JpnTr paylaştı.

R Yazılımı Nedir?

R Yazılımı

R, istatistiksel hesaplama ve grafikler için bir sistemdir. Bir dilin yanı sıra grafikli bir çalışma zamanı ortamı, hata ayıklayıcı, belirli sistem işlevlerine erişim ve komut dosyalarında depolanan programları çalıştırma özelliğinden oluşur.

R'nin tasarımı, mevcut iki dilden büyük ölçüde etkilenmiştir: Becker, Chambers & Wilks’in S ve Sussman’ın Scheme. Sonuçta ortaya çıkan dil S'ye görünüşte çok benzer olsa da, temel uygulama ve anlambilim Scheme'den türemiştir.

R'nin özü, fonksiyonların kullanıldığı modüler programlamanın yanı sıra dallanmaya ve döngüye izin veren bir yorumlanmış bilgisayar dilidir. R'deki kullanıcı tarafından görülebilen işlevlerin çoğu, R dilinde yazılmıştır. Kullanıcının verimlilik için C, C ++ veya FORTRAN dillerinde yazılmış prosedürlere etkileşime geçmesi mümkündür. R dağılımı, çok sayıda istatistiksel prosedür için işlevselliği içerir. Bunlar arasından bazıları doğrusal ve genelleştirilmiş doğrusal modeller, doğrusal olmayan regresyon modelleri, zaman serileri analizi, klasik parametrik ve parametrik olmayan testler, kümeleme ve düzeltmedir. Ayrıca, çeşitli veri sunumları oluşturmak için esnek bir grafiksel ortam sağlayan geniş bir fonksiyon seti vardır. Ek modüller (“eklenti paketleri”) çeşitli spesifik amaçlar için kullanılabilir.

R başlangıçta Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından Yeni Zelanda'nın Auckland Üniversitesi Auckland İstatistik Bölümü'nde yazıldı. Ayrıca, büyük bir grup insan kod ve hata raporları göndererek R'ye katkıda bulunmuştur.

1997'nin ortalarından bu yana, R kaynak kodu arşivini değiştirebilen bir çekirdek grup (“R Çekirdek Takımı”) olmuştur. Grup şu anda Doug Bates, John Chambers, Peter Dalgaard, Robert Gentleman, Kurt Hornik, Ross Ihaka, Tomas Kalibera, Michael Lawrence, Friedrich Leisch, Uwe Ligges, Thomas Lumley, Martin Maechler, Martin Morgan, Paul Murrell, Martyn Plummer'den oluşuyor. Brian Ripley, Deepayan Sarkar, Duncan Temple Lang, Luke Tierney ve Simon Urbanek.

R, https://www.R-project.org/ adresinde bir ana sayfaya sahiptir. GNU tarzı bir telif müsadesi altında dağıtılan ücretsiz bir yazılımdır ve GNU projesinin resmi bir parçasıdır [1].

An itibari ile Microsoft firmasının, Microsoft R Open adı altında, kendi versiyonu da mevcuttur [2].

R'de Kullanılan Veri Yapıları

Veri yapısı, verilerin düzenlenmesi ve depolanması için özel bir form olarak tanımlanabilir. R programlama, vektör (vector), matris (matrix), liste (list), veri çerçevesi (data frame) ve faktör (factor) gibi beş temel veri yapısını destekler [3].

Vektör

Bütün elemanları aynı veri tipinde olan veri yapısıdır. Vektör yaratmak için c() fonksiyonundan yararlanılır.

x<-c(1,2,3,6,8,0)

x<-1:9 veya

x<-c("A","B","C")

şeklinde vektör tipi veri yapısı oluşturulabilir. Aynı şekilde, birden fazla vektör de bir araya getirilebilir.

Matris

Bütün elemanları aynı veri tipinde olan, iki boyutlu veri yapısıdır. Matris yaratmak için matrix() fonksiyonundan yararlanılır.

x<-matrix(1:9,ncol=3, byrow=TRUE)

şeklinde matris tipi veri yapısı oluşturulabilir. Satır ve sütun sayısı nrow ve ncol parametreleri ile belirlenebilir. Eleman diziliminin satırlara veya sütunlara göre olup olmayacağını ise byrow parametresi belirler.

Veri Çerçevesi

Veri çerçeveleri, elemanları farklı veri tipinde ama eşit sayıda olan, çok boyutlu veri yapısıdır. Veri çerçevesi yaratmak için data.frame() fonksiyonundan yararlanılır.

x <- data.frame("SN" = 1:2, "Age" = c(21,15), "Name" = c("John","Dora"))

şeklinde veri çerçevesi veri yapısı oluşturulabilir. Aynı şekilde, satır/sütun sayısı uyumlu olmak şartı ile birden fazla veri çerçevesi bir araya getirilebilir.

Liste

Liste, elemanları farklı veri tiplerindeki değerlerden ve/veya farklı veri yapılarından oluşabilen çok boyutlu veri yapısıdır. Liste yaratmak için list() fonksiyonundan yararlanılır.

x<-c(1,2,3,6,8,0)

y<-matrix(1:9,ncol=3, byrow=TRUE)

z <- data.frame("SN" = 1:2, "Age" = c(21,15), "Name" = c("John","Dora"))

listem <- list(1:2, x, y, z)

şeklinde liste veri yapısı oluşturulabilir.

R için Entegre Geliştirme Ortamları (IDE)

R yazılımı, ara yüz olarak biraz sıkıcı ve zorlayıcı bir yapıya sahip (en azından benim için) bir yazılım. Özellikle veri girişi de sıkıntılı bir yazılım (en azından benim için öyle). Ancak, özellikle temel programlama dillerinde görmeye alıştığımız ve artık vazgeçilmez bir konuma gelen entegre geliştirme ortamları (EGO) R için de hazırlanmıştır. Macbook Pro ve Mac OS da kullanmama rağmen, pek bahsetmeyeceğim ki bazı EGO'ların Mac OS veya Unix/Linux tabanlı versiyonları veya uygun başka EGO'lar da mevcut. Ama, dediğim gibi, sadece Windows versiyonlarından kısaca bahsedeceğim.

R Studio

R Studio, adı en çok duyulan EGO'dur muhtemelen ama ondan önce var olan EGO'lar da mevcuttur (örneğin, Tinn-R gibi).  R Studio, R'nin ara yüzünü oldukça iyileştirmektedir. En güzel özelliği ise, R Studio'nun döküman hazırlamada sağladığı kolaylıklardır. R Markdown'dan tutunda sunu, html, Word çıktısı verme gibi özelliklere sahiptir. Tabi ki bazı sıkıntıları yok değil ama oldukça iyi bir kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Tinn-R

Bir başka EGO ise Tinn-R'dir. Çok kullanma fırsatı bulamadım ama R dendiğinde adı geçen EGO'lardan bir tanesidir.

R Tools for Visual Studio ve Visual Studio Code

Bunlar da Microsoft'ta ait EGO ve kodlama yardımcısıdır (kaldı ki zaten haberdarsınızdır). Bunu da çok kullanma fırsatı bulamadım ama oldukça iyi olduğu kanısındayım. Çünkü, çoğunlukla Basic kodlayıcısı olduğumdan, pratiklik bakımından memnun kaldığım bir EGO'dur. Ama, Studio Code'a alışabildiğimi söyleyemeyeceğim.

 

KAYNAKÇA
 1. https://cran.r-project.org/doc/FAQ/R-FAQ.html#What-is-R_003f
 2. https://mran.microsoft.com/open
 3. https://intellipaat.com/tutorial/r-programming/data-structures-r-programming/
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  "1997'nin ortalarından bu yana, R kaynak kodu arşivini değiştirebilen bir çekirdek grup (“R Çekirdek Takımı”) olmuştur. Grup şu anda Doug Bates, John Chambers, Peter Dalgaard, Robert Gentleman, Kurt Hornik, Ross Ihaka, Tomas Kalibera, Michael Lawrence, Friedrich Leisch, Uwe Ligges, Thomas Lumley, Martin Maechler, Martin Morgan, Paul Murrell, Martyn Plummer'den oluşuyor. Brian Ripley, Deepayan Sarkar, Duncan Tapınağı Lang, Luke Tierney ve Simon Urbanek."

  Google Çeviri ile çoook komik (üşengeçlik, yoksa oturur çevirirdim)...

  Hata fark ederseniz, lütfen iletiniz.

Amatör Telsizcilik Nedir ve Neden Önemlidir?

Amatör telsizcilik ülkelerin gelişmişlik seviyesini ortaya çıkaran önemli hobilerden biridir. İçerisinde amatör kelimesinin geçmesine rağmen doğal afet, savaş gibi acil durumlarda iletişim sürekliliğini sağlayabilmek için en temel gereksinimlerden biri telsiz haberleşmesidir. Bu sebepten dolayı ülkemizde de gelişmiş telsiz istasyonları bulunmaktadır. Amatör telsizcilik lisansı  A, B ve C olmak üzere 3 sınıfa ayrılmaktadır. Sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı amatör telsizcilik belgesi almaya hak kazanırlar.

A sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz istasyonları’nın Tablo-1’inde belirtilen tüm frekans bantlarında, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar,

B sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz istasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirtilen frekans bantların, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar.

C sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirlenen Spektrumun bir bölümüne düşük güç seviyelerinde kısıtlı erişimi sağlar

 

Kullanışlılık açısından A sınıfı amatör telsizcilik belgesi alınması önerilmektedir. A sınıfı amatör telsiz belgesi alabilmek için sınav sonucunuzun en az 75 olması gerekmektedir. Amatör telsizcilik sınavlarını kıyı emniyeti genel müdürlüğü yapmaktadır. http://www.kiyiemniyeti.gov.tr/userfiles/file/AmatorTelsiz/sorubankasi.raradresinden soru bankasını indirerek sınava hazırlanabilirsiniz. Ankara, Antalya, Bartın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, İzmir, Kayseri, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ ve Trabzon şehirlerinde amatör telsizcilik sınavlarına girebilirsiniz. Amatör telsizcilik konusunda daha detaylı bilgi almak için https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/telsiz_mudurlugu adresini ziyaret edebilirsiniz. Amatör telsizcilik sayesinde morse alfabesini de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca amatör telsizcilik kulüplerine katılarak etkinliklerde farklı insanlarla tanışarak kendinizi bu alanda daha da geliştirmeniz mümkün.

 

Amatör telsizcilik sayesinde farklı alanlara yönelerek yeni hobiler edinebilirsiniz. Örneğin kullandığınız cihazın antenini değiştirmek/modifiye etmek için araştırma yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Ayrıca cihaz üzerinde de modifiye imkanınız olacağı için elektronik konusunda pratik yapmanıza olanak sağlayacaktır. Amatör telsizcilik konusunda Türkçe ve İngilizce birçok kaynak bulunmaktadır.

http://www.ta1d.com/ , http://www.telsizciler.org/ , https://antrak.org.tr/ , http://www.tamsat.org.tr/tr/ , http://trac.org.tr/ , https://www.radyoamatorleri.com/ , http://www.ta4aws.com bu siteler üzerinden amatör telsizcilik felsefesi, projeleri gibi birçok konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz

kaynak: https://bilgiye.diren.me/index.php/amator-telsizcilik-nedir-ve-neden-onemlidir/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12
JpnTr paylaştı.

Tarayıcı Kıyaslaması | Kullanım Alışkanlıklarına Göre

#tarayıcı #browser #deneyim

#FirefoxQuantum 'un çıkışıyla tüm tarayıcıları tekrar bir deneyip kendime en uygunu bulmaya niyetlendim. Son 1 yılı #Opera ve #YandexBrowser arasında geçirmiştim ve Firefox bahanesiyle #Chrome, #MicrosoftEdge, #Vivaldi 'yi de deneyerek kendimce deneyimlerimi yazdım.

Tarayıcı testi, incelemesi böyle yapılmaz diyenler olacaktır muhtemelen. Amacım bir performans testi, objektif bir benchmark sonucu ortaya koymak ya da tarayıcıları bir teknoloji editörü edasında incelemek değil. Gününü Illustrator, After Effects, Spotify ve tarayıcı arasında geçiş yaparak bilgisayar başında geçiren bir kullanıcı olarak deneyimlerimi ve tamamen subjektif görüşlerimi yazdım. Belki benimle aynı kullanım tarzına sahip olan birileri yararlanır diye düşündüm.

Buraya metin olarak girmenin çok açıklayıcı olmayacağını düşündüğümden özensizce infografik mantığında görseller hazırladım. Bellek kullanımını da görsellere ekledim. Test her tarayıcı da aynı. Benim günlük kullanım tarzımı yansıtacak şekilde tarayıcıda Youtube, Facebook, Teknoseyir ve herhangi bir site 4. site yerine geçecek şekilde Hepsiburada açıkken ve 720p Youtube videosu çalışır vaziyette tarayıcıları gözlemledim. Her tarayıcıda video en az 15 dakika oynadı ve ben bu sırada Illustrator'de çalışmaya devam ettim, arada da girip Google araması, Hepsiburada, Teknoseyir ve Facebook gezintileri yaptım. Siz de yorumlamanızı bu kullanım tarzı üzerinden yapabilirsiniz. Bir fikir vereceğini düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bu kıyaslamaların sonucunda bana en uygun tarayıcıların Yandex, Opera ve Firefox'tan biri olacağına karar verdim. Üçünün de gözümde artıları var. Hayalimdeki tarayıcı Opera'nın kenar çubuğuna, Firefox'un adres çubuğu kişiselleştirme özelliklerine sahip bir Yandex sanırım. Bir süre daha bu üçü arasında gezerim ancak Yandex benim için bir adım önde şu an. Chrome her zaman geri dönüş yapılmayı bekliyor ama artık bir arayüz değişikliğine gidilmesini bekliyorum. Vivaldi çok hoş kişiselleştirme özelliklerine sahip ama maalesef hem performansının çok iyi olmaması hem de çok kalabalık olması beni soğuttu. Edge yukarıda da bahsettiğim gibi kendine çelme takmasa hepsini sollayacak fakat şu haliyle sınıfta kalıyor. Eklenti konusunda da çok kısır. Pushbullet bile yüklenemiyor.

Eminim gözümden kaçan özellikler, kullanım alışkanlıklarım yüzünden adaletsiz davrandığım tarayıcılar, bilgisizliğimle kaçırdığım noktalar vardır. Yazarken konuya hakim biri gibi ahkam kesmek istemedim. Gayet düz kullanım testi gibi düşünün. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Unutmadan sistem özelliklerini de ekliyorum:

HP Pavilion 14

Intel Core i5-7200, 8 GB Bellek, 256 GB SSD, Nvidia 940 MX

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 15
 • M. Galib Uludag @mguludag

  Aynı bende opera ile yandex arasında gidip geliyorum. birinin yapamadığı işi diğeri tamamlıyor hep. yandexde operanın kenar çubuğu ya da oradaki mesajlaşmaları eklenti butonundan açılan popup ile gösteren eklenti olsa operayı bırakabilirim. firefox ise ilk yüklediğimde çöktü 🙂

 • Robin @robin

  Çok güzel hazırlayıp yorumlamışsınız bu arada vivaldiyi 32 bit kurmuşsunuz indirme bölümünde 64 bit hali var onu da denemelisiniz. Şuan vivaldi kullanıyorum baya inceleyip yeni yeni özellikler keşfediliyor biraz detaylı olmuş ve açılıştaki o yavaşlık bende de var hiç sekme olmasa da yavaş geliyor yeni gizli pencere açarken bile var.

  • Doğa @doga

   Teşekkürler. Vivaldi'yi Youtube videolarını falan izleyip biraz daha kurcaladım inceleme sonrasında. İki sekmeyi yan yana açarak çoklu pencere kullanımı yakalamak falan da mümkünmüş. Bakıldığında çok güzel özellikler var ama yazıda da bahsettiğim gibi o kadar kalabalık ki özellikleri fark etmek imkansız. Bir de 64 bit sürümünü deneyeyim bakalım performans nasıl olacak. Alışınca keyifli bir kullanımı olabilir kişiselleştirme özellikleriyle.

 • Gump @runforrest

  Yandex ne yaparsa yapsın zamanında kendini bana zorla kurdurtan ve bilgisayarıma virüs gibi yapışan programlar ile geldiğinden beri yok hükmündedir. Azıma etmişliği var deyimi yerindeyse. Varsayılan tarayıcıya bile yapışıp kendi arama motoruna işlemci çekirdeğinden bağlanmışçasına çıkmak bilmiyordu.

  • Doğa @doga

   Evet o konuda haklısın. Hala pek çok uygulamayla birlikte yükleme talebi gösteriyor Yandex. Her yere reklam vermişler. Pek çok tarayıcıda varsayılan olarak Yandex geliyor. Google'a kafa tutmak uğruna agresif ve itici bir reklam kampanyası yürütüyorlar. Gözden kaçınca tüm eklentileriyle birlikte bilgisayara kuruluveriyor.

 • eSa @esa

  içerik bence güzel olmuş ben statik testlere takılmayan, tam aksine kullanıcı yorumlarına önem veren birisiyim. Yandex benim de dikkatimi çekmişti opera yanına kurdum opera fazla ram tüketmese iyi de bazen çok abartı oluyor tüketim

  • Doğa @doga

   Yazıyı yazdıktan sonra hepsini birer kez daha denedim. Geçen haftayı Edge ile geçirdim ve tam umudum yükselmişken saçma eksiklerini fark ettim. Opera bence son zamanlarda tepetaklak inişe geçti hem vpn kötü çalışıyor hem de performans konusunda hiç iyi değil. Firefox hızlı ama Chrome'dan kalır yanı yok, üstelik eklenti desteği daha zayıf. Sonuçta yine Yandex ve Chrome ikilisi yüklü duruyor. Yandex görsel olarak çok güzel bence. Windows 10 ile de bütünlük halinde. Performansı da gayet güzel, hafif.

  • eSa @esa

   @doga Bizim ülkede duyulmadan önce çok kullanıyordum sonra bir anda bıraktım ama büyük ihtimal geri dönüş yapacağım. Ek olarak anlamadığım nokta var şimdi eklenti kurulu değil ama sağ tık ile reklamın üzerine basıp engelleye biliyoruz bu sanki önceden de vardı yoksa yeni mi geldi ?
   flash içeriğinin engellenmesi gibi seçenekler gelmiş bunları da kullanıyormusun ?

  • Doğa @doga

   @esa Reklam engellemesinde ne demek istediğini anlamadım. Adguard kurulu geliyor tarayıcıda belki direk açılmıştır sende.
   Flash içeriğin engellenmesi açık bence. Bazı sayfalar flash içerik oynatmak istediğinde soruyor oynatıcı kısmında yani izin vermeden devreye girmiyor. Mesela dün Bein Sports'ta maç özeti izlerken önce sordu.
   Sekmeleri alta taşıma, sayfada gezinirken sekmeye tıklayıp üste fırlama, sekmenin sesini kapatma, okuma modu vs çok faydalı özellikler. Eklenti seçeneği de bol.

  • eSa @esa

   @doga adguard kapalı bende ama misal köşede banner var üzerine gelip sağ tıklıyorum reklamı şikayet et seçeneğine basınca direkt engelliyor. Bu galiba anti şok özelliği ile alakalı

  • Doğa @doga

   @esa Evet antişokla alakalı olabilir. Hiç dikkat etmemiştim ben.

  • eSa @esa

   @doga 😀 kaçmaz benden

  • Doğa @doga

   @esa Bakalım uzun vadede memnun kalacak mısın? 1 hafta sonra yeni bir gönderide yorumlarını yazıp beni de etiketlersin 😀

  • eSa @esa

   @doga eskiden chrome yerine yandex kullanıyordum bu sebeple sıkıntı olacağını sanmıyorum ama asıl amacım her platformda ortak bir tarayıcı bulmaktı bunda da eşzamanlama vs olduğu için güzel olacak gibi