Apple Store Onarım ve Değişim Ücretleri

Bu yazıyı 12 Aralık 2017 tarihinde yazıyorum. Apple muhtemelen yılbaşı ile birlikte fiyatlara zam yapacaktır. Olurda bu yazıyı gelecekte 2017 yılında falan okuyan olursa https://support.apple.com/tr-tr/iphone/repair/service/pricing adresinden fiyatları tekrardan bir kontrol etsin derim.

Öncelikle yazıma başlamadan önce belirtmek isterim ki Apple kendisi harici orjinal parça satmaz. O yüzden internette, sokakta vs "Abi orjinal ayfon bataryası" diyen çakallara inanmayınız. 


Şimdi gelelim Amasya elmasının faydalarına... 🙂

Apple'ın Ekran, Batarya ve Ücretli Sıfır Cihazla Değişim Ücretleri :

Şu an için tüm iPhonelarda pil ve ekran değişim ücreti aynı. Ancak saçma bir fiyat çizelgesi bana göre. Zira örnek veriyorum iPhone 4 çıkalı kaç yıl olmuş batarya değişim ücreti bu sene çıkan iPhone 7 ile aynı. Kaldı ki iPhone 7'nin ekranının teknolojisi daha yeni. Force touch dokunmatik vs.

Apple iPhone 4S ve 4'ün ekranı kırılırsa ekran değişimi yapmayıp cihazın sıfırını vermektedir.

Ek olarak eğer cihazın kasasında darbe izi, çizik vs var ise Apple ekran veya pil değişimini ücretiyle bile yapmıyor. Parasını verip cihazın sıfırıyla değişim yaptırmak zorundasınız diyor.

Kaldı ki verilen değişim cihazları refurbished olarak tabir edilen daha önce kullanılmış cihazlar. Arızalı iPhonelar müşteriden alınıp arızaları giderilip kasası ve ekranları sıfırlanarak tekrardan müşteriye değişim cihazı olarak sunuluyor.

Apple bunu tüm dünyada yapıyor :

http://www.superhaber.tv/teknoloji/apple-yeniledigi-iphonelari-sifir-diye-kullanicilarina-mi-veriyor/haber-30772

http://www.appleuzmani.net/apple-yenilenmis-cihazlari-icin-sok-iddia/

Sıfır cihazla değişim sırasında cihazınızın hafıza boyutu önemli değildir. 16 GB'ta aynı fiyata değişiyor 64 GB'ta. Renk olarak ayrı renk almanız zorunlu.


Peki ben ekran ve batarya değişimini daha ucuza mal edemez miyim ?

Evet tabiki de daha ucuza ekran ve batarya değişimi yapabilirsiniz iPhone'unuza. Çin alışveriş siteleri bunun için var. 🙂

Ekran için https://tr.aliexpress.com/ öneriyorum. Ekranı alacağınız satıcını profil yorumlarına ve ürünü daha önce satın almış müşterilerin yorumlarını mutlaka okuyun.

Batarya konusunda iFixit'i öneriyorum. Forumlarda orjinal batarya kalitesine en yakın bataryanın bu sitenin sattıkları olduğu söyleniyor. https://tr.ifixit.com/Store/iPhone

iFixit'te nasıl ekran ve batarya değişimi yapabileceğinizde detaylı ve makro fotoğraflarla Türkçe olarak anlatılmış. Orada anlatılanları uygulayarak ev ortamında sizde ekran ve batarya değişimi yapabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Efe @efe

  Ben bataryayı değiştireceğim, ifixit'e baktım. Parça harici 38 dolar kargo ücreti tutuyor. Yani parçayla beraber 80 dolar desen, zaten 280 TL yapıyor. Gidip apple store'dan yaptırmak daha mantıklı.

 • 3dfx @3dfx

  gelecege gitmissin dikkat et 🙂

 • RockandRage @rockandrage

  Yazınızda bir şeyi düzeltmek isterim.Değişim cihazları sıfırlanmış cihazlar değildir.Bu hep yanlış bilinen bir bilgidir.Sıfırlanmış cihazların kodu farklı değişim cihazlarının kodu farklıdır.Liam adındaki robot kullanıcı cihazlarını ayrıştırarak geri dönüşüme sokar.

  Zaten cihazlar 4 temel bileşenden oluşuyor Anakart , lcd , batarya , kasa.Diğer kamera falan ufak tefekleri saymıyorum.Bilinen yanlışa göre Apple kasayı bataryayı,lcd ekranı değiştirecek sonra anakartı çok zahmetli yöntemlerle yeniden programlayacak ki böyle bir şey yok sonra kullanıcılara verecek,Apple o anakartında değiştirir verin zaten.E zaten cihazı komple yeniledi.Ne farkı kaldı sıfır cihazdan.Bu yüzden mantıklı değil.Sıfırlanmış cihazlar bazı ülkelerde store lar üzerinden satın alınabilmektedir.Sıfırlanmış cihazlar yedek parça olarak kullanılmamaktadır.

  Saygılarla

 • SalihKızılkaya @salihkizilkaya

  İphone 7 Plus'un ekran değişim ücreti 520 TL yazıyor. Umarım ben okumayı unutmuşumdur da yanlış okuyorumdur. Daha geçtiğimiz hafta Note 4 cihazımın ekranını 709 TL'ye değiştirdim. Bundan sonra Samsung'a yaklaşmam bile. Zaten fiyatlar neredeyse aynı düzeye geldi gider iPhone alırım bundan sonra.

  • Mustafa @mkyb

   Samsung'un kullandığı Amoled teknolojisine sahip ekranların üretimi maliyetlidir. Buda fiyata yansıyor tabi. Kaldı ki 520 lira orjinal ekranın fiyatı. Daha yeni bir cihaz olduğu için yan sanayileri üretilmedi ancak 100 dolar civarına 1. sınıf çakma ekranda bulabiliyorsunuz. iPhoneların yedek parçaları ucuz oluyor.

 • Batuhan Ozoguz @batuhan-ozoguz

  Sayın murat kayabaşı@mkyb arkadaşlara yanlış bilgi vermeyin düzelteyim Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği ülkemizde marka farkı olmaksızın kullanıcıya verilen cihazlar sıfır olarak üretilmiş olmalıdır.Ben Apple'da çalılştıgım dönemdede insanlar hergün bizi arayıp sürekli,bunlar ikinci el telefon,bunlar başkasının eski yapılmış telefonu derler ve saatlerce anlatırdık.İnternette malesef her bilgi doğru değil.Evet Apple bunu yapıyor fakat bunu avrupa ülkelerinde yapıyor ve refurbished cihaz fiyatları daha ucuzdur herzaman,aynı zamanda verilecek olan refurbished ürünler 5 kez ard arda kalite testlerinden başarıyla geçmek zorundadırlar.Yani bizde yazıcıoğlu mantıgı yoktur.Gönül rahatlıgıyla değişen ürünleri kullanabilirsiniz.Bunu size işin mutfagından bildiriyorum.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler