölçümünün daha doğru bir şekilde yapılmasını mümkün hale getiriyor. Ek koruma katmanı ise pilin aşırı şarj olmasını önlüyor ve her şarj döngüsünde akımı düzenliyor.

Optimum Quick Charge 4 performansı için Qualcomm Technologies ayrıca en yeni güç yönetim entegre devreleri (PMIC) SMB1380 ve SMB1381'i de duyurdu. Düşük direnç, yüzde 95'e varan üst verimlilik ve pil diferansiyel algılama gibi gelişmiş hızlı şarj özellikleri sayesinde SMB1380 ve SMB1381, 5V USB Type-C veya yüksek-voltaj kaynaklarından daha hızlı şarj sunarken 0.8mm incelik ile ultra-ince mobil cihazları destekleyen bir şarj çözümü olarak öne çıkıyor. SMB1380/1'in 2016 yıl sonundan önce pazara gelmesi bekleniyor.

Quick Charge uyumlu 100'den fazla mobil cihaz ve duvar/araç adaptörleri, pil grupları, docking istasyonları gibi 300'den fazla benzersiz aksesuar ile Quick Charge ekosistemi hızla büyüyor. Toplamda 600 milyonu aşkın mobil cihaz ve aksesuar Quick Charge teknolojisini destekliyor. Bu büyüyen ekosistem, müşterilerin daha uygun fiyatlarla çok çeşitli hızlı şarj çözümlerine sahip olmasını da sağlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HONDA FARKLI SİLİNDİR HACMİNE SAHİP MOTOR PATENTİNİ ALDI

@can #OtoSeyir
Honda farklı silindir hacmine sahip yeni bir içten yanmalı motor tasarımının patentini aldı. Yakıt tasarrufuna yönelik olarak geliştirildiği düşünülen motorun detayları haberimizde.
Japon patent ofisi veritabanında Honda'ya ait yeni bir içten yanmalı motor patentine rastlandı. Patentte yer alan çizimlere göre motorun her silindirinin farklı strok değerine sahip olduğu dolayısıyla her silindirin farklı bir hacimde olduğu görülüyor.
Günümüzdeki 4 silindir 2.0L bir motordan örnek alırsak her biri 500cc olan silindirlerden 500cc,1000cc,1500cc ve 2000cc'lik ateşleme durumlarına göre yalnızca 4 farklı seçenek elde edilebiliyor. Ancak yeni patente baktığımız zaman her silindirin az da olsa farklı hacimde olması nedeniyle bu seçenek sayısı 15'e ulaşıyor. Yani aracın o anki durumuna bağlı olarak silindirlerdeki ateşlemeyi açıp kapayarak 15 farklı kombinasyonda motorun çalışmasını sağlamak ve istenilen anda performans veya yakıt tasarrufu sağlamak mümkün.
Bütün bunların yanında patent dosyalarında bu sistemin sıralı 2,3 ve 4 silindirli ve V6 motorlarda nasıl çalışacağı da belirtilmiş durumda. Akla ilk olarak yakıt tasarrufuna yönelik olarak geliştirildiği düşünülen sistem için Honda tarafından ne amaçlı geliştirildiğine dair henüz bir bilgi gelmemiş durumda.
Kaynak: donanımhaber.com

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap