Paylaş Paylaş

HyperX Cloud Mix Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

HyperX'in hem bluetooth hem de kablolu olarak kullanılabilen HyperX Cloud Mix oyuncu kulaklığı inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  10. saniyede ıs ıs diyen kim?

  Mikrofonuda kötü geldi.

 • Görey Beydağı @gbeydagi

  Kulaklık denen cihazın, günümüz malzeme teknolojisi koşullarında kulağı rahatsız etmeme, ya da terletmeme gibi bir olasılığı mâlesef yok. Elbette örneğin, Sennheiser firmasının 50,000 dolar fiyat etiketli hiffi kulaklığını deneme şansım olmadı; ancak işim gereği kulaklıklarla olan yakın ilişkime dayanarak bu argumanımda ısrar edebilirim. Kendi iş akışımıda, Beyerdynamic DT990 Pro model kulaklığını kullanıyorum. Uzun süreli kullanım için tasarlanmış, yüksek empedans değerine sahip, tam açık (kulaklığın arkasında izolae edici herhangi bir katman yok. Bu sâyede hava geçişi engellenmiyor, ve sesi kulaklıktan değil de, hoparlörden dinliyormuş gibi algılıyorsunuz.) bir kulaklık. Yüksek mâlzeme kalitesine, ve profesyonel kullanım için üretilmiş olmasına rağmen, belli bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor, ki yazın bunun düzeyi oldukça artıyor. Kulak içi modeller terletme konusunda nisbeten daha iyi olsa da, kulak sağlığı için çok da uygun bir kullanım sunmuyorlar.
  Bir not: Çoğu son kullanıcı kulaklığı tek yolludur; yâni low, mid, high frekans aralıkları tek bir sürücü tarafından üretilir. Daha üst model kulaklıklarda, bu sayı iki ya da üç olmak üzere artar, ve hoparlörlerde de durum aynıdır. Araştırmadım ama, Leven ağbinin bahsettiği, low ve high frekans aralıklarının farklı katmanlarında üretiliyor olması bu olabilir, ki bu durumda sesteki detay seviyesi artar; ya da diğer taraftan bu firmanın hileli bir pazarlama argumanı da olabilir.

 • moraral @moraral

  Aliexpress'den veya amazon'dan Philips shp9500 veya Shp9500s (ikisi neredeyse aynı ) model kulaklık + 3.5mm mikrofonlu kablo alıp en iyi kalitede oyuncu kulaklığı elde edebilirsiniz. Üstelik bu kulaklık müzik kısmında Sennheiser HD650 den daha başarılı (HD650 deki peçe efekti ve HD600 kadar tam düz nötr ses vermemsinden kaynaklı) .

  • Nostromo @nostromo

   Yıllardır Philips Shp8500 kullanıyorum çokta memnunum. Kablo sargısı bayağı bir kaç yerden kırıldı. Aslında kulaklık sapasağlam ama kablosu öldü. Neyse velhasıl kelam, Shp9500 modeli almayı istiyorum. Sorum şu, 9500 ve 9500s arasındaki fark tam olarak nedir ?

  • freshmind @freshmind

   hd650 ? Biraz fazla uçmuşsunuz hocam. HD650, Fidelio X2, akg K7XX ve arkadaşımın shp9500'ü ile (massdropdan almıştık) gerekli karşılaştırmalar sonucunda sonuncu sıraya koymuştuk. Blind testte yaptık. İkimizde şaşmadık. HD650'nın veil versiyonları milattan önce kaldı. Senn kendisi dedi son 5-6 yıldır üretilenlerde böyle bir durum söz konusu değil diye. Zira dinamik sürücülerin benchmarkı haline gelen bir kulaklıktan bahsediyoruz.

   shp9500'de; 650'nin vokalleri yok - dip frekansları yok, X2'nin sahnesi ve bassları yok, k7xx'in berraklığı ve yine o üç boyutumsu hem imgeleme-ayrım hemde sahneleme olarak geniş olan yapısı yok.

   Hepsinden azar azar var. Tek iyi yanı tabi ki fiyatı. O fiyat çok çok iyi bir kulaklık orasına laf yok. Ama hd650'den daha iyi demek :)))))) Bu gün 2000-3000 dolara kulaklık alan adamlar ağlayarak hd650'ye geri dönüyorlar. Büyülü gibi bir şey o kulaklık. Bende 2 defa sattım, yine bir şekilde buluyorum kendimi onu takarken.

  • moraral @moraral

   @freshmind Bendeki hd650 epey eski veil olan sürüm var o yüzden sürüm farkı olabilir.
   X2 veya akg zaten daha iyidir veya kötüdür yorum yapamam , ben test etmedim, birşey diyemem.
   shp9500s her konuda daha üstün tabi ki değil ama bahsettiğim konular yüzünden artısı benim açımdan daha fazla. Benim sennheiser'da tercihim daha düz ses veren Hd650 yerine HD600 zaten (keşke hd600 seçseydim diyorum aklıma gelince 🙁 ). Ama shp9500s ile bendeki hd650 arasında tercihim shp9500s olur. Bu demek değil ki birini seçip diğerini kaldırdım. Arada bir kulaklık seçmem gerekirken birini diğerine göre çok daha sıklıkla tercih ediyorum. Mesela hep düz ses olmasın biraz daha eğlenceli olsun istersem HD598 'i kullanıyorum 🙂

   @nostromo shp9500s sürümü var bende. frekans aralığı daha fazla (en azından kutusunda öyle yazıyor). ses karakteristiği aynı deniyor. 9500s de Kafada durmasını sağlayan taç kısmı daha gevşek.

  • Nostromo @nostromo

   @moraral Başka bir fark var mı malzeme kalitesi vs ? Türkiye'den mi aldınız ?

  • moraral @moraral

   @nostromo Başka farkı yok. Ben Amazon.com'dan sipariş etmiştim. Kafası benim gibi küçük olanlarda 9500s en kısa ayarda bile başı hafif eğince öne kayıyor. Rahat olsun diye daha gevşek yapmışlar taç kısmının metal baskısını.

  • Nostromo @nostromo

   @moraral Bilgilendirme için teşekkürler

  • Görey Beydağı @gbeydagi

   Kullanım amacı, kulaklık ya da hoparlör gibi ürünlerde çok önemli bir kriter. Sennheiser HD650 bir referans monitör kulaklık. Amacı, sesi olabildiğince ham, ve detaylı hâlde iletmek. Bu nitelik, bir dinleyici için, dinlediği şeyi bir kâbusa çevirebilir; zira dinleyici kulaklık ve hoparlörler, sesi çok daha derlenmiş, "dinleme kalitesi" standartlarına uygun şekilde iletmeyi amaçlar. İlettiği ses, aslında detaylılık anlamında görece zayıftır, ki bu da dinleme zevki için gereklidir. Monitör kulaklık ve hoparlörler, üreticilerin (kompozitörler, aranjörler, sound designerlar, kayıt, mixing ve mastering muhendisleri vb.) olabildiğince çok detayı, olabildiğince işlenmemiş hâlde duymaları, bu sâyede toplam sounddaki hatâları tespit edebilmeleri için kullanılır. Duyulan ses hacimsizdir, ve dağınıkmış gibi bir his uyandırır. Bundan hareketle; müziği dinleme etkinliği için, Philips'in söz konusu modeli, bu seçkide uygun tercih olacaktır. Ne var ki; video oyunu ya da sinematik içerikleri tüketmek için, bir HiFi müzik kulaklığı ne kadar verimlidir bilemiyorum. Açıkçası hiç test etmedim, ve mesleki deformasyon sonucu, her şeyi alıştığım flat sistemlerde dinlemek bir takıntı hâlini aldı. 🙂

 • Nostromo @nostromo

  Müsadenizle fiyatına koca bir ÇÜŞŞ demek istiyorum

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  Hyperx Cloud 2 kullanıyorum, kendi içindeki usb ses kartı inanılmaz kalitesiz flac vs. dinlemek tatmin etmiyor. Ama günü kurtarır ona lafım yok. Bu modeldeki uzatma kablosunun bir benzerini satın alarak doğrudan harici ses kartıma bağlayarak kullandığımda gerçek kaliteyi ortaya çıkarttım. Pek dağılacağı yok ama olur da bir gün kulaklığımı değiştirmek zorunda kalırsam gözüm kapalı alabileceğim bir ürün Cloud Mix.

 • reducto @protego

  "Sanal surround'un falan bir işe yaramadığını çok iyi biliyorum" LP'nin herşeyi ben bilirim havalarına hastayım. R6 gibi bir oyuna girip iki maç atsa birinde surround kapalı diğerinde açıkken, anlar farkı. ama işte kime söylüyorsun

  • sgur @sgur

   Buna benzer yapay durumlar sirf böyle ürünler icin yapay olarak dizayn ediliyor. dolag bir gelistirme süreci degil. Birebir ayni örnek degil ama oyunda sirf yansima oldun diye günesin dogal acisini her sahnede degistirmek gibi, yapay yani, vurgulama icin simüle ediliyor.

  • Can @berkaroon

   Bu bir kodekleme işlemi ise evet yapay olan bir cacığa yaramıyor. Fakat binaural kayıt edilmişse ses en dandik kulaklıkta bile uzaklık yakınlık sesin yönü ve şiddeti gibi etkileri gözlemleyebilirsiniz. Stereo olması yeterli. (BF1 oynarken ses seçimini kulaklık yapıp kulakiçi gaming olmayan orta düzey kulaklıklarımı takıyorum ve gayet adamın üst katta mı olduğu arkadan mı geldiği rahatlıkla anlaşılıyor) Fakat surround'a aldığımda kodekleme işlemi yapıldığından ses sadece stereo gelmekte)

  • freshmind @freshmind

   SBZ-XR'ı sırf sbx stüdyo için almıştım, sennheiser'ın gsxine bir ton para akıttım. Günün sonunda yine stereo. Oyunların artık kendi binaural motorları var. VSS'ler banyo efektinden başka bir şey yapmıyor. Kuzenim r6 ve cs:go da profesyonel espor oyuncusu, 7.1 açınca kafası karışıyor 😀 Stereo da bir oynuyor, dersin hile yapıyor. 7 tane düz kanalın sıkıştırılıp 2 kanala indirilmesi devri geride kaldı. Oyunların ya kayıt standartları var (lisanslı dolby-dts gibi) yada fiziksel olarak sesi realtime işleyen motorları. Son 4-5 yıldır böyle. Çok çok eski bir oyun oynamıyorsanız artık virtual surround sound a gerek yok. Çoğu oyunun headphone modu hatta iyi olanların kendi binaural modları var (r7, bf vs)

   VSS dediğiniz, kanallar arasına gecikme koyup birazda eko ekleyerek sizi kandırmaya çalışan bir teknoloji. Çoğu zaman ters bile tepebilme ihtimali var, özellikle oyunun kendi ses motorunun vss'si ile çarpışırsa.

   Windows'un 7.1 sonic'i veya 40 liraya DTS filmler için iş görüyor zaten. İyi bir hi-fi stereo sistem her türlü daha avantajlı olacaktır 7.1 bir oyuncaktan.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bir işe yaramıyor. Kullanıyorum ve söylüyorum hem de Siege'ta.

  • reducto @protego

   @gamsizm Corsair H2100'de Dolby Pro Logic destekli surround var. Kulaklığın 2.0 stereo moduyla sanal surround modu bambaşka iki dünya R6'da. İşe yarıyor

  • reducto @protego

   @gamsizm Biraz eskiyen model artık bulabilir misiniz bilmiyorum ama denk gelirseniz deneyin mutlaka

 • Erman Kalafat @erman-k

  Bluetooth ile gaming yapılabiliyor mu? Bu sorunun cevabını incelemede göremedim.

Benzer Videolar