Selamlar,
Wikipedia engeline birde bu açıdan bakarsak ne düşünürsünüz ?

https://twitter.com/BesliLikert/status/860199929981145089

#akış #wikipedia

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erkan @maximilianwagner

  Ooo en saglam takip ettigim kisileri burada gormek ne guzel 🙂 Biraz sonra taslanmaya baslarlar hocam haberin olsun.

 • lterlemez @lterlemez

  Kontrol mekanizmasının bu kadar esnek olmaması lazım bence; anonim olarak (sadece ip kaydı ile) değişiklik yapılabiliyor. Kontrol sadece wikipedia'da da olmamalıdır.
  Çok zor bir iş ama, dünya ülkelerinin kontrolünde olması gereken bir hizmet, bence ortak kontrole sahip bir denetim mekanizması olmalı (çok abartılı belki ama Birleşmiş Milletler, UNESCO vb. bir uluslararası kurumun içinde küçük bir odası olabilir.)

  • Erkan @maximilianwagner

   Algi oyunlarini kim yapacak hocam yapma lutfen. Neyse yerlisi geliyormus guzel haberi vereyim. En azindan kendi gercek tarihimizden haberimiz olur.

  • seckyn @seckyn

   Siyasi otorite tarafından kontrol edilen sistemin politik içeriklerde doğru bilgiler vermesi imkansız. Zaytunga devletin el koyması gerekir sizin düşüncenize göre 😀

  • lterlemez @lterlemez

   @seckyn Ama böyle bir çatı altında otokontrolün gerçekleşmesi mümkün olmaz mı sizce?

  • seckyn @seckyn

   @lterlemez wikipedianın bu kadar büyümesinin sebebi kendi kontrol sistemidir. Neden devlet bazlı bir sistem gereksin ki ? Şimdi amerika Türkiye ye göre esad bir diktatör ama rusyaya göre devlet başkanı bunu devlet kontrolünde nasıl düzenleyeceksin 😀

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   @maximilianwagner bizimki gelince o da bizim tarafımızdan pozitif ayrımcılkla yazılacak. Değişen tek şey olumlu bakılan taraf olucak.

  • Erkan @maximilianwagner

   @sahinonur2000 Nerden biliyorsun ? Belki gercek tarihimizi ogrenecegiz ? En azindan avrupa tarafindan bize verilmis sacma tarihten kurtulucaz en kotusu bile en iyisi...

  • Onur Şahin @sahinonur2000

   @maximilianwagner biz kendi işimize gore onlar kendi işine gore anlattı şu zamana kadar. Daha doğrusu bakış açılaramıza gore farklı anlattık. Şimdi ne değişecek. Ben boyle bir hamleye karşı değilim sadece kendi duşuncemi yazdım

  • Erkan @maximilianwagner

   @sahinonur2000 Anlatamadik iste problem orda kitap bize ait degil. Biz hala kabotaj bayramini kutlayan bir milletiz mesala bu hala yaziyor kitaplarda ote yandan kutul amere zaferi yazmiyor ? Kendi bakis acimizla mi yazmisiz bir dusun bence 😀

  • lterlemez @lterlemez

   @seckyn Uluslararası kuruluşlarda devlet ideolojileri/düşünceleri geçerli olmayacaktır. Ayrıca, örnek verdiğiniz için yazıyorum, Esad hala resmi olarak kabul edilen ülke yöneticisidir (Türkiye'nin, Rusya'nın veya devrimcilerin ne dediği önemli değil). Dolayısı ile bir anlaşma yapılacak ise onunla yapılacak, bir başkası ile değil (zaten konumuz da bu değil). Devlet kontrolünde olmayacak, uluslararası bir komisyon gibi düşünebiliriz (ha tabi ki ülkelerin düşüncesi sorulur ama sansüre neden olacak problemler çıkmayacaktır diye düşünüyorum).

 • Mehmet Özcan @ozcanm

  ya haklı wikipedia öyle bir yer olabilir ama sırf bunun için tüm siteyi engellemeleri neyi değiştirdi? Yabancılar hala erişip o bizim engellediğimiz içeriğe ulaşıyor ve okuyor. Türkiye'den kaç kişi açıpta bizim siyasetimizin politikamızın ingilizcesini okuyor ki? Okusa ne olacak? Biz şuan biz erişemiyoruz diye başkalarının da mı erişemediğini düşünüpte mi böyle bir karar veriyorlar? Aksine belki fazla kimsenin okumadığı okusa bile çok ses getirmeyen bir olayı bu şekilde tüm siteyi engelleyerek tüm dünyada duyulmasıyla daha çok insan okudu ve belki yanlış düşüncelere kapıldı.

  • lterlemez @lterlemez

   Tek sebebi var (benim gözümde), içerideki vatandaşın(!!!!) bu haberleri duyup, inanıp (inanmasa bile aklınca tartışması ve "acaba doğru olabilir mi?" ikileminde) oy değiştirmesine engel olmaktır. Ben başka bir sebep bulamıyorum çünkü dediğiniz gibi, dışarıda okunabilir olmaya devam ederken içeride okuyamamanın başka bir açıklaması olamaz.

   Siyasetimizin İngilizcesini de Türkçesini de okumalarına gerek yok çünkü Atatürk'ün siyasi hayatı süresi haricinde değişen hiç bir şey yok. Aynı tas aynı hamam 2 asırda bir cacık öğrenemediler, öğrenemeyecekler de...

 • Albuquerque @albuquerque

  Birine faşistlik yaparak faşist diyorsun. Bence sen daha fazla acınacak durumdasın. 😀 Aşağıda yazıklarına da bak bir, Paradox yaşıyorsun. Şİmdi bunun farkında da değilsindir sen. @realblue1

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  lanet olsun dostum vikipedi çok iyiymiş gidince anladım.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Wikipedia'da sorunlu birçok bilgi var sadece siyasi konular değil. Gündemde de söylemiştim, üniversitede hazırladığı ödeve, teze kaynak olarak Wikipedia yazan adam var. Bunların ne yazdığına bile bakılmaz kabul edilmez. Kaynak belirtmek işin temelidir çünkü. Wikipedia kaynak olamaz. Belki belirtilen kaynaklara ulaşım için bir araç olabilir.

  Sansürlemek her konuda en kolay yoldur. Bugün bir çocuk 20 sene Türkiye'nin kendi eğitim sistemi içinden geçer. Eğer doğru ile yanlışı ayırt edemeyen, internette her gördüğüne inanan nesiller yetiştirdiysen, Wikipedia'dan daha büyük sorunların var demektir. Her önüne gelen kandırır durur o genci.

  Bizim Wikipedia'yı görmeyen değil gördüğünde, bu bilgiler yanlış diyecek birikimde çocuklara ihtiyacımız var. Adam gibi bir eğitimle gayet mümkün. Ama bunun için okuma alışkanlığı kazandırman ve sanalın haricinde gerçek kitaba da dokunabilen, araştırma yapabilen çocuklar yetiştirmen gerek.

  Biz her konuda olduğu gibi kolayına kaçıyoruz.

 • figyelem @figyelem

  Wikipedia casual ansiklopedidir. İçerisinde sadece onaylanmış konu başlıkları akademik nitelikte bilgi içerir. Orada da akademik kaynaktan alıntılanmış verileri üniversitede ödevlerde kullanıyorum.
  Kaldı ki akademik kaynaklarda da yanlışlar olabilir. Bu sorunların giderilmesi o mecranın sıkıştırılması ile sağlanmaz. Birinci elden düz yolu kullanır ve karşıt bilgini sunarsın. Örneğin İşid'i destekliyor'a İşid'le mücadele'yi etiketlersin. Sonra üst veriyi çürütürsün ve kaldırırsın, editörler karşı geliyosa da wikimedia foundation'a çıkarsın. Mahkemeyle Türkiyeye erişimi kapatmak kafanı kuma gömmekten başka bir şey değil. Wikinin buradan edeceği bir zarar yok. Zararı Türkiye ediyor. Turist adayları ve yatırımcı adayları araştırdığında Türkiye Wikiyi yasaklamış olarak görüyor.