Sosyal medyanın özeti...

https://www.youtube.com/watch?v=IABRgZH12YA

Queen - Bohemian Rhapsody Parody (Opinion Rhapsody)

"Opinion Rhapsody" is available on all streaming services iTunes: https://tinyurl.com/y75rvjzg Apple Music: https://tinyurl.com/y75rvjzg Spotify: https://tin...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evrim Teorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - 2

Evrim Ağacı'nın kurucularından Dr. Çağrı Mert Bakırcı ile insanın evrimi ve alternatif teoriler üzerine sohbet ettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 155
 • Mustafa oğuz @mustim71

  Dinimizle uyuşmayan evrim denen safsataya saatlerce neden yer verilmiş anlamadım.böyle hassas bir konunun teknoloji sitesinde olması beni siteden soğuttu.2 bölüm yapılacak kadar önemli ne vardıki bunda.gençler arasında deizmin arttığı bu sorunlu dönemde ateşe benzin dökülmüş resmen.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   adam evrimi bilim zannediyo, sen ne atlatsan boş bunlara. bunlar din karşıtıyız diyemediği yerde evrim üzerinden ya da araplar vs. üzerinden saldırırlar. bunlar müslümansa ben değilim vs derler en son ki zaten bunu dedikten sonra olayı bitirmiştir haberi yoktur.

  • Mustafa oğuz @mustim71

   @gcn senin evrimi kabul etme dayanağın bu salak video mu.bence sen bazı kişilerin kuklası olmuşsun da haberin yok.ALLAH insanı yaratmıştır.bu onun için çok kolaydır maymun yapıp insana dönüştürmesine gerek yok.mantığı da yok zaten.dine tamamen zıt bir şeyi zorla zayıf bünyelere yerleştirmeye çalışıyorlar sende cahilce buna izin verip çanak tutuyorsun.

  • Mustafa oğuz @mustim71

   @gcn evrende hiç bir şey yoktan varolamaz derken nasıl bu kadar emin konuşuyorsun.evreni yaratan yüce ALLAH zaten kuralı kendisi belirliyor.eklemede yapabilir zaten yapmıştır da hiç bir atom kendi başına bir araya gelipte mükemmel bir canlıya dönüşemez.trilyonlarca yıl beklesen dahi solucan oluşmaz.tamamen dini zayıf kişilere alternatif bir şey üretmişler onlarda umutsuzca buna kanıyor.son kelimelerin dindar kişiler için hakaret içeriyor daha fazla yazma istersen.ikimizde düşüncemizi değiştirmeyeceğiz belli.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  evim vs din tartışmalarındaki asıl sorun her bir din mensubunun diğer dinleri dinsizlik olarak algılaması bu durumda evrim tarafı her din için ayrı ayrı çözüm üretemez çünkü amacı bu değil...

 • OptimusPrime @optimusprime

  Beğenmeyen izlemesin, dinci arkadaşların isteğine ya da dünya görüşüne göre kimse yayın yapmak zorunda değil. Youtube da binlerce kanal var, mutlaka kendine yakın olanı bulursun, burada çemkirme amacın ne?

Evrim Teorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evrim Ağacı'nın kurucularından Dr. Çağrı Mert Bakırcı ile evrim ve evrim teorisi üzerine sohbet ettik.

00:47 – Evrim teorisi çöktü mü?
04:56 – Teori, yasa, hipotez nedir?
12:05 – Evrim nedir?
17:38 – Evrim nasıl bilim olabiliyor?
20:27 – Tür nedir?
26:08 – Gözlemlenmiş bir tür değişimi var mı?
33:28 – Fosil kayıtlarındaki boşluklar bir dezavantaj mı?
36:47 – Ara geçiş formu bulunmadı mı?
43:46 – Evrim tamamen rastgele bir şeyin sonucu mu?
50:18 – Göz gibi karmaşık bir organ nasıl evrimleşebiliyor?
55:38 – Evrim bizi daha karmaşık canlılara doğru mu götürüyor?
58:16 – “İlk canlılık nasıl oluştu” sorusunun cevabı evrimin içine giriyor mu?
1:04:32 – Tek hücrelilerden çok hücrelilere geçişte bir basamak var mı?
1:07:54 – Moleküller nasıl doğru yeri bilip oraya gidebiliyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 207
 • Can Yapıcı @canyapici90

  Uzun bir süre bulunamadığı için "God damn particle" yani lanet olası parçacık olarak ismi konmuş fakat argo bulunduğu gerekçesiyle akademisyenler ve bulan bilim adamının editörü tarafından god particle olarak geçmiş. Bunun tanrıyla veya dini bir referans ile alakası yoktur. Ama evrenin oluşum sürecini inceleyen bu kadar merak uyandırıcı ve büyülü bir hikayeye tabi ki inananlar tanrı anlamı yükleyebilir. Ama "bilim tanrının varlığını kanıtladı" vs. bu tür olmayan heveslere kimse kapılmamalı yanlış anlamayın sizin için demiyorum. Gereksiz yere algı karmaşası yaşamasın kimse diye diyorum.

 • Powerhand @kergit

  @fatih_u sanırım herşeyi yanlış anlamak gibi bir huyunuz var.
  ben hamdi bey yanlış yapamaz diye bişey dedim mi ?
  teknoloji ve bilim notlarını yapan adam bilimsel bir konuyu tabiki bu çatı altında ele alabilir.
  dayatma yapıldığını nerden çıkardınız?
  adamlar güzel güzel konuşuyor.
  ateist düşünceyi yaymaya çalışan kim? evrim = ateizm diye bir kural mı var?
  ateizmden bir cümle bile geçmeyen bu konuşmada nasıl iftira atıyorsunuz.
  Siz gülebiliyorsanız takdir ediyorum ama ben sizin kafanızdaki insanları görünce üzülüyorum

 • Can Yapıcı @canyapici90

  Bilimsel konular kendi içinde deney, gözlem, araştırma ve karşılaştırma gibi yollarla ilerler. Evrimsel biyoloji de yüzlerce bilim dalından biridir ve aynı prensiplerle yoluna devam ediyor. Herhangi bir dine mensup herhangi bir kişi bunu kendi dinine aykırı bulabilir ama bu konuda yapacak birşey yok. Bilimsel ilerlemeler din,dil,ırk,mezhep,inanç,kültür gibi etkenlerden bağımsız hareket eder. Dünya'nın düz olmasını isteyen birçok insan olabilir ama bilim böyle istendiği için Dünya düz demez.

  Herkesin dini,inancı,görüşü farklı olabilir. Bilimin her kesimi memnun edip onların istediğini doğrulamak gibi bir fonksiyonu da amacı da yok. Verileri ve araştırmaları ortaya koyar ve ilerler. Isteyen memnun olur istemeyen memnun olmaz ama güneş balçıkla sıvanmaz; kimse bilimsel bir konuya yer verildiği için Teknoseyiri kötüleyemez. Beğenmeyen izlemesin zorla tutan yok bildiğim kadarıyla. Bilimsel konularda bir sürü video paylaştılar kimse gık demedi de şimdi tüm bilim camiasının kabul ettiği bir konuyu şahsi inancınıza ters düşüyor diye sansürlesin mi istiyorsunuz...

 • s.usta @s-usta

  Evrim, sadece doğanın değil kainatın yasasıdır. Her şey hareket halindedir, değişir ve dönüşür. Bizim Alevi kültüründe, felsefesinde bir deyim vardır, "Bütün evren semah döner" diye. İşte tam da kadim toplumların gökyüzünü rasat eden mekanik materyalist bilim insanlarının gözlemine dayanan bu tespit inancımıza bu deyimin tanımladığı şekilde girmiştir. Modern toplumlardaki bilimsel gelişmeler de bu yasayı açıklayan teoriler ortaya çıkarmışlardır. Evrim teorisi Kainatın, Doğanın, canlı ve cansız tüm formların değişim ve dönüşüm mekanizmalarını ve sonuçlarını açıklamaya çalışan bir teoridir velhasıl... Kabul edersin veya etmezsin, senin bileceğin iş. Ama senin de bir parçası olduğun madde yine evrimin kazandırdığı bir özellik olan senin sübjektif yargılarına göre işlemiyor!