Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/45

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:55 - SpaceX’in ilk Starship prototipi test sırasında patladı.

09:37 - Satürn’ün uydusu Titan’ın detaylı haritası çıkarıldı, dünyaya çok benziyor.

18:56 - Fizikçiler, evrendeki 4 temel kuvvete ek bir yenisini keşfetmiş olabilir.

26:23 - Evrendeki ilk renk neydi?

32:50 - Bill Gates’in desteklediği firma sadece güneş ışığıyla 1000 derece sıcaklık elde etmeyi başardı.

41:06 - Doktorlar ilk kez bir insanı “bekleme moduna” almayı başardı.

47:16 - Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, müzik gerçekten de evrensel bir dil olabilir. Kendiniz deneyin.

57:19 - Fikr-i Takip: Bilinçdışı ırkçılık eğilimlerimiz. Örtük Çağrışım Testi

01:04:18 - Tükenmenin sınırına gelen kambur balinalardan iyi haber.

01:10:00 - Dizi önerisi Inside Bill’s Brain.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Draftx @draftx

  Thumbnail'deki değişikliği fark edenler?

 • güray @gurayd

  Podcast de sıkıntı mı var?

 • onurkenan @onurkenan

  örtük çağrışım testi ilginç bir yöntem, ölçüm olarak başarısı nedir, değerlendime şekli ne kadar doğru, genele uygulanabilirliği açısından, bir ölçü metodu olarak inceliklerini merak ettim doğrusu. https://implicit.harvard.edu/implicit/turkey/background/faqs.html#faq01 iyice her konuya cevap verilmiş ama gerçekten aldığım sonuç beni tatmin etmedi.. bence ilk alıştırma çağırışımları ve sonra getirdiği örtüştürmeler ile beynimizi programlıyor; ardından yeni çağrışımları yaparken elbette zorlanıyor ve hata yapıyoruz kısmında değilim aslında, çünkü katılımcıların yarısına önce a, diğer yarısına önce b şıkkı veriliyormuş, haliyle sonuç eşit/neredeyse eşit çıkmalıydı diyebiliriz.. benim takıldığım nokta şu, testte hata yaptıkça yavaşlıyoruz çünkü tekrar tekrar kontrol ederek tuşlara basmaya başlıyoruz. Peki değerlendirme yaparken ne üzerinden değerlendiriliyor; işte bu aşamada geçirdiğimiz süre, karar verme süresi.. şimdi diyeceksiniz ki, eh işte, test katılımcılara yarı yarıya uygulanmış, herkes o hataları yaptı.. evet doğru ama test sonucu yorumu çok garip işte asıl. diyor ki: "ya x tipi kişisiniz ya da değerlendirme yapamayacağımız kadar hata yaptınız." -yani değerlendirilemeyecek kıstasta isem niye zorla değerlendirmeye aldığı, ya da değerlendirme sonucunun bu kadar muallak olması; pek alıştığımız sağlık/yaşam bilimleri bilimsel yöntemlerine uygun gelmedi açıkcası. (fen/sağlık alanı testlerimizde de sonuçlar bulut şeklinde çıkınca sonuçları ne yazık ki istediğin gibi yorumlayabilme hatasına düşülebiliniyor, onun için doğru istatistik yöntemini tercih etmek çok önemlidir). aramızda sosyal bilimler alanından olan örtük çağrışım konusuna hakim olan vardır belki, bu tür testlerde şu şu yöntem ile sonuca ulaşıyoruz gibi basit bir iki bilgi yöntem ismi verirse, konuya daha vakıf olacağımız şekilde araştırırız, ya da yavaş yavaş yapılmılmış çalışmaları okuya okuya gideceğiz kaynağa ulaşacağız.. ilginç bir deneyim gerçekten..

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Uzman video konsepti çok başarılı olmuş bence. Diğer türlü bu kişilerin canlı yayında hazır olması ve yayına bağlandı çıktı kısımları sorunlu olabiliyordu.

 • zenitmann @zenitmann

  Uzman konuklar renk kattı yayına test yaptım yerli müzikler çaldı hep ki pek hazzetmem ilkel kabilelerden müzikleri de. Ama programa alışmaya başlıyorum. Biraz Geek olunca kafaya uyuyor galiba.

Benzer Videolar