2.el telefon alırken ilk neye dikkat etmeliyim ?#ikincieltelefon, #TeknoYardım, #ikinciel, #Konudışı #Akış
eğer telefonda sim algılanmıs ve hat cekiyorsa (ekranda turkcell ..vb gozukuyors ) telefonun kaydıyla ilgili bir problem yok demektir degil mi ?

Farklı önerileriniz varsa sevinirim ..s7,htc10,mate10,mi6..vb almayi planliyorum ama 2.elleri rahat 1000'er tl daha ucuz arada kaldim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama Buradan imei'i sorgula, ithalat yoluyla kayıt edilen diyorsa yasal türkiyede satılan faturalı cihazdır, ama yok yolcu beraberinde diyorsa o parası ödenmiş pasaport kaydıdır, yani garantisi yok farzedebilirsin.

  Cihazın kutusuna, içinden çıkanlara, garanti belgesine ve faturasının aslının olmasına dikkat edecen. Bunların harici ama satan kişinin tipine bak, kekoysa ona bulaşma, giyimi kuşamı pislik içindeyse elleri tırnakları simsiyahsa kafasında yarım kilo yağ varsa yıkanmadığından işte dişler sap sarı vs. o adamın malını alma, özensiz pislik heriftir kendine bakmıyordur var malı nasıldır kaç kere düşmüştür tamirde görmüştür alayını sana söylemez yalan söyler. Eyvallah bro deyip vın turizm.

  Cihazı incele ışık altında ama fenerde tutabilirsin jealtin varsa jelatini çıkart ekranda çizikleri gizlemek için genelde çakallar '' abi jealtinli yaaa ne çiziği '' diye kıvırıyor çıkart öyle bak çizik var mı ? service test menüsü var çoğu cihazın yıldız kare bilmemne şeklinde arama ekranına girersin vs. orada dokunmatiği işte renkleri gps arama şeysi ışığı kamerası sensörleri şu bu hepsini test edersin. Ve ayarlardan sıfırla sonra açılınca kuruluma geç, eğer çünkü sen bunu kendin yaparsan senden önceki sahibinin mailini ister google kurulum yapamazsın elinde patlar. Birebir adamın yanında yap kendi gmail hesabını girip kurulumu yapıp menüde gezmeden kurcalamadan etmeden parayı SAKIN verme.

  Ama tip mühim onu diyeyim. Tip girim kuşam yüzde 99.99999999 satıcının harbi namuslu mu ? adam mı ? dolandırıcı mı değil mi ? belli eder.

 • BRN @brnspawn

  Ben tanımadığım adamdan 2.el ürün almam. Sadece kayıt olarak düşünme başka problemde olabilir. Örneğin cihaz tamir gördü mü? Açıldı mı? Üst modellerin çoğunda suya dayanıklılık var ama yanlış servis işleminde bu dayanıklılık yalan oluyor. Veya batarya performansında kayıp yada ekran kırılmış daha düşük kalite ekran takılmış olabilir.

 • sawgent @sawgent

  Her fonksiyonunu tek tek kontrol etmen gerekli. Hepsini edecek fırsatın yoksa temel fonksiyonlarını etmen gerekli. Sim okuyor mu, ses gelip gidiyor mu, wifi-gps vs gibi şeyler açılıp kapanıyor mu, şarj oluyor mu vs vs

  Kaydını btk üzerinden kontrol etmen gerekli. Çünkü kayıtsız cihazlarda da operatör anlayıp bağlantısını kesene kadar şebeke olur.

  En önemlisi satana güvenip iş yapma. Herşeyini kendin kontrol et. Çünkü bazı kusurlarını satan da bilmiyor olabilir. Şekline şüklüne bilmişliğine aldanıp tamam diyerek geçme.