Thermal Grizzly Conductonaut sıvı metal

ÖNEMLİ NOT : Öncelikle uyarımı yaparak konuya gireyim; Bu ürünü sadece tecrübeli kullanıcılara ve başka çaresi kalmayanlara tavsiye ediyorum ! En ufak bir hatada cihazınız kalıcı olarak hasar görebilir. Ürün, kimyasal sebeplerden dolayı Alüminyum heatsink ile kullanılmamalıdır  .

Sıvı metal, termal macun yerine kullanılan ve çok daha yüksek ısı transferi değerlerine sahip olan bir malzeme. Uzun süredir uygulamayı planladığım ancak cesaret edemediğim bir üründü ancak elimdeki Gigabyte Brix Pro' nun masaüstü  i7 işlemcisi 100 derece üstüne çıkmaya başlayınca başka şansım kalmadı. Uygulaması bir miktar meşakatli ve tehlikeli olmasına rağmen elde edilen sonuç çok tatmin edici. Ürünün kendisini anlatırken, nasıl uygulandığını da görsellerle anlatmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Paket içeriği
1x Sıvı metal tüpü
1x ince uygulama ucu
2x İzopropil alkollü mendil
2x Uygulama çubuğu

Ürünün uygulanacağı işlemci ve heatsink yüzeylerinin izopropil alkol ile tamamen temizlendiğinden emin olarak başlıyoruz.

Sıvı metal, termal macunun aksine iletken bir malzeme olduğundan dolayı, işlemci çekirdeği ve grafik yongası çevresinde gördüğünüz herhangi bir noktaya değerse sonuç facia olabilir.

İlk iş olarak, işlemci ve grafik yongası çevresini hiçbir açık nokta kalmayacak şekilde izole elektrik bandı ile kapatıp, metalin herhangi istenmeyen bir noktaya saçılması riskini azaltıyoruz.

Mercimek tanesi büyüklüğünü geçmeyecek miktarda sıvı metali işlemci üstüne sıkıyoruz. Grafik yongası üzerine istediğimden daha fazlası döküldü çünkü tüpün ayarını kontrol etmek gerçekten çok zor, bu sebepten sıkarken dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.Çevre birimlere saçılma olması durumunda, izopropil alkollü mendillerle dikkatlice temizlendiğine emin olmalısınız.
  Kulak temizleme çubuğuna benzeyen çubuklarla yavaşça eşit olarak metali işlemci yüzeyine yayıyoruz, Görselde görebileceğiniz gibi, eli titreyen bir insan olarak işlemci dışına az da olsa taşırdım ancak izolasyon bantları sayesinde herhangi bir temas oluşmadı. Bantları dikkatlice söküp, heatsink'i fazla oynatmadan monte ediyoruz ve işlem tamam !

Sonuç:
Normal termal macun ile en ufak bir uygulama açılınca 100 derece üstüne çıkan ve saç kurutma makinesi kıvamındaki fan gürültüsü ile ünlü olan Brix Pro, uygulama sonrasında CINEBENCH ' te çoklu çekirdek render testi esnasında  max. 93 dereceye çıktı ki fanlar çok daha sessizdi bu esnada. Eğer heatsink ve soğutucu boyutu tarafından kısıtlanmamış olsa bu değerler daha bile iyi olabilirdi diye düşünüyorum.
Yukarıdaki aşamaları hatasız uygulayabileceğini düşünen herkese tavsiye ediyorum ürünü. Özellikle "Thermal Throttling" sorunu ile boğuşan barebone pc' ler için tam bir hayat kurtarıcı ve muadili yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler