ETS 2 Tesla Semi Truck Modu

Bugün youtube'da denk geldim bu moda. Tesla tırını baya güzel aktarmışlar. Şuan modda bulunan özellikler:

-1 İç dizayn
-2 Kabin
-2 Jant Kapağı
-2 Direksiyon
-2 Şasi
-2 “Motor”
-2 Şanzıman
-İç Aydınlatma
-2 Dorse
-Kabin içerisindeyken motor çalıştırıldığında kapanan kapılar animasyonu.

 

Motor sesi güzel elektrikli bir motor sesi gibi. 920 beygirlik bir canavar var. Hızlanmaları vs baya uçuruyor. Tırı Volvo satıcılarından alabiliyorsunuz. 1.31.x ile uyumlu diyorlar. Ben 1.31 de kullandım çalışıyor. Alt sürümlerde durum nasıl bilmiyorum o yüzden.

Eksik yanları olarak bence kabindeki gösterge fazla detay içermiyor. Orada gereksiz denilebilecek statik şeyler yerine ihtiyaç duyulacak yeni şeyler koysalar daha iyi olurdu.

 

İndirme Linki: https://ets2.lt/en/tesla-semi-truck-with-trailer-2019-ets2-1-31-x/

 

Ekran Görüntüleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arduino Mini CNC

Birkaç hafta önce ilk denemelerimi paylaşmıştım. Dün itibari ile artık projem tamamen bitti diyebilirim. Peki neler yaptım:
İlk olarak şasesi için elime geçen eski dvd sürücülerini kullandım. Bunların içerisinden kızaklı bir sistem ve bunu hareket ettiren step motoru kullandım. Proje için x,y ve z eksenlerine 3 adet dvd sürücüsü gerekiyor. Bunlardan Y eksenini tahta bir parçanın üzerine vidaladım. X eksenini ise biraz yükseğe ve Y nin biraz üzerine doğru konumlandırmam gerekiyordu. Bunun için ise elimdeki jenga parçasını kullanarak metal kısmı yükseğe sıcak silikon ile sabitledim. Bu kısımda tamam. Z ekseni için ise bu parçayı(kızaklı parça) X eksenine montelemem gerekiyordu. Nasıl yapsam etsem derken kenarda atıl duran hdd soğutucusu gözüme çarptı. bu iş için biçilmiş kaftan gibiydi. Kızaklı kısmı hdd soğutucusunun kenarları ile eşitleyerek yine sıcak silikon yardımıyla sabitledim. Soğutucunun X eksenine sabitlenecek kısmını ise delerek vidaladım. Z eksenine kalem vb. koyabilmek için yine bir jenga parçasını kızaktaki hareketli kısma sıcak silikon ile yapıştırdım. Bunun üzerine de ince bir delikli pertinaks parçası kesip yapıştırdım ki kalem biraz daha stabil durabilsin. Şase kısmı bu şekilde tamamlanmış oldu.

Elektronik kısmı için ise aliexpress'den 3 adet step motor sürücüsü modülü(EasyDriver diye geçiyor) sipariş etmiştim. Modülü de arduino ya bağlayıp ilk testlerimi yapmıştım fakat ortalıkta çok fazla kablo karmaşası breadboard filan bulunuyordu. Bunu aşmak için ise delikli pertinaks üzerine küçük bir modül hazırladım. Motor sürücülerin güçlerini alabileceği bir modül. Böylelikle az da olsa kablo karmaşasını hallettim. Modülü bir tahta parçasına sabitledim. Çünkü kullanırken ısınmalar oluyor ve az da olsa soğutmak için o hdd soğutucusundaki fanlardan birini bu tahta parçasına monte ettim. Bu parçayı da arka tarafa sıcak silikon ile sabitledim. Hemen yanına da arduinoyu sabitledim ve proje son halini aldı. Bütün bu sistemin gücü için ise bir power supply kullandım.

Yazılım kısmında hiçbir şey yapmadım. Bu tarz sistemler için kullanılan GRBL kütüphanesini yükledim arduino'ya. Kontrolü için ise GRBL Controller programını kullanıyorum.

Minik ama güzel bir proje oldu. Aletin çizim alanı yaklaşık 5 cm2. Bu malesef kızaklı sistemin kısa olmasından dolayı. Ama yine de eğitici bir proje oldu benim açımdan. Artık daha büyüklerini yapmaya hazırım 🙂 "TeknoSeyir" çıktısı alırken video çekeceğim. Video da yüklenince linkini eklerim. Sormak istediğiniz sorular varsa cevaplayabilirim. #akış #arduino #cnc

Düzenleme: Video https://www.youtube.com/watch?v=71oH0dfaJuo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

LianSheng LS125 Quadcopter

Geçenlerde artık merakımı yenemeyip quadcopter sipariş etmeyi kafaya koymuştum. Ucuz yollu bir şeyler ararken gittigidiyor'da bu ürüne rastladım. Yabancı sitelerdeki yorumları ve kullanıcı incelemelerini okuduktan sonra bu ürüne karar kıldım.

Ürünün boyutlarından bahsedecek olursak 35x35x10 cm boyutlarında. Orta boy bir quadcopter. Ağırlık olarak 900 gram civarında.

Drone'umuz 6 axis gyro'ya sahip. Yani 6 eksenli. 4 kanallı bir kumandası mevcut. Ayrıca tek tuşla 360 derece takla atabilme özelliğine sahip ki bu özellik çok iyi ve kullanırken çok zevkli oluyor. Her yönde takla atabiliyor.

Gelelim çekim mesafesine. Yaklaşık açık alanda 100m kadar bir çekim alanına sahip olduğu söyleniyor. Yükseklik olarak ise kendi deneyimlediğim yaklaşık 30-35m civarı. Drone hafif olduğu için o yüksekliklerde rüzgarında etkisi ile biraz savruluyor haliyle. 50m ye kadar çıkabiliyormuş ki bence de çıkabilir ben daha fazla yükseltmedim rüzgardan dolayı savrulmasını istemedim.

Pervaneleri koruma adına plastik bir çerçeve ile geliyor. Gerçekten koruduğunu söyleyebilirim. 4. kattan toprak zemine düştüğünde bile hiçbir şey olmamıştı. Evin içerisinde de o kadar sağa sola çarptığım halde gayet güzel bir koruma sağlıyor. Ayrıca orta kısımda bulunan şeffaf bölmenin altına koyulan renkli ledler karanlıkta uçuşlarda çok güzel bir görüntü ortaya koyuyor. Bunun haricinde motorların alt kısımlarında da ledler mevcut. ön taraftakiler mavi arka taraftakiler ise kırmızı yanıyor. bu uçarken drone'un yönünü anlamamızda çok yardımcı oluyor. Ayrıca ön kısımda da bir adet beyaz led mevcut.

Gelelim kumandaya. Kumandası 4 kanallı bir kontrolcü. Üzerinde bir lcd ekran bulunmakta. bu ekranda drone'dan anlık bilgiler bulunmakta. Ayrıca bu modelinde desteklediği ama benim aldığım kutuda bulunmayan kamera özelliği içinde kumanda da 2 yönlü bir düğme mevcut. bu düğme ile fotoğraf veya video kayıt yaptırabiliyoruz. Benim aldığım modelde kamera dahil değildi. Kamera dahil olarakta satılıyor. Harici olarakta satın alınabiliyor.

Gelelim en önemli sorulardan birine: Bu alet ne kadar uçuyor? Evet. Drone'un orta boy ve hafif olması nedeni ile çok yüksek kapasiteli bir pili yok malesef. Üzerinde 600mAh lik bir LiPo pil ile geliyor. Bu size yaklaşık 10dk lık bir uçuş süresi sağlıyor. Pil dolum süresi ise yaklaşık 1 saat.

Fiyat olarak ben 125 liraya kamerasız olanı aldım. Kamerayı araştırdığımda aliexpress'de 8 dolar civarına bulmuştum. İlerleyen zamanlarda kamerayı o şekilde sipariş etmeyi düşünüyorum.
Kutu içeriği:
1 Adet LS125 Quadcopter
1 Adet 600mAh Lipo Pil
1 Adet 4 Kanallı Kumanda
1 Adet Lipo şarj cihazı
4 Adet Yedek Pervane
1 Adet Mini tornavida

#akış #hobi #rc #quadcopter #drone

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 90

Asus Strix Glide Speed Gaming MousePad

#akış #Hepsiburada
Evet arkadaşlar hepsiburada'dan 10 lira verip Steelseries Qck mousepad almıştım. Ama firma tedarik edemedik diyip biraz uğraştan sonra yerine bu ürünü teklif etti. Bende kabul ettim.
Ürünün piyasa fiyatı 70-100 lira arasında. Amazonda 37 dolar + kargo. Bana kargosu ile birlikte 15 liraya geldi.
Ürünün boyutları 40x30 cm. Altındaki kauçuk gibi bişey sanırım kayma yapmıyor ama. Üst kumaşı iyi gibi. Daha önce çinden aldığım 1 dolarlık custom mousepad'e göre kayması biraz daha yavaş gibi geldi. Ama çok bir fark yok. Üst kumaşın hissiyatı tabiki çindekine göre çok daha iyi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap