YouTube dan Telif Hakları işkencesi....
Geçen hafta 10 yaşındaki oğlumun mezuniyet balosu vardı. İlk okuldan mezun olurken balo nasıl bir mantık orası ayrı bir tartışma konusu ona girmeyeceğim.
Bir düğün salonu tutulmuştu doğal olarakda bir video çekimi vardı... (Dedimya gereksizliğini tartışmıyorum. Manasızlığının farkındayım) Salonun verdiği, 1.5 saatlik videoyu youtube'a attım. Atmamla birlikte Lisans sorunlarıyla Mezuniyet balosu videom yayından kaldırıldı. İtirazlar ettim, itirazlarım reddedildi temyize gittim (ne oluyoruz ya.... ne temyizi şimdi anayasa mahkemesine mi gideceğiz yani!!!!) 10 yaşındaki çocukların dans ettiği videyu yayınlayamıyorum.

Bu gözünü para hırsı bürümüş vampirler, netten mp3 indirildiğinde hakkımız yiyorsunuz diye bas bas bağırıyorlar. Gıcığına basıcam download'ı inat değil mi?????

Youtube birde ama altından sopa gösteriyor. Bakın itiraz ettiniz itirazınız kabul edilmedi. Temyize giderseniz size ihtar veririz... daha da devam ederseniz üyeliğinizi silebiliriz filan diye arada göz korkutuyor...

Telif ihlali ihbarlarından BİRİ nin cevabı aşağıda.
------------------------------------------------------------
Hi Cem Arkin ACIKELLi:

Due to a copyright takedown notice that we received, we had to take down your video from YouTube:

Video title: Münevver Karaçalı İlköğretim Okulu 4 B sınıfı Mezuniyet Balosu
Video url: http://www.youtube.com/wa.......................
Takedown issued by: Digital Minds Ltd-srav

This means that your video can no longer be played on YouTube.

You received a copyright strike

You now have 1 copyright strike. If you get multiple copyright strikes, we'll have to disable your account. To prevent that from happening, please don't upload videos containing copyrighted content that you aren't allowed to use.

What to do next

If you believe you're not at fault in one or more of the instances above, you can appeal this takedown by submitting a counter notification. Keep in mind that there may be severe legal consequences for submitting a counter notification with false information.
You can also contact the party that removed your video and ask them to retract their takedown.
--------------------------------------------------------------
Şimdi youTube ekranımda şu ibare var.

----------------------------------------------------------------
Kanalınızdaki videolar için bir telif hakkı nedeniyle yayından kaldırma isteği aldık. Hesabınıza yeniden erişebilmek için Telif Hakkı Okulu'nu tamamlamanız gerekiyor. Devam edin
----------------------------------------------------------------
Allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın... Açgözlü p.... ler.
Çokda fifi tamamlamıyorum. Beni okula gönderecekmi... Cinlerimi tepeme getirdiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Kayıtta başkasına ait ses, görüntü veya başka materyal varsa normal. Bende filmin yönetmenin adı yazıyordu jenerikte, oradan anladı ve kaldırdı. Başka bir durumda ekran kartımın faturasını istedi.

 • Nakahella @nakah

  Şarkılardan dolayıdır büyük ihtimalle.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Kayitta tahminen bilindik bir sarki vardi , o da dogal olarak telif yedi.
  Ben konserde video cekip atmistim , o da telif yemisti.

  Pentagram in Lions in the Cage sarkisinin basinda su Cagri filminin muzigi caliyordu , yaklasik 40 sn boyunca. Ondan telif yemistim , duzgun bir sekilde ingilizce olarak telif hakki sahibi ( Walt Disney ) itirazda bulundum , kaldirdilar telifi

 • reducto @protego

  Yanlış anlamayın da, videoyu internette yayımlamak için o kadar insandan izin aldınız mı? O 1,5 saatlik videoda gözüken insanlar belki internette videolarının dönmesini istemiyor? Haklı olarak biri şikayet etmiştir kaldırılmıştır olabilir. Biraz empati yapın. Biri sizin izniniz dışında videonuzu internete koyabilir. O zaman Youtube'a gider kaldırın bunu dersiniz. Empati..

  • Emre @emre1393

   düşünsene 30 yaşına geliyorsun, internetten 10 yaşındaki sümüklü halinin videosunu gösterip dalga geçiyorlar 😀

  • ad33p @ad33p

   Kamuya açık yerde bir etkinliğin videosunu yayınlamak için izin almasına gerek yoktur. En fazla etkinlik düzenleyen yetkiliden izin almak gerekebilir. Sonuçta özel hayatın gizliliği ihlal edilmiyor.

  • kolcu @kolcu

   @ad33p Konu telif değil, empati. Empati yapmak lazım.

  • KontDRACULA @kontdracula

   Yok, tam tersine insanlar bu videyu yayınlamamı bekliyordu. Ben YouTube'a atarım siz oradan isterseniz bakarsınız demiştim. Telif hakları yüzünden yayından kaldırıldı.
   Önde çocuklar birlikte dansediyor, arkada dans ettikleri müzik çalıyor. Arada birbirlerine balon atıyorlar falan...
   Telife girdikleri bu yani.

  • ad33p @ad33p

   @kolcu Empati yapacak bir durum yok, böyle bir etkinlikte zaten orada patlayan flaş sayısını sayamayız. Etkinlikten görüntü alınıp paylaşılıyor, muhtemelen facebook vs o görüntülerle dolmuştur bile.

  • reducto @protego

   @ad33p Ya arkadaş niye anlamamakta ısrar ediyorsunuz yılsonu balosuna giderken adam "videolarınız internette yayımlanablir" diye sözleşme mi imzalıyor? Adam istemiyordur videosunun görüntüsünün internette olmasını bu kadar basit olay. Adam istediği yerden de kaldırtır. Türkiye'de bu gibi yasal durumların bombok olması Youtube, Facebook, Instagram gibi firmaların izleyecekleri yolların bombok olmasını gerektirmiyor. Google dünyayı kameralı araçlarıyla dolaştı da olay oldu. Sokakta yürüyen adam bile "izinsiz resmim yayımlanıyor" diye mahkemeye verdi. Sokaklar kamuya açık alan değil miydi? Adam internette olmak istemiyor bu kadar basit olay. Saygı duymak zorundasınız.

  • ad33p @ad33p

   @protego Hayatın akışı bunu gerçekleştiremez o yüzden "anlamak istemiyoruz" Orada bir kişi istemiyorsa ya bu etkinliğe katılmaz ya gelip görüntüsünün alınmamasını ister ya da yasal yollara başvurur. Böyle bir etkinlikte gidip de herkesin ıslak imzasının alınacak hali yok. Google'nin insanların suratını buzlamasının sebebi, daha sonra bir sürü saçma işle uğraşmak istememesi yoksa suç olması değil.

  • reducto @protego

   @ad33p "ya da yasal yollara başvurur. " İşte adam da en kolay yasal yola başvurmuş ve kaldırtmış. Mahkemeye verse daha mı iyiydi? Neyse bir gün başınıza gelir, içinde olduğunuz bir videonuz internete düşer, o zaman anlarsınız. Empati ve saygı bu ikisi çok önemli..

  • ad33p @ad33p

   @protego Şimdi yukardaki olay, telif hakkı ihlali muhtemelen. Ama siz Twitter'da, Facebook'ta bir fotoğrafı işaretleyip, burada ben varım kaldırın derseniz ve eğer o sizin özel hayatınızı ihlal eden bir foto değilse o fotoğraf kaldırılmaz. Size odaklanmış, sadece sizi içeren ya da kapalı kapı ardında izinsiz bir foto/video ile bir etkinlik/konser/düğün vesairede çekilmiş fotoğrafı aynı kefeye koymamanız lazım. Yanlışı burada yapıyorsunuz.

  • reducto @protego

   @ad33p Saygı ve empati demiştim. SAYGI ve EMPATİ

  • ad33p @ad33p

   @protego Ne yapmalı yani konserde çekim yapacakken şimdi buradaki bin kişiden biri internette videosu olmasın isteyebilir ben en iyisi bu görüntüleri çekmeyeyim diye mi düşüneceğiz. Nedir empati ve saygı? Toplum içindeyseniz muhtemelen bir şekilde bir görüntünün içine gireceksiniz.
   O zaman herkesten empati ve saygı bekliyorum lütfen, fotoğraf çekeceğim, sokağa çıkmazsanız sevinirim, sizin beklentiniz bunun gibi bir şey.

  • reducto @protego

   @ad33p Tamam sizin dediğiniz gibi olsun boşverin

  • ad33p @ad33p

   @protego Benim dediğim gibi de olmasın ama odaklanılan yer doğru seçilmeli, özel hayatın gizliliği, internette var olmama isteği elbette önemli ama pergeli bu kadar geniş açamayız.
   İyi günler

 • Waterfallll @waterfallll

  Artık abarttılar, her türlü teliften nefret etmeye başladım.

 • Alp @acpcore

  hocam o eğlence yeri telif hakkına tabi müzikleri bedavaya çaktığı için, bu düzensizlik öyle başlıyor olaya. canlı perfomans olsaydı mesela problem olmazdı. yoksa 10 yaşındaki çocugun dansıyla kimsenin ilgilenmediğini düşünüyorum