#piano severler bu ismi zaten biliyorlardır ama, yine de hatırlatmakta fayda var.
Ludovico Einaudi, Can Dostum diye türkçeye çevrilen intouchables filminden bilir çoğu. Bazıları da o paris tren istasyonundaki 2 gencin inanılmaz senfonisinden keşfetmiş olabilir. Sonuç olarak, böyle muazzam insanların var olması insanlık için bir umut olduğunun kanıtıdır. Tek temennim, göçüp giden böyle güzel insanlardan sonra yeni nesilde bu boşluğu doldurabilecek insanların çıkması...
https://www.youtube.com/watch?v=JbjzPKTfjlc
https://open.spotify.com/artist/2uFUBdaVGtyMqckSeCl0Qj

Ludovico Einaudi

Pianist and composer Ludovico Einaudi was born in Turin, November 23, 1955. His mother, also a pianist, would play for him as a young child, planting the seeds for what would become a fruitful,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.amazon.com/gp/product/B01M18UZF5/ref=ox_sc_act_title_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1 yaklaşık 850 dolara geliyor. Bu laptop un yerine şunu al diyeceğiniz önerileri bekliyorum. Öncelik hafiflik ve ssd .

Amazon.com: ASUS ZenBook UX330UA-AH54 13.3-inch Ultra-Slim Laptop (Core i5...

Amazon.com: ASUS ZenBook UX330UA-AH54 13.3-inch Ultra-Slim Laptop (Core i5 Processor, 8GB DDR3, 256GB SSD, Windows 10) With Harman Kardon Audio, Backlit keyboard, Fingerprint Reader: Computers &...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

YouTube'u Giriş Yapılsa Bile Material Design Olarak Kullanma

YouTube yıllardır material design'a geçmeye çalışıyor. Benim sıklıkla gizli sekmede gördüğüm YouTube'un yeni hali çoğu zaman giriş yapılınca eski haline dönüyor. Elle çerez ekleyerek giriş yapılsa bile material design olarak kullanabilirsiniz.

Not: Bu tasarım son halini yansıtmıyor. Benim ilk gördüğüm hali ile şu anki arasında ufak farklar var. Henüz bitmediği belli, ancak eski tasarımda yavaş yavaş bazen bir butonda olsa bile material design görmeye başlamıştım.

Not: Bu görünüm aktif iken YoutubePlus (@ad33p 'ye teşekkürler) ve VideoBlocker eklentileri çalışmıyor.

 • YouTube'da iken geliştirici konsolunu açın. (Klavye kısayolu F12)
 • Console sekmesine gelip aşağıdaki kodu yapıştırıp ENTER'a basın.
document.cookie="VISITOR_INFO1_LIVE=fPQ4jCL6EiE"
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar Can Akbulut' un kilo vermedeki sırrını bilen var mı? Malum, Ramazan'dan yeni çıktık biraz ihtiyacım var gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • kman @kman

  Kesinlikle katılıyorum.
  İlk iki maddeyi biraraya getirip karbonhidrat alımını azalt şeklinde sıkıştırabiliriz ama bu şekilde ayrı yazmanızı da takdir ettim çünkü malum protein ağırlıklı beslenmek ülkemizde herkesin kesesinin yetebileceği bir durum değil ama şeker ağırlıklı beslenmemek (tatlı yememek) herkesin yapabileceği birşey ve şekeri azaltmak/kesmek kendini kilolu görenlerin tartılarında çok büyük fark yaratma potansiyeline sahip.

 • mesalik @mesalik

  110 kilodan 83 kiloya düştüm işin sırrı spor yapmakta ve diyet. Yemeyeceksin bu kadar.
  Gazlı içecekler ve meyve suları yasak. Sadece su ve soda.
  Ekmek yasak sadece sabahları 1 dilim tam buğday ekmeği yiyebilirsin.
  Sabahları Reçel,bal,çikolata(sarelle) yasak. Sadece 1-2 yumurta,peynir, sınırsız domates salatalık,1 dilim bugday ekmeği ve şekersiz çay ile yap.
  Şeker yasak ve şekerli ürünler yasak.

 • Zibrokan @zibrokan

  12 TL'ye gidip Canan Karatay'ın kitabını alın. İyice hatmedin. Oradaki söylenenleri yapın ve kilo vermeye başlayın. Hem de kalıcı olarak. Oradakileri yapmak çok çok basit. Yapıp da kilo veremeyen beni dövebilir.

 • Serdal Kam @serdalkam

  Ya sırra felan ihtiyacın yok, karışık bi iş değil.
  1-Sağlıklı beslen
  2-Spor yap

Radxa Rock

Tekrar selamlar, Ürünler elime ulaştı genel bir değerlendirme daha yapmak gerektir. Epeyidir deniyorum ama yazma fırsatım olmadı. Geçen yazıya, sipariş süreçlerini soranlar oldu bu yüzden o kısmı ayrıca yazıyorum. Başlıklardan vererek yazmaya çalıştım. Bu kısımlar ilginizi çekmiyorsa atlayabilirsiniz.

--------------------------------
# KARAR VERME AŞAMASI
--------------------------------
Aslında gönlüm Raspberry-pi'deydi ama hem işlemcisi hem de RAM'i çok az geliyordu. Bu kapsamda RAM'i 1 GB olan bir modeli var mı (modelC) veya çıkacak mı diye aramaya başladım. Radxa'yı bu sayede buldum: Tek kart bilgisayarlar için Wikipedia'da bir karşılaştırma sayfası buldum, ürün burada gözüme çarptı, hemen bir youtube kontrolü yaptım. Ürünün özellikleri benzerlerine göre çok yukarıdaydı ve hemen sipariş etmeye karar verdim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_single-board_computers

--------------------------------
# SİPARİŞ AŞAMASI ve SİTE SEÇİMİ
--------------------------------
Sonrasında birkaç güvendiğim siteye baktım. Ürünün fiyatı çoğu yerde aynıydı. Ürün ve firma yeni olduğu için kalite vb sıkıntılar yaşayabileceğimden endişe ettiğim için direk üreticiden almak daha mantıklı geldi. Hem bu sayede biraz daha fazla para kazanırlar ve biraz daha yatırım yaparlar. Sayfasında kendi tavsiye ettikleri satıcılar var, içlerinde Seedstudio var, site 50 doların üzerindeki siparişleri bedava gönderiyor. 10 Dolar tasarruf yapmak için kullanabilirsiniz. Ben kendi sitesinden aldım ve PAYPAL kullandım. 2 tane cihaz ve bir şarj cihazı bana 225 dolara mal oldu. Cihaz başı 10 dolar normal posta ücreti ödedim. Türkiye'de olmadığım için bir sıkıntı olmadı. Türkiyeden sipariş verecek arkadaşların tek cihazdan fazlasını sipariş vermemelerini tavsiye ederim. 100 Euro sınırını aşar ve direk gümrüğe takılır, uğraşırsınız.

http://www.seeedstudio.com/depot/

--------------------------------
# ULAŞIM & TAKİP
--------------------------------
29.04.2014'de siparişi verdim elime 22.05.2014 tarihinde ulaştı. Siparişte sonra Radxa firması bana bir takip numarası verdi. Çok profesyonel olduğunu söyleyemem, takip için bana gönderdikleri referans site TNT'nin adresi idi ama tabii ki TNT ile göndermemişlerdi, Referans numarasından Singapore post olduğunu anladım ve oranın sitesinden takip ettim.

03.05.2014 tarihinde kargonuz alınmıştır diye mesaj çıktı. Aradaki 4 günde (hafta içi) ne olduğunu bilmiyorum.

Sonrasında ülkenize gönderilmiştir mesajı çıktı. Sonrasını İtalya'nın posta sitesinden takip ettim. Neredeyse 1 ay sonrasında ürün elime ulaştı.

Status Date Status Description
03-05-2014 Received from Customer
05-05-2014 Despatched to overseas (Country code: IT)
15-05-2014 Arrived at overseas (Country code: IT)
22-05-2014 Product Delivered (Country code: IT)

--------------------------------
# KUTU AÇILIM DENEYİMİ
--------------------------------
Nette kutu açılmı videosunu bulabilirsiniz. Linkini tekrar paylaşacağım. Kendim çekmedim ama 1-1 aynı geliyor. Hiçbir hasar yoktu. Şeffaf kutusunun montajı bir 5 dk alıyor. Ama düşündüğümden daha kalın ve sağlam. Sanırım bir kez montaj ettikten sonra bir daha çıkarmazsınız. Üst kapağı menteşeli olarak açılır yapmışlar ayrıca tüm giriş çıkışlara denk gelen yerleri de boşluk bırakmışlar. Yani cidden dört dörtlük bir kılıf olmuş. Diğer ürünlerde bir de kılıf için para harcayacağınızı unutmayın.

İçinden çıkanlar : Cihaz + Elektrik kablosu + wifi anten + şeffaf kılıf

Önemli Not: Adaptör çıkmıyor. Cihaz 2A'e cidden ihtiyaç duyuyor. Normal telefonlarınki ile belki çalışır ama CPU+GPU yüklenince cihaz kitlenebilir veya sorun yaşayabilirsiniz. Bir tablet şarj cihazı gerekiyor.

Cihaz resimdekinden de kaliteli gözüküyor. Kartın tasarımı güzel. Hiçbir soğutucusu yok, belki cpu'nun üstüne pasif bir soğutucu eklenebilir. Bu konuda yoğun kullanacak kullanıcılara (1080 film izleyeceklere) tavsiye ederim. Bazı kullanıcılar fan bile eklemişler ve cihazın üzerinden beslemesini yapmışlar. Hatta yazılım ile açılır kapanır bile yapılabilir. 🙂 Epeyidir soğutucu olmadan kullanıyorum; hiçbir sıkıntı olmadı. Ama ufak bir pasif soğutucudan bir zarar gelmez. Yakında takmayı düşünüyorum.

Ben direk bir HDMI kablosu taktım, bir de mouse ile direk TV'ye bağladım. Cihazın güzel yanı bu, direk çalışmaya hazır geliyor. Sizi yeşil bir RADXA yazısı ve Android 4.2.2 karşılıyor. Artık gerisi bize kalıyor. Kendi deneyimlerimi paylaşayım.

--------------------------------
# ANDROID
--------------------------------
Cihaz tam bir android deneyimi sonuyor. İlk açışışta cihaz 720P'de modunda başladı fakat ayarından 1080P ye hiçbir sorun yaşamadan çıkardım. Bir android tabletin her şeyini sunuyor, Google'ın tüm hizmetleri çalışıyor, hatta cihaz direk boot'lu geliyor. Android açısından tam bir bitmiş ürün diyebiliriz. Hiçbir şey gerekmiyor. Cihaz android ağırlıklı hazırlanmış. 1GB kadar alanda Android çalışıyor, ayrıca 4GB kadar bir alanda SD kart gibi tanıtılmış. Bunun üzerine sizde SD kart takabilirsiniz, SD kart 2 diye görüyor. USB bellekleri denedim. En krıtik konu 1TB'lık USB3 taşınabilir 2,5'luk harddiski hiçbir ek güç kaynağı gerektirmeden tek USB üzerinden taktım ve çalıştı. Tabii ki cihaz USB3'ü desteklemediği için hızı USB2 hızında kaldı fakat filmleri izlemek için yeterli oluyor.

OTG kablosu denedim sorunsuz çalıştırdı. Üzerine çeşitli cihazlar ekledim.2 tane USB zaten var fakat OTG'nin çalıştığınız da denemiş oldum.

FAT32 ve NTFS sıkıntısız çalıştı fakat exFAT'i tanımadı. Belki Android'in ileriki versiyonlarında veya ek yazılım ile destek gelir bilemiyorum.

Birçok uygulama kurdum ve denedim açıkçası hiçbir sorun yaşamadım. Android ARM mimarisine daha uygun olduğu için sıfır sorun ile kullandım. Antutu banchmark yazılımını kurdum ve çalıştırdım. 18.500 gibi bir puan aldı. Samsung S3'den bir tık daha iyiydi karşılaştırmalarda.

Birçok kişinin merak ettiği 1080P video çalıştırdı mı sorusu var? VLC ve MXPLAYER deneyerek, donanımsal codec ile 1080P 4-5 tane filmi taşınabilir hard diskin üzerinden denedim; hiçbir sıkıntı olmadan çalıştı. Alt yazı vb şeyler zaten androidin özellikleri bunları söylemeye gerek yok sanırım. Ses için HDMI'dan transfer edebiliyor ayrıca Optik ses çıkışı da mevcut. Şu anda optik bir ses sistemim yok ancak 1-2 ay sonra İstanbul'a döndüğümde deneyebilirim. Unutmadan, Optik için 5+1 desteği yok sadece stereo olarak çıkış veriyor diye bir not var belirtmiş olayım. Normal stereo kulaklık çıkışını test ettim çalışıyor.

Oyun konusunda çok emin değilim şimdilik birkaç oyun denedim sorunsuz çalışıyor ama bazen hafif bir yavaşlıyor gibi... Benim tavsiyem oyun oynamak isteyenlerin OUYA ne NVIDIA SHIELD gibi bu iş için yapılmış ürünleri almaları yönünde. Teknoseyir'de ikisininde incelemesi var.

Evet gelelim linux kısmına, uygulamalar altında bootubuntu diye bir uygulama var bastığınızda cihaz yeniden başlıyor ve linux olacak açılıyor. Şu kısım çok önemli siz istemediğiniz sürece ürün siz hangi modda kapatırsanız o modda açılıyor. Yani aç kapat yaptığınızda boot ayarları gitmiyor takii siz değiştirinceye kadar. Bu kısmı benim kafama takılıyordu. Linux'de de aynı şekilde boot with android diye uygulama var.

--------------------------------
# LUBUNTU
--------------------------------
Lubuntu için android kadar iddealı konuşamayacağım. Bir problemi yok özellike erver olarak sıkıntısız çalışıyor. SSH ile bağlanıp hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Ben hemen paket yönetimi ile torrent ve vnc server kurdum alet tık etmedi. Ben Lubuntu'yu pek sevmedim, bence bu donanım Lubuntu'dan fazlasını da çalıştırabilecek durumda. Lubuntu çok sade kalıyor ama sonuçta linux olduğu için istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Buradaki en ciddi sıkıntı aletin disk bölümlendirmesi. 8GB'lık içindeki NAND belleğin çoğunluğu android'e gidiyor. Linux için neredeyse 1 gb bir alan kalıyor. Burada biraz uzman olup taktığınız SD kartın üstüne kurulumları yapmanız gerekecektir açıkcası ben bu kadar uğramadım. Torrent için denedim 32 gb'lık USB üzerine sıkıntı olmadan çekiyorum. Bu şekilde sizde kullanabilirsiniz.

Üzerindeki giriş çıkışları ve ledleri denemek için linux tabanını kullandım. shell üzerinden direk olarak basit giriş çıkışları okuyabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. Ben led'ler ile bir deneme bile yaptım. Üzerindeki tüm led'leri kontrol edebiliyorsunuz. Eternet için olanı bile açıp kapatabiliyorsunuz. Gerisi size kalmış daha önceki tanıtımda giriş çıkışlardan bahsetmiştim epeyi zengin bir içerik sunuyor.

Zaman bulduğumda başka bir işletim sistemi kurmayı deneyeceğim internette Ubuntu 14.04'ün kurulumunu anlatan birkaç doküman buldum. Bu kısımda da masaüstü için yine lubuntu anlatılmış... Linkini paylaşıyorum umarım işinize yarar. Elementary OS ile bence çok güzel olabilir ama benim de çok linux bilgim yok çözmek biraz zaman alacaktır.

http://androtab.info/radxa_rock/ubuntu/

Kutu açılımı : https://www.youtube.com/watch?v=69y02SC_7H8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11