Samsung Galaxy J5 - 2016

Merhaba arkadaşlar, size Samsung'un  sözde uygun fiyatlı metal çerçeveye sahip Galaxy J5-2016 modelli hakkındaki görüşlerimi aktaracağım.

Telefon bir çok marka gibi basit, küçük bir kutu ile gelmekte. Kutu içerisinden telefon, batarya, 1.5Amper adaptör ve şarj kablosu ile basit bir kulaklık çıkmakta. Tabi birde garanti belgesi ile teknik dökümanlar yer almakta. Aksesuarlar beyaz renkte. USB kablo sert, kalın ve kaliteli yapıda. Kulaklık ise mikrofon barındırmakta. Boyun arkasından dolamak için kulaklığın bir tarafı kısa, diğer tarafı uzun tutulmuş. Düz yapıdaki  kulaklık ihtiyaç durumunda iş görür.

Teknik Özellikleri

 • Chipset: Snapdragon 410
 • CPU: 64 Bit 1,2GHz hızında 4 adet Cortex A53 çekirdeği
 • GPU: Adreno 306
 • Modem: 4G LTE/ 3G modem Cat4 (Micro SIM),
 • Ram: 2GB LPDDR3 bellek
 • Depolama: 16GB dahili ve 256GB’a kadar micro SD kart desteği
 • Ekran: 5.2 inch HD Super Amoled  ekran(282 ppi)
 • Ses: 3,5 mm kulaklıklı mikrofon girişi ve Arkada kamera yanında tek mono Hoparlör
 • Ana Kamera; 13 MP BSI sensör,f/1.9 diyafram, Autofocus, Tek LED flash, , 1080p(30fps) video kaydı,
 • Ön Kamera;5MP BSI sensör, f/1.9 diyafram, Tek LED flash, 1080p(30fps) video kaydı yapabilmekte.
 • Pil: Değiştirile bilir 3100mAh Li-Ion Batarya
 • Bağlantılar: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Glonass, FM Radio, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 4.2
 • Boyutlar: 145.8x72.3x8.1 mm  Metal çerçeve, Plastik arka kapak
 • Ağırlık: 159 gram
 • Renk: Siyah, Altın, Beyaz
 • Yazılım: Android 6(Marshmallow)

Galaxy J5 - 2016 oval köşelere sahip metal çerçeve ile gelmekte. Koyu gri, döküm alüminyum çerçevenin kenarları elmas kesim. Alt ve üst kenarlarda anten çizgileri yer alıyor, Samsung bu çizgileri aynı renk griye boyayarak görünümü güçlendirmiş. Bir Samsung klasiği olarak güç tuşu sağ kenarda üstte doğru sıralanmış. Sol Kenarda ise ses tuşları yer alıyor. Basma hissi güzel olan tuşlara, bastığınız güzel bir ‘tık’ sesi çıkmakta. Telefonun alt tarafında ise ortalanmış bir şekilde MicroUSB portu ile sağında kulaklık girişi, solunda mikrofon yer almakta. Ön tarafta ekranın üzerinde ortalanmış Samsung logosu ve ahize yer almakta. Samsung logusunun sol tarafında ön kamerayı, sağ tarafta sensörler ve LED flaş’ı koymuş. Ekranın altında ise fiziksel eve dönüş tuşu ile kapasatif yapıdaki geri, arkaplan uygulamaları tuşu yer alıyor. Ana ekran tuşu biraz daha büyük olabilirdi. Ve ne yazık ki kapasatif tuşlarda aydınlatma yer almıyor. Gece kullanımı için hafifte olsa bir ışık olmalıydı. Telefonun arkasında ise basit yapıda çıkarılabilir bir plastik kapak yer alıyor. Kamera tipik Samsung modellerindeki gibi orta üst tarafta yer almakta ve sağında tek LED flaş ile solunda mono hoparlör bulunuyor.  Kapak ilk olarak Note3 modelinde gördüğümüz gibi, deri desenli dokulu yapıda olsaydı, telefon daha iyi bir izlenim verebilirdi. Tabi isterseniz piyasada rahatlıkla deri bir kapak veya kılıf temin edebilirsiniz. Arka kapak çıkabilen telefonun pili değişebiliyor. Ayrıca MicroSD kart yuvasına ve Micro SIM yuvası da burada yer almakta.

5.2 İnç boyutundaki HD Super Amoled ekran gerek renk performansı, gerek görüş açıları olarak çok iyi. Parlaklık olarak günü kurtaran telefonda, parlaklık sensörü olmadığın ekranın ışık düzeyini kendiniz elle ayarlıyorsunuz. Bence büyük bir eksiklik. Renk profili olarak sıcak olan telefondaki HD ekran günü kurtarmakta iyi ama detaylı baktığınızda pikselleri sayıyorsunuz. Zaten Amoled ekranların pikselleri daha kalın çepere sahip, normal. Ekran yüksek parlaklıkta ısınıyor. Metal çerçeveden bunu anlıyorsunuz ama ekrana bir uyarı yazısı çıkmadı. Ayrıca açık hava modu ile ekranı biraz daha parlata bilirsiniz. Telefonda ne yazık ki LED bildirim ışığı yer almıyor.

Telefonun ses kalitesine değinmek gerekirse, kulaklık çıkısı ortalama düzeyde, iş görüyor. Ama Arkada yer alan hoparlör yetersiz, güçsüz. Arkada olmasından dolayı da pek randıman alamıyorsunuz. Diğer telefonlardaki altta olsaydı sanki daha iyi olurdu. Samsung telefonda ses ayarların altında çeşitli ekolayzer ayarları koymuş ve ekstra ses seçenekleri koyarak, ses deneyimini zenginleştirmeye çalışmış.

Telefonun kamera performansı orta düzeyde. Arka tarafta 13MP, f/1.9 diyaframa sahip  autofocus kamera yer alıyor. 1080p/30fps vedo kaydı yapabilen ana kamera oldukça iyi çekim yapmakta. Arkada mikrofon olmadığından video kaydı sırasında sesi, konuşma için kullandığınız mikrofon kaydediyor. Video kaydı sırasında telefonunu tutarken mikrofonu kapatmamaya dikkat etmek zorunda kalıyorsunuz. Beraberinde yer alan LED flaş çok aydınlatmıyor ama iş görür. Galaxy J5 2016, ışık kalitesine bağlı olarak, güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Ana kameranın çekim hızı oldukça iyi, düşük ışıkta çok takılmıyor. Odaklanma hızı, donanımına göre çok iyi. Ana ekran tuşuna iki kez hızlı bir şekilde tıkladığınızda , kamer uygulaması yaklaşık 1sn'de açılıyor. Ana kamerayı beğendim ama kamerada HDR veya OIS yok. Samsung ürün sıralaması için telefonun çoğu özelliğini kesmiş. HDR olabilirdi. Ön kamera ise yine f/1.9 diyaframa sahi ve 5MP çözünürlüğünde. LED flaş ile desteklenen ön kamera güzel resimler ve video çekmekte. Ama bir üst düzey telefon kalitesi beklemeyin.Telefon kamera arayüzü basit yapıda. Samsung kamera uygulamasına, Pro, Panoramik, Art arda çekim vb. modlar koymuş.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLbqkN16F2PDlZd1RP9q02dO1XQEPhlVrd

Cihazı yaklaşık bir aydır kullanıyorum.Cihaz Android 6.0.1 sürümü ile gelmekte.Telefonun kullanım deneyimlerime değinmek gerekirse, telefonun arayüzü güzel görünmekte. İkon tasarımları güzel olmuş ve canlı renkler kullanılmış. Zaten tema desteğine sahip arayüz, çeşitli özelleştirmelere izin vermekte.(İkon, yazı boyutu, renk vb.) Telefonun performansı ise giriş sevisi düzeyde. Günlük kullanımda rahatsız etmiyor, oldukça akıcı. Samsung telefon kullanıcıların yabancılık çekmeyeceği telefonda ama bazı kısıtlamalar var. Örneğin çoklu pencere yok, Göz takibi, gibi özellikler yer almıyor. Ekran görüntü alma bildirim çubuğu kısa yollarında yer almıyor. Samsun özelliklerinin  bazıları teknik yetersizlikten, bazılarını ise üst seviye cihazlardan daha düşük olsun diye kesmiş. J5 2016’da Amoled ekran olduğunda siyah ağırlıklı tema kullanılmasını tavsiye edilir. Hem güzel görünüyor, hem de az elektrik harcıyor 😀

Teelfonla beraber Google, Microsoft uygulamaları ve bazı Samsung uygulamaları kurulu geliyor. Samsung Müzik ve Video uygulaması olarak Google'ınkileri tercih etmiş. Samsung kendi uygulamalarını marketten indirmeniz gerekiyor. Kurulu gelen Samsung tarayıcıyı beğendim. Tarayıcdan izlediğiniz videoları uygulamayı arka plana aldığınızda, küçük ekranda oynatmaya devam ediyor. Birde video oynatıcıyı ileri-geri sarma, ses kontrol ve keran cevirme butonlarını koymuşlar. Hoşuma gitti. Keşke tarayıcıdaki videoları Firefox gibi ekranda görüntü olamadan, arkaplanda çalabilse.

Telefonunda yer alan S410 için ise 2GB Ram ile güzel paket olmuş. 720p ekranda oyunları(Asphalt7, Real Racing3, Modern Combat 5 vb.) genelde düşük veya orta ayarlarda akıcımsı oynatmakta. Adreno 306 genelde akıcılık bakımında sınırlarda yer almakta. Telefonun detaylı test skorları aşağıda yer almakta. Günlük kullanımda J5-2016 , sosyal medya ve web için yeterli bir performans sunuyor.

Telefonun pil performansına değinmek gerekirse, 5.2 İnç 720p Super Amoled ekran, Snapdragon 410 ile 2GB Ram ve 3100mAh batarya oldukça iyi bir kullanım süresi sunmakta. Kendi günlük kullanımımda(Wifi, 4G, Bluetooth, GPS aktif, Maksimum parlaklık, 3-4 saat Spotify çevrim içi-dışı müzik, 5-6 ekran açık şekilde video, web, Sosyal medya kullanımı) sabah saat 8’de şarjdan aldığım telefon akşama bana yetmekte. Genelde %15-20’d kalıyor. PC Mark’ın pil testinde(2.0) maksimum parlaklıkta, uçak modunda 6 saat 5 dakika kullanım sundu. Telefonun 3100mAh baaryası, beraberinde gelen 1.5 Amper adaptör ile 2 saat 40 dakikada pili dolmakta. Ayrıca telefonda Ultra güç tasarrufu moduda yer alıyor. Ve batarya değişe bilmekte. Pil performansı oldukça iyi.

Telefonunu genel olarak değerlendirmek gerekirse, telefon önden bakıldığında güzel görünmekte. Ama eline aldığınızda plastik, ucuz arka kapa biraz kalite hissini bozuyor. Performansı ve ekranı günlük kullanım için yeterli düzeyde. Kameraları güzel bir şekilde iş görüyor. Batarya performansını çok beğendim. Ama Samsung telefonun üst modelleri(A3,A5 2016 gibi) tehdit ekmesin diye bazı gerekli özellikleri kısmış. Otomatik parlaklık sensörü, ve kapasitif tuşların aydınlatması gibi temel özellikler olmalıydı. Cihazın fiyatı isi bence ülkemiz için çok yüksek.  1000TL+ gibi bir fiyatı olan telefon, hem teknik özellik hem de segmenti için çok pahalı. Bu fiyata Diğer büyük markaların daha iyi özelliklere sahi telefonları yer almakta.

Telefonun Artıları:

 • Metal çerçeveli, güzel tasarım
 • Uzun pil ömrü ve değiştirelebilir batarya
 • Kamera açılış ve  çekim hızı

Telefonun Eksileri:

 • Parlaklık sensörü, ve LED bildirim ışığının olmaması
 • Kapasatif kontrol tuşlarında aydınlatmanın olmaması
 • Hoparlörün arkada olaması
 • Ucuz hissi veren plastik arka kapak.

 

#Akış #CepTelefonu #AkıllıTelefon #smartphone #inceleme #Samsung #Galaxy #J5-2016 #J5-16 #Snapdragon #Snapdargon410

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler