Sony XBA-H1 Hibrit-Çift Sürücülü Kulaklık İncelemesi

Kutu içeriği:

--Kulaklık
--Taşıma çantası
--3 farklı boyutta içi boş kulaklık başlığı
--3 farklı boyutta içi dolu (foamed) kulaklık başlığı
--Kulaklık sarma aparatı
--Yakalık.(Artık adı her neyse, kulaklığı herhangi bir yere sabitlemeye yarayan aparat)
--Garanti belgesi vs.

İlk izlenim:
--Kulaklığı ilk açtığınızda kutusu bir telefon kutusunu andırıyor, gayet premium bir hissi var. Kulaklık biraz ağır sayılır, kablosu olmadan tek bir parça yaklaşık 3.5 gram. Ayrıca boyut olarak da diğer kulaklıklardan ayrılıyor, büyük görünse de kulağa tam oturuyor. Kulak kepçesinden taşıyor ancak bir sıkıntı oluşturmuyor.

Teknik özellikler:

--Çift yollu sürücü sistemi

--5-25.000 hz tepki aralığı

--Empedans: 40 ohm

--1.2m kablo uzunluğu

--Beat Response Control System

Ses karakteri:

--Kulaklığı ilk taktığınızda boğuk bir ses geliyor, kulaklığın burn-in olması lazım. Ancak burn in süresi çift sürücünün de etkisiyle gerçekten uzun. Ben 3 gün boyunca aralıklı olarak çalıştırdım, anca güzel bir ses elde ettim. Elde ettiğim sese gelirsek, gayet dengeli ve detaylar bassların altında yok olmuyor. Basslar gayet tatmin edici ancak Beats kulaklıklar gibi abartılı değil; derin ve detaylı bassları var. Çift sürücünün etkisi gayet bariz bir şekilde belli oluyor ki özellikle davul sesleri rock-metal tarzı müzik dinlerken vokalden muhteşem bir şekilde ayrılıyor, bass gitar ve davulun sesi bile ayrı ayrı duyuluyor, elektro gitarın detayları ise arada yok olmuyor. Yüksek ses seviyelerine çıkılsa bile basslar bozulmuyor. (Beat response control system bu işe yarıyor.) Gerçekten çok yüksek bir tepki aralığı var beni gayet tatmin etti. Farklı tarzlarda müzikler dinlediğim için birçok deneyimim oldu, bu kulaklık hem detaylı müzik dinleyen hem de house-electronic-dubstep-trap dinleyenleri de tatmin edebilecek ideal kulaklık. Ancak kendinize uygun ideal kulaklık başlığını bulmanız lazım, ses karakteristiğini doğrudan etkiliyor.

Ses izolasyonu:

--Aktif gürültü azaltma sistemi olmasa bile çok çok başarılı bir izolasyon var. Odada müzik dinlerken oda arkadaşım bağırsa bile duymuyorum 😀 Aynı şekilde şehiriçi otobüste de insanların sesini duymak imkansız, müziği duyabilmek için çok yüksek seviyelere çıkmaya gerek yok. Yol sesi de neredeyse farkedilmiyor. Bugün yürüyüşe çıktım ve hava gayet rüzgarlıydı, aynı şekilde rüzgar sesini de gayet iyi kesti. Ben ses izolasyonunu gayet başarılı buldum.

Sibilans konusu:

--Evet belli bir miktar sibilans var ancak bu hiçbir şeyi değiştirmiyor, hiçbir şeyden ödün vermiyor zira çok zorlamadan farketmiyorsunuz bile. Ancak yine de çok sık Sagopa Kajmer dinleyen kişilere tavsiye etmem. Onun dışında kesinlikle kafaya takılacak bir konu değil.

Peki fiyatı ne?
--Türkiye'de vergiler dahil 230₺ seviyelerinde bulunuyor. Yurt dışında da daha pahalı. Hiç bakmanıza gerek yok 😀

Sonuç:
--Kulaklık gayet doğal ve detaylı bir ses veriyor. Ayrıca bassları da detaylı ve gayet tatmin edici. Çift sürücü sistemi olduğu için farklı sesleri aynı anda duymak çok daha kolay ve gayet keyif verici. Müziği daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca yanında gelen çok fazla kulaklık başlığı ile kendinize en uygun deneyimi sağlayabilirsiniz. Aktif gürültü engelleme olmasa bile muhteşem bir ses izolasyonu var. Fiyat faktörü ve yurt dışı fiyatlarına bakacak olursak, bu seviyede Türkiye şartlarında alınabilecek en iyi kulaklık budur diyebilirim.

--Fotoğraf çekme imkanım olmadığı için farklı kaynaklardan almak durumunda kaldım.
Kaynaklar: (SonyStory, Head-fi, Gavin's Gadgets)

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler