Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/28

8 - 13 Temmuz 2019 #28

- İthalata yeni kısıtlamalar geliyor. Resmi Gazete.

- Kopya IMEI işine yeni düzenleme.

- Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri genelgesi.

- Dropbox da dosya transfer hizmeti vermeye başlıyor.

- Google, ABD’de yeni bir sosyal ağ uygulamasını deniyor. 

- Raspberry Pi 4 tasarımındaki hata, bazı şarj cihazlarının kullanımını engelliyor.

- Logitech Unifying alıcılı ürünlerde güvenlik açığı.

- Görüntülü görüşme yazılımı Zoom, Mac kullanıcılarını tehlikeye atıyor.

- Samsung, 2020 yılında 5nm üretime geçmeye hazır.

- Microsoft kendi Android uygulamalarında kendi uygulamalarının reklamını gösteriyor.

- Microsoft’un Remix 3D hizmeti kapanıyor.

- 2 yıldan uzun süre kullanılmayan Microsoft hesapları kapatılacak.

- Microsoft, gelecek Windows 10 güncellemesinde şifre kullanımını kaldıracak

- İngiliz ISP’lerine göre Mozilla “yılın internet haydutu

- 20 yıllık şifreleme bulmacası, iki ayrı grup tarafından çözüldü. 

Oyun Dünyası

- Cuphead Netflix’te çizgi dizi olacak.

- Nintendo Swtich Lite geliyor.

- Steam, oyun tavsiye sistemini genişletiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Outrun @outrun

  00:35 - İthalata yeni kısıtlamalar geliyor. Resmi Gazete.

  02:23 - Kopya IMEI işine yeni düzenleme.

  06:11 - Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri genelgesi.

  09:45 - Dropbox da dosya transfer hizmeti vermeye başlıyor.

  10:41 - Google, ABD’de yeni bir sosyal ağ uygulamasını deniyor.

  12:55 - Raspberry Pi 4 tasarımındaki hata, bazı şarj cihazlarının kullanımını engelliyor.

  13:56 - Logitech Unifying alıcılı ürünlerde güvenlik açığı.

  16:04 - Görüntülü görüşme yazılımı Zoom, Mac kullanıcılarını tehlikeye atıyor.

  18:16 - Samsung, 2020 yılında 5nm üretime geçmeye hazır.

  18:48 - Microsoft kendi Android uygulamalarında kendi uygulamalarının reklamını gösteriyor.

  20:42 - Microsoft’un Remix 3D hizmeti kapanıyor.

  21:16 - 2 yıldan uzun süre kullanılmayan Microsoft hesapları kapatılacak.

  21:52 - Microsoft, gelecek Windows 10 güncellemesinde şifre kullanımını kaldıracak

  22:41 - İngiliz ISP’lerine göre Mozilla “yılın internet haydutu”

  23:58 - 20 yıllık şifreleme bulmacası, iki ayrı grup tarafından çözüldü.

  Oyun Dünyası

  26:28 - Cuphead Netflix’te çizgi dizi olacak.

  29:50 - Nintendo Swtich Lite geliyor.

  33:21 - Steam, oyun tavsiye sistemini genişletiyor.

 • kemalboran @kemalboran

  Sayın @gamsizm @umtk @hkellecioglu
  Elektronik kimlik bilgisi, yani IMEI numarası değiştirilmiş telefonların kapatılacağından bahsediliyor, ancak halihazırda kullandığı IMEI numarası başka bir cihaz tarafından kullanılmayan elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş bir cihazı tespit etmek teknik olarak mümkün müdür, mümkün ise nasıl tespit edilecektir, mümkün değil ise bu cihazlar nasıl kullanıma kapatılacaktır? Bu kısmı anlamış değilim.

  • Adem Gdk @aguduk33

   Mümkün değil. Mümkün olsa idi, IMEI'si çalınan cihaz sahipleri parasıyla rezil olmazdı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @aguduk33 IMES'i çalınan cihaz sahipleri ürününün kendilerine ait olduğunu belgeleyip geri alabiliyor.

  • CemG @hcg

   @gamsizm Eski telefonlar için faturası saklanmamışsa belgeleyebilme kısmı çok zor. Askerde kullanırım diye 10+ yıllık motorola c117 telefonumu dolaptan çıkarıp çalıştığına sevinirken şebekeyi bulamayınca IMEI'sinin kopyalandığını öğrenmiştim. Faturasını bulabilmek için distribütöre ulaşınca satın alınan bayiye yönlendirmişti, o da 5 sene saklıyormuş. Ayrıca geriye alınabilse bile yalnızca tek bir hatla kullanabilmek üzere alınabiliyormuş, her türlü mağduriyet.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @hcg O zaten çok istisna bir durum.

  • Adem Gdk @aguduk33

   V@hcg Siz siz olun mutlaka fatura isteyin. Mümkünse e arşiv olsun, silindi kayboldu derdi yok. 🙂 Teknomarketler falan fatura keser. Özellikle hayatın giderek pahalılaştığı günümüzde insanlar Bim A101 gibi yerlerden telefon almaya yöneliyor. Buralar genelde fatura yerine yazarkasa fişi veriyor. Klonlu cihaz açtırırken BTK fişi kabul etmiyor. Çalışanlar fatura yerine geçer dese de geçmiyor. Ne olur ne olmaz mutlaka fatura kestirin.
   Faturada IMEI numarası yazmıyorsa, kutunun uzerinde 3 tane yapıştırmalı imei barkodu olur, bunun birini söküp faturaya yapıştırın. Üzerini kaşeletip imzalatın. Faturada imei yazması şart.

   4G ile şebekeler IP tabanlı hale geçti. GSM sistemi tamamen Ip tabanlı hale geldiğinde IMEI numarası tarihe karışacak. İşte o zaman MCKS dediğimiz legal fişleme sistemi iş görmez hale gelecek.

 • Hami Özgüroğlu @yolgezer

  eee ms nin hesapları kapatacağı mağara bi haber oldu. 1 ay önce kapamaya başlamış.aslında hesap kapanmıyor. one drive falan sıfırlanıyor

 • Dejavu @dejavu

  Sabahın 6 sı TEM kilit. Millet tatile ben işe gidiyorum, umrumda mı? Değil çünkü TS# dinliyorum 👍😎

 • D.Taşpınar @epalo

  Telefonda sıkıntı olur diye tuttuğum 6300 eğer bir hat alıp takmazsam ölecek anladığım kadarı ile eğer kullanmak istersem 250tl bayılacam ne güzel iş!

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm bi şey sorucam.ç 7 sene öncesinin 3.5 g dahi olmayan telefonunun imeisini hangi beyni fakir alıp son model telefona klonlayacak? bakanlık bence bu girişimle boşuna devlet kaynağını tüketicek. bu şekilde imei kopyalamanın önüne geçemeyecek. ve üstüne evinde evladiyelik bıraktığı telefonu giden adama da boşuna külfet oluşturacak. bence bu uygulama tamamen saçma sapan bi şey. imei klonu böyle tespit edilemez. edilenler de davalık olur.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Maksat bir şekilde o 250 TL'yi almak. Çok detayını düşünmeye gerek yok. Yoksa devetin umrunda olacağını samıyorum sizin IMEI numaranızın. Para lazım, direkt para verin diyemeyecekleri için her şeyi didik didik ediyorlar.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm tamam da o 3 kuruş için bu takibi yapıcak donanıma ayrılacak kaynak o 250 liralarla kaç asırda toplanıcak? 3 kuruş için eldeki parayı çarçur ediyor devlet.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Onun kolay yolu bulunmuş olmasa yapmazlar.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm orası aytrı konu da. murat bey. şunu sorayım. 7 sene öncesinden kalan 4.5 g uyumlu kaç telefon var? bakın ben eski telefoncuyum ve bu imei işlerini bilirim. eğer imei çakıcaksanız o zaman telefonun şebeke özellikleri klon telefonla aynı olmazsa anında yakalanıyorsun.
   e bu sistemde 7 senedir nsinyal alınmayan cihazlar devre dışı bırakılacak deniyor. ya "çok afedersiniz" hangi salak hangi cahil telefonunu 7 sene önceki cihaza klonlatır ki?

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm 7 sene önceki cihaza klon yaptıran zaten 15 günde imei klona yakalanıyor ki hali hazırdaki sistem 😀 bu bence zaten yaptıkları ama yaptıklarının farkında olmadıkları bi sistem :D::D:D

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer onlar onun da araştırmasını yapmıştır. Kimse için o ifadeleri kullanmıyoruz bu arada.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @gamsizm normalde ben de kullanmam ama. yani 7 senelik cihazı klonlayacağımızı düşünmek bizimle dalga geçmektir. açık konuşayım 3 gün sonra feyste korsancılar toplaşıp bizimle alay ediliyor iş bilmez yerine koyuyorlar. korsancılar olarak hakarete uğradık diye kampanya yaparsa şaşmayalım 😀 he şu var ama. 5 sene önce bi yöntem çıkarıldı. yeşil ışık mı ne diyorlar adını unuttum. abi böyle eski püskü cihazların birini adam kopyalıyor. sonra kopyaladığı cihazı takip ediyor. internet üzerinden. eğer imei yakalanırsa uzaktan telefonu kullanan farketmeden imei yi yeniliyor. hiç bi veriye dokunmuyor. sadece imei değişiyor. bi yazılım yüklemesi falan yok. bu sistem anca ve anca o telefonları kapatabilir. ama bunun da faydası yok. bu sistem en fazla 3 ayda bi imei atlattırdığı için gene yakalanamıyor. ve kullanılan asıl telefonlar da değil 7 27 senelik cihazlar olduğu için kapatılsa da sahibine hiç koymaz. çünkü 2 g bile desteği yok o cihazların 😀

  • bparker @bparker

   @yolgezer 4G akıllı telefona 2G aptal telefonun IMEI'si kopyalandığında yakalanılmıyor demek ki, o yüzden eski telefonların IMEI'sini kayıt dışı bıraktırmaya çalışıyorlar. Ben öyle anladım. Operatörler yalnızca mobil ağlarda aynı IMEIyi kullanan birden fazla abone var mı diye kontrol ediyor bence, o kadar. Siz kendiniz 2G cihaza ait IMEI ile 4G ağına bağlanan cihazların klonlu cihaz statüsüne geçirildiğine bizzat şahit oldunuz mu? Eğer operatörler bunu yapıyorsa 7 yıldır sinyal alınmayan cihazların kayıt dışı bırakılması için hiçbir dayanak yok demektir.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @bparker eski telefoncuyum hocam ben. bu işleri yapmasak da iyi biliriz. ben yaptığım sıralarda sadece internetli olmasına bakılırdı nerde ise. işte sonlarına doğru 3 g ç.ıktı. işin temeli klon yapacağın telefon ile klonladığın telefon eğer ki aynı şebeke özelliklerine sahip değilse şrak diye çıkıyor. 3g nin bile umts ve hsdpa farkı var. 3.5 g mi ne işte hsdpa. eğer ki giren telefon hsdpa dn girerse şrak diye yakalanıyor.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @yolgezer bi de şöyle bi şey var. evinde hatıra niyetine saklayan adam bi gün açıp bakıcak telefonu devre dışı bırakılmış olucak. açılması için 250 tl yi duyunca napıcak? gidip imei klonlatıcak. bunu da yakalayamaz zaten sistem. çünkü sistem yeni cihaz-eski imei- yi yakalayabilse de kimsenin aklına eski bi cihaza yani bi telefon imesi çakılacağını düşünmez. ki olmazdı da.
   yani bu sistem devlete boşa para kaybı olacağı gibi imei klonculara gün doğurtacak. çnkü imei klonlatmak yeni cihazlarda hem zor hem riskli. eski cihazlara ise bi usb kablo ya da flasher yeterli.

  • bparker @bparker

   @yolgezer Peki bu 7 senedir sinyal alınmayan IMEI'lerin kayıt dışı bırakılması neden o zaman? Bununla ne elde edilecek ki, eski cihazlarına bir sebepten muhtaç kalmış insanları mağdur etmek dışında?

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @bparker hocam hatırlarsan 4 5 sene önce de galyum arsenik transistör yapıcaz dediler abd dahil türkiyedeki pek çok bu işin uzmanı kimse de karşı çıktı. daha doğrusu abd karşı çıkmadı. böyle bi transistörün bizim ülkemize girişi yasak dedi.
   biz karşı çıkanlar dahil abd avrupa bunu neden istemiyor diye kişmse sormadan direkt şu dendi "siz türkiyenin böyümesini itemiyonuz bla bla"
   oysa ki iş aslında tamamaen ama tamamen o transitörün 80 lerde üretilmesinin denendiğnin ve faydasından çok zararının görüldüğü için mosfete geçildiği idi.
   tıpkı o transistör fabrikası kurulacak diye milyon dolarlar nasıl boşa gitti ise şimdi de aynı şekilde bi para aktarılacak ve boşa gidicek.
   imei sisteminde 5 sene önce bi yenilik gelmişti. bunun adına yeşil ışık diyorlar. adam cidden 2 g hatta 2 g bile çekmeyen bi telefonun imesini hatta direkt sallamasyon bi imei veriyor.
   bu yakalanınca telefonu imei atan yere geri vermiyorsun. uzaktan adam senin internetin ya da şebeken üzerinden otomatik imeini güncelliyor. baişka bi verini çalmıyor. -belki çalıyordur:D - ancak bu sistemde kulalnılan telefonlar dediğim gibi cidden çalışan telefon olmadığı gibi zaten kullanılan imei kendi kendine 3 ayda bi değişiyor. öbür imei sistemini de biliyorsun.
   şimdi senin soruna bi cevabı bu yazdıklarımdan kendi kendine çıkar.

  • bparker @bparker

   @yolgezer Birileri küplerini dolduracak, tamam, anlaşıldı.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @bparker garantisi ile faturası ile almış adam da telefonunun kapandığını farkedince napacak? önce bi hatim indirecek sonra 250 tl etmeyeceği telefonu için gidecek imei klonlatacak.
   üstüne sistem eski telefon yeni imei ye göre de değil. ki bunu tespit edemezsin. yani kim düşünecek ki 7 sene önceki telefonda 4.5 g yi 😀 yani klonculara gün doğucak. çünkü zaten firmalar imei klonlamaya karşı baya bi engel oldu. zaten nokia telefonların imeisini klonlamak imkansız. android lerde de çok zor. iphonelerde de imkansıza yakın. bu bence boşa uğraş.

  • Adem Gdk @aguduk33

   Ben bugün yarın çekmecedeki eski telefonlara kısa sureliğine hattımı takıp bi arama yapıp çıkaracağım. Telefonların kendileri değerli değil de, IMEI'leri değerli. 🙂

 • Atilla @atilla

  Bana mı öyle geldi, videoda aşırı mı ışık açılmış? Bir de pastel bir keskinlik yumuşatma mı var. Technopat Ryzen 7 3700X videosundan geçiş yaptım da mı öyle oldu onu da bilmiyorum gözüme acayip battı.

 • Emre @emre1393

  şifrelenmiş dns için çeşitli çözümler ve protokoller var. en bilinenler protokoller dns over https ve dns over tls , yaptıkları şey aynı, dns isteklerinin iletişimini tls 1.2/1.3 ile sağlamak.
  ben evde raspberry pi zero w üzerinde stubby+pihole çalıştırıp dns over tls kullanıyorum, evdeki tüm cihazlar yararlanıyor.

 • Salih Kürşat Türker @salihkursat

  Nintendo Swtich işlemci değiştirme olayı aslında şöyle, piyasadaki çoğu cihaz 3.parti cihazlarla hacklenabiliyor (hatta üç hafta önce son update de kırıldı)açığı işlemcide olduğundan önüne geçmek için değiştirmeye gidiyorlar.hatta bazı forumlarda bunlarla ilgili haberler var. Eski cihazı getir uygun fiyata yenisini al gibi kampanyalar yapılacak deniliyor..ama kimse yemez bunu:) kimse de kusura bakmasın ama 3 yıllık oyunun fiyatı hala aynı şekilde satılıyorsa o cihazı herkes hackler.

 • Mustafa N. @mustafanr

  @gamsizm Hocam youtubeye eklenen içerik niye buraya düşmüyor? 4 saat önce yüklenmiş gündem buradan takip edeyim diyorum karşıma plus videosu çıkıyor.

 • skaplan @sedatkaplan

  @gamsizm steam oyun önerisi için anlattığınız yöntemin adı collaborative filtering. Araştırmak isteyen arkadaşlar için yazayım dedim. Tavsiye sistemlerinde kullanılan bir yöntemdir. Ayrı bir uzmanlık alanı. meslek dalı gibi öneme sahip günümüzde. Vakti müsait öğrenci arkadaşlarımız internette konu ile ilgili bir saat video veya yazılı içerik tüketseler mükemmel keyif alırlar. Çok eğlenceli bir konudur.

 • Çizmeli Kedi @cizmeli-kedi

  @gamsizm gundemin basinda bahsettiginiz “elden taksitle satin alinan cep telefonarinin taksit suresince satilamayacagina veya taksit suresince sadece esas sahibi tarafindan kullanilmasina” dair habere linklere bakmama ragmen ulasamadim. Kaynak var mi?

 • muratavci02 @muratavci02

  Levent Ağabey Her Geçen Gün Gençleşiyor, Yediğin İçtiğin Neler Anlat da Bilelim Usta.

Benzer Videolar