#Porsche

Porsche Dizel Otomobil Üretimine Son Veriyor

Son yıllarda hızla yükselen ve sektörde standart haline gelmesine kesin gözüyle bakılan elektrikli otomobiller dev üreticileri de harekete geçirdi. İleriye dönük yatırımlarına hız...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  Dizel motorlar yasal olarak yasaklanmadı ama Avrupa'da insanlar dizele artık hurda gözüyle bakıyor. Bununla ilgili bir haber izlemiştim, Almanya'da Türk galerici "araçları 3'te 1 fiyatına bile satamıyoruz" demişti. Bizde ise tam tersi, ikinci elde araç bakılırken "dizel değilse alma" diyorlar 😀 Maalesef o konuda çok gerideyiz.

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   5-6 sene sonra burada da aynısı olacak. 1.2 tsi araç aldım herkes benzinli araba mı alınır diyor? 1.6 Dizelin gürültüsü bakım derdi ve 2. el piyasasında üzerin en az 12 bin tl katması cabası. Ayrıca senelik vergisi nerdeyse yarı yarıya. Uzun km ler yapsam belki düşünürdüm dizeli ama yapmıyorum. Ayda en fazla 500-600 km zorlasam. Benzin motoruyla gayet rahatım. Litre bazında tüketimde de aman aman farklar yok. O farkın çıkarabilmem için çok ciddi km yapmam gerekiyor. Ama sorun şu satarken napacağım? Zaten bu düşünce herkesi dizele itiyor. İhitiyacı olmayan bir çok insan hemen satar diyerek dizel alıyor. Avrupa bu işi resmiyete dökerse Türkiye kısa bir sürede dizel çöplüğüne dönebilir.

  • Anıl @anil

   @mutlakdeli şimdiye kadar hiç satarken ne yapıcam diye düşünüp birşey almadım, ben de geçen sene 1,4 benzinlilere bakıyordum, tüp takılmış olanlar çok hızlı satılıyor, hele birde araba ufaksa 😀

  • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

   @brave O zaman mutlaka dizel hocam. Ona bir şey diyemem. Ama herkes almasa şu mereti iyi olacak. Adam benden daha az km yapıyor dizel de dizel diye yanıyor. Evimle işim arası 4 km yahu. Haftada 3 gün ya gidiyorum ya gitmiyorum arabayla. Haftasonları da en fazla 100-200 km yapıyorum. Ortalama yakıtım 1.2 tsi ile şehir içinde 7,5-8 L şehir dışında 6-6,5 L. Sakin kullanıyorum işin gerçeği. Zorlasam aracı bu rakamları zor görürüm en az 9-10 yakar. Ama yine de değer. Benim gibi birinin sadece o aradaki 12 bin lirayı çıkarması yıllarını alır. 1.2 Tsi ın benim için tek dezavnatajı dizele oranla düşük torku. Araç da 1300 kg lik jetta olunca dik yokuşların ilk kalkış anında biraz gaz vermek gerekiyor ki turbo iyice dolsun. Onun dışında turbolu bir motor olduğu için ara hızlanmlarda vs 1.2 nasıl böyle bir güc üretiyor diye düşündürüyor insana. Her halükarda memnunum. Can beyin de dediği gibi traktör gibi gezmiyorum etrafta kabine motor sesi gelmiyor 🙂

  • Anıl @anil

   @turker "Dizel motorlar yasal olarak yasaklanmadı ama Avrupa’da insanlar dizele artık hurda gözüyle bakıyor"

   Ben hurda demedim ki 😀

 • Yekta F. @flashock

  Dizel gelişmiş ülkelerde bitti satamıyorlar. Firmaların dizel araçlar için bizimki gibi bir hurda yasası çıkartacağı söyleniyor 1-2 seneye kadar.

  İçten yanmalı devri bitti artık ister kabul edin ister etmeyin. Şu an elektrik ilerleyen zamanlarda da hidrojen bu ikisi domine edecekler. Geleceğin Dizeli Hidrojen, Benzini Elektrik olacak.

  • mkyb @mkyb

   Elektrik iyi güzelde şu şarj olayını halledemediler. Şarj süresi hem uzun hemde herkesin evi şarj kablosu çekmeye müsait değil. Devlet sokaklara şarj otomatı yapsa desen onda da hangi araca yapacak bir sürü araba var. 10 dakikada bataryayı fulleyen bir batarya teknolojisinin gelmesi lazım.

  • Yekta F. @flashock

   @mkyb hallettiler 1 saat. 500km sürüp 1 saat mola vermiyorsan zaten seni geçtim çevreni tehlikeye atıyorsun 500km neyine yetmiyor el insaf.

  • mkyb @mkyb

   @electric Uzun yol için dediğin doğru. Peki şehir içi ?

  • Yekta F. @flashock

   @mkyb hemen anlatayım.

   1- Şehir içinde her gün 500km menzile sahip 60kw bataryayı bitiriyor musun? %99.9 bitirmiyor.
   2- Evinden 7,5kw monofazeden, trifazeden de 22kw güç çekebiliyorsun.
   3- her gün yarısını bitirsen bile gece uyku sürende rahatlıkla şarj edebiliyorsun.
   4- benzine, bakıma, ötv’ye, mtv gibi kalemlerin bazılarına hiç para vermiyorsun bazılarına az oranda veriyorsun.

   Dolu yağdığında aracını battaniyeyle örten toplumuz biz işleri zorlaştırmayın. İnsanlar elektriğin avantajını öğrensin gerekirse koşarak şarj eder aracını bahane dedikleriniz. Biraz araştırmayla her şeyin çözümü var çözüm de değil reelde bu söylenenlerin karşılığı yok.

   Benzin lobisinin algısı bunlar inanmayın, aşın bunları.

  • Yekta F. @flashock

   @turker Batarya boyutuna göre bakıldığında 50KW DC ve 100KW DC desteği veren her araç batarya boyutuna göre 30 ya da 45 Dakikada %80 doluma ulaşıyor.

   Mesela BMW i3 Dc şarj istasyonuyla (uzun yolda var) 30-45 dakika aralığında %80 doluyor 1 saat ya da 1 saat 15 dakikada %100.

   Hyundai Kona 500km menzilli 100KW Hızlı şarj desteği var 45 dakikada %80, 1 saat 15 dakikada %100

   Kia Niro EV 470km menzilli 100KW desteği var 45 dakikada %80, 1 saat 15 dakikada %100.

   Tesla Model 3 450km menzilli 100KW desteği var 30 dakikada %80, 50-1 saat arasında ise %100.

   Opel Ampera, Hyundai Ionic Hybrid gibi araçların da hızlı şarj destekleri var genellikle 100KW DC destekleri bunlar.

   Tabii ki şarj istasyonunun kondisyonu ve direnci de önemli ancak taş çatlasın 15-20 hadi bilemedin 30 dakika fire verir bu rakamlar o da genellikle %80 ile %100 dilimde.

  • Yekta F. @flashock

   @turker

   https://www.youtube.com/watch?v=pRGgOdjXWOY

   Mesela burada adam hızlı çekimde çekmiş bak Niro şarj süresini yorumluyor 🙂

  • Yekta F. @flashock

   @yck Kia Niro EV ülkemizde yok hibrit saçmalıktır. Batarya konusunda da oraya da yazdım TS baya hatalı bilgi verdi orda.

   5 sene yada 60.000mil her parça garanti dahilinde.

   https://www.kia.com/us/k3/content/media/all/warranty/2018_warranty_niro_hybrid_and_plug_in_hybrid.pdf

   Pil durumu da garanti ediliyor her marka ediyor böyle saçma bilgiler nereden çıkıyor anlamıyorum.

  • Coupe @coupe

   @electric bütün araçların elektrikli olması şebeke sorununu ortaya çıkarabilir. O sorun aşılırsa bütün araçlar elektrikli olsun, içten yanmalılara biyoyakıt konulsun, klasik araç niyetine etrafta birkaç tane kalsın.

  • Yekta F. @flashock

   @yenikullanici öyle yaptık böyle yaptık diyorlar yapsınlar altyapı hem ülkemizde elektrik altyapısı beklenenden daha iyi gerçekten. Lazımsa da yapsınlar işleri ne. Sorun olması için İstanbul’da 400.000 aracın aynı anda bağlanması lazım o seviyede gram değiliz daha oraya çok var.

   Sağlem veriler var zaten bu konuda raporlarda.

  • Coupe @coupe

   @electric yeni elektrik üretim tesisleri gerekecek. Tabi daha ileriki zamanlarda.

 • Alper @jaguar

  @damsizm Şuan geliyor, sorun yok. 🙂

 • Albuquerque @albuquerque

  Dizel araç üretimi sanırım ilerleyen yıllarda hepten duracak. Peki kamyon, tır yada iş makinesi gibi yüksek tork isteyen araçlar için nasıl bir plan var?