Paylaş Paylaş

Thief İncelemesi

Thief serisi, gizlenme tabanlı oyunların atası sayılabilir. Bu klasik oyun aynı karakterle geri dönüyor. Gelişen teknolojinin nimetlerinden de faydalanan oyunu değerlendiriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yunus

  güzel inceleme

 • 0nurKavak

  Bu telif hakları yüzünden mi oyun incelemeleri video oynatarak gerçekleştiriliyor ?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Teliften değil de oynarsak birçok şeyi gösteremiyoruz. Sadece oynadığımız bölümle kısıtlı kalıyoruz. Bir de o bölümde önemli bir şey varsa senaryo ile ilgili, açığa çıkıyor. Bu şekilde yapınca bölümleri nerden aldığım belli olmuyor.

  • Oguz Ceylan @oguz-ceylan

   Bence de böyle daha iyi, oyunu oynadığınız zaman anlatımda sıkıntı oluyordu, 3 4sn kimseden ses çıkmıyor falan, hem Macid ölmek zorunda kalmıyor her oyunda 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben BSC'ye hiç girmedim ne yaptıklarını da bilmiyorum ancak bu yöntem bilgilendirme için en iyi yol. Öteki türlü karakter geliştirmeli ya da senaryosu kıymetli oyunlarda tek bölümde birçok şeyi atlıyorsunuz. Ya da karakterin gelişmiş olduğu ileri seviye bir bölümden göstermeniz gerekiyor ama bu defa da insanların tadını kaçıracak bilgileri veriyorsunuz. Oynarken anlatmak da ayrı bir zorluk. Denediğimiz yöntemler içinde en efektif yol bu. Oyun oynamak için Twitch gibi kanalları kullanmak gerekiyor. İncelemede oynamaya kalkmak verimsiz. Benim görüşüm tabii. O yüzden sadece kendi incelemelerimde bunu uyguluyorum. Diğer konularda zaten yayın çizgimiz aynen devam ediyor.

  • Bora

   BSC'de oyun videosunun üzerine konuşan editörler videoda görünmüyor, Sadece sesleri duyuluyor. Bu yöntem de BSC'nin bulduğu, onlara has bir yöntem değil. Tüm dünyada oyun videosu hazırlayan kişilerin uyguladığı bir tarz... Youtube'da bile bu şekilde video çekip yayınlayan binlerce kullanıcı var.

  • dx486 @dx486

   Kesinlikle çok iyi bir yöntem. Oyunun farklı yönlerini göstermenize ve sakin bir şekilde anlatmanıza olanak tanıyor. Ekip olarak bütün incelemeleri bu şekilde yapmanız iyi olurdu. Teşekkürler @gamsizm

 • şevki aksu

  Macit nerekerdesin seni merak ettik

 • Berkay Özdenoğlu @berky84

  Bunun yerine LP'nin deyimiyle 'Şerrefsiz' yani Dishonored'ı alın.

 • Ziyaretçi

  Ya bu iyi bir oyun, neden bütün oyun inceleme siteleri Thief'e karşı cephe aldı anlamadım. 20 saattir oynuyorum oyunu muhtemelen bir 2-3 saat daha oynarım. Dibine kadar stealth oyunu olmuş, grafikleri iyi, atmosferi iyi.

  İki tane eksiği var, biri mekanlar; haritadaki evler falan birbirine çok benziyor hatta birbirinin aynısı diğeri de sesler. Yakınınızdaki bir adamla uzağınızdaki bir adamın ayak sesleri, konuşma şiddeti size aynı geliyor bu tabii ki bir stealth oyunu için hiç de iyi değil.

  Bir de oyunun PC performansı berbat, bu teknik sorun ne kadar beğenileri etkiler bilmiyorum ama steam forumlarında falan en çok bu yüzden yerden yere vuruldu. 60 fps alırken bile 3 fps alıyormuşsunuz gibi slayt şov şeklinde gösteriyor yeni girdiğiniz yerlerde. Murat bey gtx 560Ti ekran kartıyla nasıl akıcı oynayabildi anlamadım.

 • Bora

  Ben geçmişteki Thief oyunlarını hiç oynamadım. Stealth oyunları da sevmem ama bu oyunun atmosferi bana çok çekici geliyor. Ucuzlayınca satın alırım belki... Grafikleri de ne CoD kadar kötü ne BF4 kadar iyi... Tam olması gerektiği seviyede... İnceleme için teşekkürler.

 • ender ahmet @erdersson

  teknoloji ve nimet kelimelerinin yanyana kullanılması doğru değil bence.

 • sezgin

  yıl olmuş 2014 grafiklere bak, 10 sene öncesinin grafikleri çıkmasaymış daha iyiymiş. Hani grafikler battlefield gibi olsun demiyoruz ama bu nedir ya.

  • Ziyaretçi

   Oyunun grafikleri gayet iyi, bu oyunun grafiklerine kötü diyen adam ya eski nesilde oynamıştır ya da oyundan anlamıyordur, net.

 • Bora Kaymaz

  Görüntüler Cok cok iyi değil ama Çoğu Kişinin Oynayaileceği Bir Oyun Olmuş .
  Thief Sevenler İçin Bence Bir Hediye ..

 • Oguz Ceylan @oguz-ceylan

  FPS oyunlarındaki KARINDAN kameraya alıştık da bu oyundaki o kamera ne öyle ya. Adamın kafasına koysalarmış ya kamerayı Mirror's Edge gibi. O eller niye saçma sapan animasyonlar yapıyor ve neden havada, kim ellerini havada sallaya sallaya yürür gerçek hayatta 😀

 • freshmind @freshmind

  Ana sayfada; videonun resmini, Elder Scrolls Online'da ki ranger yapmayaydınız iyiydi 😀

 • Erdem

  Geçen pazar başladım ve bitirdim oyunu ama çok detaylara girmedim biraz zaman geçsin tekrar çıkacağım işe bulamadığım ganimetleri aramaya 🙂

  Oyun güzel bence... Normalde tek seferde bitirmem oyunları kafam kaldırmaz bir noktadan sonra ama thief'de sakın sakın düşüne düşüne gidebildiğin için yormadı beni.

  Dishonored'i çok seviyorum 2. kez yükleyip oynadığım ender oyunlardandır benzediği doğru fakat oynanış çok farklı dinamikler çok farklı.

 • can

  al eline silahı , vura vura git oyunlara muhalefet ender oyunlardan biri thief serisi ..
  hepsini oynadım kısmet yenisine , eskilerin tek beyenmediğim kısmı canavarlı bölümleridir.
  Sanırım her kesimin tad alma duyusu farklı , ben onlıne sniper yada assasin oyunlarında da pek çok kişinin tabiri caiz ise calakalem ona buna daldığını görmüşümdür .
  Bu da bana acaba ben mi çok değişiğim dedirtmiştir 😀
  tek sıkıntım bu yeni oyun için işlemcim amd 4x4 ve ses sistemi asus ekran üzerinde sadece 🙁 acaba sıkıntı çekermiyim deneyip göreceğim en kısa zamanda ..

 • Serdal Kam @serdalkam

  Bir kerede ben sorayım 😀
  Castlevania LoS 2 incelemesi ne zaman geliyor ?

  • Ziyaretçi

   Macit'e sormak lazım onu, eskiden Teknoseyirde oyun videoları olurdu, önce bizi buna alıştırdı sonra da ortadan kayboldu ya 😀

 • Ziyaretçi

  Stealth oyunu için uzaklara gitmeyin , SAM FISHER diyorum başka da demiyorum 🙂

 • Ziyaretçi

  murat abi hayvanları hiç öldürmeyi denememiş bile.. hayvansever adamın bilinçaltı bu olsa gerek 🙂

 • kbayrak @kbayrak

  Her telden incelemeleriniz mevcut bu da sizi kaliteli yapan en büyük unsurlardan birisi. Başarılarınızın devamını canı gönülden diliyorum, monitörlerimizden hiç eksik olmayın...

 • Rotten Pizza @pizza

  Ne eksik bilmiyorum ama oyun incelemelerinde 1 yıl önceki TS'yi özlüyorum...

 • ziggy

  İnceleme çok keyifli olmuş. Oyunun hakkını da vermişsiniz.

  Master zorluk seviyesinde, no save ve ironman dışındaki bütün custom zorluk ayarları açık 21.5 saatte bitirmişim. Bütün yan görevleri falan da yaptım. Tabii toplanabilir unique eşyaların hepsini bulamadım. Oyunda gerçekten çok fazla gizli yer var. Yani ortalama 20 saatlik bir oynanış sunuyor. Firmaların aynı paraya daha az oyun sattığı bir oyun ikliminde hiç fena değil.

  Overclock bölümü için de gözümüz yollarda kaldı. 🙂

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Çok büyük bir indirime girmezse almam.

 • CK @ck

  Dikkatimi çeken bir nokta var, bende 3 yıllık Asus K53S (1336*768+İ5 2410 2.3-2.93GHZ+GT540M+4gb ram) var. Ben fazla ısınmaması için işlemciyi %40 kısıyorum. 2.3'ten 1.6 GHZ gibi bir seviyede çalışıyor bilgisayar ve işlemcinin tam performans haliyle oyunlarda hemen hemen hiç fark yok, belki fark edemediğim 3-5 fps. Sizlerin de dediği gibi işlemcinin oyun konusunda pek bir etkisi yok ama Core Quad 2.5 GHZ lik işlemci bir oyunda nasıl bir performans kaybına neden olabilir ki ? Tahminen 2008 yılında üretilen bir işlemcinin şimdiki işlemcilerden grafik performansı açısından ne gibi bir eksiği var ?

 • Ziyaretçi

  İncelemeye ilk başta koyduğunuz yanlış resmi kaldırıp onun yerine gerçek Thief resmini koymanız elbette ki gözlerden kaçmadı 🙂

 • ender ahmet @erdersson

  hocam konuyla alakası yok ama geçen gün şöyle birşey başıma geldi.gece video dinlerken (yatağa uzandığım için izlemiyordum) uyuyakalmışım.1 saatlik video idi ve sanırım son yarım saatinde uyumuşumdur.notebook umun ayarlarında 15 dakika sonra bilgisayarımı uyku moduna geçir ayarlaması var idi.sanırım yatağa uzandığımdan 15 dakika sonra pc m uyku moduna girdi.tabi pc uyku moduna girdiğinde ben horul horul uyuyordum 🙂 neyse yaklaşık 2-3 saat uyumuşum kulağımda kulaklık .notebook masada tabi.uyandığımda normal olarak pc uyku modunda idi.açtım.3 tane mi sayfa vardı .bi tanesi video izlediğim sayfa.diğerleride normal sayfalar.işin kötü tarafı elimi pc ye dokunduğumda farkettim.notebook caayııııır cayır yanıyordu.pc nin sol tarafı ateşler içindeydi.fan yeride öyle.niçin böyle birşey oldu ?pc den anlamadığım için çözemedim tabi.acaba uyku moduna girdiğinde fan kapalı iken dinlediğim video hala aktif çalıştığı için mi bu şekilde oldu.cevaplarsanız sevinirim.tabi hemen ilk işim ayarları değiştirmek oldu 🙂
  bilgisayarı uyku moduna geçir: hiçbir zaman. pcmde herhangi bir sorun yok şimdilik.acaba bu fazla ısınmadan dolayı hasar görmüş olabilir mi pc? felaket yanıyordu açıkcası.

 • Bonbreka

  Custom zorluk ayarlarıyla kurtarmışlar oyunu valla, yoksa serinin fanları hepten tefe koyardı yapımcıları.

 • serhat oden @serhatoden

  Merhaba.
  Çıkınca MGS:GZ incelemesi yapacak mısınız?
  Birde 21 mart İnfamaus çıkıyor onun incelemesini ben yapayım mı :)?
  http://psorigins.tumblr.com/

 • GlurDlur

  Açıkçası bu oyundan zaten şu ilk yayınlanan gameplay'indeki (neredeyse olmayan) yapay zekayı gördüğümden beri pek bir şey beklemiyordum ve haklı da çıktım. Yine de biraz şaşırdım denebilir ; oyun düşündüğüm kadar da kötü değilmiş yine de. Ama bence bunu alacağınıza paranızı başka oyunlara ayırsanız daha iyi olur. Eski Thief'leri gayet seven bir insan olarak bu oyunu kimseye tavsiye etmezdim.

 • haydar

  Oyun bir noktadan sonra sıkar gibi geliyor bana...Mekanlar aynı yapılan işler görevler üç aşşa beş yukarı aynı..hep karanlık bir ortam..Açıkcası fiyatının düşmesini bekleyeceğim..

 • nforce

  dishonored ın tam çakması zaten unreal engine 3 ikiside iyice ordan benzemiş eğer hikayesi güzelse oynarım dishonored ı pek sevmedim ama hikayesi oynattı steampunk sevmememe rağmen dlc lerinide bitirdim

 • araba oyunları

  İnceleme için teşekkürler.

 • onur kuran

  İnceleme gayet güzel, elinize sağlık yalnız ilk çıktığı günden beri thief serisini oynamaktan vazgeçmemiş hatta ttlg, komag gibi siteleri takip edip thief dark project ve metal age oyunları için çıkan her fan mission'ı indirip arşivleyen benim gibi thief fanatiklerini tatmin etmekten çok uzak bir oyun. Gerçi aynısını deadly shadows için de hissetmiştim çünkü ilk iki oyun dışında orjinal looking glass ekibinin verebildiği atmosferi sunabilen başka versiyon çıkmadı. Sanırım benim gibi düşünenler var ki 98 ve 2000 yıllarında çıkmış oyunlara (hatta system shock 2 de dahil) halen grafik yamaları, fan görevleri yazıp güncel tutuyorlar. Bu oyun ancak thief ile yeni tanışanları mutlu eder bence, yani "amatörü eğlendirir" 😀 Yine de thief adının yaşaması için olumlu bir olay. Bu türle yeni tanışanlara çok keyifli gelebilir

  • dx486 @dx486

   Ben Dark Project ve Deadly Shadows'u oynamıştım çıktıkları zamanlarda. Her ikisini de sevmiştim. Oynamadım ama incelemeye bakınca bu oyunun da iyi göründüğünü düşünüyorum. Eleştirirken atmosfer farklı demişsiniz bunu biraz daha açar mısınız lütfen?

 • Eray

  Murat Bey oyun açık dünyamı ve hiç gündüz olmuyor mu ??

 • RazzBuzz

  Dost tavsiyesi: The Dark Mod'u oynayın. Hem ücretsiz hem de gizlilik türünde fena olmayan grafikleriyle gerçek bir thief tecrübesi yaşamak isteyen herkese öneririm. :))

 • Erkam Kahraman @makre

  Macit abiden War of the Vikings incelemesi isteriz.

 • dx486 @dx486

  Oyun hakkında olumsuz eleştiriler duymuştum, doğrusu incelemeyi izleyince neyin bu kadar eleştirildiğini anlayamadım. Evet belki grafikler daha iyi olabilirdi, belki mekanlar çeşitli olabilirdi ama şu anki hali de o kadar kötü değil. Aslında bu oyun için en son grafik olması o kadar da önem taşımıyor bana kalırsa. Thief'te senaryo ve gizlenerek ilerlemek, karanlık atmosfer ve heyecan duygusu önemlidir. Karanlık ortamlarda geçer zaten genellikle. Bunda grafikler ne kadar iyi olsa da bulacağınız gece vakti ara sokaklar, karanlık izbe köşelerden fazlası değil oyunun türü ve konsepti gereği...