Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 2019/07

Conarium, PS4 ve Xbox One’a geldi.

Metro Exodus, Crackdown 3 ve Anthem çıktı. Neill Blomkamp’ın Anthem kısa filmi.

Activision- Blizzard, yüzlerce çalışanı işten çıkarmaya başladı.

Blizzard’dan bu sene büyük bir oyun gelmeyecek.

Bu seneki Call of Duty oyununda tek kişilik hikaye modu olacak.

Sony, cross-play konusunda yalan mı söylüyor?

PlayStation’ın başına Jim Ryan geçti. Bu değişiklik ne anlama geliyor?

Hollow Knight: Silksong duyuruldu.

Total War: Three Kingdoms ertelendi.

Starbreeze, System Shock 3’ün yayın haklarını OtherSide'a geri sattı.

THQ Nordic, Kingdom Come: Deliverence’ın geliştiricisi Warhorse’u aldı.

Platinum Games’in yeni aksiyon oyunu Astral Chain, Switch’e özel geliyor.

Göztepe, FIFA 19’la espor sahnesine adım attı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • tolgaaaltas @tolgaaaltas

  Plus'a bu güzel ikili ile veda etmenin güzelliği...

 • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

  Sony geçtiğimiz nesilde Microsoft'tan öyle bir dayak yemişti ki, PS4'ü duyurdukları E3'te bütün bir sunum boyunca 'aman bakın ne kadar kullanıcı yanlısıyız' imajı vermeye çalışmıştı. Pazar payını alınca önceki nesildeki Microsoft'a dönüştüler hemen.

  • Orcun @orcun

   https://arstechnica.com/gaming/2015/07/analysis-sony-pushes-past-50-percent-of-the-worldwide-console-market/
   Ps3 xbox 360'a göre yanılmıyorsam 1 sene geç çıktı, 599 dolarlık fiyatı falan baya bir sene ps3 yerinde saydı. Ama sonra ucuzlattılar, slim şu bu üstüne EXC oyunlar derken sonradan baya topladılar. Yanılmıyorsam ps3 ilk versiyonlaru 499 dolarlık 20 gb birde 60 gb olan 599 dolarlık vardı. Ama xbox öyle değildi, 3 tane modeli vardı en ucuz 250-300 dolar falandı. Core muydu neydi hatta o modeli hdmi yoktu. Dahili hafızası yoktu. O arada microsoft çok kaymağını yedi.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Aslında dayak yedi dediğimiz PS3, Xbox 360'tan 1 yıl sonra çıkmasına rağmen daha fazla sattı. İlk 2-3 sene Sony için zor geçse de sonrasında özel oyunlarla birlikte bir şekilde 7. jenerasyon yarışını yine kazandı.

  • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

   @nuguryurtsever Valla ben yarışı kazandığını düşünmüyorum. Olaya sadece konsol satışı olarak bakarsak o nesilde bence yanılırız çünkü o zamanlar PSN bedavaydı, rakibi ise milyonlarca kişiden aylık ücret alıyordu. Gelir konusunda Microsoft fark atmıştı Sony'ye. Konsola özel oyunlarda PS3 yine 360'tan kat kat iyiydi ve iyi de sattı dediğiniz gibi ama şu anki nesilde PSN'in ücretli olması bile Sony'nin geçtiğimiz jenerasyonda bu pastayı kaçırdığına ne kadar pişman olduğunun bir göstergesi. Dayak yedi derken bundan bahsetmiştim aslında. Ve o zamanlar da Microsoft cross-platform olayına hiç sıcak bakmıyordu, sadece SFIV ve toplasanız bir elin parmaklarını geçmeyecek oyunda PC-Live beraber oynayabiliyordu. Bu yüzden iki firmanın da samimiyetine inanmıyorum, ikisi de elindeki pazar payının gücüne göre hareket ediyor, birbirinden farkı yok.

  • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

   @orcun Dediğim gibi geçtiğimiz nesilde olaya sırf konsol satışı olarak bakarsak yanılırız. Live ve PSN arasında gelir bakımından uçurum vardı. PS3'ün son yıllarında PS+ ile Sony biraz para gördü ama o pişmanlıkla daha PS4'ü piyasaya sürmeden online oynamak için PS+ şartı olacağını duyurdu.

  • Orcun @orcun

   @vitalyscherbo Konsol satışı olarak bakacağız ki elimizde doğru verimiz olsun. Çünkü konsolu olmayan oyun oynayamıyor öyle değil mi ? 😀 Xbox live diyorsan adamlar online oyun için bile ki parasını verip alıyorsun oyunu yetmiyor kanser sistemi getirdiler. Sony'de bedavaydı, plus falan geldi ama çok sonraları gelen birşey. PS plus'ı şart koymasının nedeni aç gözlü ms yüzünden, baktı rakip böyle kazanıyor bende yapayım kazanayım dedi kazanıyordur ama işte olan sana oldu 60 euro dolar veriyorsun online için para alıyorlar. 🙁 Ama bir iyi yanı var f2p oyunlarda sony plus şartı koymuyor online oynatıyor, xbox f2p oyunlarda fortnite işte apex vs. bunlarda bile live alacan diyor, allahtan sony varda exclusive oyun görüyoruz, ps4 rakibe fazlaca fark atmasına rağmen gene de bırakmadılar.

  • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

   @orcun Sony’nin exc oyunlardaki başarısı zaten tartışmaya açık bir şey değil. PS2-Xbox, PS3-360 ve şimdiki nesilde değişen bir şey yok, Xbox’ı tokatlıyor. Ama zaten tartıştığımız şey bu değil. 😀

   Konsol satış rakamları size ancak penetrasyon değerlerini gösterebilir, direkt gelirle bağdaştıramazsınız. Konsolu olmayan oyun alamaz diyorsunuz, doğrudur, ancak iki konsol da zaten 80 milyon civarı sattı, yani oyuncu potansiyelleri aynıydı. Benim dikkat çekmek istediğim nokta, MS’in geçtiğimiz jenerasyonda çok daha ‘başarılı’ (kurnazca da diyebilirsiniz) bir hamleyle online oyunu paralı hale getirmesiyle rakibinden çok daha fazla para kazanmış olması ve Sony’nin buradan aldığı dersle hem online altyapıyı bu nesilde paralı hale getirmesi hem de pazar payının gücünü çirkin bir zorbalıkla kullanması.

  • Orcun @orcun

   @vitalyscherbo Tabi ki ona bende katılıyorum, MS geçen nesilde çok çok daha başarılıydı. O başarıyı keşke one tarafına da getirselerdi, one market all device dediler şimdilerde de xbox'a gelen oyunu pc'e getiriyorlar. E tamam da adam niye konsol alsın ? pc'de oynar geçer. Ondan sonra yok bizim alet tv yerine geçicek tv bilmemne olacak ya oyun konsolu diyemediler gitti xbox'a. 360 çok güzel gitti, one'da ben baya gelişim bekliyordum ama olmadı. Geçen birtane one aldım ps4 pro'nun yanına ama forzayı yarım saat oynayıp bıraktım. Gamepass aldım falan bakıyorum eski şeyler e hepsini oynamışım zaten ? birde oyun eksiltiyor vs. ya bu retro konsol mu yani eski oyunları oynayacağım ? çok kısa bir süre içinde sattım. Ama eski 360 gibi olsaydı o da eskiden ps3'ün yanında duruyordu, ama bu nesilde ps4'ün yanı boş kaldı. 😀

  • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

   @orcun Ben de One alalı tam 1 yıl oldu. Game Pass da olmasa tam hayal kırıklığı olacak. Almak için cidden bir sebep yok, aldıracak oyun yok, olsa da PC'ye de geliyor zaten dediğiniz gibi. One'ın bu hallere düşeceği ilk duyurulduğu E3'te aldığı tepkilerden belliydi zaten. Sunumda NFL ile yaptıkları anlaşmalar, TV özellikleri falan duyurmuşlardı hep, oyun namına çok az şey vardı, onlar da olumsuzdu (2. el alınan oyunlardan ücret alınacaktı hatırlarsanız, sonra geri adım attılar). Sony ise PS4 sunumunda oyunlara odaklandı, oyun paylaşımı ile alakalı çok güzel ve iğneleyici bir video (https://www.youtube.com/watch?v=kWSIFh8ICaA) bile paylaşmışlardı ve oyuncuların gönlünü kazanmışlardı. O günkü manzara şu an pazar paylarında da aynen devam ediyor. 🙂

  • Orcun @orcun

   @vitalyscherbo Ha şöyle olabilir, daha önce hiç konsolu olmamıştır, eski oyunları da merak ediyordur. One alsın oynasın gamepass ile çok mantıklı olur. Ama benim gibi 5 tane 360 eskitmiş birisi zaten oyunlarının içinden geçmişim oynayıp bitirmişim neden oynayayım ? biraz iyi bir pc sahip birisi atıyorum çok iyi olmasa bile 300 400 liralık ekran kartı olsun ( rx460 ) 8 gb ram 5 7 yıllık i5 cpu bile yetiyor gene her oyunu grafik takıntın yoksa oynarsın. Hani konsolu aldıracak bir durum yok.
   İlk one tanıtımında kinect zorunluydu, o olmadan çalışmıyordu, alet 7/24 internete bağlı kalacaktı yoksa gene çalışmıyordu. İkinci el oyun dediğin gibiydi, bizde çalışmaz bir oyun parası daha istiyorlardı galiba. Eeee bu kadar dayatırsan adam kaçar. Birde ilk nesil one kocaman kara kutu bir adaptör var kol kadar içinde fanı var zır zır ötüyor vs. sony hem ps4'ün tipinden hem bu adaptör mevzusundan o ikinci elden yok işte internet gerektirmemesinden vs. vs. vurdu, rakibi avladı resmen.

 • alatriste @alatriste46

  War gaming total war arenayi kapatti, bunuda ben haber vereyim. Betada olan oyun, beklentileri karsilayamadigi icin oyunun fisini cekmisler

 • tricepsius @metino1917

  lp ve murat bey ile birlikte bir crossover gelir mi ? @gamsizm @nuguryurtsever

 • Uğur Yurtsever @ugury

  00:38 - Geçen haftanın anketi: Apex Legends'ı nasıl buldunuz?
  03:39 - Conarium, PS4 ve Xbox One’a geldi.
  08:07 - Metro Exodus, Crackdown 3 ve Anthem çıktı. Neill Blomkamp’ın Anthem kısa filmi.
  18:44 - Activision- Blizzard, yüzlerce çalışanı işten çıkarmaya başladı.
  25:15 - Blizzard’dan bu sene büyük bir oyun gelmeyecek.
  26:19 - Bu seneki Call of Duty oyununda tek kişilik hikaye modu olacak.
  29:31 - Sony, cross-play konusunda yalan mı söylüyor?
  40:10 - PlayStation’ın başına Jim Ryan geçti. Bu değişiklik ne anlama geliyor?
  45:20 - Hollow Knight: Silksong duyuruldu.
  49:44 - Total War: Three Kingdoms ertelendi.
  52:49 - Starbreeze, System Shock 3’ün yayın haklarını OtherSide'a geri sattı.
  58:36 - THQ Nordic, Kingdom Come: Deliverence’ın geliştiricisi Warhorse’u aldı.
  01:03:20 - Platinum Games’in yeni aksiyon oyunu Astral Chain, Switch’e özel geliyor.
  01:06:58 - Göztepe, FIFA 19’la espor sahnesine adım attı.

 • LD3 @lvntd

  Metro Exodus'u ön satışta almıştım ve henüz başlarındayım. Kontrolcünün RB ve LB tuşlarını shift gibi kullanarak dpad ve face tuşlarına bayağı fazla işlev atamışlar. Alışması biraz vakit alıyor.

  Hikaye konusunda söyleyeceklerim oyunun hemen başında olduğu için spoiler sayılmaz. Yer altında yaşayan, dünyada kendilerinden başka medeniyet kalmadığını düşünen insanların durumun böyle olmadığını öğrenince verdikleri tepki nedense çok zayıf geldi bana. Bu çok büyük bir olay değil mi? Ben oyundaki karakterlerden daha çok heyecanlandım açıkçası. Üstelik durumun arkasında bir komplo teorisi vs var. Bizim elemanlar aa öyle miymiş tamam deyip anında işlerine devam ediyorlar gibi geldi bana.

 • softrak @softrak

  Sony böyle bir şirket, isterse her ürün kategorisinde zirveye çok rahat oynayabilecek potansiyele sahipken bu potansiyeli çöpe atıyorlar. Mobilde de benzer durum var ama konsol piyasasında o kadar rekabet olmadığı için daha rahatlar, olsaydı durumu mobildeki gibi olur diye düşünüyorum.

 • BobrekMafyasi @bobrekmafyasi

  Fakir edition açılmış 😀 Tam yola çıkacağım zaman arkadaşlığınız güzel oldu 😀

 • muratuyg @muratuyg

  Müsaadenizle dikkate alırsanız bir eleştiri yapmak istiyorum. Gündem sanki giydirme gündemi, karamsarlık gündemi gibi olmaya başladı. Sony ye giydir, ea giydir, activision, 2k giydir, metro anthem giydir vs. Zaten ülke ve ekonomi gündemi hiç iç açıcı değil sizde hep kötü şeyleri konuşuyor gibi olunca bu eleştiriyi yapmak istedim. Programın uzunluğu olarak bir zorunluluk olmadığını düşünüyorum. Bu tarz haberleri verip üstüne kısa eleştirinizi yapıp geçebilirsiniz kanaatindeyim.

 • Executioner @executioner

  Hollow Knight'in hakkını vermeniz güzel, evet oyun gerçekten başarılı oldu ama bence çok daha fazlasını hakediyordu. Özellikle Türkiye Gaming Camiasında pek kimsenin haberi yok bu güzellikten maalesef. Hollow Knight sadece 2017'nin değil 2010'lu yılların en güzel işlerinden biri benim için. İyiki Team Cherry gibi firmalar var, oyun dünyası EA, Actvision gibi yamyamlara kalsaymış yanmıştık gerçekten. Oyundaki kılıcımızı upgrade eden Nail Master'in hikayesini, Hollow Knight'ın hüzünlü dünyasını her oyunsever görmeli ve yaşamalı 🙂

 • Raistlin @raist

  Üşenmedim oyumu kullandım bu sefer 😀

 • Volkan Yücel @volkanyucel

  Ricanızı dikkate alıp oy kullandım ben de. Podcast olarak yollarda dinlediğim için hep es geçiyordum. Ancak ricacı oldunuz ve bir kez de YouTube'da izledim.

 • Jpage @jpage

  Selamlar, gündeminizi izlemeye ilk olarak geçen hafta başlamıştım. Açıkçası sürekli karamsar bir tablo çizilmesi ve olumsuz eleştirilerin çoğunluğu beni çok yormuştu. Bu hafta ise gümdeme girdiğimde ard arda gene mutsuzluk olumsuzluk gelince maalesef izleyemedim. Bilmiyorum başka izleyiciler bu konu hakkında ne düşünüyor.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Sektörün geneline ilişkin haberleri başlarda konuşuyoruz ve ne yazık ki sektörde de yalan, yozlaşmışlık ve aç gözlülük dışında başka bir gelişme olduğu yok son zamanlarda- ki mesela Activision'ın kaçırdığı vergilere falan da hiç girmiyoruz dikkat ederseniz. Bu karamsar tabloyu yaratan biz değiliz yani, önümüze oyunları koyan; cebimizdeki zor kazanılan paraya talip firmalar. Başkaları bunları gündeme taşımıyorsa bu onların ayıbı. Kaldı ki gündemin devamında da bu karamsar tablonun dışında gelişmeler konuşuldu aslında.

   Neyse, bu hafta sadece oyun içeriğinin kendisine yönelik, nispeten güzel haberler ağırlıkta. Keşke gündemi biz belirlesek de ben sabahtan akşama kadar Planescape: Torment konuşsam.

  • Jpage @jpage

   @nuguryurtsever Cevabınız için teşekkürler. Evet haklısınız gündemi siz belirlemiyorsunuz belki de sektörün bu halde olduğunu gene sizden öğrendim, sizi izlemesem farkedemeyecektim. Diğer izleyicilerin de farketmesi dileğiyle diyelim o zaman. Çünkü ilk izleyiciyi kazanmak her zaman çok zor ve insan bir anda noluyor burada falan demeye başlıyor. Tekrar teşekkürler böyle bir gündem hazırladığınız için. Belki sunum üslubu hafifletilebilir ama bu da zor gözüküyor dediğinize göre.

 • homerusan @homerusan

  Yapılan işin doğası gereği tarafsız kalmak zor. Ya bütün yapımları seveceksiniz, ki bunu hiç istemeyiz, yada şimdiki gibi genel olarak gömeceksiniz... ama bazısını sevip bazısını gömüncede kimisi sizi çok sevecek, kimisi bir daha dinlemeyecek.. Boş verin bence en iyisi böyle, siz gömmeye devam edin ki kaliteli iş talebi artsın. Sizin burada yaptığınız yorumlar, bizim satın almamızı, oda dolaylı yoldan firmaların belki kaliteli işler yapmasını sağlar 🙂

 • homerusan @homerusan

  Activision Blizzard in bir sürü insanı işten çıkarması olayı için ise, şirketlerin yönetiminde kar açıklanıp insan alalım, zarar açıklanırsa insanları işten çıkaralım kadar basit denklemler çalışmıyor. şirket içinde gerçekten ne olduğunu kimse bilemez. Sadece mali tablolardan insan kaynakları stratejisini eleştirmek bana saçma geliyor. lafım size değil genel olarak çıkan bu haberlere 🙂

 • homerusan @homerusan

  "bir düğme varmış , basıyorsun crossplay açılıyor" buna kendi kendime çok güldüm.. sonra tek başıma güldüğüm için üzüldüm...