Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (13 - 18 Ağustos 2012)

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- Samsung - Apple davası sürüyor.

- NVIDIA GeForce GTX 660 Ti çıktı.

- Windows 8 MSDN ve TechNet üyelerine sunuldu, herkes için de 90 günlük deneme sürümü var.

- Android Flash Player, Google Play uygulama marketinden kaldırıldı.

- Sahte Twitter takipçisi iddiaları gündeme oturdu.

- Yandex arama motoru reklamcılığına başladı.

- İddia: Tabletler kanser yapıyor.

- Zynga, online kumarın üzerindeki sınırları gevşettirmek için lobi yapıyor.

- Windows RT tableti üretecek partner firmalar belli oldu.

- Intel, kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor.

- “Apple asimetrik vida” palavrası dünyayı sardı.

- 100.000dpi baskı teknolojisi.

- “Yerli Facebook” kapatıldı.

- eBay, büyücülere kapılarını kapadı.

- Yeni canlı türü Flickr’dan keşfedildi.

- İsveçli bilim adamları virüsleri kaynağına kadar izleyebilecek.

- Telefon piyasası rakamları.

- Canon EOS650D’leri geri çağırdı.

- Google’dan seyahat sektörüne yönelik satın alma.

- Google, Chrome’da açık bulanlara 2 milyon $ ödemeye hazır.

- Facebook’ta istifalar. Hisse senetleri 20$ altına indi.

- Motorola 4000 kişiyi işten çıkartıyor.

- BlackBerry 10  başka platformlara da gelebilir.

- ARM - Global Foundries arasında anlaşma.

-Delicious’a yasak geldi.

Oyun Dünyası

- PS3 oyunu alana PS Vita oyunu bedava olacak.

- Efsane konsol NeoGeo yeniden piyasaya girecek.

- Amiga’nın en iyi oyunlarından Wings geri geliyor.

- Free2Play yapımcıları ilk adımda %70 kullanıcı kaybına hazır olsun.

- Free2Play oyun CSR Racing ayda 12 milyon dolar kazanıyor.

- PS Vita’ya iyi oyunlar geliyor: Black Ops: Declassified, Killzone Mercenary, Tearaway

- PlayStation Mobile servisi açılıyor, ASUS üye oldu bile.

- C&C Generals 2 oyunu Free2Play olacak.

- Indie oyun meraklılarına Humble Bundle for Android #3 ve Gone Fishin' Bundle

TeknoSeyir Mutfağından

- Neden artık Vimeo üzerinden yayın yapıyoruz?

- TeknoSeyir mutfağında değişiklikler.

- Bayram kutlaması.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ziyaretçi

  Yurtdisindayim, siteyi zor actim, podcast ise yuklenemiyor... surekli buffering diyor kaliyor... 🙁

 • aykut

  ohh gece gece iyi oldu bu canım sıkılıyordu 🙂

 • sivasspor @sivasspor

  feybuk anadolu kurulmuş diyince o neki yıllar önce facebooksivas.com ortalığı karıştırmıştı

 • Ouz

  Yerli Facebook haberinde Levent abinin "siteye girerken ırk algılama algoritması" tarzındaki yaklaşımı, espri olarak belki iyi olabilir ama detayında, milletçe alıştırıldığımız "alt kimlik", "üst kimlik" ve Türk kelimesinin esasında teşkil ettiği anlam dışına çıkarma mevzusuna üzülerek yazıyorum ki su taşımış...

  Bu, muhtemelen kasıtlı bir cümle değildir ancak böyle konularda hassasiyeti olanlar -benim gibi- bir an dinlerken duraksayabilirler. Anadolu Facebook ile bir ilgim yok, bu tip saçmalıklara eleştirilere elimden geldiğince destek veririm ama Türklük konusundaki bu tarz yaklaşımlar, hele ki böyle mekanlarda beni üzer ve düşündürür.

  • LP

   Selamlar,

   Adam "sitemize sadece Türk girebilir" diyor, ben buna gülüyorum sadece. Bunun neresinde üzülecek bir şey buldunuz anlamadım. Üzüleceksek, "sitemize sadece Türk girebilir" gibi laflar savuran şahsa üzülmek gerek bence. Adam böyle iddialarda bulunduğu için ben de "nasıl oluyor da sadece Türk girebiliyor o siteye" diye soruyorum, bu kadar basit.

   Kimsenin darılmasını istemem ama gereksiz alınganlıklar da yapmayalım bence.

   Sevgiler, selamlar, LP

  • Ouz

   Benim üzüldüğüm şey kendini bilmez bir cahilin hezeyanları olamaz. Zaten o kendine yakışan şekilde saçmalamış; bu girişimi de başlı başına bir saçmalık zira.

   Ben, "Türk" kavramının artık eli kalem tutan, teknolojiden nasipli, geçmişinden haberdar, bugününü takip eden, geleceğini ise iyi kötü hesaplayabilen sizin gibi kültürlü bir insana bile bir "ırk"ı çağrıştırıyor olmasına üzülüyorum.

   Ata'mız "Ne mutlu Türk'üm diyene!" sözüyle bir ırkı mı kastediyordu? Ya da biz Türk milleti olunca bir ırk mı olmuş oluyoruz? Bu adam "Buraya sadece Türkler girebilir," dediyse, millet kastıyla söylemiş olamaz mı (özellikle faşizan bir yaklaşım sergilemiyorsa eğer, ayrıntısını bilemiyorum lakin)?

   Neden birilerinin (o birilerini de siyasete bulaşmamak adına buradan yazmayayım artık) dayattığı millet kavramımızı sarsan, ırkçılığı (alt kimlik?) öne çıkaran bu yaklaşım doğrudan aklınıza geldi, ben buna şaşırıyorum ve üzülüyorum. Bilmiyorum, görüşleriniz, hayata bakışınız ya da siyasi yaklaşımınız belki o yöndedir; ama diyorum ya şaşırdım ve kendimce üzüldüm.

   Sanırım hata bende, biraz fazla alınganım bu mevzularda... Saygı, sevgi benden sizlere. Yanlış anlaşıldığım bir nokta varsa peşinen affola. Fakat görüşlerim bu şekilde.

  • Misafir

   Levent Beyin'in yorumundan buraya nasıl varabildin, hayret? Ne diyelim, bu da bir başarıdır...

  • Ouz

   Yorumun önce "Bora" nikiyle geldi, sonra silindi. En son "Misafir" olarak eklenmiş... Kime cevap verdiğimi henüz bilemiyorum, hayırlısı olsun bakalım...

   Söylediklerim, yazdıklarım, savunduklarım gayet açık ve net. Eğer anlaşılamayan bir durum varsa benden kaynaklı değil, bunu belirtmek isterim öncelikle. Her zaman yazılanlara ya da ağızdan çıkanlara dikkat edilmesini söyleyen biri oldum. İnsanlara öyle veya böyle içerik sunan başka bir yerde de ben görevliyim ve bu konunun hassasiyetini azami ölçüde hissediyorum (buradaki yayınlara göre devede kulak kalır benim karaladıklarım). Levent abinin zaman zaman ağzından istemeden kaçırdığı sözler oluyor, en son örneğini geçen haftaki "p.ç" gafıyla yaşadık; güldük geçtik, "olur öyle, sorun değil" dedik. Rahatsız olanlar da oldu, ben takılmadım. Ancak bu haftaki mevzu hayli ciddi bana göre. Uzatmak istemiyorum, derdimi zaten yukarıda anlattım ama Levent abiden arzu ettiğim yanıtı alamadım, muhtemelen yorum alanının -haklı olarak- tartışma meydanına dönmesini istemediğindendir.

   Söylenecek çok şey yok bu saatten sonra, herkes yerinde sağ olsun. Netice itibariyle düşünce özgürlüğünün had safhada yaşandığı bir ülkede nefes alıp veriyoruz, olanlara şaşırmak, bunları garipsemek benim anormalliğim, bundan emin olabilirsiniz.

   Selametle.

  • LP

   Selamlar,

   Sevgili Oğuz biz bu yayının provasını falan yapmadan çekiyoruz. Konuşurken o noktada ağzıma ırk kelimesi geldi, onu diyebildim. Millet gelse onu söyleyebilirdim. Irk nedir, millet nedir, halk nedir vs. bunlar saatlerce tartışılacak konular. Sonuçta anlatmaya çalıştığım şey belli. Arada edilen tek bir kelimeyi cımbızla çekip bir bardak suda fırtına koparmayın lütfen.

   Ha illaki gerekliyse söyleyeyim, Atatürk ilkelerini benimseyen biri olarak benim Türk olma kriterim Atatürk'ün "milliyetçilik, ırkçılık değildir..." diye tarif etmeye başladığı görüştür.

   Bu konunun da tartışmaya dönüşmemesini diliyorum ama sanırım çok geç.

   Ha, girişimci üstadımızın, yayında bahsettiğim tanıtım videosu aşağıdaki linkte. İzleyip kendiniz karar verebilirsiniz.

   http://www.youtube.com/watch?v=TbJVH6f2_aA

   Sevgiler, LP

  • Veysel

   Selamlar,

   @Ouz:

   Daha önceki yazılarınızı da bildiğimden, iyi niyetinizden şüphem yok. Az önce dinledim ilgili kısmı, alınganlık gerektirecek en ufak bir ima yok Levent Bey'in söyleminde. Zaten, adamların yaptığının yanlış olduğunu bildiren bir tavır var.
   Sevgiler..

  • Ouz

   Levent abi ve Veysel yaklaşımınız için teşekkür ederim, benim için konu nihayete erdi. Yanlış anlaşıldığım bir şey varsa özür dilerim. Bu vesileyle her ikinizin de bayramını içtenlikle kutlarım. 🙂

  • Furkan

   Yazdıkların bilinçli değilse ne yiyorsan aynısından bende istiyorum.

   Yok eğer ben bunları bilinçli bir şekilde yazıyorum diyorsan, sen ve senin gibiler için tek bir tanımlama var "sosyal katalizör".

   Senin gibi goygoycular yüzünden bu tarz konular bu kadar gündemde kalıp hedeflerine ulaşıyorlar.

  • LP

   Ben Oğuz'un kötü niyeti olmadığına %100 eminim. Gereksiz yere hakarete varacak laflar etmeyelim lütfen.

   Teşekkürler, LP

  • Ouz

   Levent abi bir kez daha teşekkür ederim.

  • Ziyaretçi

   Aslında gündemden düşecekti ama sen atlamışsın hemen. Kapansın artık lütfen.

 • Oyun Parkur

  Değerlendirme için teşekkürler.

 • M U H A M M E D @muhammed

  F2P oyunlarda göz göre göre "düdüklüyorlar" ama millet yinede oynuyor. Ben MMOFPS türü Point Blank oynuyorum şu ana kadar para yatırmadım(yatırmamda). oyunun forumunda gördüğüm kadarı ile ayda yada üç ayda 100-200 tl yatırıyorlar. Para yatıran ile yatırmayan arasında ki fark çok fazla.

  • LP

   Hmmm, bu söylediğiniz çok ciddi büyüklükte bir para. "Oyunlar pahalı" diye haklı olarak sızlanan gençlerimizin bu tür oyunlara döktükleri paralar ürkütücü boyutta belli ki.

   Sevgiler, LP

  • M U H A M M E D @muhammed

   Bu daha gördüğüm ortalama yatırılan para. Klan olarak bin tl den fazla yatıran gördüm 90 gün için silah parası. 15 yaşından küçükler de para yatırdığı oluyor. oyunda bir yandan hack,hile hat safhada. Eğer bilgisayarım bf3, cod veya crysisi kaldırsa gider parasını verir orjinal oyun alırım

  • Bora

   bu parayı yatıranlar karşılında para da kazanıyorlar sanırım, değil mi? yani iş ticarete dökülmüş durumda? oyunu bilmediğim için soruyorum, kusura bakmayın.

  • M U H A M M E D @muhammed

   Estağfurullah bende gördüğüm kadarıyla biliyorum.
   Ticaretini yapan kısım çok azdır, coğunluk keyif için oynuyordur. aylarca para yatırıp ve zaman harcadıktan sonra sattığın hesap para ve emeğini karşılamaz. Ayrıca şöyle sorun var o kadar level atlamışsın para harcamışsın hesabın "haklanabiliyor" yada oyun yöneticileri tarafından hile var diyip banlayabiliyor.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   Bende Knight Online oynuyordum bir aralar ve oyundaki bir adam için evini, arabasını veren adamlar gördük biz. Ucuz şeylerdeğildi BMW M5ti araba ve ev de İstanbul Kadıköydeydi diye hatırlıyorum.

  • Bora

   vay canına! bu bildiğin hastalık...

 • Yasin Özdemir @novaa

  son dakikalara doğru murat abinin ses kısıldı 😀

 • Alp

  Nvidia 660 T'yi alana Borderlands 2 bedava. Yani kartı alacaksınız kaçırmayın.

 • eldrun

  Levent hocam affınıza sığınarak bir bilgi verecek olursam; GF4 ile meşhur olan Ti serisi aslen GF3 ti200, ti500 ve GF2 titanyum üçlüsü ile başladı. GF3 ti serileri ile GF2 titanyum (gf2 gts ile ultra arasına sokuldu. pro vardı birde buna benzer) aynı anda piyasaya sürülmüş olması lazım.

  • LP

   Selamlar, doğrudur GF3 Ti200 ve Ti300 vardı, ama GF2'de Ti serisi yoktu gibi geliyor bana. GeForce3 genel olarak çok yaygınlaşmadı, Ti ifadesi çoğu kişinin hayatına GF4 4200 ile girmiştir diye düşünüyorum.

   Sevgiler, LP

 • Bora

  Serkan'a hayırlı teskereler. Nerede yapacak vatani görevini, merak ettim? 🙂

  Vimeo işi de ilk başta tuhaf gelmişti ama alıştım. Siz devam edin; ben youtube'da 240p izlemeye de razıyım. 🙂

  Ramazan bayramınız kutlu olsun. 😀

 • Ahmet Kerem

  Vimeo hd kalitesi, Youtube'un hd kalitesine oranla çok kötü.Umarım vimeo için bir iyileştirme yapılabilir.

  • sysinternals

   Gündemin sonunda bir çözüm üreteceklerini söylediler. Yüksek bitrateli vimeoya gönderilip riplenince daha kaliteli olacak.

 • Arda Akoluk @ardaakoluk99

  Buyuk kanitlar var kablosuz internet konusunda.Diyebilirsiniz ki herkes tam anlasmadi uzerinde,tabiki de anlasmayacaklar suan tip dunyasinda hicbirsey de yuzde yuz anlasilmis degil 20 yildir kullanilan ilaclar piyasadan geri cekiliyor en bilinen kolestrol ilaclarinda ( bu tartismayi hatirlamissinizdir kolestrol`un yararli etkileri diye tartisma olmustu) bile tam olarak mutabakat saglanmamis durumda.

  Asagida gercek literaturden ornekler var.Bu konuda google scholar yada pubmed`de arattirirsaniz bir cok yayin gorebilirsiniz

  http://scholar.google.com/scholar?q=wireless+childhood+leukemia&btnG=&hl=tr&as_sdt=0%2C21

 • Veysel @spectrum

  Bu hafta da uzun, bayram hediyesi oldu bize 🙂

 • Arda A.

  Eğitim yazılımları yıllardır Flash ile yapılıyor ve hala da öyle. HTML5 uçar kaçar diyen arkadaşlar kesinlikle işin aslını bilmiyorlar. Animasyon konusunda HTML5, flashdan bile verimsizdir. Hesaplamalar direk işlemci üzerinden yapılıyor. Bir diğer konu ise; HTML5 in doğru düzgün ide si bile olmaması. Kimse oturup da HTML5 ile ne eğitim yazılımı yapar nede banner. HTML5 in getirdiği tek artı video oynatımıdır. Gerisi tırt. Tamam flash öldü. Ama yerine geçecek bir şey gelmedi. Eğitim yazılımı sektörüne yakın olan biri olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim; FLASH ın alternatifi maalesef yok. Bu işin tek bir çözüm yolu var oda; oyun motoru ile android e ve pc ye oyun havasında eğitim yazılımları üretmek. Bunu yapan firma diğerlerine fark atacak. EE niye kimse yapmıyor o zaman demeyin çünkü bu memlekette oyun yapacak yazılımcı çok az. Daha doğrusu çoğalmasına izin verilmiyor. Yazılımcı ilanlarına bakın 6 programlama dili bilsin uçsun kaçsın tarzında. Şimdi bu adam nasıl tek bir sektöre yoğunlaşsın?

 • Mustafa Döş @mustafados

  Abi sizler bi aile gibi sunuyorsunuz bunları gerçekden diğer sitelerde iş bitsede gitsek kıvamında videolar siz bi ürünü test edip sunarken adam 8 gb hafızası 12 megapixel kamerası var diye sölüyor siz daha kendi fikirlerinizi sunarken onlar sadece özellik sunuyor dolayısıyla sizin daha çok emeğiniz geçior o yüzden sizi takip ediyorum bu arada iyi tatiller inşALLAH işinizden karlı çıkarsınız.

 • Chahechouhe

  ps1 oyunları (özellikle rpg'ler) bugünün android oyunlarını top diye oynar, hemde sizi söğüşlemeden 🙂

 • Veysel

  Bu haftaki seçenekler bence istenecek şeylerden çok uzak.

  Günümüz kullanıcılarının en büyük sorunları:

  HDD yavaşlığı (işlemcileri zaten hızlı artık)
  Ekran kalitesi ve/veya çözünürlüğü

  Ben bu iki şıkkı da bulamadım. Benim bilgisayarımın mesela, işlemci gücü, pil ömrü vs. çok iyi ama HDD hızı, ekran kalitesi ve/veya ekran çözünürlüğü kötü. Bir SSD veya güzel bir çözünürlüklü IPS panelli bir ekran isterdim...

 • Veysel

  Merhaba,

  Bir sorum olacak; sağdaki reklam kısmına, boş kaldığında neden Google reklamları konulmuyor?

  • sysinternals

   Büyük yerli siteleri incelersen çoğunda google reklamı bulunmaz. Yabancı içerikte iyi kazandırıyormuş. Ülkemizde çerez parası.

 • Ziyaretçi

  1) "Free to play" oyunların bazıları gerçekten adı gibi kötü değil. Mesela Diablo türü Path of Exile" oyunu (sitede incelenmesini umuyorum,şuanda kapalı beta anahtarı çekilişle alınabiliyor ama direkt destek olmak amaçlı 10 dolarada anahtar veriliyor) da free to play. Oyunda satışı olan şeyler sadece renkler ve kozmetik türü hiçbir etkisi avantajı olmayan eşyalar. Zaten oyunun yapımcıları kesinlikle para ile üstünlük alınmayacak diye belirttiler. Çok basit bir kılıç bile parayla satılmayacak.

  2) Ps Vita da oyun zayıf denmiş ama katılmıyorum. Şuana kadar çıkmış 65 tane oyunu var vitanın. 6 ayda bu kadar oyunu çıkan hiçbir konsol olmadı:

  Çıkan oyunlar :

  Army Corps of Hell
  Asphalt: Injection
  BlazBlue: Continuum Shift Extend
  Disgaea 3: Absence of Detention
  Dream Club Zero Portable
  Dungeon Hunter: Alliance
  Everybody's Golf 6
  F1 2011
  Little Deviants
  Lord of Apocalypse
  Michael Jackson: The Experience
  Ridge Racer
  Shinobido 2: Tales of the Ninja
  Touch My Katamari
  Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  Uncharted: Golden Abyss
  Virtua Tennis 4: World Tour Edition
  Super Stardust Delta
  Wipeout 2048
  Tales of Innocence R
  A-men
  Ragnarok Odyssey
  Gravity Rush
  Sumioni: Demon Arts
  Dynasty Warriors Next
  Escape Plan
  FIFA Soccer
  Hustle Kings
  Lumines Electronic Symphony
  ModNation Racers: Road Trip
  Rayman Origins
  Zero Escape: Virtue's Last Reward
  Tales from Space: Mutant Blobs Attack
  Ben 10: Galactic Racing
  MotorStorm: RC
  Ninja Gaiden Sigma Plus
  Plants vs. Zombies
  Reality Fighters
  Top Darts
  Lego Harry Potter: Years 5–7
  MLB 12: The Show
  Unit 13
  Little Busters! Converted Edition
  Treasures of Montezuma: Blitz
  Supremacy MMA: Unrestricted
  @field
  Lets Try Bass Fishing: Fish On
  The King, The Demon King and the Seven Princesses: New King Story
  The Pinball Arcade
  Pure Chess
  StarDrone Extreme
  Surge Concerto: Ciel Nosurge
  Mortal Kombat
  Resistance: Burning Skies
  Mobile Suit Gundam SEED: Battle Destiny
  Metal Gear Solid HD Collection
  Persona 4: The Golden
  Lego Batman 2: DC Super Heroes
  Jonah Lomu Rugby Challenge
  Time Travelers
  Foosball 2012
  Puddle

  Yakın zamanda çıkacak oyunlar:

  Phantasy Star Online 2
  Warrior's Lair
  When Vikings Attack
  Assassin's Creed III: Liberation
  BioShock
  Broken
  Call of Duty: Black Ops Declassified
  DJMax Technika Tune
  Doctor Who: The Eternity Clock
  Dragon's Crown
  Dust 514 (App)
  Earth Defense Forces 3: Portable
  Egg 'n' Roll
  FIFA 13
  Final Fantasy X HD
  Great Little War Game
  Guacamelee!
  Hatsune Miku: Project DIVA F
  Jet Set Radio
  Kickbeat
  Killzone : Mercenary
  Lego The Lord of the Rings: The Video Game
  LittleBigPlanet
  Madden NFL 13
  Malicious
  Marvel Pinball: Avengers Chronicles
  Mr Ink Jet
  Need for Speed: Most Wanted
  Oddworld: Munch's Oddysee HD
  Oddworld: Stranger's Wrath HD
  Orgarhythm
  PlayStation All-Stars Battle Royale
  Retro City Rampage
  Samurai & Dragons
  Shin Kamaitachi no Yoru: Jyuichi-nin-me no Suspect
  Shin Megami Tensei
  Silent Hill: Book of Memories
  Sine Mora
  Sly Cooper: Thieves in Time
  Smart As
  Snapshot
  Sonic & All-Stars Racing Transformed
  Soul Sacrifice
  Sound Shapes
  Spy Hunter
  Street Fighter X Tekken
  Sunflowers
  Super Monkey Ball: Banana Splitz
  Tearaway
  The Legend of Heros: Zero no Kiseki Evolution
  WRC 3
  Ys IV
  Zen Pinball 2
  Zone of the Enders

  3) Tabletlerin kablosuz ağa bağlanması için kullandığı sinyaller kanser yapıyor denmiş. Elektromanyetik hakkında ortalama üstü (akedemik bilgi almış) bilgiye sahip herkes bilir ki cep telefonu ve kablsuz ağda kullanılan sinyaller kanser yapmaz. Yaptıkları tek olumsuz etki vücut ısısını arttırmak. Bunun için de 400 kadar cep telefonunun vücudumuza yapışık olması durumunda vücut içi sıcaklığımız 1 derece artıyor. O kadar telefona maruz kalan varsa bilemem 🙂 .

  4) Kablosuz şarjın amacı şarj etmek değil düşük güçte cihazları pil olamadan kullanılmasını sağlamak. Sadece görüşme amaçlı telefonlar bu sayede sadece çekim alanındaki sinyalle çalışabilecek. Nasıl güneş enerjili hesapmakinesi pil gerektirmiyorsa o da aynı mantıkta olacak. Tabi çok pil harcayan akıllı telefonlar için bir anlamı yok.

  5)Canon 650D lerdeki sorunlu model sayısında artış var. Bu tür modellerin seri nosunu genişlettiler. Sitesinden kontrol edilmesi lazım alanlar bir baksın.

 • semihyldz @semihyldz

  Assange'ın bir elçiliğe sığınması olayının gündeminizde olmaması beni şaşırttı.

  • semihyldz @semihyldz

   Bu adamın yayınını İnternet üzerinden yapması ve açıkladıklarının İnternet kullanıcısı olan herkes tarafından ulaşılabiliyor olması teknolojiyle ilişkilendirilebilir. Sonuçta, İDO'nun web sitesinde yaptığı hataları konu alan videoları da, deniz otobüslerini kullanmayan birisi olarak ben de dahil olmak üzere ilgiyle izledik, değil mi?

 • Aykut

  Levent bey, geçen haftaki Türkçe duyarlılığınız çok güzeldi. Ama programlarınızda çok sayıda register, bug, login vb. İngilizce kelime kullanıyorsunuz.

 • Cenk

  Sizin vimeo hizmet paketiniz plus görünüyor Levent P. Pro dedi ama yanlış biliyor sanırım.

  • LP

   Plus paket aldığımız halde Pro diyerek sizi kandırmak istemiştim ama duvara tosladım tabii ki.

  • Cenk

   Bu tabir şaka olmalı demek isterdim ama bunu gösteren bir ifade yok o halde verdiğiniz cevap sizin saygısız bir yayıncı olduğunuzu gösteriyor.

  • Cenk

   Bu arada elinize fırsat geçtikçe(yada fırsat yaratarak) jimmy wales ile geyik yapmayın lütfen. jimmy wales umurumda değil ama aynı duruma siz düşüyorsunuz. Onun yardım için fotoğraflar da ezik durması ile sizin belki seneye olamayız yakarışlarınızdan çok farklı değil.

  • Furkan

   Son mesaj için "doğru tesbit" diyorum.

  • Veysel

   Cenk , geçen yazıya da yazdım, artık komik bile olmuyorsun.

   Beğenmezsen, izleme. Seni sandalyeye bağlayıp mı izletiyorlar???

   Laf olsun, torba dolsun. Onu da geçtim, kötü niyetlisin!

  • Ziyaretçi

   Cenk iyice kabak tadı verdin, sitede kullanıcılar tarafından istenmiyor ve sevilmiyorsun.

  • Kemal Oflaz

   Levent PEKCAN bey'in jimmy wales'la görüşleri konusunda bende aynı fikirdeyim ama kırmaktan çekindiğim için söylemedim.

  • Ouz

   Ben de modemi resetleyip, cookie'leri temizledikten sonra aynı fikirde olucam, az bekleyin...

   Adamlar sanki bağış yapın bağış yapın deyip duruyorlar... Yarın bir gün dükkanı kapatıp gittiklerinde (umarım olmaz) bu yazdıklarınızdan utanır olursunuz inşallah.

  • Meowth

   Jimmy Wales günlerce sayfalarında kocaman duygu sömürüsü yapıp, resimler koyup insanlardan tabiri caizse para talep etti(dilendi diyelim işin içinde duygu sömürüsü olduğu için). Üstelik az boz değil milyon dolarlar.

   Teknoseyir ekibi de günlerce biz kesinlikle bağış istemiyoruz, böyle birşey olmayacak, ücretsiz de kimseyi çalıştırmayacağız dedi. Şimdi bu ikisini aynı kefeye koyalım bakalım neresi ağır geliyor?

   Sponsoru olan siteler (hatta hiçbir gideri olmayan basit torrent siteleri) bile aylık hedef bağış çubuğu koyup yalandan ihtiyacı olduklarını söyleyip bağış topluyorlar iken böyle suçalr nitelikte yorumlar kimse kusura bakmasın art niyetli, başka da birşey değil.

 • Tansel

  Bu firmaları anlamak gerçekten güç. "Güncel" olarak "video" yayını yapıyorsunuz, daha size sponsor olup destek olmayacaklar da kime destek olacaklar onu anlamadım.

  Dün abimle telefonla konuştum, tablet aldım dedi, ne aldın dedim "Asus prime aldım, Levent abinin elindekinin plastik kasalısı" dedi. Daha artık ne olsun. Ben bile "tablet alacağım ne alayım diye" soranlara, kullanmadığım halde Asus al diyorum. Buraya verilen reklamdan kimseye zarar gelmez, aksine kat kat fayda gelir.

  Çalışan, gerçekten emek verenler yerine afedersiniz ama yaranmaya çalışanlara, kat kat kalitesiz içerik üretenlere mi sponsor olacaksınız?

  Neyse uzatmanın anlamı yok, şu zamana kadar bi video önü reklam vermeyi "akıl edebilen" çıkmadıysa bu saatten sonra da boşa konuşuyoruz sanırım.

  TS ekibine iyi bayramlar dilerim.

  • Veysel

   Tablet: Alırsam Asus Prime alacağım.
   Elektrik Süpürgesi : Burada incelenen Philips'lerden birini alacağım.
   Steam'e bile burası sebebiyle üye oldum 🙂

   Alımlarımızda yönlendiriyor. Kim ne derse desin, Teknoseyir ekibini, özellikle LP'yi neredeyse 13 yıldır tanıyorum. Bugüne kadar "kötü"ye iyi demediler, demezler de.

   Üzülüyor insan çünkü fazla reklam alamamalarının en büyük sebebi de bu.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Reklam alamamamızın sebebi bu saydıklarınızı kağıda dökemememiz zaten 🙂 TeknoSeyir'in ya da diğer 10+ yayınlarımızın hatta en büyük forum DonanımHaber'in satın alım kararlarında ne kadar etkisi olduğu bilinmiyor. Firmaların tek istediği şey, reklam verdiğinde karşılığını almak. Şu kadar kişiye gösterdik diyen biz varız, şu kadar kişiye sattık diyen Vatan Bilgisayar var, MediaMarkt var Satürn var vs. Firma da bütçeyi orada kullanıyor. Ben olsam ben de öyle yapmak zorunda kalırdım çünkü günün sonunda bana maaş veren firmam bizim paramızı nereye harcadın ne dönüş aldın diye sorar. Gerçi riske girip ürünlerimi tanıtan yere yatırım yapsam ve satış hedeflerimi tuttursam kimse bu reklamın dönüşü ne oldu diye sormaz mantık olarak ama Tayvanlı firmalarda kuruşun hesabı yapılıyor. Türkiye'deki ofisler bu riske girmiyorlar. Bu sefer adam şöyle bir soru sorabilir, reklam bütçeni siteler yerine satış mağazalarına versen hedefleri aşamaz mıydık? Otur uğraş sonra 🙂

   Reklamların kesilmesinin sebebi bu.

  • Shark

   Biraz da üretici firmalar kendilerini rahat hissediyorlar herhalde. Anlaşmalı oldukları, dediğiniz gibi Vatan bilgisayar dışında, internet üzerinden satış yapan firmaların Google reklam bütçelerinin olması bunda çok etkili. Nasıl olsa onların satışını yapan irili ufaklı firmalar deli gibi reklam veriyorlar Google'da, onlar da "Biz niye uğraşalım." diyorlardır. "Tablet al" diye bir arama yaptığınızda çıkan reklamlardan belli zaten durum.

   Bence size firmalar değil, bu tip alışveriş siteleri reklam vermeli. Tanıttığınız tüm ürünlerin satıldığı bir alışveriş sitesi ile anlaşabilseydiniz iki taraf için de en iyisi olurdu. Ticari açıdan bakıyorum sadece. Yoksa firmaların marka bilinirliğini arttırmaları için burada reklam vermeleri de tabii ki onlar için iyi bir şey. Ama bunu göremiyorlarsa ikinci bir seçenek düşünmek gerekiyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O öneri de geldi ama sizden tıklayıp alanlardan pay verelim şeklinde. Sorun şu ki bizde tıklanır ama kullanıcı gider mağazadan alır ya da bildiği yerden alır. Dolayısıyla bizden tıklayıp alma oranı düşük olacaktır. Zaten kar marjı düşük bir sektör. Her satışın 1$'ını verseler binlerce kişinin alışveriş etmesini beklememiz gerekir 🙂

  • Veysel

   Hatırlar mısınız bilmem, bu yazınıza benzer bir yazıyı ben sizin incelemenizden hemen sonra Asus router aradığımı ve hiçbir yerde bulamadığımı, Vatan Bilgisayar çalışanının "abi ne oldu bilmiyorum, 3 4 günde tüm stok satıldı" dediğini ilettiğimde yazmıştınız.

   Bence, kesinlikle ciddi bir etkisi var ama ne yazık ki bunu ölçemiyoruz...

   Bu arada, sizden çamaşır makinası, buzdolabı ve TV incelemeleri bekliyorum, evlenmek üzere olan biri olarak 😀

  • Arda A.

   Kesinlikle katılıyorum. Ultrabook alma arifesindeyim ve kararımı zenbook prime da kıldım. Bir ay önce elektrik süpürgesi tercihimi philips'den yana kullandım. Kuşkusuz bu tercihlerimde ki faktörlerden biri Teknoseyirdir. Bu arada sadece kendim için değil eşimin dostumun ürün tercihlerine de rehberlik etmekteyim.

  • Kesinlikle katılıyorum

   Kesinlikle katılıyorum uzun yıllardır kullandığım usb bellek markası yerine Sandisk usb bellek almamda çok etkiniz oldu.

 • Özay Turay @ozayturay

  Project Giana'yı atlamışsınız. Önümüzdeki hafta bahsedersiniz inşallah. 😉

  http://project-giana.com/

 • Emre.

  İyi bayramlar.

 • Ferhat

  Cok tesekkurler, Teknoseyiri siteyi yeni kesfettim.Tebrik ediyorum gercek anlami ile konusuna hakim insanlari dinlemek, takip etmek Turkiye'de nadir bir deneyim.Basarilarinizin devamini dilerim.
  Ferhat Sahin/Bursa

 • dandare @dandare

  Commodore bölümleri ne zaman çıkacak? 🙂

  • Veysel

   Gündemde bu hafta olamayacağı, büyük ihtimalle Ağustos son hafta gibi çıkacağı bildirildi. Bunda sanırım 150 GB verinin işlenme zorluğu da rol oynuyor 🙂

 • bLind @blind

  Bende genelde youtube dan izliyorum çok daha rahat oluyor.Aslında elimden geldiği kadar siteden izleyim trafik artsın diye ama youtube çok kolaylık telefondan filanda rahat izleyebiliyoruz.

 • Oğuz Kağan Koç @konixaga

  The King of Fighters serisi unutulmazdır yaa 🙂

  Haberi ilk önce Neo-Geo el konsolunda çığır açmak giriyor zannettim. Meğer nostalji içinmiş. Gerçekten bu amaçla alınacak el konsolunun 200 dolar olması saçma

 • cgdincer @cgdincer

  1 saat 8 dk sonunda dayanamayıp Delonghi n80 mobil klima devreye sokulur 🙂

 • AFK1905 @afk1905

  F2P oyunların içinde düzgün bir oyun aranıyorsa Team Fortress 2 buna çok güzel bir örnektir diye düşünüyorum. Hatta ücretsiz olmasının yanında hiç alışveriş yapmadan da rahatlıkla oynanıyor güzel bir denge kurulmuş oyunda. Ayrıca binlerce dolar para kazananlarda oluyor bu oyundan. Bu oyun steam'de en çok oynanan online oyun sanırım öyle bir haber okuduğumu hatırlıyorum. F2P dünyasından çok söz edildi ama buna hiç değinilmedi şimdiye dek, o yüzden vurgulamak istedim...

 • Erdem Çağla

  100 Mbit havuz bağlantı sunan Aylık Sunucu fiyatları 100-200 TL arasında değişen Türkiye Lokasyon datacenterlar mevcut.

  8 TB gibi yüksek trafik değerleri sunuyorlar. Uygun fiyatlı 100 Mbit limitsiz sunan firmalar var.

  Fransa OVH, hollanda Leaseweb, Almanya Netdirekt, İngiltere Redstation gibi veri merkezlerinde gayet düşük ping ve LİMİTSİZ (Unmetered) Gbit trafik sunan, 250TL'yi geçmeyecek sunucular mevcut.

  Podcast'ın son anlarında bahsettiğiniz konuları kurumsal firmaların DClerle yaşadığı sıkıntılar gibi gördüm. Kurumsal firmaların, datacenterların hosting firmalarına sağladığı fiyat ve limitlerden haberleri olmuyor.

  Datacenter kendi web sitesinde 2 TB trafik sunarken, aynı fiyata hosting firmasına 6 tb trafik sunuyor.

  40 Mbit hattın yetmediğini duymak , bir izleyici-dinleyici olarak bu sıkıntıları duymak üzüntü veriyor.

  Daha uygun fiyatlı, daha yüksek kapasiteli sunucular kiralayıp, videoları kendi sunucunuzda barındırmanız dileğiyle.

  İyi çalışmalar, bol sabırlar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bildiğiniz firmaları paylaşsaydınız bakabilirdik. Dediğiniz gibi haberimiz olmayabilir.

  • Erdem Çağla

   Hemen paylaşayım. Reklam olmasın diye paylaşmamıştım. 2007den beri web sitelerim için pek çok hosting firmasıyla çalışıp, shared hostingi bıraktığımdan beri oldukça tecrübe edindim.

   1. Levent Metro City - RADORE DC

   2. Eyüp FlatOfis SadeceHosting - MARS DC

   3. Mecidiyeköy Profilo DC

   4. Altunizade Netfactor DC

   5. Denizli Netinternet DC.

   Kendi sitelerim Radorede barınıyor, gayet memnunum. Vps sunucumu radorenin kendisinden alamıyorum tabii ki. Dedicated hizmeti verdiği bayilerinden alıyorum. Radore ilk başlarda çok kurumsaldı, hiç ödün vermiyordu ancak son 1 senedir piyasaya biraz daha uyum sağlamaya başladı.

   Radorenin direkt kendisinden almak isterseniz, sizi kurumsal göreceği için yüksek fiyatlar çekebilir, radore hattının oldukça büyük bir kısmını alıp, datacenter içinde ayrı bir dc açan bir yer var, http://www.sayfa.net

   Hat vs. kendisinin olduğu için trafik konusunda konuşularak cüzi ücretler karşılığında TB'larca trafiği ek fatura çıkarmadan vereceğine eminim.

   SayfaNet'in güncel kampanlarından örnek sunucular;

   Model-5
   Dell Poweredge R210
   Intel Xeon X3440 İşlemci
   12 GB DDR3 Ram
   500 GB Sata Hdd
   1 Gbit Network Uplink
   100Mbit Paylaşımsız Hat
   3000 GB Trafik Kotası
   5 IP Adresi
   KVM over IP + Reboot Port
   Radore / İstanbul DC Konumlu
   Stoktan Teslim
   Esxi 5.0 + Iso dosyaları yüklü

   3 aylık: 550 TL
   Aylık: 200 TL

   -----------------------------------

   Model-1
   Intel i7 920
   24 GB DDR3 Ram
   4x 500 GB Sata2 Hdd
   1 Gbit Network Uplink
   100Mbit Paylaşımsız Hat
   3000 GB Trafik Kotası
   29 IP Adresi
   Radore / İstanbul DC Konumlu
   Stoktan Teslim
   Esxi 5.0 + Iso dosyaları yüklü

   3 aylık: 740 TL
   Aylık: 265 TL

   Sayfa.NET / İnter NET Bilgisayar Ltd. Şti.
   msn: destek10@sayfa.net
   tel: 0252 4136857
   destek sistemi: http://online.sayfa.net/register.php

  • LP

   Selamlar,

   Bilgiler için teşekkürler. Açıkçası ben SINIRSIZ iddiasını sunan hiç bir hosting firmasını ciddiye almıyorum. Geçmişte deneyip gördüm, bu sınırsız / limitsiz iddialarının hiç bir geçerliliği yok. Gerçekten aktif bir site koyduğunuzda bir kaç gün içinde firma size ulaşıp başka paket almanızı şart koşuyor.

   Biz kendi sunucularımıza sahip olduğumuzdan co-location hizmeti almak cazip geliyor ama tabii ki co-location yerine aynı fiyata dedicated temin edebilirsek onu seçeriz.

   Yalnız örnek verdiğiniz fiyatlar reseller için hazırlanmış paketler gibi gözüküyor. Hafta başından itibaren incelemek lazım, belki bize bir alternatif olabilir.

   Öneriler ve bilgiler için teşekkürler... LP

  • Erdem Çağla

   En son podcast'inize konuyla alakalı bir yorum yaptım. Orada gerekli cevaplar var.

   Bu yorumuza istinaden;

   "Paket" dediğiniz anda aklıma shared hosting paketi geliyor, Paketten kastınız dedicated bandwidth paketi mi?

   Örnek verdiğim sunucuları Reseller Hosting için mi uygun gördünüz? BW biraz artırılsa CPU ve Ram durumu TS'yi kaldırmaz mı?

   Not: "Sınırsız" disk kullanımı için kesinlikle geçerli değildir, ancak BW konusunda Avrupa DC'ler "Unmetered" sunabiliyor.

   Şuraları inceleyiniz;

   http://www.aysima.com/dedicated_server_turkiye.php

   http://tr.sundedicated.com/sunucular.php