Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 10: Steam'in mağaza politikası çığrından çıktı

Devil May Cry 5 çıktı.

Steam’in mağaza politikası iyice çığrından çıktı.

Valve’da işten çıkarmalar var. Artifact’in geleceği ne olacak?

Trine 4: The Nightmare Prince, duyuruldu.

Apex Legends, ilk ayında 50 milyon oyuncu barajını devirdi.

Anthem’ın sorunları bitmiyor. PS4’lerdeki çökmelerin ardından BioWare’den açıklama geldi.

EA, bu sene E3 konferansı düzenlemeyecek.

Vivendi, elinde kalan son Ubisoft hisselerini de satıyor.

The Outer Worlds'te “hayatta kalma modu” olacak. Oyundan yeni detaylar var.

Dark Souls serisinin yaratıcısı, bir battle royale oyunu yapmak istiyormuş.

Yakuza ekibinin yeni oyunu Judgment’ın çıkış tarihi belli oldu.

Diablo, GOG’a geldi.

3D Realms, Quake motoru kullanan yeni FPS oyununu duyurdu.

Microsoft, Relic’i alabilir.

The Sinking City’nin ertelendiği kesinleşti.

Cities Skylines, 6 milyon satışa ulaştı.

Sony, PS Vita üretimini resmen sonlandırdı.

Sony Remote Play özelliği iOS’a geldi.

Cloud 9, BMW ile EU LCS Yaz finalleri için sponsorluk anlaşması imzaladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Cok guzel insanlarsiniz be 🙂 💐

 • Erhan M. @erhanm

  Max Payne kardeş özledik seni...

 • Executioner @executioner

  Elinize sağlık gene güzel bir gündem olmuş, plus olmanın ayrıcalıklarından birisiniz. 🙂
  Arka taraftaki Max Payne posteri bile farklı bir hava katmış, Bir iki poster daha koyun böyle, birkaç favori indy oyununz olabilir mesela.

 • Oktay @okt

  Unreal Engine ile yapılan Outer Worlds nasıl bu kadar Creation Engine ürünü gibi gözüküyor

 • Uğur Yurtsever @ugury

  01:24 - Geçen haftanın anketi: Xbox One oyunlarının PC'ye gelmesini...
  05:04 - Devil May Cry 5 çıktı.
  10:38 - Steam’in mağaza politikası iyice çığrından çıktı.
  26:27 - Valve’da işten çıkarmalar var. Artifact’in geleceği ne olacak?
  32:13 - Trine 4: The Nightmare Prince, duyuruldu.
  34:02 - Apex Legends, ilk ayında 50 milyon oyuncu barajını devirdi.
  37:00 - Anthem’ın sorunları bitmiyor. PS4’lerdeki çökmelerin ardından BioWare’den açıklama geldi.
  39:43 - EA, bu sene E3 konferansı düzenlemeyecek.
  42:17 - Vivendi, elinde kalan son Ubisoft hisselerini de satıyor.
  45:24 - The Outer Worlds'te “hayatta kalma modu” olacak. Oyundan yeni detaylar var.
  53:25 - Dark Souls serisinin yaratıcısı, bir battle royale oyunu yapmak istiyormuş.
  55:42 - Yakuza ekibinin yeni oyunu Judgment’ın çıkış tarihi belli oldu.
  57:50 - Diablo, GOG’a geldi.
  01:00:53 - 3D Realms, Quake motoru kullanan yeni FPS oyununu duyurdu.
  01:03:14 - Microsoft, Relic’i alabilir.
  01:05:14 - The Sinking City’nin ertelendiği kesinleşti.
  01:07:58 - Cities Skylines, 6 milyon satışa ulaştı.
  01:09:00 - Sony, PS Vita üretimini resmen sonlandırdı.
  01:10:45 - Sony Remote Play özelliği iOS’a geldi.
  01:12:32 - Cloud 9, BMW ile EU LCS Yaz finalleri için sponsorluk anlaşması imzaladı.
  01:13:50 - Oyunlarda şiddet.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Senin en önden almış olman lazımdı.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  İyi iyi bu seferki gündem kısaymış, uzatmamışsınız. 😛

 • Onur Ertürk @creepy-47

  EA'in bu sene E3'e katılmaması en beğendiğim haber oldu bu hafta, geçen yıl uykumu getirmişti resmen,Outer Worlds'e gelince, yapan Obsidian olunca boynumuzun borcu oynamak 🙂

 • kaptan arkakapı @kaptanarkakapi

  arada bir iki kaçar, tamam da ısrarla söylenince kapattım artık. biz de ilk defa ya da sadece burada duymuyoruz tabii ama teknoseyir yayınında beni rahatsız etti bu b.k ve g.t kullanımı 🙂 hepsini geçtim, ne gerek var?

 • tbpmlk @tbpmlk

  Artifact için asıl güvendikleri her yıl milyonlarca dolar döken DOTA topluluğuydu. Hesaba katmadıkları ise bu topluluğun pay to win'e büyük ölçüde para vermeyecek kişilerden oluşmasıdır. Valve DOTA topluluğunu sağmaya çalışmaktan artık vazgeçmelidir.

  DOTA'da baş göstermeye başlayan lag ve server sorunlarına odaklanacaklarına pay to winlere kafa yormalarını anlayamıyorum.

 • protego @protego

  Hmm E3 Cyberpunk'a kaldı yanı güzel 😀

 • Saylam06 @saylam06

  Bunun podcasti neden çıkmıyor?

 • tolgaaaltas @tolgaaaltas

  Aha tablo gelmiş arkaya.
  Ekleme: Ankara çıkartması yapılsın artık havalar yavaştan ısınıyor. Gerçi Ankara bu belki olmaz: https://twitter.com/josepguardiyola/status/1059774144580120577?s=20

 • LD3 @lvntd

  Tecavüz konulu bir oyuna içten içe karşıyım. Ama bu konuda bir şeyler yazayım diyince, bunu öldürme teması ile karşılaştıran arkadaşların kafamdaki sesleri yazacağım her şeye karşı bir argüman üretmeyi başardı. Sonunda anladım ki bu konu çok kişisel, ucu açık, konuşulup tartışılıp ortaya net bir haklı çıkartılamayacak, bu nedenlerle de özellikle forum ve sosyal medya tarzı yerlerde yazılı olarak tartışıldığında "pisleşmesi" kaçınılmaz bir konu.

  Yine de, tecavüz ya da seksin oyunlarda ancak ve ancak tema olarak kullanılabileceğini, oyunun kendisi olamayacağını, bize oyun mekaniği sunamayacağını, ya da bunu ancak çok kötü yapacağını düşünüyorum. Belki de asıl derdim bu.

  Öldürme, dövüş gibi temalar bize çok temel oyun mekanikleri sunuyorlar. Shooter oyunlarında aslında oyun olarak bizim yaptığımız öldürmekten ziyade nişan almak, kurşundan kaçmak, siper almak, silah geliştirmek ve daha sayamayacağım belki de oyun dünyasının var olmasını sağlayan pek çok temel mekanik. Keza dövüş oyunlarında da yine temel oyun kısmı, yani oyun oynadığımızı hissetmemizi sağlayan şey rakibimizin açık anını yakalayıp atak yapıp puan almak.

  Tecavüz ya da seks teması ise bize bu tarz oyun mekanikleri sunmuyor. Sunması da çok zor. Bu eylemin hangi mekanikler kullanılarak oyunlaştırılacağını düşünmekte zorlanıyorum. Yani mouse'u ne yapacağız, ileri geri oynatıp da ne yaptığımızda oyun oynadığımızı hissedeceğiz? Zorlama bir şey bulunsa da bu iyi bir oyun olur mu? Tema olarak kullanılabilir, evet. Ama işin ana oyun kısmının seks olması zor. Bilenler bilir, eski atari salonlarında Gals Panic diye bir oyun vardı. Bir silüetin üzerine çizgiler çizip altındaki resmi ortaya çıkarırdık ve bu resimler de erotik resimler olurdu. Mesela burda tema erotizm, tamam. Ama işin oyun kısmı böceklere, örümceklere çarpmadan silüetin üzerine çizgi çekmek. Aynı şeyi erotik resimler kullanmadan yapıp Wolfied diye bir oyun da ortaya çıkartabiliyorsunuz. Keza, Dead or Alive'ı da oyun yapan dövüş mekanikleri, kadınların memeleri değil.

  Bu yüzden tecavüzün ya da seksin Steam üzerinde ancak visual novel olarak kalmaya mahkum olduğunu, öteye gidemeyeceğini, çünkü bize oyun deneyimi sağlacak mekanikler barındırmadığını düşünüyorum. Steam'de iyi oyun olsun. Yoksa Google Play'e döner ve bir daha önü alınamaz. Belki de döndü bile. Başta da dediğim gibi, teması ne olsun ya da ne olmasın konusu özellikle online ortamda tartışmakla bitmez.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  gerçekten oyunların bir kaşış alanı olduğunu düşünmek çok zor değil gibi geliyor bence... sonuçta futbol maçına gidip bağırıp-çağırıp küfredip rahatladığını söyleyen insanlar için de aynı şey... ama amaçlı şiddet yada şiddeti bir araçmış gibi belli amaçlar için kullanma düşüncesi bu cidden dediğiniz gibi tedavi gerektiren bir olay...
  öte yandan bu platform ayrımcılığı modern dünyada cidden yeri olan bişey değil... o konsol, bu pc vs. "tarafını seç" "silahını seç" gibi söylemler geçen on yıllarda kaldı bugün böyle bişey insanları parçalamaktan başka bi işe yaramıyor işte çünkü kimse platform fanatığı değil yada olmaması gerektiğini öğrendi çünkü bi dönem çok iyi olan bir platform saçmalayabiliyor...
  bu eski oyunlar yada eski tarzdaki yeniden yapımlar konusunda gerçekten düşüncelerimiz ortak... belki de ortalama 20-25 senedir oyun oynadığımız için eskiyi ve yeniyi bildiğimiz için bize farklı geliyordur bilmiyorum ama işte garip çocuksu bir heyecan doluyor insanın için bi quake, bi duke nukem, doom falan dendiğinde...
  bu el konsolu noktasında gerçek idol nintendo adamlar oyun dünyasında donanımın 2. hatta 3. planda kaldığının bizzat kanıtı... Vita'yı sony bence mobil pazardaki payı uğruna harcadı onlar sandı ki insanlar sony telefonları playstation uğruna benimseyecek ve Vita'nın yüzüne bakılmayacak Vita eğer doğru beslenseydi cidden güzel olurdu...
  bu steam link konusu acayip içimde yaradır çok derin dipsiz küfürlerim var ama dışa vurmuyorum elma bu konuda cidden sıkıntı... apple tv uğruna sanırım herşey... hoş onu da bitiriyorlar gibi... (donanım olarak apple tv)